Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

5 dk okuma süresi


4
64 Paylaşım, 4 puan

Kitaplar hepimizin hayatında olan nesnelerdendir. Bebekliğimizden itibaren eğlendirici veya bilgilendirici her türlü ihtiyacımızı kitaplar aracılığıyla karşılarız. Farklı türdeki kitaplar herkesin sevebileceği çeşitliliktedir. Macera, polisiye, gizem gibi daha birçok türdeki kitaplar sayesinde hayatımızın her anında kendimize uygun bir kitap bulabiliriz. Kitaplar bize farklı diyarların kapılarını açar, bizi farklı dünyalara ve hayatlara götürür. Bu nedenledir ki kitapların hayatımızdaki anlamı çok büyüktür. Geçmişten günümüze en çok okunan ve satan Dini kitaplar, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi serileri dışında sayısız kitap vardır. Bu sayısız kitaplar arasında en çok satan kitapları sizin için derledik. İyi okumalar!

1. Çavdar Tarlasında Çocuklar

Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

1951 yılında yayınlanan J.D. Salinger’ın romanı Çavdar Tarlasında Çocuklar, birçok dile çevrilmiştir. Başlangıçta okuyucu kitlesini yetişkinler oluştururken zamanla ergenler tarafından okunmaya başlanmıştır. Bunun nedeni olarak Çin’de barındırdığı yabancılaşma, endişe gibi temalar görülebilir. 65 milyondan fazla satış yapan kitap, en çok satan kitaplar arasındadır. Kitap, romanın baş karakteri olan Holden Caulfield’in iki gününü anlatıyor. Ayrıca karakter gençlik isyanının simgesi haline gelmiştir. Açık sözlü yapısıyla dikkat çekmesinin yanı sıra roman; masumiyet, kimlik, aidiyet, seks ve depresyon gibi karmaşık meseleleri de ele alıyor.

2. Da Vinci Şifresi

2003 yılında Dan Brown’ın yayınladığı Da Vinci Şifresi, gizemli yapısıyla gerilim türünde romandır. Kitap, İsa ile ilgili tarihi sırlara değinir. Bunu yaparken Da Vinci’nin eserlerinde bu sırlara yer verdiği konu edinir. Da Vinci’nin gizli bir tarikata üye olduğu bilgisi bulmacalarla kitapta yer alır. Sinemalarda da oldukça ilgi gören Da Vinci Şifresi, geçmişten günümüze tüm dünyada en çok satan kitaplar arasına adını yazdırmıştır. Bir cinayetle başlayan kitap, tarihi gerçeklikle ilgili farklı tezler ortaya atar. Cinayetin çözüm süresinde anlatılan İsa’nın evlenmiş olduğu ve soyunun devam ettiği düşüncesi ortaya atılan tezlerden biridir. Hristiyan dünyasının tepkisini çeken bu tezler, kitabın konuşulmasına da neden olmuştur.

3. Ben Hur

Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

1880 yılında yayınlanan Lew Wallace’ın Ben Hur kitabı 19. yüzyılın en sevilen ve en etkileyici romanlarından biri olarak görülüyor. Ben Hur: Bir İsa Hikayesi, popülerliği basıldığı zamandan günümüze dek artmıştır. Ben Hur, 1936 yılına kadar ABD’nin tüm zamanların en çok satanlar listesinde birinci sırada kalmıştır. Birçok sinema ve tiyatro yapımlarına ilham kaynağı olan kitap, 1. yüzyılda geçmektedir. Kitapta, Romalılar tarafından köleleştirilen Yahudi prens Judah Ben-Hur’un başından geçen olaylar konu alınıyor. Ben-Hur’un hikayesine paralel olarak İsa’nın ortaya çıkması anlatılıyor. Kitap; merhamet, aşk, intikam gibi konuların etrafında dönüyor.

4. Ayişe

Orijinal adı “She: A History of A Adventure” olan kitap, Türkçeye Ayişe olarak çevrilmiştir. 1887 yılında H. Rider Haggard tarafından yazılan kitap, döneminde oldukça popüler olmuştur. Kitap, akademisyen olan Horace Holly ve Leo Vincey’nin Afrika içinde kayıp bir krallığa yaptıkları geziyi konu alır. Gezi sırasında “Ayesha” adındaki kraliçeyle karşılaşırlar. Kraliçe, herkesin itaat etmesi gereken biridir. Romantik türde yazılan roman, kadın otoritesine ve kadın davranışlarını konu almaktadır. Bu özelliğiyle döneminde hem takdir edilmiş hem de eleştirilmiştir. Kitap, kayıp dünya türünün gelişmesindeki ilk adım olarak görülmektedir.

5. İki Şehrin Hikayesi

Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

1859 yılında Charles Dickens’ın yayınladığı İki Şehrin Hikayesi, 200 milyondan fazla satış yapmıştır. Fransız Devrimi Paris’i ve Londra’sını anlatan roman, gazetelerde yayınlanmak için yazılmıştır. İki Şehrin Hikayesi, yaşanan zorluklar esnasında soylu ve köylü arasındaki zıtlıklara değinmektedir. Karakterlerin ruhsal değişimlerine odaklanan romanın en önemli karakterleri Charles Darnay ve Sydney Carton’dır. 45 bölümden oluşan roman, edebiyat dergisinde 31 hafta yayınlanmıştır. Sürükleyici bir yapıda olması romanın okuyucularını artırmıştır. Charles Dickens’ın kendinden esinlenerek Charles Darnay karakterini oluşturduğu düşünülmektedir. İsimlerin baş harflerinin aynı olması da bu düşünceyi desteklemektedir.

6. Don Kişot

Don Kişot, İspanyol yazar Miguel de Cervantes’in 1605’te yayınlanan romanıdır. Romanda Don Kişot adlı kahramanın maceralarına tanık oluruz. Modern Batı edebiyatının kurucu eserlerinden kabul edilen Don Kişot, “ilk modern roman” olarak anılır. Cervantes, eserinde bolca hiciv ögelerinden faydalanmıştır. Önceki dönemin şovalyelik romanlarına eleştiriler yapar. Mancha’da yaşayan Don Kişot, şovalyelik romanlarına hayran biridir. Okuduğu kitapların çokça etkisinde kalarak bulduğu zırh ve kılıçla kendini şovalye ilan eder. Don Kişot ve Sancho’nun maceralarına odaklanan kitap, sınıf ve sınıflar arasındaki değer farkını ortaya çıkartır. Cervantes, Don Kişot’ta aristokların saygın oldukları gerçeğini eleştirel bir bakış açısıyla yazmıştır.

7. Düşün ve Zengin Ol

Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

Düşün ve Zengin Ol, 1937 yılında Napoleon Hill tarafından yazılmıştır. Kitap ilk olarak Büyük Buhran sırasında basılmıştır. 15 milyondan fazla satan Düşün ve Zengin Ol, BusinessWeek dergisinin En Çok Satanlar Listesi’nde yayımlanmasından 70 yıl sonra en çok satan altıncı iş kitabı olmuştur. Ayrıca kişisel gelişim kitabı, John C. Maxwell’in “Bir Ömür Boyu Okunmalı Kitaplar Listesi” içinde yer almıştır. Kitabın ana konusu artan gelirle ilgilidir. Bununla birlikte yazar, kitapta insanların herhangi bir işte başarılı olabileceklerine, hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabileceğini anlatıyor. Kitap, 20 yıldan fazla süren bir çalışmanın sonucunda kişisel servet biriktirmiş kişileri gözlemleyerek oluşmuştur.

8. Örümcek Ağı

Çocuk kitabı olan Örümcek Ağı, E. B. White tarafından yazılmıştır. Romanda Wilbur adında bir çiftlik domuzu ile Charlotte adında bir ahır örümceğinin arkadaşlığını konu alıyor. Çocuk edebiyatı klasiği olarak görülen Örümcek Ağı, 2000 yılında Publishers Weekly tarafından tüm zamanların en çok satan çocuk kitabı olarak listelenmiştir. Örümcek Ağı’nın, 1973 yılında animasyon uyarlaması yapılmıştır. 2003 yılında ise animasyonun devam filmi çekilmiştir. 2006 yılında E. B. White’ın orijinal hikayesinin, aksiyon film versiyonu yapılmıştır. Bu uyarlamanın bir devamı da yine aynı yıl içinde video oyunu olarak yayınlanmıştır. Birçok türe ilham olan ve uyarlanan Örümcek Ağı, hem çocuk hem de yetişkin okuyucuların dikkatini çekmiştir.

9. Madison County Köprüsü

1992 yılında en çok satan aşk romanı olan Madison County Köprüleri, Amerikalı yazar Robert James Waller’ın kitabıdır. Waller, Mississippi Nehri’ni fotoğraflarken owa, Madison County’de bulunan üstü kapalı köprülerin fotoğrafını çekmeye karar verir. Bu olay üzerine romanını yazar. Madison County Köprüleri, evli ama yalnız bir İtalyan asıllı Amerikan kadının özgür ruhlu bir fotoğrafçıya aşık olmasını anlatıyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından geçen bu olaylar yaşanmış bir olay gibi anlatılmasının aksine kurgusaldır. 60 milyon kopya ile 20. yüzyılda en çok satılan kitaplardan biridir. 1995 yılında sinemaya uyarlanan Madison County Köprüleri, 2013 yılında müzikal olarak tekrar üretilmiştir.

10. Düşünce Gücüyle Tedavi

Geçmişten Günümüze En Çok Satan Kitaplar

Louise Hay’in 1984 yılında basılan kişisel gelişim türündeki Düşünce Gücüyle Tedavi kitabı, düşünce gücüyle istenilen her şeye erişilebileceği mesajını vermektedir. Yazarın 58 yaşındayken yazdığı bu kitap, New York Times En Çok Satanlar listesinde yer almıştır. Ayrıca 2008 yılına kadar 35 milyondan fazla kopya satmıştır. Dünya çapında büyük yankı getiren Düşünce Gücüyle Tedavi, 30’dan fazla dile çevrilmiştir. Geçmişten günümüze tüm zamanların en çok satan kurgu dışı kitaplar arasında yer almaktadır. Kitapta sunulan teoriler çoğu bilim insanına göre doğru kanıtlar olarak görülmediği için asılsız olarak eleştirilmiştir. Ancak birçok kişi tarafından sevilerek okunmaktadır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!