Genç İşsizlik Oranı En Yüksek Olan Ülkeler

2 dk okuma süresi


7
15 Paylaşım, 7 puan

İşsizlik, herhangi bir toplumda çalışmak istemesine rağmen iş bulamayan kişilerin olmasıdır. Genç işsizlik de asıl aktif kesim olan 15-24 yaş aralığının iş bulamamasıdır. Oldukça kötü ve zorlu bir süreçtir. Bazen düzelir bazen de daha kötü seviyeye ulaştığı da olur. İşsizlik hem toplumu hem kişiyi hem de dünyayı etkiler. İşsizlik bazı ülkelerde oldukça ilerlemiş durumdayken bazılarında oldukça azdır. Biz de dergiCE olarak sizler için genç işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler listesi hazırladık. İyi okumalar dileriz.

1. Güney Afrika

işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler

Afrika kıtasının güneyinde yer alan Güney Afrika, gelişmekte olan bir ülkedir. Burada uzun süre geçim ekonomisi uygulanmış ve bununla birlikte tarımsal faaliyetler yapılmıştır. Fakat nüfus yoğunluğu ve işsizlik yüzünden bu üretimler hep kişisel tüketimlere harcanmıştır. İşsizlik oranının %29.0 olduğu Güney Afrika’da genç işsizlik oranı ise %52.80’dir. Güney Afrika bu oranla genç işsizliğin en fazla olduğu ülkedir.

2. Yunanistan

işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler

Geçirdiği ekonomik krizi hâlâ daha izlerini taşıyan Yunanistan ekonomisinin 2020’de büyüyeceğine dair tahminler yapılıyor. Genç işsizlik oranın en çok görüldüğü ikinci ülke olan Yunanistan’da işsizlik oranı %16,7 iken, genç işsizlik oranı %38,5’dir.

3. Nijerya

işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler

Orta gelirli bir ekonomiye sahip olan Nijerya, gelişmekte olan ülkelerden biridir. Ekonominin ağırlıklı olarak petrole dayanması, başka kaynaklara yönelmeyi kısıtlıyor. Böylece de zaten fazla nüfuslu olan Nijerya’da yoksulluk göze çarpıyor.  %23,10 işsizliğin görüldüğü Nijerya’da genç işsizlik oranı ise %36,50’dir.

4. İspanya

işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler

Avrupa Birliği’nin beşinci büyük ekonomisi olan İspanya, stratejik olarak uluslararası bir merkez konumundadır. Hizmet sektörü temelli bir ekonomiye sahiptir. %14 oranında işsizlik oranının olduğu İspanya’da genç işsizlik oranının %35 oranında olduğu tespit edilmiş.

5. İtalya

Güçlü bir ekonomik yapıya sahip olan İtalya, diğer ülkeler açısından oldukça önemli bir konumdadır. Buna rağmen yine de işsizlik sorunu yaşamaktadır. 2019 yılında, işsizlik oranının %9,7 olduğu ülkede genç işsizlik oranı %28’lere düştü.

6. İran

Ekonominin petrole dayalı olduğu İran’da işsizlik oldukça tehlikeli bir seviyededir. Ekonomik olarak güçlü olduğu hâlde yine de diğer devletlerin yaptırımına maruz kalmaktadır. İran’da işsizlik oranı %12 iken genç işsizlik oranının %27’lerde olduğu belirtilmiştir.

7. Türkiye

İşsizlik, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biridir. Ülkemizde işsizlik oranı son 15 yılın zirvesinde ne yazık ki! 2018 yılında %11 civarlarında seyreden işsizlik oranı 2019’da %13-14 oranlarını buldu. Genç işsizlik oranı ise %27,1 ile korkutucu bir seviyede. Ülkedeki çalışmayan veya okumayan gençleri de eklersek ülkenin gençliğinin neredeyse yarısından fazlası boşta kalıyor demektir.

8. Fas

Nispeten liberal bir ekonomiye sahip olan Fas, devlet tekelindeki bazı sektörleri özelleştirme politikası uygulamıştır. Dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip, Afrika kıtasındaki başarılı ülkelerden biridir. İşsizlik oranının %9,40 olduğu ülkede genç işsizlik oranı %26,70’dir.

9. Arnavutluk

Başlıca geçim kaynağı tarım olan Arnavutluk, yoksul ülkelerden biridir. Ekonomiyi canlandırmak için atılan adımlar önemli olsa da çok fazla katkı sağlayamamıştır. Ülkedeki işsizlik oranı %12 iken genç işsizlik oranı ise %20.90 ile ciddi derecede yüksektir.

10. Fransa

işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler

Genç işsizlik oranı en yüksek olan ülkeler listemizin sonuncusunda Fransa var. Ekonomik olarak Almanya ve İngiltere’den sonra üçüncülüğe sahip olan Fransa,  dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Fransa’da son 10 yılın en düşük işsizlik oranları görülüyor. İşsizlik oranı %8,5 iken genç işsizlik oranı %19.00’dur.


Yorum bırak