Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

6 dk okuma süresi


5
12 Paylaşım, 5 puan

Sıkıntıdan yemeği fazla kaçırmak, uyku problemleri, hareketsizlik derken evde kaldığımız dönemlerde bazen dışarıdan alacağımız desteğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Hem maliyet hem de şartların getirdiği imkansızlıktan dolayı, bir diyetisyen veya fitness eğitmeninden de çoğu zaman destek alamıyoruz. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Aslında cevap çok basit: Teknolojinin güzelliklerinden faydalanmak! Her telefonda bulunması gereken sağlık uygulamaları başlığı altında, ihtiyaç duyabileceğiniz her türden faydalı uygulamayı sizler için listeledik.

1. YAZIO

Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

Yirmiden fazla dile çevrilen bu uygulamada amaç, yediklerinizi ve günlük kalori hesabınızı düzenli bir şekilde tutabilmeniz. Manuel olarak kilonuzu, yaşınızı, boyunuzu ve genel aktivite seviyenizi belirttiğiniz anda size günlük ne kadar kalori tüketmeniz gerektiğini ve hangi besin değerlerini ne kadar ölçüde almanız gerektiğini gösteriyor. Ayrıca “Koç” özelliği ile, sizin beslenme türünüze, günlük yediğiniz öğünlere ve kişisel tercihlerinize göre bir beslenme planı çıkararak özel tariflere erişim sağlamanıza izin veriyor. Tariflerin bir çoğu kolay ulaşılabilen malzemelerden oluştuğu için hem lezzetli yiyecekler yiyebiliyor hem de kalori kontrolünü sağlayabiliyorsunuz. Üstelik dilerseniz bazı adımsayar uygulamalarını da ‘YAZIO’ uygulaması ile ücretsiz olarak senkronize edebilirsiniz. Bahanelere sığınmak yerine, sanal mağazada rahatça bulabileceğiniz bu uygulamayı hemen bugün indirin ve günlüğünüzü tutmaya başlayın. Aldığınız besinlerin özelliklerini takip etmeye başladığınızda çok şey öğrenecek ve vücudunuzdaki farkı mutlaka hissedeceksiniz!

2. MyFitnessPal

Altı milyondan fazla dünya çapında yemeğin kalori ve besin değeri bilgilerini veritabanında bulunduran bu uygulama, hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki birçok ülkede oldukça popüler konumda. Veritabanına kayıtlı yiyeceklerde o gün yediğiniz besini arayabilir ve hatta sınırsız sayıda kendi tariflerinizi kaydederek yemeğinizin kalori ve besin değerlerini hesaplayabilirsiniz. Barkodlu bir yiyeceği, barkod özelliği ile tanıtıp veritabanında kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca, almanız ve harcamanız gereken kalori miktarına göre kendinize özel egzersiz programı oluşturabilir ve 350’den fazla bu egzersizi uygulamadan takip ederek hayatınıza kolayca dahil edebilirsiniz. Yaş, cinsiyet ve aktivite seviyenize bağlı oluşturduğunuz profilinize göre hedefler oluşturmak ve arkadaşlarınızla bağlanıp tatlı bir rekabet içerisinde motive olmak için ‘MyFitnessPal’ uygulamasını denemenizi tavsiye ederiz.

3. Instant Heart Rate

Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

‘Anlık Kalp Hızı Monitörü’ olarak da aratıp bulabileceğiniz bu uygulamanın en güzel özelliği, çok hızlı yanıt alabiliyor olmanız. Adında belirtildiği gibi, yalnızca parmağınızı dokundurmanızla beraber ‘anlık’ ölçümler yaparak kalp hızınızı ve EKG grafiğinizi; doktora, eczaneye veya ölçüm aletlerine ihtiyaç duymadan size gösterir. Ek olarak uygulama içerisinde bulunan kardiyo egzersizlerini de izleyip uygulayabilir, böylece kalp sağlığınızı dengede tutabilirsiniz. Her telefonda bulunması gereken faydalı sağlık uygulamaları içerisinde belki de en önemlisi olan bu kalp dostu uygulamayı, en hayati organınızdan her an haberdar olmak adına mutlaka edinmelisiniz.

4. White Noise

Yediklerimiz ve yaptığımız egzersizler kadar, zihnimiz ve uykumuz da çok önemli. Cihazındaki özellikleri Türkçe olarak kullananların, mağazada ‘Beyaz Gürültü’ olarak da aratıp bulabilecekleri bu uygulama, rahatlatıcı sesleri birleştirerek hoş bir dinlenme ortamı oluşturabileceğiniz yüksek kalite ses kayıtları sunuyor. Sevdiğiniz sesleri çok rahatlıkla bulabilecek ve kendinizi dilediğiniz ortamda hayal edebileceksiniz! Örneğin, birkaç dakika boyunca bir okyanus kenarında kıyıya vuran dalgaların ve kumda yanan odunların çıtırdayan sesini dinlerken, canınız sıkıldığı anda sonraki dakikalarınızı sakin bir ormanda esen rüzgar ve yağan yağmur sesiyle birleştirerek geçirebileceksiniz. Aradığınız ortamı gerçek hayatta bulamadığınız zaman kendinizi hiç üzmeyin, ‘White Noise’ uygulaması ile evde geçirdiğiniz süre içerisinde dilediğiniz kadar farklı ortam yaratabilirsiniz.

5. Water Drink Reminder

Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

Sanal mağazada ‘Su İçme Hatırlatıcısı’ olarak da aratabileceğiniz bu uygulama, adında belirttiği gibi size belirli aralıklarla su içmeniz gerektiğini hatırlatıyor ve çeşitli hastalıklar, dehidrasyon, cilt derisinde bozukluk gibi durumları yaşamanızı engellemeye yardımcı oluyor. Bu uygulama başlangıçta ne kadar basit görünse de aslında tam bir hayat kurtarıcı! Uygulama içerisinde, evde bulunan bardaklarınıza göre hesaplama yapmasını sağlamak için bardak tercihinizi belirtiyorsunuz, buna göre günlük toplam içmeniz gereken adedi ve sonrasında içtiğiniz su miktarını uygulama size gösteriyor. Ağırlık bilgilerinizi uygulamada belirterek, size günlük içmeniz gereken miktarı göstermesini sağlıyorsunuz ve kilo kaybınızı girerek takibini de aynı uygulama üzerinden sağlayabiliyorsunuz. Sağlık kategorisinde bulunan cihazınızdaki bazı uygulamalarla da eşleştirebileceğiniz ‘Water Drink Reminder’, sağlığınız için en temel ihtiyacınızı size hatırlatmada başarılı olacaktır.

6. Fasting App

Birçoğumuz “Keşke bir mucize olsa da her şeyi yiyerek zayıflayabilsek, hiçbir şeyden mahrum kalmasak” diye hayaller kurarız. Aslında, bunu miktarı abartmadığımız sürece, kalori hesabına dayanarak yapabileceğimiz bir yeme tarzı mevcut. Aralıklı oruç (intermittent fasting) olarak anılan bu yöntemde, günün belirli saatlerinde istediğiniz yemekleri yiyor ve geri kalan kısmında aç kalıyorsunuz. Yani bir nevi oruç tutuyorsunuz. “Peki ben her şeyi yersem nasıl zayıflarım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Aç kaldığınız saatlerde yükselen glikojen, vücudun yağ yakma mekanizmasını devreye soktuğu için, yemek yemeden belli bir süre aç kaldığınızda metabolizmanız size bir güzellik yapıyor. İlk başladığınızda bu sistem biraz karışık gibi gelebiliyor, ancak endişelenmeyin, buna yardımcı olabilecek çok yararlı bir uygulama mevcut! ‘Fasting App’ uygulaması, daha önce bu sistemde deneyimli olup olmadığınız bilgisini sizden aldıktan sonra işe koyulup size yemek yemeniz gereken ve aç kalmanız gereken saat aralıkları konusunda önerilerde bulunuyor. Oruç planınızı uyku planınıza göre kişiselleştirebilir, gün gün bildirimlerden faydalanarak yemek ve açlık saatlerinizi kendinize hatırlatabilirsiniz. Bilimsel olarak pek çok faydası kanıtlanmış; diyetten uzak, bir o kadar da katı yasaklara karşı ve tüm lezzetlere açık olan bu sistemi, ‘Fasting App’ uygulamasından destek alarak denemenizi tavsiye ederiz. Bu uygulamayı, sanal mağazada ‘Aralıklı Oruç’ adıyla da aratabilirsiniz.

7. Pepapp

Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

Kadınlara özel geliştirilmiş adet, pms, ovülasyon takvimi olan ‘Pepapp’, birbirinden tatlı bildirimleriyle gününüzü güzelleştirirken, kadınsal döngünüzü en sağlıklı şekilde takip etmenize yardımcı olacak. Günümüzde duvar veya masa takvimleri artık çoğunlukla kullanılmazken, özellikle adet döngüsü için dijital takvimlere oldukça ihtiyaç duyuluyor. Sanal mağazada bununla ilgili pek çok uygulama yer almasına rağmen, ‘Pepapp’ doğru hesaplamalar yapan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen kaliteli bir uygulama. Ruh halinize ve güncel bilgilere göre size faydalı ve eğlenceli bildirimler göndererek modunuzu yükseltmenize de yardımcı oluyor. Ovülasyon içerisinde yumurtlama günlerine göre hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu günleri hesaplıyor ve doğum kontrolü ile ilgili en temel ve gerekli bilgileri size sunuyor. Cinsel sağlığınızla ilgili tüm bilgileri güvenli ve şifreli bir şekilde saklayabileceğiniz ‘Pepapp’ uygulamasının, her telefonda bulunması gereken faydalı sağlık uygulamaları içerisinde kadınlar için fazlasıyla önemli olduğunu düşünüyoruz.

8. Daily Yoga

Yogaya başlamak istiyor ancak sürekli erteliyor musunuz? Ya da önceden deneyimlisiniz ve motivasyon kaynağı mı arıyorsunuz? O zaman bu uygulama tam size göre! ‘Daily Yoga’, yüzlerce pilates, yoga, meditasyon gibi içerikleri ev rahatlığında uygulayabilmeniz için kaliteli seanslarını sizlere sunuyor. Uygulama, seviyenize göre belirlenmiş programlar aracılığıyla, yaptığınız hareketlerin ve yaktığınız kalorilerin bilgisini sizinle paylaşıyor. Böylece, egzersizden aldığınız verimi somut olarak da karşınızda görüyorsunuz. Ek olarak, yoga stillerinin ilham kaynağı ve dünyaca saygı duyulan 20 yoga ustası da, uyku ve tam rahatlama için başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar içeriklerin seanslarında yer alıyorlar. Otomatik belirlenen plan, eğer sizin haftalık ajandanıza uygun gelmezse, dinlenme ve egzersiz günlerinizi kendiniz de ayarlayabilir, ihtiyaçlarınıza göre egzersizlerinizi kişiselleştirebilirsiniz. Denemeye değer!

9. Meditopia

Peki ya ruhumuz? Ruhumuzda hissettiğimiz bazı boşluk veya yaralar, kendimizi tamir edemediğimizde, ancak dışarıdan aldığımız meditasyon aracılığı ile tedavi edilebilir. Bu meditasyonu kendimize sağlayabilmek için, pahalı meditasyon salonlarına ihtiyacımız yok. Kendi evimizin rahatlığında, hatta ihtiyacımız olan neredeyse her yerde kullanabileceğimiz kaliteli bir meditasyon sağlayıcısı zaten var! ‘Meditopia’, 1000’in üzerinde derin meditasyon içeriğiyle, ruh sağlığımıza iyi gelmek için sanal mağazalarda yerini almış durumda. Dokuz farklı dilde karşımıza çıkan bu uygulamada; stres, endişe, kabullenme, mutluluk, cinsellik, motivasyon, kendini sevme, yetersizlik hissi, öfke, özgüven, nefes egzersizleri gibi pek çok başlık bulabilirsiniz. Ayrıca, uygulama içerisinde kişisel hatırlatmalar, notlar, günün ilham veren sözleri ve farkındalık ölçümü gibi oldukça faydalı özellikler yer alıyor. Derdi olsun olmasın, zihninde tazelik arayan her bireye cevap verebilecek bu uygulamaya bir şans vermelisiniz.

10. Smoke Free

Her Telefonda Bulunması Gereken Faydalı Sağlık Uygulamaları

Sigara bağımlılığı maalesef çağımızın en büyük sorunlarından bir tanesi. Dünyada, özellikle de ülkemizde kullanımı oldukça yaygın olan sigarayı bırakmanın bilimsel bazı yöntemleri var. Bu desteği almak için belki defalarca doktorlara ve sağlık kuruluşlarına başvurdunuz, ancak sonuç pek de iyi olmadı… Aslında o kadar da uzaklara gitmenize gerek yok desek? Parmaklarınızın ucunda yeterli motivasyonla birlikte aradığınız desteği bulabileceğiniz ‘Smoke Free’ uygulamasıyla bunu başarabileceğinize inanıyoruz. Çeşitli görevlerle sigara bağımlılığından kurtulmayı eğlenceli ve gerçekçi bir amaç haline getiren bu uygulamanın size katacağı çok şey var. Sigara kullananlar için, her telefonda bulunması gereken faydalı sağlık uygulamaları içerisinde en önemlisi olan bu uygulamayı indirmelerinin oldukça gerekli olduğu kanaatindeyiz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!