Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

7 dk okuma süresi


8
13 Paylaşım, 8 puan

Bir distopya, istenmeyen veya korkutucu olan kurgusal bir topluluk veya toplumdur. Distopyalar genellikle kötü hükümetleri, çevresel felaketi veya toplumda korkunç bir düşüşü anlatırlar. Distopik toplumlar, birçok kurgusal eserde ve sanatsal temsillerde, özellikle gelecekte geçen hikayelerde ortaya çıkar. Yıllar sonrasını anlatsa bile bazen distopyaları kendi yaşadıklarımızda örtüştürebiliriz. Bunun nedeni bazı distopyaların imkânsız görünmesi, bazılarının ise olma ihtimalini görebilmemizdir. İşte hayatta gerçekleşme ihtimalleri ile heyecanlandıran tuhaf kurgusal distopya senaryoları. Keyifli okumalar!

1. Snowpiercer

Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

Snowpiercer ya da orijinal adı ile Le Transperceneige, Jacques Lob ve Jean-Marc Rochette tarafından yaratılan kıyamet sonrası bir Fransız grafik romanıdır. 2014 yılında Titan Comics tarafından İngilizce çevirisi yayınlanmıştır. 2013 tarihinde Snowpiercer ismi ile filmi, 2020 yılında ise aynı yılda dizisi çıktı. İklim mühendisliği ile küresel ısınmayı durdurma girişimleri geri tepince, yeni bir buz çağı başlar. İnsanlığın tüm kalıntılarını, Wilford tarafından yönetilen bir trene götürürler. Bu trende tüm seçkinler ve varlıklı insanlar ön vagonda zenginlik içinde seyahat ederken, durumu kötü olan insanlar silahlı muhafızlar eşliğinde bakımsız kuyruk bölümünde kalmaya zorlanmaktadır. Bu da trendeki yolcuları sınıflarına göre ayırır. Şu an dünyamızda olan tüm problemlere bakıldığında gerçekleşme ihtimalleri ile heyecanlandıran kurgusal tuhaf distopya senaryoları içinde çok da zor görünmeyen bu distopik eserde, gerçekliğimizden birçok parça bulabiliriz.

2. Lunar Serisi

Lunar Serisi 5 kitaptan oluşan ve peri masallarını fütüristtik bir şekilde ele alan bir distopyadır. Seri, Yeni Pekin’de tamirci olarak çalışan bir ay siborgu olan Cinder’in etrafında dönüyor. Siborg parçaları vücudun fiziksel bileşenleridir. Beyin ve sinir sistemi ile uyum içinde çalışırlar ve tıpkı biyolojik uzuvların yaptığı gibi (fiziksel his olmadan) işlev görürler. Aylılar ise, Ay’da yaşayan, genetik olarak mutasyona uğramış insanlardır ve insanların biyoelektrikliği ile oynayabilirler. Aylılardan bulaşan bir virüsün kol gezdiği bu distopik eserde, Ay ve Dünya savaşın eşiğindedir. 4. Dünya Savaşından sonrasını anlatan bu gizemli distopyanın tam olarak kaç yılına ait olduğu kestirilemiyor. Fakat insanlığın Ay’a ulaşıp orada yeni bir yaşam kurması her zaman mümkün.

3. X-Men: Days Of The Future Past

Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

Distopik bir gelecekte Sentinels, mutantları ve onlara yardım eden insanları tespit etmek ve avlamak için programlanmıştır. Kalan mutantların çoğu, mutant toplama kamplarında tutuluyor. Zamanda geri dönerek geleceklerini değiştirmek umuduyla 1973’e Wolverine giderler. Türlü maceraların içine girdikten sonra olayların akışını değiştirmeyi başararak 2023’te tekrar uyanırlar. En başta bakıldığında çok korkutucu görülmese bile zaman yolculuğunun daha sık konuşulduğu bu zamanlarda, bir zaman yolculuğu senaryosu daha da gerçekçi hissediliyor. Geçmişe gidip ufacık bir detayın değiştirilmesi halinde, bambaşka bir gelecekte uyanabileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. Gerçekleşme ihtimalleri ile heyecanlandıran tuhaf distopya senaryoları arasında yer alan bu film, çizgi romanlardan uyarlanarak zaman yolculuğunun etkilerini kusursuz bir şekilde işlemeyi başarıyor.

4. The Selection Serisi

2100 yıllarında geçen The Selection kitap serisi Kiera Cass tarafından yazılan bir distopik/genç yetişkin romanıdır. Bu serinin ilk üç romanı için America Singer’ın yolculuğunu takip ediyor. Tahtın varisinin ömür boyu partnerini bulmasına yardım etmesi gereken The Selection adlı yarışmaya katılmak üzere seçilmiş genç bir kızdır. Amerika’nın durumunda, Prens Maxon’un kalbi için yarışan ve Illéa adında gelecekteki bir ülkenin bir sonraki prensesi olmak için otuz beş kızdan biri olarak seçiliyor. Ancak bu, ailesini ve gizli erkek arkadaşı Aspen’i geride bırakmak anlamına gelir. İki dünya arasında sıkışmış durumda ve rakiplerden biri olarak hayatın beklediği gibi olmadığını anlıyor. Açlık Oyunlarının Bachelor ile karışımı olarak anılan bu seri, televizyonda gördüğümüz programlardan çok farklı değil. Bir prensin kocaman bir yarışma ile kendine prenses seçmesi de, çok olanaksız görünmüyor. Bu yüzden gelecek bir zamanda olma ihtimali göz ardı edilemez.

5. WALL-E

Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

İnsanlar Dünya’yı 2100 yıllarında tamamen terk etmiştir ve 2800 yıllarında Wall-e tek başınadır. Başlangıçta Dünya’yı saran çöpleri taşımak üzere programlanmış bir atık toplayıcı olan Wall-e yüzlerce yıldır yalnız olduğu için birtakım aksaklıklar geliştirdi: duyarlılık, kişilik ve kendine ait bir zihin. Çok meraklı hale geldi ve işi sırasında bulduğu ilginç her şeyi topladı. Yönergesini hâlâ itaatkâr bir şekilde takip etse de Wall-e’nin dikkati dağılabilir ve çöplerin bir kısmını sıkıştırmak yerine toplayabilir. Yalnızlık zamanlarında hayatta direktifinden daha fazlası olup olmadığını merak etmeye başladı. Bir gün, uzaydan başka bir robotla tanıştığı zaman dünyası altüst oldu. EVE ile tanıştığı zaman, ona hızla âşık olarak korumacı bir hale geldi. 2008 yapımı bu animasyon, bambaşka bir Dünya’da geçiyor gibi görünse de gerçekleşme ihtimalleri ile heyecanlandıran kurgusal tuhaf distopya senaryoları arasında yer almayı hak ediyor.

6. Efsane Serisi

Efsane, totaliter Amerika Cumhuriyeti tarafından yönetilen, gelecekte sular altında kalacak, distopik bir Los Angeles’ta geçiyor. Roman, ekonomik yelpazenin zıt taraflarında olan 15 yaşındaki iki çocuk olan Day ve June Iparis etrafında dönüyor. Bulunduğu yerin en zengin bölgelerinden birinde seçkin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen on beş yaşındaki June Iparis, Cumhuriyet’in en yüksek askeri çevrelerinde başarı için yetiştirilen bir dâhidir. Gecekondu mahallesinde doğan on beş yaşındaki Day, ülkenin en çok aranan suçlusudur. Çok farklı dünyalardan olan June ve Day’in yolları kesişmesi için hiçbir nedeni yoktur. Ta ki June’un erkek kardeşi Metias öldürülene ve Day şüpheli haline gelene kadar. Marie Lu, romanı yazarken Les Miserables filminden ilham aldığını ve Valjean ile Javert arasındaki çatışmayı genç bir versiyonda yeniden yaratmaya çalıştığını söyledi. Cumhuriyet’in sırlarıyla tüm gerçeklikleri değişen bu gençlerin hikayesi düzensiz iniş çıkışlarla dolu karmakarışık bir Dünya’yı bize tanıtıyor.

7. V For Vendetta

Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

Alan Moore’un bu klasik çizgi romanında İngiltere, bir nükleer savaşın ardından polis devleti haline gelmiştir. Özgürlük içinse tek umutları maskeli bir teröristtir. Çizgi romanın ilk sayısı 1988 yılında yayınlandığı için uzak gelecek olarak tahmin edilen yıl 1997’dir. Tüm çizgi roman geçmiş bir zamana dayanıyor diye hemen rahat bir nefes vermemelisiniz. Bu distopyanın gerçekleşme riskinden kurtulmuş gibi görünsek bile, geleceğin ne getireceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Bu dönemde sosyal medya üzerinden kimliğini gizleyerek propaganda başlatan insanların türemeye başlamıştır. Bununla birlikte V For Vendetta gerçekleşmeye müsait görünür. Hayranları tarafından çizgi romana olan ilgiden sonra V For Vendetta, filme de uyarlanmıştır. Sözü geçen anarşist terörist V, Guy Fawkes’ın maskesini kullanarak Norsefire’ın Birleşik Krallık rejimini rahatsız etmeye başlar. V’nin gerçek kimliği bir gizemdir ve tüm hikâye boyunca maskesini görünür bir şekilde çıkarır. Ancak bu noktada sırtını okuyucuya çevirir.

8. Warcross Serisi

Yakın gelecekte geçen bir kitap serisidir. Warcross, Hideo Tanaka tarafından 13 yaşında yaratılan bir video oyunudur. Oyuncular, Warcross’un sanal gerçeklik dünyasını görmek içi NeuroLink gözlüklerini veya kontaklarını takarlar. Oyun, oyuncuya karşı oyuncu bazındadır. Oyunun genel amacı, oyuncuların birbirleriyle savaşması olsa da Warcross’un en iyi oyuncularının takım oluşturup birbirlerine karşı savaştığı yıllık bir turnuva vardır. Turnuva, her biri beş üyeden (Kaptan, Mimar, Hırsız, Kalkan ve Savaşçı) olan on altı takımdan oluşur. Resmi oyunlar başlamadan önce, takımların aynı zamanda takımlara katılan iki ‘joker kart’ı alabilirler. Warcross çok rekabetçi bir oyundur ve yıllık şampiyonalar vardır. Marie Lu, romanı yazarken League of Legends isimli oyundan ilham aldığını söylüyor. Emika Chen, Warcross’un ana kahramanıdır. O bir ödül avcısı, hacker ve Warcross Şampiyonalarında Phoenix Riders Takımında Mimar olarak oynar. Herkesin sanal gözlükler ile bir şampiyonluğu, tıpkı stadındaymış gibi izlemesi ve hayatlarının bir parçası haline getirmesi çok da imkânsız görünmüyor.

9. Incarceron Serisi

Incarceron, geçmiş bir kral tarafından yaratılan canlı bir hapishanedir. Kral, harmanlanmış dünyalarından bir cennet yaratmıştı. Ancak zamanla burası kendi gündemini yaratarak kendini yaşayan bir cehenneme çevirdi. Metal ormanlar, devre hayvanları, siyah gökyüzü ve kırmızı gözler. Gözler, tutsak izleyicilere eziyet etmek için bir süre bekleyerek Mahkumları yakından izler. Etten çok makine olan hayvanlar ve sizi saniyeler içinde parçalayacak ormanlar burada yaşayan herkesi delirtir. On yedi yaşındaki Finn, hapishanenin sonsuz kâbusu olan Incarceron’a ait olmadığından emindir. Yüzlerce yıl önce Sapienti’nin bilge konseyi tarafından oluşturulan Incarceron, şimdiye kadar inşa edilen hiçbir hapishaneye benzememektedir. Mahkumlar sadece hücrelerde değil, aynı zamanda Hapseron dünyasında da yaşıyorlar. Bu, yıkık şehirleri, dizginlenmemiş vahşi doğayı, derin uçurumları ve bilinmeyenleri içine alan bir yerdir. Efsaneye göre, şimdiye kadar sadece bir kişi “dışarıya” kaçmıştır. Catherine Fisher tarafından yazılan roman, gerçekliği iliklerinize kadar hissettiriyor. Belki de geleceğin hapishanelerinin ilk okuyucusu oluyorsunuzdur.

10. Açlık Oyunları Serisi

Gerçekleşme İhtimalleri İle Heyecanlandıran Tuhaf Distopya Senaryoları

Distopya listelerinin olmazsa olmazı Açlık oyunları romanları, satılma rekorları kırdıktan sonra filme uyarlanmıştır. Kurgusal bir yer olan Panem, küresel bir çatışmadan sonra kurulan bir nükleer devlettir. Esasen Kuzey Amerika’da bulunan bu yer on üç dış bölgeden oluşur fakat ön üçüncü bölge tamamen yerle bir olmuştur. On üçüncü bölgede olanları her sene halka hatırlatmak için Açlık Oyunları isimli bir oyun düzenleniyor. Her yıl 12 ila 18 yaşlarında olan bir erkek ve bir kız bölgelerden rastgele seçilirek oyunlara sürüklenir. Bu oyunda amaç hayatta kalarak kazanmaktır. Birbirleriyle ölümüne savaşmak zorunda kalan gençleri televizyonda yayınlarlar. Özellikle zengin bölgelerde bulunan tasasız insanlar bunu eğlenceleri haline getirir. Serinin yazarı olan Collins, televizyondaki kanalları gezerken kanalın birinde ‘reality show’, diğerinde ise Irak işgalinin görüntülerini izler. Sonrasında bu iki dünyanın bulanıklaşmaya başladığını farkeder. Bu sayede Açlık Oyunları fikri ortaya çıktı.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!