Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

5 dk okuma süresi


6
12 Paylaşım, 6 puan

Tarihte pek çok hazine, yüklü gemilerle birlikte fırtınalar eşliğinde batmıştır. Bazı hazineler gömüldükleri yerde unutulup, kaybolmuştur. İzine rastlanamayan bu kayıp hazineleri bulmak için pek çok insan araştırmalar yapmıştır. Birçok denizci hayatını bu hazineleri bulmak için harcamıştır. Tarihin önemli insanlarının arkasında bıraktığı bu hazineleri, kimisi bulunmasını istemediği için saklamış kimisi de savaş veya başka unsurlardan dolayı kaybetmiştir. Biz de halen ortaya çıkmayan 10 kayıp hazine listemizde bulunmayı bekleyen defineleri sizler için listeledik. Keyifli okumalar!

1. Karasakal’ın Hazinesi

Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

Tarihin en ünlü korsanlarından birisi olan Karasakal kaptan olmadan önce gemilerde tayfa olarak çalışmıştır. Yalnızca iki yıl kaptanlık yapmasına rağmen bu kısa süre içerisinde her insanın elde edemeyeceği kadar büyük bir servete sahip olmuştur. Karasakal, İngiliz denizcileri ile gerçekleşen bir savaşta ölmüştür. Gerçekleştirdiği pek çok yağmalama sonucunda elde ettiği büyük hazinesi ise bulunamamıştır. Hazinenin bir kısmının müzelerde sergilenirken bir kısmının halen daha bir yerlerde gömülü olduğuna inanılmaktadır. Kuzey Carolina kıyılarında Karasakal’a ait olduğu düşünülen hazineler bulunmaktadır.

2. Lima Hazinesi

İspanyollar, 16. yüzyılda İnka imparatorluğunu yenerek büyük bir servetin sahibi olmuşlardır. Fakat bu zenginlik bir isyan sırasında şehir dışına kaçırılıp 1820 yılına kadar Lima’da saklanmıştır. İngiliz Kaptanı William Thompson’a güvenerek emanet edilen hazine isyanın sonuna kadar gemisinde kalmalıdır. Ancak kaptan hazinenin cazibesine karşı koyamamıştır. Thompson’ın gemisi Mary Dear ile birlikte kaçmıştırlar. Bir süre sonra bu grup yakalanarak idam edilmiştir. Thompson ve ilk yardımcısı hayatta kalmayı başarmıştır. Söylenenlere göre yakalanmadan önce Thompson ve ekibi hazineyi gizli bir yere gömmüştür. Thompson ile arkadaşı ise İspanyolları Cocos Adası’nda hazinelerini göstermek için yönlendirmiştirler. Karaya ayak basar basmaz bu iki korsan bir daha görülmemek üzere kaçmıştır.

3. Flor Do Mar’ın Hazinesi

Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

Büyük bir Portekiz ticaret gemisi olan Flor Do Mar halen bulunmayı bekleyen ve içindeki hazine ile kayıp olan 10 büyük hazineden birisidir. Dönemin en devasa gemilerinden birisi olan Flor Do Mar, Malacca fethinden dönmektedir. Kral Alfonso’nun emriyle Siam Kralı’ndan yüksek miktarda haraç almış olan gemi büyük bir ganimet taşımaktadır. Flor Do Mar yani denizin çiçeği olarak isimlendirilmiş bu 400 tonluk gemi, 1511 yılında şiddetli bir fırtınaya yakalanmıştır. Sumatra kayalıkları üzerindeyken alabora olan gemi ikiye ayrılmıştır. Hazinenin tümü denizde kaybolmuştur. Gemide bulunan 60 ton ağırlığındaki hazine tarihte aranılan en büyük hazinelerden birisidir. Bu gemi dengesiz olmasına rağmen havalı olduğu için göreve gönderilerek büyük bir hata yapılmıştır.

4. Amber Odası

Amber Odası 1701 yılında Andreas Schutler tarafından yapılmıştır. 6 ton kehribar ile işlenmiştir ve altın varaklı bir odadır. Bu odanın günümüzde nerede olduğu bilinmemektedir. II. Dünya Savaşını da görüp geçirmiş olan bu oda, görenler tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılmıştır. Nazi silahlarından korunmaya çalışılan oda 1941 senesinde Nazi askerleri tarafından el konulmuştur. Köingsberg Kalesi’ndeki oda, 1945 yılında kalenin kuşatılmasından sonra bulunamamıştır. Almanlar tarafından götürüldükten sonra bombardımanda yok olduğu söylenmektedir. Günümüzde Catherine Sarayı’nda Amber Odası’nın yeniden yapıldığı görülmektedir.

5. Montezuma’nın Hazinesi

Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

İspanyol fatihlerinden olan Cortes ve adamları 1519 yılında Aztek İmparatoru II. Montezuma ve halkı tarafından bir tanrı olarak kabul edilmiştir. Cortes’e ve adamlarına altın sunularak tanrıların gideceği düşünülmüştür. Bunun yerine İspanyolların altın açgözlülüğü baş göstermiş ve halka zor zamanlar yaşatmıştırlar. Aztekler, bu tanrıların davranışlarından hiç memnun değillerdir ve en sonunda dini bir festival sırasında Aztek soylularının çoğunun katledilmesi ile ayaklanmıştırlar. İspanyollar kendilerini kurtarmak için rehin aldıkları İmparator Montezuma’yı kullanmıştırlar. Ancak bu durum yetersiz kalarak Montezuma’nın ölmesi ile sonuçlanmıştır. Her şeye rağmen Cortes intikamını almak için geri dönmüştür. Aztek halkı katledilmiştir ve Cortes, geniş bir Meksika imparatorluğunun hükümdarı olmuştur. Bu hazine bazı oyunlara da konu olmuştur.

6. Atahualpa’nın Altınları

Halen bulunmayı bekleyen Atahualpa’nın altınları kayıp olan 10 büyük hazine arasındadır. İnka Hanedanı Atahualpa, askerleriyle birlikte Cajamarca’yı yakalayarak özgürlüklerine karşılık olarak bütün servetlerini talep etmiştir. Yaşamak için kabul edilen bu talep sonucunda İspanyol Kralı tarafından hazine derin sulara gömülmüştür. İspanyol Kralının aldığı bu tuhaf kararla birlikte hazinenin yeri ve ona ne olduğu bilinmemektedir. Bir başka iddiaya göre de İspanyollara sunulan bu büyük hazineyi İspanyollar reddetmiştirler. Bunun üstüne İnkalar reddedilen hazineyi Yanacocha Gölüne fırlatmıştırlar. Bir diğer rivayette ise hazinenin gizli bir mağarada gömülü olduğudur.

7. Cengiz Han’ın Mezarı

Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

Dünya üzerinde bu denli önemli kişilerin mezarlarının büyük hazinelerle dolu olduğu bilinmektedir. Moğol Kralı olan Cengiz Han’ın hazinelerinin ise nerede olduğu merak konusudur. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan kayıp hazinelerden birisi de Cengiz Han’a ait olan mezardır. Öldüğünde Cengiz Han’ın servetinin de kendisiyle gömüldüğü düşünülmektedir. Mezarın yerine dair olan en büyük inanış ise Onon Nehri kıyılarında olduğu yönündedir. Efsaneye göre Cengiz Han’ın mezarı, bizzat kendisinin talimatlarıyla gizlendiği için bulunamamaktadır. Talimatları ölümünden hemen sonra kendisinin önceden belirlediği gizli bir yere gömülmesi ile başlamaktadır ve mezarın üstünden 1000 tane at koşturulmuştur. Toprağın üstü yeşillendirilmiş ve bu görevleri yapan herkes öldürülmüştür.

8. Ahit Sandığı

Ahit sandığı içerisinde Hz. Harun ve Hz. Musa’nın eşyaları bulunmaktadır. Çok değerli ve oldukça da gizemli bir sandıktır. Kutsal kitaplarda adının geçtiği söylenen ve içinde on Emir’in yazıldığı taş tabletlerin bulunduğu Ahit Sandığı, M.Ö. 587 yılında kaybolmuştur. Babil ile yapılan savaş sonucu kaybedildiğine inanılmaktadır. Bir başka inanışa göre de sandık Etiyopya’dadır. Tamamen altın kaplı olan bu sandık özellikle İsrailler için büyük bir önem taşımaktadır. Kızıldeniz’in yarılmasında ve Jericho zaferinde bu sandığın büyük rolleri olduğu söylenmektedir. Dini açıdan önemli olduğu kadar maddi açıdan da önemli olan bu sandık tarihi bakımdan da araştırılması gereken özel bir hazinedir.

9. Toplitz’deki Nazi Hazinesi

Yıllardır en çok aranan hazinelerden birisi olan Nazi Hazinesi, halen bulunmayı bekleyen 10 farklı kayıp hazine arasındadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin sonu gelmiştir ve ellerinde bulunan büyük servet kaybolmuştur. Bu hazinelerin bazıları düşmanlar tarafından ele geçirilmiştir. Fakat daha birçok hazine vardır ve bunlar birçok farklı yere saklanmıştır. Söylenenlere göre bir Alman subayı yeğenini görevlendirerek altın dolu olan sandığı Avusturya’da gölün dibine atmasını istemiştir. Bu söylentilerin gerçek olmaması yani göle altının batmamış olması mümkündür. Gölün görüş mesafesinin zayıf olduğu ve orada dalış yapmanın tehlikeli olacağı bilinmektedir. Fakat buna rağmen çok miktarda enkaza rastlanan bir yerdir. Bu sularda altın bulmaya çalışan birçok kişi ölmüştür.

10. Oak Adası’ndaki Para Çukuru

Halen Bulunmayı Bekleyen 10 Kayıp Hazine

Kanada’nın Quebec Eyaletinin doğusunda bulunan küçük bir ada olan Oak adasında bir para çukuru olduğuna inanılmaktadır. 1795 senesinde bir grup gencin bu çukuru tesadüfi bir şekilde bulmalarından sonra ortaya çıkmıştır. Oldukça eski olan tarihi 18. yüzyıl korsanlarına kadar uzanmaktadır. Hazinenin sahibi olan Kaptan Kidd son nefesinde Oak Adası’nda bir hazinesi olduğunu söylemiştir. Hazinenin peşinden oldukça fazla insan gitmesine rağmen hazineyi bulmayı başarabilen olmamıştır. Kayıp hazinenin içerisinde düşünüldüğü kadarıyla yaklaşık olarak 2 milyon Euro değerinde eşyalar olduğu düşünülmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!