Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

5 dk okuma süresi


14
13 Paylaşım, 14 puan

Herkesin etrafında tanıdığı farklı kişiliklerde arkadaşları vardır. Kişilik bir insanı diğerlerinden ayırır ve onu biricik yapar. Farklı ve kendine özgü kılan özellikler ise insan kişiliğinin bütününü oluşturur. Sınıftaki arkadaşlarımızda kendi kişiliklerine göre ayrılırlar ve bize unutamadığımız anlar bırakırlar. Arkadaşlarımız aşırı duygusal, çok çalışkan veya somurtkan olabilirler. Elbette bizi rahatsız eden ve sinir bozan kişiler de vardır. Her sınıfta istisnasız bulunan bazı gıcık arkadaş tipleri bizleri sinir edebilirler. Onları daha iyi anlamak ve tanımak için en çok görebileceğiniz gıcık arkadaş tiplerini listeledik. Keyifli okumalar!

1. Duygusal Arkadaşlar

Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

Duygusal kişiler; sevecen ve coşkuludurlar. Elbette hepimiz çok hassas olan birini tanıyoruz, çünkü bilimsel araştırmalar beş kişiden birinin bu kişiliğe sahip olduğunu gösteriyor. Bazı psikologlar, 90’lı yılların başında “son derece hassas insan” kavramının olduğunu düşünüyorlardı. Psikolog Elaine Aron tarafından icat edilen bu terime kısaca “duygusal insan” da denilebilir. Kendilerini kolayca diğerinin yerine koyabildikleri için empati yetenekleri oldukça gelişmiştir. Karar vermeleri zaman alır. Eleştirilere açık değildirler ve yanlış anlaşılma eğilimindedirler. Bu yüzden her sınıfta istisnasız gıcık bulunan arkadaşlardandır.

2. Hava Atan Arkadaşlar

İlgi odağı olmaktan hoşlanırlar. Yaşadıkları ana önem verirler. Bu yüzden geleceği planlamaktan hoşlanmazlar. Boşa zaman geçirmekten hoşlanmaz, sürekli hareket halinde olurlar. Hayatlarında bolca neşe ve heyecan olsun isterler. Sınıftaki arkadaşlarımız arasında eğlenmeyi severler. Eğlenmeyi sevdikleri kadar eğlendirmeyi de severler. Tutkulu ve enerji doludurlar. Her konuda kendilerini övmekten hoşlanırlar. Konuşmalarında hep kendilerini övücü kavramlar vardır. Eleştirileri kolayca kabul edemezler. Kendilerini diğerlerinden üstte görmek isterler. Kendilerine önem verirler ve başkalarından da bu değeri görmek isterler. Güzelliğe çok değer verirler.

3. Hiç Susmayan Arkadaşlar

Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

Geveze öğrenciler başarılı olabilirler veya ilgisiz olabilirler. Hatta bu tür öğrenciler okulun en sosyal öğrencisi dahi olabilirler. Fakat ortada bir gerçek var ki sınıfta istenilmeyen bir davranış sergilerler. Dersin akışını bozarlar. Onların konuşmaları ders motivasyonunu düşürür. Hatta her sınıfta istisnasız gıcık bulunan bir arkadaş tipidirler. Oldukça sabırsızdırlar ve açık sözlüdürler. Sık sık düşünmeden konuşurlar. Gevezelikleri gün boyu sürebilir. Çok fazla konuştukları için gereksiz konulardan da bahsedebilirler. Konuşurken neyin önemli veya önemli olmadığını düşünmeden akıllarına gelenleri söylerler. Hiç susmak istemezler fakat derslerde konuşamadıkları için çok sıkılırlar.

4. Sabotajcı Arkadaşlar

Sabote etmek bir şeyi baltalamak demektir yani bir hizmetin, bir iş kurumunun normal işleyişine mani olmaktır. Sabotajcı arkadaşların ise tek amacı dersi bölmektir. Dersin işlenişine engel olurlar. Sınıftaki arkadaşlarını rahatsız ettiklerini düşünseler bile asıl zararı kendilerine yaparlar. Bu arkadaşlar öğrenme fırsatlarını dersi böldükleri için kaçırırlar. Sınıfın değil kendi eğitimlerine engel olurlar. Her sınıfta bulunan ve gıcık olduğu için her seferinde istisnasız bir şekilde dışlanan sabotajcı arkadaşlardır. Ödevlere karşı bir umursamazlık takınırlar. Bahanelerle, sürekli yapmadıkları ödevleri veya sorumluluklarına kılıf örerler. Bu şekilde kendilerince sisteme başkaldırırlar.

5. Tartışmacı Arkadaşlar

Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

Bu arkadaşlarımız son derece kararsızdırlar. En küçük seçimde bile oldukça kararsız kalırlar. Aynı anda birçok işi yapmaya çalışırlar. Müzik dinlerken test çözebilir ve bir yandan da sizinle sohbet edebilirler. Bu huyları onları dağınık bir insan yapar. Çoğu zaman çalışma alanı karışık bir durumdadır. Kendilerini her zaman haklı görürler. Büyük bir bilgi birikimine sahip olup sizi argümanlara boğarlar. Tartışmaya her an hazırlardır. Bu yüzden konuşma yetenekleri gelişmiştir. Ertelemede oldukça iyi olan bu arkadaşlarımız buna rağmen günlerini oldukça iyi planlarlar. Fakat planlarına erteleme huyları yüzünden pek de uyamazlar. Bazen gereksiz derecede dürüst olabilirler.

6. Bağımlı Arkadaşlar

Okulda ve derslerinde başarılı olmaya istekli öğrencilerdir. Fakat bu isteklerini yerine getirecek kadar özgüvenleri gelişmemiştir. Birilerinden destek görmeyi beklerler. Çoğu zaman bu desteği öğretmenleri sağlar. Bu arkadaşlar iyi bir yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Yanlış yönlendirme ile kolaylıkla istenmeyen davranışlar içerisine girebilirler. Başarılı olma istekleri yüzünden her konuda görüşlerini bildirme gereği duyarlar. Fakat konular hakkında yeterli bilgisi olmadığı için sonuçları iyi olmaz. Bu nedenle arkadaşları arasında samimi olamayarak gıcık arkadaş tipleri arasına girer. Kendilerine güvenmekte sorunları vardır yani özgüvensizdirler. Kendi kendilerine bir şeyler yapmakta iyi değildirler.

7. Haberci Arkadaşlar

Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

Dün bilmediğimiz fakat bugün öğrendiğimiz şeye haber denir. İnsanların hakkında konuştukları veya konuşacakları şeylerdir haberler. Haberciler ise oldukça meraklı ve ilgilidirler. Haberci arkadaşlara haber getiren kimseler ya da ihbar eden kimseler de diyebiliriz. Yerin kulağı vardır denildiği gibi bu arkadaşlar her şeyi duyarlar. Çok fazla arkadaş edinmeye çalışırlar. Etkili bir şekilde konuşarak bildiklerini aktarırlar. Bildiklerini aktarma konusunda da oldukça cesurdurlar. Konuşma ve yazma yeteneklerini geliştirmekten hoşlanırlar. Haberleri genellikle ilginç olmakla birlikte zamanlamasını çok iyi yaparlar. Araştırmaktan ve denemekten hoşlanırlar. Sorumluluklarına önem verirler.

8. İlgisiz Arkadaşlar

Sınıf içinde ya da dışında iletişimde zorlanırlar. İlgisiz oldukları için her şeyde tepkisiz kalarak kendilerini soyutlarlar. Sınıfın arkasında bir gölge olarak kalmayı tercih ederler. Kendi iç dünyalarından çıkmak istemezler. Kendi kendilerine daha iyi öğrenirler. İlgi alanlarında bir konu olduğu zaman iletişime geçerek fikirlerini dile getirirler. İlgisiz ve dikkatleri dağınık olabilirler ama çok yaratıcıdırlar. Konuları birbirine bağlayarak ve birleştirerek ilişkiler kurmak isterler. Onlar için bağlantısız parçalar bilgi ifade etmez. Resmin bütününü görerek kavrarlar. Çoğunlukla okul ve onunla ilgili her şeye düşmanlık beslerler. Açık veya gizli bir şekilde başkaldırırlar.

9. Israrcı Arkadaşlar

Israr ve ısrarcı olmak kulağa hoş gelmeyen kavramlardır. Fakat her sınıfta istisnasız bulunur ısrarcı gıcık tipler. Üsteledikleri konu hakkında geri adım atmaktan hoşlanmazlar. Bu kişiler genelde çocukluklarında bu alışkanlığı kazanırlar. Sürekli gözlem yaparlar. Gözlem yoluyla eldi ettikleri bilgiye güvenmeyi tercih ederler. Her sınıfta bulunan ısrarcı tipler küçük şeylerde bile kendilerini belli ederek gıcık etmeyi başarabilirler. En küçük özelliği ile bir örnek vermek gerekirse sizi kurabiyeyi almanız için zorlayabilirler. İnandıklarının arkasında dururlar. İnandıkları şeylerin sonradan yanlış olduğu ortaya çıksa bile kolay kolay pes etmezler. İnançlı kişiliklerdir diyebiliriz.

10. İşkolik Arkadaşlar

Her Sınıfta İstisnasız Bulunan Gıcık Arkadaş Tipleri

Sorumlu, mantıklı, örgütleyici tiplerdir. Genellikle olayların sonucunu önceden bilmek isterler. İşkolik dediğimiz bu gıcık arkadaş tipleri her sınıfta istisnasız bulunan karakterlerdir. Tecrübelerine güvenir, somut olan şeyleri severler. Olaylara tarafsız yaklaşırlar. Bir karar verirken en ince detayını bile düşünürler. Somut verilerle karar vermeyi severler. Sebep-sonuç ilişkisi kurarlar ve mantıklı olanı tercih ederler. Sorumluluklarının farkında oldukları için kendilerine verilen görevleri günü gününe takip ederler. Sınıfta örnek öğrenci olarak gösterildikleri olur. Bu özellikleri yüzünden sınıftaki diğer arkadaşları ile çok samimi olamazlar. İşkolikler yapması gerenlerden bahsederken diğerleri onları dinlemek istemeyebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!