Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

4 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Görmek, belki de en önemli duyularımızdan bir tanesidir. Hayata geldiğimiz andan itibaren nesneleri görerek kavrar, estetik yargılarımızı gözümüzün gördükleriyle şekillendiririz. Ancak bu durum görme duyumuz olmadan hayatın anlamsızlaşacağı anlamına gelmemektedir. Geçmişten günümüze kadar Aşık Veysel, Stevie Wonder, Ray Charles, Louis Braille gibi pek çok kişi, engellerini motive eden bir araca dönüştürerek hayallerini kovalamışlar ve alanlarının en iyileri olmuşlardır. Gelişen teknoloji ve onun getirdiği olanaklar da bu engellerin yıkılmasına destek vermekte ve daha nice görme engelli bireyin hayatın içinde aktif olarak yer almasına yardımcı olmaktadır. Bizler de sizin için engelleri yıkmaya yardım eden bu uygulamaları derledik. İşte görme engelli kişiler için geliştirilen en iyi yardımcı mobil uygulamalar…

1. BlindSquare

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

BlindSquare, görme engeli bulunan kişiler için kullanımı en rahat ve en işlevli navigasyon uygulamalarından birisi. Bu uygulama ile 300 metre içindeki her türlü bilgiye ulaşılabilinmekte. Kişinin kullandığı telefonun GPS bilgileri ile etrafı analiz ederek kavşaklar, yol güzergahları, hastaneler, eczaneler; hatta alan içerisindeki en iyi kafeler dahil her şeyi bularak sesli komuta çeviren bu uygulama, görme engelli bireylerin bağımsız bir şekilde seyahat edebilmelerine olanak sağlıyor. Üstelik BlindSquare İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Arapça gibi dillerin yanında Türkçeyi de destekliyor. Uygulamanın eksi sayılabilecek tek yönü ise şu an için sadece iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlarında kullanılabiliyor olması.

2. Sesli Adımlar

Görme engelli bireylerin işine yarayabilecek bir diğer navigasyon uygulaması ise Türk Telekom ve Boni Global işbirliğiyle geliştirilen Sesli adımlar uygulaması. Görme ve işitme engellilerin hayatını kolaylaştırmak adına geliştirilen uygulama, kapalı alanlarda kişileri yönlendirmeye yarıyor. Sekiz ülke ve yirmi şehirde kullanılan uygulama İTÜ ve Boğaziçi üniversiteleri de dahil olmak üzere pek çok AVM’de kullanılabiliyor. Uygulamanın belki de en dikkat çekici özelliği ise, acil durumlarda kullanıcıyı doğrudan tahliye noktalarına yönlendirebilmesi. Sesli Adımlar, Android ve iOS tabanlı Apple cihazlardan ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

3. Be My Eyes

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

Bu uygulama işlevselliğinin yanında insanın içini ısıtan bir samimiyete sahip. Be My Eyes uygulaması, isminden de anlaşılacağı gibi, dünyanın çeşitli yerlerinden görebilen insanların, görme engeli bulunan insanlara günlük hayattaki işlerinde canlı video desteği ile yardım ettiği bir uygulama. Tek bir tuş ile canlı video bağlantısı kuran uygulama, göme engellilerin yaşadıkları sıkıntıların kolektif bilinçle atlatılmasını temel alıyor. 551 binin üzerinde gönüllüsü bulunan uygulamaya sizler de gönüllü olarak katılarak yardımcı olabiliyorsunuz. Uygulama henüz iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlar için bulunsa da, Android versiyonu da geliştirme aşamasında.

4. Google Talkback

Google tarafından görme engelliler için özel olarak geliştirilen bu uygulama ile, ekran okuması sesli hale getiriliyor. Görme engelli kişiler için geliştirilen en iyi mobil uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alan Talkback uygulaması ile ekranda yazanlar, gelen bildirimler ve tıklanan yerler sesli olarak kullanıcıya aktarılarak, kullanıcıların cihazı sesli yönlendirmeler ile kullanabilmeleri sağlanıyor. Bu uygulamanın getirdiği avantajlardan bir diğeri ise sesli olarak arama yapmak ve aramaları cevaplandırmak dışında gelen mesajları da dinleyebilmek ve onlara ses ile yanıt yazabilmek. Uygulama Android işletim sistemine sahip tüm tablet ve telefonlarda kullanılabiliyor.

5. KNFB Reader

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

Yazılı ve basılı metinleri tek tuşla algılayarak sesli okuma haline dönüştüren bu uygulama, bünyesinde bulunan Görüş Alanı Bildirimi, Otomatik Sayfa Algılama ve Eğim Kontrolü gibi özellikler sayesinde kullanıcıların mektup, reçete, basılı ders notları gibi materyalleri sesli olarak dinleyebilmelerine olanak veriyor Çok sayfalı belgelerde de hızlı ve hatasız çalışabilen uygulama ayrıca, taradığı metinleri Braille alfabesine de dönüştürebiliyor. Android veya iOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlarda kullanılabilen uygulama, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca gibi dillerin yanında Türkçe okuma da yapabiliyor.

6. Google Lens

Google tarafından geliştirilen ve görme engelli bireylerin pek çok zaman işine yarayabilecek bir diğer uygulama da Google Lens uygulaması. Mobil cihazlardan çekilen fotoğraflar ile arama yapılmasını sağlayan bu uygulama ile gerek bir tablo, gerek herhangi bir cadde; gerekse vitrindeki bir ürünün fotoğrafı çekilerek onlar hakkındaki bilgilerin tercihe bağlı olarak yazılı ve sesli aktarılması sağlanıyor. Google Lens ayrıca İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca gibi dillerin dışında Türkçe metinleri de algılayarak başka dillere çevirebiliyor. Uygulama Android ve iOS tabanlı Apple cihazlar üzerinden kullanılabiliyor.

7. CEYD-A

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

Görme engelli kişiler için geliştirilen en iyi mobil uygulamalar arasında yer alan CEYD-A uygulaması, tamamen Türkçe konuşan bir mobil asistan uygulaması olarak tanımlanıyor. Apple cihazlarında Siri’nin üstlendiği görevlerin neredeyse tamamını yapabilen CEYD-A, hava durumu ve trafik yol durumu bilgileri dışında fotoğraf çekme, sesli haber okuma gibi özellikleri de bünyesinde bulunduruyor. Kullanıcısı ile olan diyalogları üzerinden kendisini geliştiren uygulama, kişisel bilgileri de sunucuya göndermeden sesli komutları direkt cihaz üzerinde çalıştırıyor. Uygulamanın eksi sayılabilecek tek yönü, sadece Android cihazlar üzerinde çalıştırılabilir olması.

8. Learn Braille

Görme engeli bulunan kişilerin okuryazarlığını sağlayan Braille alfabesi artık mobil cihazlardan da öğrenilebiliyor. Bu eğitimi sağlayan en iyi uygulamalardan biri de Learn Braille uygulaması. Hem yetişkinler hem de çocuklar için tasarlanan uygulama ile oyunlar, egzersizler ve sesli komutlar gibi pek çok metot aracılığıyla Braille alfabesini öğrenmek mümkün oluyor. Kullanıcı dostu arayüze sahip olan uygulama, dil öğrenmenin üç unsuru olan konuşma, dinleme ve yazma konularında kullanıcıları eğitiyor. Ücretli olan bu uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlardan temin edilebiliyor.

9. Hayal Ortağım

Turkcell tarafından görme engelli kişiler için geliştirilen  bu uygulama ile pek çok şeyi yapabilmek mümkün. Kullanıcılar ister betimleme özelliğine sahip 175 adet film içinden istediklerini izlenebilmekte, ister günlük burç yorumlarına kadar her türlü güncel haber ve köşe yazıları takip edilebilmekte; isterlerse GETEM gibi pek çok kütüphaneye bağlanarak binlerce sesli kitaba ulaşabilmekteler. Tüm bunlar dışında uygulamanın ayrıca kapalı alan navigasyon özelliği de bulunuyor ve bu sayede uygulama, önünden geçilen mağazayı dahi kullanıcıya bildirebiliyor. Dünya çapında pek çok ödüle layık görülen uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip Apple cihazlarından indirilebiliyor.

10. Sesli Hesap Makinesi

Görme Engelli Kişiler İçin Geliştirilen En İyi Mobil Uygulamalar

Herhangi bir profesyonel hesap makinesinin yapabileceği her türlü işlemi ses yoluyla komut vererek gerçekleştiren uygulama, görme engelli bireylerin hayatını pek çok alanda kolaylaştırabilecek nitelikte. Basit işlemler dışında her türlü logaritma, üslü sayılar, faktöryel işlemler ve trigonometri hesapları gibi pek çok alanda kullanılabilen sesli hesap makinesi uygulaması, aynı zamanda günlük değerleriyle Dolar, Euro, Sterlin ve Türk Lirası üzerinden dönüştürme işlemleri gerçekleştirebiliyor. Sesli Hesap Makinesi, Android ve iOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlar üzerinden kullanılabiliyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!