Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

5 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Deniz yıldızları görebileceğiniz en sevimli deniz hayvanlarındandır. Ayrıca görsel olarak hoş olmasından ve renkli görüntülerinden dolayı dikkatleri üzerlerine çekmekte çok başarılıdırlar. Onlar çok gizemli hayvanlardır ve her gün onlar hakkında yeni gerçekler ortaya çıkmaya devam etmektedir. Belirtilmesi gerekir ki, günümüzde hâlâ deniz yıldızı araştırılmaktadır. Deniz yıldızlarının en göze çarpan özelliği vücutlarında gerçekten yıldıza benzeyen beş tane çıkıntı olmasıdır. Bu hayvanın kalbinin olmaması gibi farklı özellikleri de insanların ilgisini çekmektedir. Deniz yıldızları hakkında ilginç bilgiler bitmek bilmez ve görünüşleriyle büyüleyen bu canlılar dünyanın bütün okyanuslarında bulunurlar. Keyifli okumalar!

1. Tarihi Geçmişleri

Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızlarına ait fosil kayıtları yaklaşık 450 milyon yıl öncesindendir. Dünya üzerinde, sıcak bölgelerden soğuk kutup denizi sularına kadar deniz tabanında yaşamlarını sürdürmektedirler. Deniz yıldızı tarihçesine bakıldığı zaman bu kadar köklü bir geçmişi olan bu canlıların birçok farklı özelliklerinden bahsedilebilir. Çok uzun zamandır hayatta kalmayı başarmışlardır. Deniz yıldızlarının öldükten sonra vücutlarının parçalanmaya meyilli olması nedeniyle fosiller çok detaylı değildir. Bu fosillerde sadece dikenleri ve kemikçikleri korunabilmiştir. Deniz yıldızı görünüşüyle ve hakkında ilginç bilgiler ile geçmişten günümüze herkesi büyüleyen bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de geçmişten günümüze edebiyatta, efsanelerde, tasarımda birçok kez yer edinmiştir.

2. Vücut Parçalarını Yeniler

Deniz yıldızının bir etkileyici özelliği de vücutlarının eksik kısımlarını yenileyebilme özellikleridir. Bir avcı, deniz yıldızının bir kısmını yerse, kalan eksik kısım bir süre sonra eski haline geri gelmektedir. Bu süreç her zaman hızlı değildir ve bir yıl kadar uzun sürebilir. Deniz yıldızlarının bu becerilerine rejenerasyon yani yenilenme özelliği denir. Sevimli hayvanların rejenerasyon kabiliyetleri çok gelişmiştir. Denizıldızları y hem savunmada hem de üremede bu yeteneklerinden faydalanırlar. Vücudunun herhangi bir kısmından kopan parça gelişerek yeni bireylere dönüşebilir. Yenilenme özelliklerini savunma amaçlı olarak da kullanabilirler. Bir avcıdan kurtulmak için bir parçasını koparabilir.

3. Avlanma Ve Beslenme Şekilleri

Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızlarında beslenme farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Tamamı etobur olmasına rağmen su yosunları ile beslenen türleri de vardır. Genel olarak sümüklü böcek, küçük balıklar, istiridye ya da midye temel olarak yedikleri hayvanlardır. Avlanmalar ise genellikle sürüler halindeyken gerçekleşir. Deniz yıldızı denizin derinliklerinde yaşayan bir canlı olduğundan dolayı tek başına da denizin dibinde bulunan canlıları kolayca avlayabilir. Deniz yıldızlarının ağızları vücutlarının aşağısında olduğundan ayakuçlarına kadar sindirim sistemi bulunur. Ayrıca midelerini dışarıya çıkartarak gövdelerinin dışında da sindirim yapabilirler. Bu sayede büyük canlıları da yiyebilirler.

4. Kalpleri Ve Beyinleri Yoktur

Bir deniz yıldızının kalbi yoktur. Sadece onları hayatta tutmak için dolaşım sistemini taklit eden su dolu bir vücutları vardır. Deniz suyu, bir denizyıldızı için gerekli olan tüm besinleri sağlar, bu yüzden karmaşık bir kan dolaşım sistemine gerek yoktur. Besinlerin dolaştığı bir kalp veya kanları olmadığı için dolaşım sistemi de yoktur. Deniz yıldızlarının kalbi olmamasının yanı sıra beyinleri de yoktur. Beyinlerinin yerine sahip oldukları şey karmaşık bir sinir sistemidir. Nöronları sinir uçlarıyla mesaj iletimi yaparak sinir sistemlerinin devamlılığını sağlarlar. Yani insanlarda olduğu gibi ceviz şeklinde bir beyinleri yoktur. Bunun yanında tehlikeleri hissedebilen içgüdülere sahiptirler. Bu nedenle ileriyi planlamak yerine, o anda doğru hissettiren şeyi yaparlar.

5. Korunma Kabiliyetleri

Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızları düşmanlarına karşı birçok şekilde kendilerini koruyabilmektedirler. Deri benzeri, dikenli dış derilerini zırh olarak kullanırlar ve bir dizi ek savunma mekanizmasına sahiptirler. Dikenli deriye sahip olmanın yanı sıra, deniz yıldızı türlerinin çoğunda bazı avcılardan kendilerini gizlemek ve diğerlerini korkutmak için parlak renkleri vardır. Bu savunma mekanizmaları eğer başarısız olursa, deniz yıldızlarının kemikli gövdeleri çoğu avcının ısırması imkânsız şekilde olduğundan korunmaya devam edebilir. Bir parçalarını tehlike anında bırakıp kaçarak da korunabilirler. Dünya üzerindeki bütün deniz yıldızı türleri kendilerini aynı şekilde korur.

6. Güçlü Kolları

Deniz yıldızları boyut, şekil ve renk olarak farklıdırlar. Bu canlıların en dikkat çekici özellikleri onların kollarıdır. Birçok deniz yıldızı türünde beş kol vardır, ancak güneş yıldızı gibi bazı türlerde kol sayısı kırka kadar çıkabilir. Mesela, Avrupa deniz yıldızında on iki, Amerikan deniz yıldızında kırk kol vardır. Kollarının her birinde midye, istiridye gibi hayvanların kabuğunu ayırabilecek kadar güç bulunur. Bu gücü yüzlerce küçük emici ayaklardan edinirler. Bu hayvanın vücudu sert bir deriyle kaplıdır. Kerpetenleri anımsatan birkaç ufak kavrayıcı organlar ile güçlenmiştir. Gövdesinin üzerinde bulunan bu organları büyüteç olmadan görmek çok zordur.

7. Deniz Yıldızı Düşmanları

Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızının vücudunun yüzeyinde farklı çeşitlerde sivri uçlarla ve dikenlerle kaplı bir iskelet bulunur. Bu sayede yırtıcı hayvanlara karşı mükemmel bir koruma sağlar. Denizlerdeki düşmanları; su samurları, vatozlar, köpek balıkları, martılar ve farklı balık türleridir. Tabii deniz yıldızlarının düşmanları sadece okyanusta yaşamazlar. İnsanlar arasında da denizyıldızı avlayanlar vardır. Bu sebeple kendilerini korumak için kötü kokulu sümüksü bir salgı salgılarlar. Bazıları da tehlike anında vücutlarının bir parçasını bırakarak kurtulmaya çalışırlar. Deniz yıldızları bu vahşi doğa içerisinde otuz beş yıla kadar yaşayabilirler.

8. Deniz Yıldızlarında Görme

Deniz yıldızları göze benzeyen herhangi bir parçaya sahip değildirler fakat gözükmemesine rağmen gözleri vardır. Çizgi filmlerde olduğu gibi vücutlarının orta kısmında değildir. Deniz yıldızları ışığı ve karanlığı algılayabilen göz lekelerine sahiptirler. Göz lekeleri, deniz yıldızının her kolunun ucunda bulunur. Bu demektir ki beş kollu bir deniz yıldızı beş göz noktasına sahiptir. Aynı zamanda otuz kollu bir deniz yıldızının da otuz tane göz noktası vardır. Bu göz noktaları derisinin altında olmasına rağmen dışarıdan görülebilir. Deniz yıldızları göz noktaları ile renkleri algılayamazlar. Detayları çok fazla görememektedirler. Bu yüzden de onlar renk körüdür ve sadece açık, koyu bir şekilde görürler. Gözlerinin yavaş hareketinden dolayı hızlı bir cismi de göremezler.

9. Hareket Şekilleri

Görünüşleriyle ve hareketleriyle büyüleyen hakkında ilginç bilgiler bitmek bilmeyen deniz yıldızları görüntüsünü internetten açarsanız, yüzlerce kıpırdayan küçük tüpler görürsünüz. Hareketini bir cisme ayakları ile yapışması ve sonra geri çekmesi şeklinde gerçekleştirir. Bu şekilde yavaşça sürünürler. Güçlü kollarını hareket ettirmede hidrolik basınç yöntemini kullanırlar. Bu yöntem iş makinelerinde ağır yük taşımak için kullanılır. Ayakları hidrolik sistem ile çalışan tüp ayaklardır ama bazı deniz yıldızlarının ayaklarının ucunda vantuz bulunur. Bu vantuz sert yüzeylere kolayca tutunabilmesini sağlar. Deniz yıldızlarının bazı türleri hızlı hareket edebilir fakat genel olarak yavaş hareket etmektedirler.

10. Deniz Yıldızlarında Üreme

Görünüşleriyle Büyüleyen Deniz Yıldızları Hakkında İlginç Bilgiler

Deniz yıldızları cinsel olarak veya aseksüel yani yenilenme ile üreyebilirler. Aseksüel olduğunda, denizyıldızı, parçalanma süreci adı verilen bir yöntemle çoğalır. Yani kendiliğinden veya yanlışlıkla kopan deniz yıldızının kolları gelişerek yeni bir varlığa dönüşür. Deniz yıldızlarının büyük bölümünde dış döllenme olurken bazılarında ise iç döllenme görülür. Dış döllenmeyi dişi ve erkek deniz yıldızları aynı anda yumurta ve spermleri salgılayarak sağlarlar. Belli bir sinyalle bir araya gelirler. Hatta bazıları yumurta üzerinde kuluçkaya yatar. Deniz yıldızlarının bazı türleri yaşamlarının bir kısmını erkek olarak sürdürürken bir bölümünü ise dişi olarak sürdürmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!