Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

4 dk okuma süresi


73
16 Paylaşım, 73 puan

Bollywood hayranı ya da takipçisi iseniz bu liste tam sizlik diyebiliriz. Bollywood sineması bize her zaman güzel anılar bırakmış ve güzel hisler yaşatmıştır. Değişik senaryolarıyla izleyicileri ekrana kilitleyen ve hayran bırakan bu filmler gün geçtikçe popüler olmaya başlamıştır. Biz de Hint sineması sevenlere özel en iyi Bollywood filmleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar, iyi seyirler!

1. Dilwale Dulhania Le Jayenge

Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

Bu film olmadan Hint sinemasından bahsetmek olmaz. Dilwale Dulhania Le Jayenge, Hint sinemasında bulunan Romantik-Komedi’nin en tanınır ikililerinden biridir. Dilwale Dulhania Le Jayenge, İngiltere yaşayan Raj ve Simran adlı iki Hintli gencin hikayesini anlatıyor. Zengin ve şımarık olan Raj ve geleneksel takılan bir aileden gelen Simran ile Avrupa’da yolları kesişiyor ve hikaye başlıyor. Bu güzel ikilinin kavuşmasına herkes sıcak bakmıyor ama aşklarının önünde kimse duramıyor. Shah Rukh Khan ve Kajol’un başrollerinde olduğu bu Romantik komedi sizi içine çekebilmeyi kolaylıkla başarıyor.

2. Mary Kom

Bu filmi duymamış olabilirsiniz ama konusun ilginizi çekeceğinden eminiz. İzlemesi keyifli ve merak uyandıran bir hikayesi var. Spor ile ilgilenen herkesin ilgisini çekebilecek bir film. Hikaye ikonik bir sporcu olan Mary Kom’un en aşağıdan yukarıya doğru çıkışını gerçekçi ve tatmin edici bir şekilde anlatıyor. Oyuncu seçimi olarak, gerçek hayatta Mary Kom’u takip eden biriyseniz Priyanka Chopra sizi film boyunca etkilemeyi başaracaktır. Gerçek bir hikayeden alınması sizi çok etkileyecek!

3. 3 Idiots

Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

3 Idiots, Dostluk kavramını en güzel anlatan filmler arasında. Diğer Hint filmleri gibi bu da uzun soluklu olsa da nasıl bittiğini farkedemeyeceksiniz. Ana karakterimiz Rancho makineleri sevdiğinden dolayı mühendis olmayı isterken, Raju ailesini fakirlikten kurtarmak için Mühendislik fakültesine giriyor. Farhan ise daha çok ailesinin isteği üzerine bu fakülteyi seçiyor ve bu Üçlü’nün yolları aynı yurtta kalmalarıyla kesişiyor. Film mizacı bakımından eğitim sistemini sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirmeyi başarıyor.

4. Ek Tha Tiger

Ek Tha Tiger, casusluk, aşk ve şarkıyı beraber görmek istiyorsanız izleyebileceğiniz sayılı filmlerden bir tanesi. Zıt kutupların birbirlerine aşık olma durumlarını anlatan bu film sizleri ekrana kilitleyecek. Pakistan’ın füzelerinin sırlarını satmaya çalışan kimliği belirsiz bir bilim adamın faaliyetleri hakkında bilgi edinmesi için Hindistan hükumeti Tiger kod adıyla bilinen gizli bir ajanı görevlendirir. Fakat karakterimiz bir dans akademisinde çalışan Profesör Zoya’ya aşık olur. Ek Tha Tiger, oyuncuları izleyicide çok iyi bir izlenim bırakıyor. Bir an önce izleyin deriz!

5. Jab We Met

Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

Jab We Met şarkıları ve yapısı ile eğlenerek zaman geçirmenizi sağlıyor. Geet deli dolu sadece günü yaşayan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Aditya ise zengin bir iş adamının oğlu. Fakat babası vefat ediyor ve annesi başka bir adamla birlikte oluyor. Zamanla şirketin tüm ağırlığı tamamen Aditya’nın üstüne kalıyor. Geet ve Aditya ikilisinin yolları bir trende aynı vagona denk gelmeleri ile kesişiyor ve hikayemiz burada hız kazanıyor. Jab We Met, aşkı iyi işliyor ve Aditya karakteri bize çaresizliği anlatıyor. Kareena Kapoor bu filmde de izleyiciyi etkilemeyi başarıyor!

6. Taare Zameen Par

Taare Zameen Par, aslında aramızda özel çocukların olduğunu gösteren nadide filmlerden. Aamir Khan’ın oyunculuğu ve senaryonun profesyonelliği sayesinde Hint sineması sevenlere özel en iyi Bollywood filmleri listemizde önemli bir yere sahip. Filmde harfleri algılama problemi olan ve ailesi tarafından tembel olarak görülen bir çocuğun hikayesi anlatılıyor. Harfleri öğrenebilmesi için yatılı bir okula yerleştiriliyor ve resim öğretmeni burada Ishaan’ın bu sorununun farkına varıyor. Ona bu konuda destek olmaya başlıyor. Bu sayede Ishaan’ın hayatı iyi yönde gelişmeye başlıyor. Taare Zameen Par, izleyiciyi derinden etkileyen ve düşünmesini sağlayan nadide filmlerden.

7. Dangal

Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

Dangal, kız çocuklarının da aslında erkeklerin yapabildiği şeyleri erkeklerden daha iyi yapabileceğini gösteren bir film. Güreşçi olan Mahavir, ülkesinin güreş konusunda dünya arenasında başarı göstermesini isteyen milliyetçi biridir. Hiç erkek çocuğu olmayan Mahavir’in iki kız çocuğu olmuştur. Fakat çevrede Güreş sporunun sadece erkekler tarafından yapılabileceğini gösteren bir kanı vardır. Fakat Geeta ve Babita okulda birkaç erkeği yere serip, tartaklayınca Mahavir, kızlarının Güreş sporunda Hindistan’a altın madalya getirebilmeleri için onlara Güreş konusunda eğitim vermeye başlar. Yetenekli ve çalışkan kızların başarılı olması kaçınılmaz olur.

8. Gully Boy

Gully Boy Mumbai’de bulunan sokak rapçilerinin hayatını anlatıyor. 22 yaşında bir genç olan Murad’ın ailesi, onun bir beyaz yakalı olarak işe girmesini ve onun bu eğitimi alabilmesi için ellerinden geleni yapmaya çalışmaktadırlar. Tam bu sırada Mumbai’de sokaklarda popülerleşen Rap müzik, Murad’ın da ilgisini çeker artık onun gönlünde beyaz yakalı bir çalışan olmak yoktur. Artık onun amacı, Rap müzikte yükselmek ve değerlenmektir. Fakat sanat, Hindistan’ın fakir kesimi için uzak bir hayaldir. Ama hayallerini ne olursa olsun gerçekleştirmek isteyen Murad bu zorlu yolcuğuna başa çıkmaya hazırdır.

9. Ghajini

Film, Zamanında çok zengin olan ama sonrasında tam bir intikam meleğine dönen Sanjay Singhania’nın hikayesini anlatıyor. Nişanlısı olan Kalpana, reklamlarda boy gösteren fakat arkada figüran olarak oynayan birisidir. Bir gün Sanjay Singhania adlı zengin iş adamıyla ilişkisi olduğunu iddia ederek başarı basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmaya başlar. Bu olayların farkına varan Sanjay, Kalpana ile görüşmek için yola çıkar. Yolda küçük kızlara yardım ederken görünce ondan etkilenir ve Sanjay ile Kalpana’nın ilişkisi burada başlar. Nişanlanırlar, mutludurlar fakat fakat onları kötü günler bekliyordur. Bir mafya lideri olan Ghajini, Sanjay’ın gözleri önünde biricik sevdiceğini öldürür. Kafasına bir darbe alan Sanjay her 15 dakikada bir her şeyi unutmaya başlar. Tabi nişanlısını öldüren bu adamı bulması gerektiğinden vücuduna ve defterlere bu olayları not alır amacına ulaşmak için çalışmaya başlar.

10. Dhoom 3

Hint Sineması Sevenlere Özel En İyi Bollywood Filmleri

Now You See Me’nin Hindistan hali denebilecek bir film serisidir. Bu filmde, Sahir, küçüklüğünden beri babasıyla beraber bir sirkte çalışmaktadır. Fakat işler artık eskisi gibi yürümemeye başlayınca babası bankadan borç alır ve borcu ödeyemeyince intihar eder. Sahir üzüntü, çaresizlik ve nefretin içinde kalır. Sahir’in artık tek bir amacı kalmıştı. Babasının intikamını almak. Chicago’da bir bankayı soymak üzere usta bir hırsıza dönüşür. Bir serinin son filmi olan Dhoom3 izleyenleri hayran bırakacak bir film.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç