Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

5 dk okuma süresi


73
12 Paylaşım, 73 puan

Dijitalleşmenin beraberinde adından sıkça söz ettiren ‘stalk’ kelimesi, birini gözlemlemek, birini takip etmek gibi çevrilebilir. Eğer bir başkasının profilinde, onların haberi olmadan saatlerinizi harcadıysanız ve haftalar önceki paylaşımlarını inceliyorsanız stalker kulübüne hoş geldiniz. Artık siz de bir stalkersınız demektir. Yanlışlıkla bu gönderileri beğenerek amatör bir stalker olmak yerine, hiç iz bırakmadan daha profesyonel bir stalker olmanın ipuçları bu listede! Keyifli okumalar!

1. Hiçbir Şeyi Beğenmeyin

Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

Bir gönderi beğenmek amatörler içindir. Birinin profilini stalkluyorsanız en önemli kural hiçbir şeyi beğenmemektir. Çünkü bir gönderiyi beğendiğiniz an karşı tarafa bildirim gider ve sizin profilde olduğunuzu görebilir. Stalkladığınız insanın profilinde olduğunuzu asla belli etmemelisiniz. O yüzden seçiminizi iyi yapmalısınız. Ya girdiğiniz profilde parmağınızı ekranda çok yavaşça gezdireceksiniz ve bir şeye tıklamadığınızdan emin olacaksınız ya da telefonunuzu uçak moduna alacaksınız ve internetle olan bağlantınızı tamamen keseceksiniz. Bu şekilde en az riske girerek gezindiğiniz profilde daha uzun süre geçirebilirsiniz.

2. Dedektiflik Yapın

Stalklamanın bu kadar popüler olduğu bir zamanda, stalklamak istediğiniz insanın tam adını bile bilmenize gerek yok. Tabii ki, bakmak istediğiniz insanın hem ismini hem soyadını bilmeniz çok büyük bir yardımcı olacaktır fakat gerekli değil. Profilini stalklamak istediğiniz insanın arkadaşlarından bir tanesini bile biliyorsanız bu işi çözdünüz demektir. Stalklamak istediğiniz insanın arkadaşının takip ettiği insanlara girerek, asıl stalklamak istediğiniz insanı rahatça bulabilirsiniz. Tüm listeyi tek tek aramak yorucu olabilir fakat ismini bilmediğiniz bir insanı bulmanın en rahat yolu budur. Profil resimleri size bu noktada çok yardımcı olacaktır. Bu işlemin zamanınızı alacağı bir gerçek, fakat etkili olacağı kesin!

3. Sakin Kalın

Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

Acele işe şeytan karışır diye boşuna söylememişler. Biri hakkında yeni bilgiler öğrendiğimizde hızlı bir şekilde profillerine girerek, öğrendiğiniz bilgiyi kanıtlayan bir fotoğraf aramak isteyebilirsiniz. Fakat aceleci olmamalısınız. Çünkü sizi ele verecek etken aceleci olmanız olabilir. Hiç iz bırakmadan profesyonel bir stalker olmanın ipuçları listesinde en önemli maddelerden biri sakin kalmaktır. Stalklamak ciddi bir iştir. Bu yüzden arkada hiçbir iz bırakmadan stalk yapmalısınız. Bilgisayar ekranını açın ve keyifle bakmak istediğiniz profilde gezinin. Aceleci davranmadığınız sürece, kimse orada olduğunuzu bile bilmeyecektir.

4. Etiketlere Bakın

Biri hakkında bilgi edinmek, eğer stalkladığınız insanın profilinde sadece üç ya da dört tane fotoğraf varsa zorlayıcı olabilir. Bu yüzden yapmanız gereken şey etiketlendikleri fotoğraflara girmektir. Eğer fotoğraf koymayı çok seven arkadaşları varsa, stalkladığınız insanın geçen hafta bu zamanlar bile nerede olduğunu görebilirsiniz. Fakat stalkerlığı bir adım ileriye taşıyıp etiketlenen resimlerdeki yorumları okursanız dikkatli olun. Artık instagram gibi sosyal medyaların özelliklerinden biri yorumları beğenmek. Eğer yorumlardan birini beğenirseniz o profilde olduğunuz anlaşılacaktır, sakın beğen tuşuna basmayın.

5. Görünmez Olun

Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

Her sosyal medya sitesi, stalk için arkadaş canlısı değil. Instagramda bir profile girdiğinizde bir gölge gibi hareket edebilirsiniz. Fakat daha profesyonel bir stalkersanız ve işi başka mecralara taşıdıysanız dikkatli olmalısınız. Örneğin LinkedIn sitesinde adınızı herkese gizlemediğiniz taktirde, bir profile girdiğinizde, girdiğiniz profilin sizin orada olduğunuzdan haberi olur. Neden mi? Çünkü LinkedIn üyelerine, başkasının profiline girdiğini söyleyen hatırlatma mailleri atıyor! Adınız ve soyadınız stalkladığınız insanın mailine kolayca düşsün istemiyorsanız, hangi sosyal medya sitelerinin bu şekilde uygulamaları olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bilgisayar başında panikle yaptığınız tıklamayı geri almak isteyebilirsiniz.

6. Yardım Alın

Stalkı kendi başına yapmak her zaman için çok eğlencelidir. Fakat arkadaşlarla beraber stalk yapmak, buluşmanız için bir neden bile olabilir. Girmek istediğiniz profil kilitliyse ve arkadaş isteğini kendi isminizle yollamak istemiyorsanız, bir arkadaştan yardım istemek çok da kötü bir fikir değil. Gerçek arkadaşlar, sizin ona verdiğiniz isimleri federal ajanlar gibi araştırır ve ailelerinin soy ağacını bile çıkartabilir. Dakikalar içinde önünüze detaylı bir rapor istiyorsanız, arkadaşlarınızdan yardım istemelisiniz. Belki sizin bulamadığınız yerlere erişebilir, sizin bulamadığınız bilgileri bulabilirler. Atalarımızın da dediği gibi, bir elin nesi var iki elin sesi var.

7. Rahat Bir Pozisyona Geçin

Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

Stalklama işleminin en rahat yapılacağı yer laptop ya da bilgisayar olmalıdır. Elinizde telefon varken birinin profilinde gezinmenin çok daha eğlenceli olduğu bir gerçek. Fakat telefonda yetmiş sekiz hafta önce çekilen bir fotoğrafa yanlışlıkla iki kere basarak beğenmek çok daha kolay. Hele sırtüstü yatıyorsanız telefonu yüzünüze düşürdüğünüz anda bile yanlışlıkla beğenebilirsiniz. Bu iki senaryoda yaşanmasını istemediğimiz durumlar. Eğer tam bir profesyonel olmak istiyorsanız, stalk işlemlerini sabit bir bilgisayardan yapmak en mantıklısı olacaktır. Bilgisayar ekranı kocaman olduğu için, stalkladığınız profili çok daha rahat göreceğiniz de bir gerçek.

8. Arama Kutusunu Kullanın

Bunu okuduktan sonra “e tabii başka ne olacaktı?” diyebilirsiniz. Fakat tüm sosyal medyaların birleştiği ve sosyal medyası olmayan insanları bile taratacağınız tek bir yer vardır; Google. Google arama butonunu dev bir sözlük gibi düşünebilirsiniz. Google tüm sosyal medya sitelerinden öncesine hakimdir. Stalklamak istediğiniz insanın iki yıl önceki resmi facebookta olmayabilir ama sekiz yıl önceki okul kayıtları Google arama butonu kadar uzağınızda olabilir. Çünkü Google yıllar önce olan olayları bile depolayarak sisteminde taşır. Bu yüzden arama butonunun gücünü kesinlikle küçümsememelisiniz. Stalklamak istediğiniz insanın hiçbir izi yoksa bile, yıllar önce kazandığı ödülle gazetede bir resmini bulabilirsiniz.

9. Ara Verin

Stalklamak hepimizin favori aktivitelerinden biri. Bazen kendimize hakim olamıyor ve stalkladığımız insanın profilinde aylar, yıllar öncesine gidip başka insanların hayatlarını inceliyoruz. Kimse stalklamanın kötü bir şey olduğunu söylemiyor. Fakat bazen kendimizi stalkın güzel dünyasından kopartıp dışarı çıkmalı ve derin bir nefes almalıyız. Neden mi? Çünkü hiçbirimiz You dizindeki Joe gibi olmak istemeyiz. Her şeyin fazlası zarar sözü stalklamak için de geçerlidir. O yüzden her gün kendinizi başka bir stalk macerasında buluyorsanız kısa bir ara vermelisiniz. Bir profesyonel olmanın şartlarından biri de, ne zaman duracağını bilmektir.

10. Arama Geçmişine Göz Atın

Hiç İz Bırakmadan Profesyonel Bir Stalker Olmanın İpuçları

Eğer yapabiliyorsanız, biri hakkında bilgi almanın en kolay yolu yaptığı aramalardan geçer. Hiç iz bırakmadan profesyonel bir stalker olmanın ipuçları listesindeki en önemli maddelerden biri olan arama geçmişine göz atmak herkes için ulaşılabilir olmayabilir. Fakat gerçek bir profesyonel bilir ki, en son yapılan aramalar ya da stalklamak istediğinizin ilgisini çeken konular hakkında bilgi sahibi olmak; size bütün sosyal medya sitelerinden daha geniş bir bilgi birikimi verebilir. Bir insanın baktığı yazılar ve tıkladığı haberler size o insanın ilgili olduğu konularla ilgili çok şey söyler. Stalkladığınız insanın hangi sitelerde gezindiğini öğrenebilirseniz, o insan hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!