Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

5 dk okuma süresi


10
16 Paylaşım, 10 puan

Ekvator çizgisinin güneyinde yer alan Galapagos Adaları, Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı muazzam bir adadır. Galapagos Adaları, lav yığınlarından oluşur ve çoğu periyodik olarak aktif olan kalkan yanar dağlarıyla işaretlenmiştir. Volkanik yapıya sahip bu adalarda kendine özgü birçok biyolojik canlı barınmaktadır. Bu adaya ayak basan Charles Darwin, evrim kuramına ilham kaynağı olan gözlemler yapmıştır. Galapagos Adaları 1959 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Adeta doğaüstü bir güzellik sağlayan bu adalar, doğal ve temiz havasıyla bizleri büyülemektedir. Bu içeriğimizde, harikalar diyarı olan Galapagos Adaları’na dair eşsiz bilgiler yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz!

1. Adanın İklimi

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

Çok az insanın ayak bastığı bu harikalar diyarı Galapagos Adaları’na gitmeden önce oraya dair bilgiler edinmeniz önemlidir. Bu adalara dair ilk akla gelen iklim özelliğidir. İlk defa gidecekseniz ve oranın iklimine dair bir bilginiz yoksa, ilk öğrenmeniz gereken şey iklim şartlarıdır. Galapagos Adaları’nda tropikal iklim olmakla birlikte, düşük yağış ve düşük nem görülmektedir. Sıcaklık genellikle 20 ile 25 derece arasında değişir. Özellikle Haziran-Kasım döneminde yağış oranı fazla olmakla beraber ortalama sıcaklık 22 derecedir. Galapagos Adaları tüm yıl ziyaretçilere kapıları açık olsa da en ideal zaman Aralık-Mayıs arasıdır. Bu birbirinden güzel adalarda tatil yapmak için bu zaman aralığını tercih edebilirsiniz.

2. Bitki Örtüsü

Bu adada 600 kadar bitki bulunmaktadır. Bu adada yer alan bitkilerin yüzde 30’u ise endemiktir. Bu eşsiz güzellikteki adada üç tür bitki örtüsü vardır. Kurak bölge en büyük alanı kaplamakla beraber, takımadaların kurak ovaları açık bir kaktüs ormanı ile kaplıdır. Ayrıca bu bölgede çöle özgü yapraksız çalılar da yetişmektedir. Mangrov ağaçları ise kıyı şeridinde bulunan ve birçok hayvana korunak alanı sağlayan geniş bir yelpazeye sahiptir. Geçiş bölgesinin üzerindeki nemli orman bölgesi de yoğun alt fırçalı bir Scalesia bitki örtüsüne hakimdir. Bu bitki örtüsünün barındığı alanlar verimli topraklara sahiptir. Ağaçsız yayla bölgesi, eğrelti otları ve otlarla kaplıdır. Bu adadaki ağaçsı eğrelti otları, egemen bitki örtüsünü barındırmaktadır.

3. Hayvanlar

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na dair bilinmesi gereken bilgiler arasında, burada yaşam süren hayvan popülasyonudur. Bu adalar yeraltı ve yerüstü sayısız çeşitlilikteki hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Galapagos hayvanları, vahşi yaşamda yırtıcılara maruz kalmadan evrimleştiği için insan korkusu nedir bilmez. Bu adada, deniz iguanasından nazik devlere, ispinoz kuşlarından dev kaplumbağalara kadar birçok hayvan türü yer almaktadır. Dev kaplumbağalar sadece iki uzak takımadada, Galapagos ve Hint Okyanusu’ndaki Aldabra’da yaşıyor. Bu hantal sürüngenler yüz yıldan fazla yaşayabilir. Üç bubi türü, Galapagos Adaları’nın en popüler kuşları arasındadır ve Mavi-Ayaklı Bubi, çoğu insanın favorisidir.

4. Ada ve Adacıklar

Colón Takımadaları olarak da bilinen Galapagos Adaları, 144 büyük ada, 8 küçük ada ve 40 adacıktan oluşmaktadır. Bu adalar grubu Büyük Okyanus’un doğusunda yer almaktadır. Bu adaların yönetim merkezi konumunda yer alan Puerto Baquerizo, San Cristobal’de bulunur. Diğer önde gelen büyük adaları sıraladığımızda karşımıza bunlar çıkmaktadır: Santa Cruz, Fernandina, Isabela, San Salvador, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Darwin ve Wolf şeklindedir. Galapagos’daki en büyük ada olan Isabella, Kraliçe Isabella’nın şerefine bu isme layık görülmüştür. Santa Cruz Adası ise, en çok insan nüfusuna sahip ada olarak dikkat çekmektedir. En genç olan Fernandina Adası’nda pelikanları, denizaslanlarını izleyebilirsiniz.

5. Adaya Ulaşım

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

Harikalar diyarı Galapagos Adaları’na gitmek istiyorsanız, buna dair yer verdiğimiz bilgiler büyük önem taşıyacaktır. Birbirinden güzel adalarda yaptığınız mavi yolculuğun tadını çıkarmanız mümkün. Buraya Türkiye’den direk uçuş olmamakla beraber, Ekvador’un büyük şehirlerinden aktarmayla gitmeniz büyük fayda sağlar. Bu mavi adaya tarifeli uçuşlarda genelde Baltra Adası’ndaki havalimanı kullanılmaktadır. Buradan da ücretsiz servisle Itabaca Kanalı’na gelmeyi deneyin. Ardından, 10 dakikalık feribot yolculuğu sonunda en çok nüfusa sahip olan Santa Cruz Adası’na gelebilirsiniz. Bu adada yapacağınız taksi ya da otobüs yolculuğunuzda yaklaşık 45 dakika sonra adanın merkezi olan Puerto Ayora’ya ulaşabilirsiniz.

6. Geleneksel Mutfağı

Bitki ve hayvan çeşitliliğinin fazla olduğu bu adalarda geleneksel mutfağın tadını merak edebilirsiniz. Çeşitliliği içerisinde barındıran bu adalarda birbirinden leziz yemekler karşılar bizleri. Galapagos Adaları’nın eşsiz mutfağında bizi karşılayan ilk şey, deniz ürünleri olmaktadır. Ağırlık olarak yer alan deniz ürünlerinde ilk sırada yer alan ıstakoz, çok tercih edilmektedir. Bölgenin yerel mutfağında büyük yer edinen ıstakozlar ile ‘ceviche’ ve ‘encocado de langostino’ yemekleri yer kaplamaktadır. Istakozdan yapılan bu yemekler, burayı ziyaret eden turistler için oldukça dikkat çekicidir. Adanın bu geleneksel mutfağı, turistler tarafından tercih edilen farklı bir alternatif sağlamaktadır.

7. Gezilecek Yerleri

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

Bu fantastik dünyaya adım attığınızda, tabiatın ütopyası Galapagos Adaları güzelliğiyle sizi büyüleyecektir. Volkanik kayaları, güzel sahil ve ormanlarıyla göz kamaştıran Galapagos Adaları’nda gezilecek birçok yer vardır. İlk sırada, Santa Cruz Adası’nda yer alan Turtle Bay Plajı, beyaz kumlu, uzun bir sahildir. Yolunuz buraya düştüğünde kesinlikle görmeniz gereken diğer yer Galapagos Ulusal Parkı’dır. Böylece bu ulusal parkta dev kaplumbağaların yaşam alanını birebir görme fırsatı sağlayabilirsiniz. Sierra Negra Yanardağı ise diğer gezip görmeniz gereken yerlerden birisidir. Galapagos’un aktif volkanlarından birisi olan bu yanardağ, gelenlerin ilgisini çekmektedir. San Cristobal Müzesi de gezilecek yerler arasındadır.

8. Yapılacak Turlar

Birbirinden ihtişamlı adalarıyla bizleri karşılayan Galapagos Adaları’nda günübirlik turlara katılabilirsiniz. Santa Cruz’da yer alan Puerto Ayora’nın turistik merkezinden birçok adayı ziyaret etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Rezervasyon yaptıktan sonra küçük gemilerle vahşi doğasıyla ilgi çeken bu adaları rahatlıkla gezebilirsiniz. Sezonun açılmasıyla hızla dolan gemilere binmek için çok önceden rezervasyon yapmalısınız. Tercih edeceğiniz gemilerin ideal yolcu alımı 16 ile 32 arasında değişmektedir. Bu sebeple erken rezervasyon hayat kurtarmaktadır. Adanın en ücra yerlerine dahi bu tekne turlarıyla gittiğinizde, adeta zamanın içerisinde kaybolduğunuzu anlayacaksınız. Bu adaya yolunuz düşerse, özel turları kaçırmamanızı öneririz.

9. Darwin ve Evrim Teorisi

Evrim teorisinin babası olan Charles Darwin, ‘Türleri Kökeni’ kitabıyla tanınan bir biyologdur. Darwin, Galapagos‘a gelmeden önce Atlantik Okyanus’unda birçok bitki ve hayvanın yaşamına dair bilgi edinme fırsatı bulmuştur. Galapagos‘a geldiğinde yolculuk boyunca değişen fikirleri, burada da devam etmiştir. Charles Darwin’in buraya gelişinden sonra karşılaştığı adalardaki yüzlerce farklı bitki ve hayvanlar, çevresindeki yaşam çalışmalarını tetiklemiştir. Böylece Darwin, geri dönmesine rağmen bu evrimi çözümlemeyi 23 yıl bırakmamıştır. Onun bu ses getiren kitabı da yapılan çalışmalara dayanak oluşturmuştur. Bu adaların Darwin’in evrim teorisi çalışmasında ön ayak olması sebebiyle, burada Charles Darwin Araştırma İstasyonu kurulmuştur.

10. Çevresel Tehditler

Harikalar Diyarı Galapagos Adaları’na Dair Bilgiler

Galapagos Adaları’nın doğal güzelliğini etkileyen birtakım unsurlar vardır. UNESCO tarafından belirlenen bu tehditlere baktığımızda, işgalci bitki ve hayvan türleri ile beraber artış gösteren turizm dikkat çekmektedir. Galapagos’a her yıl yüz binlerce turist ziyaret ediyor. Ancak biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerini en aza indirmek için dikkatli adımlar atılıyor. Yolcu gemileri açıkta demirliyor ve ziyaretçiler adalara sadece botla ulaşabiliyor. Yiyecek getiremiyorlar, yerel vahşi yaşama dokunamıyorlar. Bu tehditlerin yanı sıra artış gösteren yasadışı balıkçılık ve küresel ısınma sorunu dikkat çeken bir noktadır. Ancak doğal dengeyi aksatmada ilk sırada yer alan turizm sektörüne çözüm aramak oldukça önemlidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!