Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

6 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Olimpiyat Oyunları, antik Yunanistan’da başlayan uluslararası bir spor festivalidir. Orijinal Yunan oyunları, erken Hristiyanlık döneminde ortadan kaldırılana kadar birkaç yüzyıl boyunca her dört yılda bir sahnelendi. Olimpiyat oyunlarının yeniden canlanması 1896’da gerçekleşti ve o zamandan beri I. Dünya Savaşı ve II. Dünya Savaşı dışında her dört yılda bir düzenlendi. Bu içerikte sizler için geçmişten günümüze her zaman heyecanlı bir şekilde geçen ve ilgiyi üzerinde tutan Olimpiyat oyunlarının ilginç tarihi incelendi. Keyifli okumalar!

1. Antik Olimpiyat Oyunları

Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

Geçmişten günümüze düzenlenen heyecanlı olimpiyat oyunlarının ilk tarihi başlangıcında oyunlar, Yunan mitolojisindeki tanrıların hükümdarı Zeus’u onurlandırmak için düzenlenen büyük bir dini festivalin parçasıydı. Antik Yunan Olimpiyatları ile ilgili efsanelere göre oyunların kurucuları Zeus ve oğlu Herkül’dür. Herkül, onu bir tanrı haline getiren on iki görevini bitirdiğinde, babasının onuruna efsanevi Olimpiyat Stadı’nı inşa etti. Oyunlar, batı Olimpos’taki Zeus tapınağında yapıldıkları için isimlerini oradan aldı. Oyunlar her dört yılda bir aynı yerde yapılırdı. Antik Olimpiyat tarihinin ilginç bir gerçeği, yalnızca erkeklerin katılmasına izin verildiği ve oyunların hem spor hem de dini etkinlikler olduğudur. Arkeolojik veriler dönemin sporcularının çıplak yarıştığını gösteriyordu. Spor etkinliklerinin yanı sıra Zeus’a yönelik kurbanlar ve haraçlar da yer aldı.

2. İlk Olimpiyatlar

İlk antik Oyunlar büyük olasılıkla MÖ 776’da gerçekleşti. Bunu biliyoruz çünkü bir yürüyüş yarışının kazananları 776’dan başlayarak Olympos’taki yazıtlarda belgeleniyor. Eski Yunan dünyasının çeşitli bölgelerinden farklı şehir devletlerinin temsilcileri olan erkek sporcular, binicilik, atletizm ve dövüş sporları müsabakalarında karşılaşıyordu. Antik Olimpiyat etkinlikleri koşu, güreş, boks, araba yarışı, at yarışı, pentatlon ve karma dövüş sanatlarından oluşuyordu. Maraton yarışı ilk kez 1896 yılında olimpiyatlarla tanıştırıldı. Günümüzde olduğu gibi bu oyunlara katılan sporcular ünlü olarak kabul ediliyordu. Şehir devletlerinde saygı gördüler, mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için şiddetle eğitildiler ve özel bir sosyal statüden yararlandılar.

3. Olimpiyatların Ölümü

Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

Geçmiş günümüze etkisini sürdüren Antik Yunan dünyasında olimpiyat oyunlarının tarihi, Roma İmparatorluğu’nun Helenistik dünyayı fethetmesinden sonra, Hristiyanlık döneminin başlangıcına kadar neredeyse 12 yüzyıl boyunca yazılmıştır. Yunanistan’ın kendisi MÖ 2. yüzyılın ortalarında tamamen fethedilmiş olsa da oyunlar birkaç yüzyıl daha devam etti. Bununla birlikte, yeni yöneticilerin desteğinin olmaması nedeniyle standartları ve kaliteleri giderek azaldı. MS 4. yüzyılın ikinci yarısında, giderek Hristiyanlaşan Roma İmparatorluğu, paganizmin tüm kalıntılarını yok etmek istedi. Bu amaçla, 393’te İmparator I. Theodosius, Yunan Olimpiyat oyunları da dahil olmak üzere tüm pagan şenliklerini yasakladı. Ancak, diğer bir başka bakış açısına göre, diğer bir son tarih, İmparator II. Theodosius’un tüm Yunan tapınaklarının yıkılmasına karar verdiği 426 olabilir.

4. Yeniden Dirilişi

17. ve 19. yüzyıllar arasında, Olimpiyatların uzun geçmişinden ilham alan oyunların yeniden canlandırılması arzusu güçlendi. O dönemde çok sayıda atletizm etkinliği “Olimpiyat” adını taşıyordu. Ancak, hiçbiri orijinal oyunların temsil ettiği her şeyi kapsamaya yaklaşmadı. Örneğin Cotswold Olimpik Oyunları, 1612’den başlayarak İngiltere’nin Chipping Campden kentinde düzenlendi. Bu oyunlar yılda bir yapılması hedeflendi ancak zamanın koşulları nedeniyle aralıklı olarak yapılıyordu. Daha sonra Fransa’da 1796-1798 yılları arasında iki yıl boyunca L’Olympiade de la République düzenlendi. Çeşitli modern ve Antik Yunan sporlarından oluşuyordu. Büyük Olimpiyat Festivali de 1862 ve 1867 yılları arasındaki Olimpiyat oyunları listesine katıldı. Bu festival, EG Ravenstein ve Dr. Brookes ile birlikte John Hulley tarafından kuruldu. Birlikte, makaleleri daha sonra Uluslararası Olimpiyat Tüzüğü için bir rehber olarak kullanılacak olan Ulusal Olimpiyat Birliği’ni kurdular.

5. İlk Modern Olimpiyatlar

Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

Sonunda, modern zamanların ilk Olimpiyat Oyunları 1896’da Yunanistan’ın Atina kentinde yapıldı. Olimpiyatların yeniden doğuşundan en çok sorumlu kişi, fikri 1894’te halka öneren Baron Pierre de Coubertin’di. Asıl planı, 1900’de Paris’te Olimpiyatları düzenlemekti. Ancak, dünyanın 34 ülkesinden gelen delegeler fikri o kadar çok sevdi ki, oyunları dört yıl önce düzenlemesi ve Yunanistan Krallığı’nın başkenti Atina’ya taşıması için ona baskı yaptılar. Halk, dünya çapında büyük ilgi ve övgü toplayan oyunların fikrini çok sevdi. Birçok seyirci, sporcu ve yetkili, geleneği korumak için her zaman Atina’da yer almaları gerektiğini düşündü. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi aksini düşündü. Böylece, 1900 Yaz Olimpiyat Oyunları Paris’te yapıldı ve ilk kez kadınların yarışmasına izin verildi. Sonraki oyunlar, 1904’te, Dünya Fuarı’nın bir parçası olarak St. Louis’de yapıldı. Katılan sporcuların çoğunluğu (650 sporcunun 580’i) Amerika Birleşik Devletleri’ndendi. Bu nedenle, başarılı bir uluslararası spor etkinliği olarak tanınmadı.

6. Kış Olimpiyatlari

Modern Olimpiyat Oyunlarının popülaritesi arttıkça, Kış Oyunlarına olan ihtiyaç belirginleşti. 1924 yılına kadar, Olimpiyatlar ağırlıklı olarak kış sporlarını içermeyen bir yaz etkinliğiydi. Kış Olimpiyatlarının tarihi, 1924’te Fransa’nın Chamonix kentinde düzenlenen ilk etkinliğin ardından başladı. Üç ay önce gerçekleşen Paris Yaz Oyunları’nın devamı olarak planlandılar. İlk başta, UOK aynı ülkenin aynı yıl her iki Olimpiyata da ev sahipliği yapmasını istedi, ancak bunun imkânsız olduğu ortaya çıktı. Bu yüzden Yaz ve Kış Oyunlarını aynı yıl içinde tutarken ayrı ev sahipleri olmayı seçtiler. Bu modelin, Norveç’in Lillehammer kentindeki Kış Olimpiyat Oyunlarının farklı bir yılda yapıldığı 1994 yılına kadar devam etmesi şaşırtıcı olabilir. O zamandan beri Yaz ve Kış Oyunları yıllar arayla düzenleniyor ve ayrı ev sahiplerine sahipler. Şimdiye kadar, bazı önemli Kış ev sahipleri arasında Nagano (Japonya), Turin (İtalya), Sochi (Rusya), P’yŏngch’ang (Güney Kore) bulunuyor.

7. Paralimpik Oyunların Tarihi

Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

Paralimpik oyunların öncüsü, 1948 Londra Olimpiyatları ile aynı zamana denk gelecek şekilde Aylesbury’deki Stoke Mandeville Hastanesinde düzenlenen Stoke Mandeville Oyunları’ydı. Nazi Almanya’sından kaçan ve Stoke Mandeville’deki Ulusal Omurga Yaralanmaları Merkezi’ni yöneten Alman-Yahudi nörolog Ludwig Guttmann’ın beyniydiler. Olimpiyatları yansıtacak engelli sporcular için uluslararası bir turnuvanın kurulmasını öngördü. İlk Oyunlar oldukça mütevazıydı ve yalnızca felçli İkinci Dünya Savaşı gazilerinden seçilen tekerlekli sandalye kullanan okçulardan oluşan bir ekipten oluşuyordu. O zamanlar sadece tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan atletlerin bu müsabakalara katılmasına izin verilirken zaman ilerledikçe tıbbı bir handikaba sahip herhangi bir atletin müsabakalara katılması sağlandı.

8. Olimpiyatların Popüler Sporları

Geçmişten günümüze düzenlenen ve pek içinde pek çok farklı spor branşı barındıran olimpiyat oyunlarının tarihi boyunca en popüler dallarının hep aynı olduğu görülüyor. Bunlar atletizm, bisiklet, jimnastik ve yüzmedir. İlginçtir ki, atletizm ve jimnastik gibi bu sporlardan bazıları Antik Yunan Olimpiyat Oyunlarına da dahil edilmiştir. Bu disiplinler binlerce yıldır popülerdir, bu nedenle tüm modern oyunlara dahil olmaları şaşırtıcı değildir. Öte yandan bisiklet, 1896’da oldukça yeni bir spordur. Oldukça devrimsel araçlar olan bisikletler insanların çok fazla güç harcamadan uzun mesafeleri kat etmesine izin verdiler ve birçok dezavantajı olan atların yerini aldılar. Bisikletler iki dünya savaşında da kullanılmış ve her ikisinin sonucunda da önemli roller oynamışlardır.

9. Yeni Olimpik Sporlar

Gördüğümüz gibi, Olimpiyatlar söz konusu olduğunda bazı sporlar ölümsüzdür. Asla modası geçmezler. Ancak, genellikle programa yeni sporlar eklenir. Spor listesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin yaz sporlarının sayısını 28’e çıkardığı 2000’li yılların başına kadar kademeli olarak arttı. Geçtiğimiz 2020 Tokyo Olimpiyatları’na dahil edilecek, hiçbir zaman öne çıkmayan veya bir süredir durdurulan bazı sporlar arasında beyzbol, softbol yer alıyor. Olimpiyat Komitesi oyunlara olan ilgiyi canlı tutabilmek ve farklı kitlelere hitap edebilmek için tırmanış, kaykay, artistik kaykay gibi ekstrem sporların yanı sıra atletizm alanında da karışık 4×400 metre, yüzme maraton gibi pek çok farklı yeni spor dalı eklemektedir. Yeni eklenen bu farklı spor dalları en yakın olimpiyat tarihinin hemen bitişinden sonra açıklanmakta ve atlete hazırlanmaları için gerekli sürenin tanınması amaçlanmaktadır.

10. Günümüzde Olimpiyat Oyunları

Geçmişten Günümüze Olimpiyat Oyunlarının Tarihi

1924 Paris Yaz Oyunları’ndan sonra, Olimpiyatlar gerçekten başladı ve bugün bildiğimiz gibi oldu. Günümüzde hem Yaz Olimpiyat Oyunları hem de Kış Oyunları gerçek bir gösteri halin geldi. Çok sayıda disiplinde bir veya daha fazla sayıda altın, gümüş ve bronz madalya için yarışan binlerce sporcuyu bir araya getiriyorlar. Örneğin, 2004’te Yaz Olimpiyatları, 108’den fazla oyundan sonra Atina’ya geri döndü ve her zamankinden daha muhteşemdi. Rekor sayıda 201 ülkeden 11.000’den fazla katılım oldu. Dahası, modern Olimpiyatlar, ülkelerin yerel turizmi canlandırmak ve uluslararası itibarlarını geliştirmek için kullandıkları lüks etkinliklerdir. Bugün, Olimpiyatların organize edilmesi ve bir ülkenin ekonomisini kurma veya kırma gücüne sahip olması milyarlarca dolara mal oluyor. Örnek olarak, Çin’in Pekin kentinde düzenlenen ve iddiaya göre 40 milyar dolara mal olduğu iddia edilen 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’nı örnek gösterebiliriz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!