Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Tarihi ve ilk örnekleri milattan öncesine dayanan gazeteler, çeşitli birçok konu hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz yegâne kaynakların başında gelir. İlk olarak ucuz yapım kağıtlarla üretim faaliyetleri gerçekleştirilen gazetelere, zamanın değişmesi ve internetin hayatımıza girişi ile artık ulaşım çok daha kolay. Ulusal gazeteler ve onların web sitesi platformlarıyla ülkedeki güncel konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca, küresel olaylardan haberdar olmak için de birbirinden köklü gazeteler çevrimiçi ulaşıma açık. Burada global basını yakından takip edebileceğiniz, farklı bakış açıları ve yorumları okuyabileceğiniz yabancı gazeteler listelendi. İyi okumalar!

1. USA Today

Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

Amerika’nın ilk ulusal gazetesi olan USA Today, ilk olarak 1982 yılında bastırılmaya başlanmış olup, şimdilerde Amerika’nın en çok okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetesi konumundadır. Gannett Şirketi tarafından basılan bu gazetenin kurucusu Allen Neuharth, USA Today’in misyonunu “çok platformlu ve Amerika’da birliği sağlayacak, Amerika’yı tek bir ulus haline getirmeye yardım edecek bir forum gazetesi” şeklinde belirtir. USA Today global çaptaki ünü ve web platformlardaki başarısı ile birçok gazeteye de ilham olan bir basım ve haber tarzına sahip olmakla beraber tarafsız da nitelendirilir. Gazete, son yıllara değin sürdürdüğü objektif haberciliğini bir defa, Donald Trump ve onun Amerika’ya üzerindeki olumsuz etkisine dair yayımladığı bir yazısıyla tarafsızlığını bir kenara bırakmıştır. Bu tutumları ise aynı şekilde yüz yıldan fazladır korumaya çalıştıkları misyonları ile ilişkilendirilmiştir.

2. The Guardian

İlk ismi The Manchester Guardian olup şimdiki adını 1959’dan bu yana kullanan The Guardian, günlük bir İngiliz gazetesidir. Gerek basımı gerek web sitesi epey yüksek okuyucu sirkülasyonuna sahip gazete, ilk olarak 1821 yılında basılmıştır. The Observer ve The Guardian Weekly gazeteleri ile beraber Guardian Media Group ailesine dahildir. Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de daha çok sol liberal veya merkez sol görüşlü okuyucuların tercih ettiği The Guardian, İngiltere’nin ünlü yerel gazetesi olmasıyla da birçok ödül almıştır. Üstelik The Guardian gazetesinin kuruluşu, Peterloo Katliamı’na dayanması ile de meşhurdur. Napolyon Savaşları bittikten sonra normal hayata dönüş sonucu patlayan işsizliğin, bu işsizliğe rağmen de yalnızca mal sahiplerine tanınan oy hakkının sonucu patlak veren reform hareketleri, yaşanan Peterloo Katliamı’ndan 2 yıl sonra da The Guardian gazetesinin kuruluşuna vesile olmuştur.

3. New York Times

Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

Amerika’daki üçüncü en yüksek okuyucu sirkülasyonuna ve tahmini 4,3 milyonluk bir günlük okuyucu kitlesine sahip olan New York Times gazetesi, Amerika’nın en meşhur gazeteleri arasında gelir. 1851 yılında kurulmuş olan gazete, The New York Times Company bünyesinde olup, dünya üzerindeki en fazla Pulitzer ödülüne sahip çalışanların bulunduğu (130 tane) gazetedir. Şu anki sahibi Arthur Ochs Sulzberger Jr. olup gazete, yayıncılık ve habercilik anlayışıyla Demokrat Parti yanlısı olarak görülmekte, sol kanat okuyucularının tercihi sayılmaktadır. Gazetenin tarihinde yer alan en büyük olaylardan biri ise, 1960 yılında L. B. Sullivan tarafından kaleme alınan haber sonucu gazetenin para cezası alması, hükumet tarafından dava edilmesi olayıdır. 6 sütunlu yapısıyla ve tasarımıyla da tanınan gazete siyaset, ekonomi, sanat, spor ve daha birçok konuyla yayın hayatına devam etmektedir.

4. The Wall Street Journal

Adını ekonominin kalbi olarak bilinen Manhattan’daki Wall Street caddesinden alan gazete, iş dünyası, ekonomi ve finans odaklı olan en ünlü Amerika gazetelerindendir. 1889 yılında başlayan gazete Dow Jones & Company Şirketi bünyesindedir. 2019 yılına dek 37 defa Pulitzer ödülüne layık görülen Wall Street Journal uluslararası yayınlanan bir gazete olmasıyla da ünlü bir gazetedir. Ayrıca, 2013 yılından bu yana Wall Street Journal gazetesi Türkçe dilinde de yayına başlamıştır. Bu sayede gazete, global basını yakından takip edebileceğiniz yabancı gazeteler başında gelebilir. Wall Street Journal günlük okuyucu sirkülasyonu 3 milyona yakın olup dijital platformu da en çok tercih edilen gazeteler arasındadır. Gazetenin misyon açıklaması “diğer gazetelerden farklı olup özgün ve iddialı haberler yayımlamak, dijital haberciliği hızlandırma ve okuyucu üyelerle etkileşim, güven oluşturma” şeklinde özetlenebilir.

5. Le Monde

Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

1944 yılında haberciliğe başlayan en ünlü Fransız Gazetelerinden Le Mond, Fransa’nın ulusal gazetelerinden sayılmakla beraber küresel çaptaki en bilinen gazetelerindendir. 2019 yılında yaklaşık 320.000 basım sayısıyla basında büyük bir yer kaplamaya devam eden gazetenin sahipleri “Groupe Le Monde” olup, belli bir yüzdesi gazetenin çalışanlarına ve habercilerine aittir. Diğer gazetelerle aynı klasik yayın tasarımına sahip olan Le Monde’un farkı, bir akşam gazetesi olmasıdır; örneğin eğer elinizde gazeteyi 8 Kasım 2020 tarihinde öğleden sonra alırsanız, gazeteniz 9 Kasım 2020 tarihini taşır. Bu formatta bir gazete basıldığı günün sabahında olan olayları da içerir. Gazetenin misyonunda da belirtilen bir başka farklılığı ise, kayıt işlemi gören bir gazete olmaktan ziyade, fikir ve analiz bölümleriyle öne çıkan bir gazete olmasıdır.

6. Daily Mail

Daily Mail gazetesi Birleşik Krallık genelindeki en geniş okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetedir. Merkezi Londra’dadır. Alfred ve Harold Hamsworth kuruculuğunda 1896’da açılmış bu gazete, daha sonra İskoçça ve İrlandaca da yayımlanmıştır. Daily Mail ve dijital platformda MailOnline ideoloji olarak İngiltere’deki sağ kanat okuyucularına hitap etmekle beraber, okuyucularının yarısından fazlası kadın okuyucudur. Günlük 1 milyondan fazla okuyucu sirkülasyonuna sahip olan Daily Mail, sansasyonel başlıkları ve doğruluğu kesin olmayan haberleriyle, birkaç etik ve telif hakkı ihlaliyle çoğunlukla gündeme gelmiştir; ancak buna rağmen 8 defa The Press Awards’ın “Yılın Ulusal Gazetesi” ödülüne layık görülmüştür.

7. Yomiuri Shimbun

Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

Japonya’nın en bilinen ulusal gazeteleri arasındaki Yomiuri Shimbun gazetesi günlük bir gazete olup, Japonya’nın 5 ana bölgesinde yayımlanan bir gazetedir. İlk olarak 1874 yılında yayımlanmaya başlayan bu gazete 2002 yılında 14 milyon ve 2010’da 10 milyon ve 2011’de 13 milyonu aşkın okuyucu sirkülasyonuyla dünyada en çok okunan gazetelerin başında gelir. Güncel sirkülasyon sayısı dahi hâlâ 9 milyonu aşkın olarak ölçülmüştür. Gazetenin farklı bölgelerde yayınlanmasının yanında sabah ve akşam yayınları da olmak üzere günde iki kere yayınlanır. Sahipleri Japonya’nın en büyük şirketlerinden olan SONY’nin ardından gelen The Yomiuri Shimbun Holding’dir. Aynı zamanda şirket, uluslararası haber sitesi olarak bir de The Japan News adında bir siteye sahiptir.

8. Die Welt

İlk olarak 1946 yılında İngiliz işgalci kuvvetleri aracılığıyla kurulmuş olup, gazete 1956’da şimdilerde kurucusu kabul edilen Axel Springer tarafından satın alınmıştır. 1 milyona yakın okuyucu sirkülasyonuna dek ulaşabilen, (günlük sirkülasyonu 200.000 civarında olan) küresel çapta tanınan Almanya gazetelerindendir. Merkezi Hamburg olan Die Welt, ideolojik olarak tutucu, konservatif yorumlanır. Die Welt günlük bir gazetedir ve 130’dan fazla ülkede temin edilebilir. Aynı zamanda dijital platformdaki sitesinde de İngilizce okurlar için dil seçeneği bulunduran Die Welt, global basını yakından takip edebileceğiniz yabancı gazeteler için gayet uygun bir kaynaktır.

9. El País

El País, İspanya’nın en ünlü günlük gazetelerinden olup, tirajı 390.000’i aşan bilinen gazeteler arasındadır. Gazetenin sahibi Grupo PRISA, kurucusu ise José Ortega Spottorno’dur. Merkezi Madrid olup 1976 yılında basım tarihine başlamış, dijital platforma ise 2000’li yıllarda giriş yapmıştır. El País, sürekli referansı belirtilmiş haberleri ve yayıncılık kurallarına olan bağlılığı ile övülen bir gazete olmasının yanında, kuruluşu ile de İspanya’daki demokrasi anlayışının gelişip yerleşmesine yardımcı olan yapıların başında gelmektedir. Bu özellikleri ve birçok dilde çevirisi bulundurması sebebiyle El País, gerek global basını gerek İspanya’nın ulusal basınını yakından takip edebileceğiniz yabancı gazeteler arasında gelir.

10. China Daily

Global Basını Yakından Takip Edebileceğiniz Yabancı Gazeteler

China Daily, Çin Komünist Parti Tanıtım Departmanı’na ait olan ve ideolojik olarak da partiyle uyum gösteren ünlü bir gazetedir. İlk olarak 1981 yılında yayınlanmaya başlanan gazetenin merkezi Çin’in başkenti olan Pekin’dir. Çin’de İngilizce dilinde basılan diğer bütün gazetelerden daha fazla okuyucu sirkülasyonuna sahip gazetenin 900.000 basılı tirajının büyük bir kısmını yurt dışına göndermekle beraber, New York, Washington gibi merkezi şehirlerde de ofisler bulundurmaktadır. Misyonu Çin’in haberlerini okuyuculara hem eğlenceli hem hizmet edici bir biçimde aktarma şeklinde özetlenen China Daily gazetesi uluslararası bir kitleye hitap etme amacını da taşıyor. Son zamanlarda China Daily gazetesi Covid-19 salgını hakkında yanlış bilgiler yayınladığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!