Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

7 dk okuma süresi


-3
23 Paylaşım, -3 puan

Desibel rekorları kıran taraftar grubu Çarşı’nın takımı Beşiktaş! 1911’de futbol şubesinin açılışının ardından yüzlerce futbolcu geldi geçti. Fakat bazı futbolcular vardır ki farklı olarak adlandırılabilecek efsanelerdendir. dergiCE ekibi olarak sizlere Beşiktaş’ın şanlı tarihi boyunca geçmişten bugüne efsane futbolcuları listesini hazırladık. İşte Beşiktaş’ın hayranlarına özel hazırladığımız geçmişten bugüne efsane futbolcuları…

1. Metin-Ali-Feyyaz

Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

İsimlerine tezahürat oluşturulan Beşiktaş’ın efsane üçlüsünü ayırmak olmazdı. Metin-Ali-Feyyaz üçlüsünün ilk ismi Metin Tekin, 1982’de Beşiktaş’a altyapıdan gelmiş ve ayrıldığı 1997 yılına kadar oynadığı 340 maçta 77 gollük bir istatistik sunmuştur. İkinci isim Ali Gültiken ise 1984’te başladığı Beşiktaş kariyeri boyunca 262 maçta 91 gol atmış ve 1995 yılında da takımdan ayrılmıştır. Son ve en skorer isim olan Feyyaz Uçar ise 1982 yılında terletmeye başladığı Beşiktaş formasıyla 320 maçta 170 gol gibi muazzam bir istatistik sunmuş ve 1994 yılında da Beşiktaş’tan ayrılmıştır. Türk futbol tarihinin en skorer oyunu olan Adana Demirspor maçında atılan 10 gol de bu efsane üçlüye aittir. 2016 yılında yeniden bir araya gelip bir gazeteye röportaj vermişlerdir.

2. Sergen Yalçın

5 Ekim 1972 tarihinde doğan efsane oyuncu, futbola Beşiktaş’ın altyapısında başlamıştır. 1991 yılında yükseldiği A takımında 6 yıl oynamış ve ayrıldığı 1997 yılına kadar çıktığı 158 maçta 46 gol kaydetmiştir. 2002 yılına kadar kalan iki büyüklerde de oynayan Sergen, Mircea Lucescu’nun Beşiktaş’ın başına geçmesiyle Sergen’de Kartal Yuvası’na dönmüştür. 2006 yılına kadar 2. kez giydiği Beşiktaş formasıyla 100. yıl şampiyonluğu yaşamıştır. İngiltere’deki Chelsea maçında kaydettiği muhteşem gol hala hafızalardadır. 2006 yılında takımdan ayrılırken bıraktığı istatistik ise çıktığı 100 maçta 30 gol kaydetmesi olmuştur. Etimesgut Şekerspor ve Eskişehirspor’la devam etse de 2008 yılında jübile yapamadan futbolu bırakmıştır. Sergen Yalçın Beşiktaş kariyeri boyunca 3 Süper Lig, 2 Türkiye Kupası, 2 Türkiye Süper Kupası ve 1’de Başbakanlık Kupası şampiyonlukları görmüştür.

3. İlhan Mansız

Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

Mansız, 10 Ağustos 1975 yılında o dönem Batı Almanya sınırları içindeki Kempten de doğmuştur. Futbol kariyerine her oyuncu gibi altyapıdan başlayan eski milli yıldız, altyapıdaki başarılarından sonra 1. FC Köln’e transfer olmuştur. Babasının isteği üzerine Türkiye’ye dönen Mansız, Gençlerbirliği’ne transfer olmuştur. İlk resmi maçına da bu dönem Altay karşısında çıkmıştır. Türkiye’ye alışamadığı için arka arkaya takım değiştiren Mansız, en sonunda Samsunspor’dayken futbolu bırakıp okuluna devam etmeyi düşünmüş fakat son anda fikir değiştirip takımda kalmıştır. 2001-2002 sezonunda olaylı bir şekilde Beşiktaş’a transfer olmuştur. Özellikle 2003 yılındaki Türkiye Kupası çeyrek finalinde, Gençlerbirliği’nin uzatmalarda bulduğu golle 4-3 kazandığı maçtaki performansı ve 3 golü de Mansız’ın kaydetmesi, Beşiktaş tarihine adını yazdırmaya yetmiştir. 2001 yılında giydiği Beşiktaş formasını 2004 yılında çıkaran eski yıldız oyuncu, giderken arkasında 66 maçta 36 gol gibi bir istatistik bırakmış ve 1 de Türkiye Süper Lig şampiyonluğu görmüştür.

4. Hakkı Yeten

3 Aralık 1910 yılında o dönem Osmanlı Devleti toprakları içinde yer alan Vodina’da doğan Hakkı Yeten, daha 1 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul, Beşiktaş semtine yerleşmiştir. Babasını 1. Dünya Savaşı sırasında kaybeden Beşiktaş efsanesi, asker olmaya karar verip askeri okula yazılmışsa da büyüdükçe bu fikirden vazgeçip İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başlamıştır. Aynı dönem Fatih Karagümrük’te de top koşturan efsane forvet, Beşiktaş Futbol Şubesi’nin kurucusu tarafından Siyah-Beyazlı renklere kazandırılmıştır. 1931 yılında terletmeye başladığı Beşiktaş formasıyla forvet, sağ açık mevkiinde yer almıştır. Disipline verdiği önem ve çevresine karşı ağır davranışlarıyla “Baba” lakabını almıştır. 17 yıl sonra 1948 yılında Siyah-Beyazlı formayı çıkardıktan sonra arkasında 439 maçta 382 gol gibi muazzam bir istatistik bırakmıştır. Aynı zamanda 8 İstanbul Futbol Ligi, 1 Türkiye Futbol Şampiyonası, 1 İstanbul Şildi, 3 Milli Küme, 2 İstanbul Kupası, 2’de Başbakanlık Kupası şampiyonlukları görmüştür. Ayrıca yaklaşık 30’ar golle “derbilerde en çok gol atan futbolcu” unvanının da sahibi olmuştur. Beşiktaş’ın iki onursal başkanından biri sayılmış ve 16 Nisan 1989 tarihinde 78 yaşındayken hayatını kaybetmiştir.

5. Mehmet Özdilek

Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

1 Nisan 1966 yılında Samsun, Ladik de doğan Mehmet Özdilek 1984 yılında Kahramanmaraşspor’da profesyonel futbol kariyerine başlamıştır. 1988 yılında Beşiktaş’a transfer olan Şifo lakaplı orta saha, 13 yıl Siyah-Beyazlı formayı terletmiştir. Beşiktaş kariyeri boyunca türlü ilkleri yaşatan Şifo, 1991’de Türkiye’de “Yılın Futbolcusu” seçilmiştir. 1992 yılında “Namağlup Şampiyon” kadroda yer almıştır. Aynı zamanda oynadığın 386 maçında toplamında 130 gol ile “Tüm zamanlarda Süper Lig’in en çok gol atan yerli orta saha oyuncusu” unvanını almıştır. Beşiktaş’tan ayrılacağı 2001 yılına kadar 4 Süper Lig, 4 Türkiye Kupası, 4 Türkiye Süper Kupası, 1 Başbakanlık Kupası, 1 Atatürk Kupası, 5 TSYD(Türkiye Spor Yazarları Derneği) Kupası şampiyonlukları görmüştür.

6. Vedat Okyar

Geçmişten Bugüne Beşiktaş Efsane Futbolcuları

1 Ağustos 1945 tarihinde Bursa’da doğan Okyar, 1964’te de Bursaspor’da profesyonel futbol kariyerine başlamıştır. Babasının Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde yöneticilik yaptığı 1968 yılında Beşiktaş’a transfer olmuş ve 8 yıl Siyah-Beyazlı formayı terletmiştir. Defansif orta saha mevkiinde görev almıştır. Taraftarın “Büyük Kaptan” olarak andığı Okyar, 1976 yılında Beşiktaş’tan ayrılmıştır. 20 Temmuz 2009 tarihinde yakalandığı akciğer kanseri yüzünden 64 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Beşiktaş’a hayatını adayan isimlerden biri olan Vedat Okyar, geçmişten bugüne Beşiktaş’ın efsane futbolcuları arasında gösterilmektedir.

7. Rıza Çalımbay

2 Şubat 1963 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Çalımbay, futbol kariyerine Beşiktaş’ın altyapısından başlamış ve A takımına kadar da yükselmiştir. Kariyeri boyunca sadece Beşiktaş forması giyen Çalımbay’ın lakabı ise “Atom Karınca”dır. Asıl mevkii sağ kanat olmasına rağmen orta sahanın ortası ve sağ bekin de alternatifi olmuştur. 16 yıl boyunca terlettiği A takımı formasıyla 494 maçta 41 gol kaydetmiştir. 16 sezonda toplam 6 lig, 3 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası şampiyonlukları görmüştür. Rıza Çalımbay da geçmişten bugüne Beşiktaş’ın efsane futbolcuları arasında yerini almaktadır.

8. Ricardo Quaresma

Geçmişten Bugüne Beşiktaş Efsane Futbolcuları

23 Eylül 1983 tarihinde Portekiz’in Lizbon şehrinde dünyaya gelen dünyaca ünlü yıldız, Sporting CP’nin altyapısında yetişmiş ve çok hızlı yükselmiştir. Barcelona, Porto, Inter gibi dünyaca ünlü takımlarda top koşturmuş olan yıldız oyuncu Beşiktaş’a ilk 2010 tarihinde transfer olmuştur. Çarşı taraftar grubunun isteği doğrultusunda transfer edildiği açıklanan ünlü yıldız geldiği ilk sezon toplam 39 maçta 11 gol, 16 asist ile oynamıştır. 2012-2013 sezonunda Fikret Orman’la arası açıldığı gerekçesiyle Beşiktaş’la mukavelesini karşılıklı olarak feshetmiştir. Oynadığı 3 sezon boyunca toplam 73 maçta 18 gol ve 27 asist yapmıştır. Beşiktaş’a ikinci geliş tarihi 2015-2016 sezonu olmuştur. Quaresma Beşiktaş’tan ayrıldığı 2019 yılında ise arkasında 108 maçta 13 gol gibi bir istatistik bırakmıştır. Beşiktaş’ta bulunduğu süre boyunca 2 Süper Lig, 1’de Türkiye Kupası şampiyonlukları görmüştür.

9. Pascal Nouma

Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

6 Ocak 1972 tarihinde Epinay-sur-Seine, Fransa’da doğan eski oyuncu futbol kariyerine Paris Saint-Germain’in altyapısında başlamıştır. Fransa’da geçirdiği başarılı yılların ardından ilk kez 2000-2001 yılında Beşiktaş’a gelmiştir. Agresif oyun anlayışı yüzünden 1 sezon takımda kalabilmiştir. Bu tek sezon içinde forma giydiği 24 maçta 18 gol gibi bir istatistik bırakmıştır. Aradan geçen bir sezondan sonra 2002-2003 sezonunda yeniden Beşiktaş’a transfer olmuş ve yine bir sezon takımda kalmıştır. 20 Nisan 2003 tarihinde Fenerbahçe – Beşiktaş maçı kariyeri için dönüm noktası olmuştur. Maçta fileleri havalandırdığı gol sonrası tribünlere dönüp ellerini eşofmanına sokmuş ve “tombala” hareketi yapmıştır. Kamuoyunda artan tepkiler yüzünden sezonun sonlarına doğru yönetim sözleşmesini feshetmiş hatta şampiyonluk kutlamalarına dahi katılmasına izin verilmemiştir. Bu sezon boyunca da forma giydiği 19 maçta 4 gol kaydetmiştir. Beşiktaş’ta geçirdiği iki sezon boyunca 1 Süper Lig, 1 Atatürk Kupası şampiyonlukları görmüştür. Ayrıca 2 sezon boyunca gördüğü kartlar yüzünden Türkiye’ye gelmiş en agresif yabancı futbolcular arasında yer almıştır.

10. Nihat Kahveci

Geçmişten Bugüne Beşiktaş Efsane Futbolcuları

23 Kasım 1979 tarihinde İstanbul’da doğan eski forvet, lise yıllarında futbolla tanışmıştır. Liseyi bitirdikten sonra Beşiktaş’ın altyapısına katılan Kahveci, 1997 yılında A takımına çıkmıştır. 5 sezon sonra yurtdışına gözünü diken Kahveci, Beşiktaş’tan ayrıldığında 118 maçta 27 gol gibi bir istatistik bırakmıştır. İspanyol liginde biraz gezindikten sonra 2009 yılında yeniden Beşiktaş’a dönen Kahveci, ilk performansını yakalayamamıştır. Bir maç içinde Ricardo Quaresma’yle ve daha sonra da spor yazar Turgay Demir’le tartıştıktan sonra 18 Mayıs 2011 tarihinde Beşiktaş’ın resmî sitesinden sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiği duyurulmuştur. Kahveci giderken arkasında, 2 Türkiye Kupası, 1 Başbakanlık Kupası, 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonlukları görmüştür. Nihat Kahveci de geçmişten bugüne Beşiktaş’ın efsane futbolcuları arasındadır.

Bonus: Süleyman Seba

Geçmişten Bugüne Beşiktaş’ın Efsane Futbolcuları

Geçmişten bugüne Beşiktaş’ın efsane futbolcuları listemize artı olarak, Süleyman Seba’dan bahsetmeden geçemezdik. 5 Nisan 1926 tarihinde Hendek, Sakarya’da doğan Süleyman Seba, okuduğu Kabataş Erkek Lisesi’nin futbol takımında futbola başlamıştır. Lisedeki ilk yıllarında Beşiktaş Genç Takımı’na girmiştir. 1946 yılında terletmeye başladığı Siyah-Beyazlı formayla sağ açık mevkiinde oynamıştır. 1947 yılında İnönü Stadı’nın açılış maçında İsveç’in AIK takımına karşı oynamış ve stattaki ilk golü kendisi atmıştır. 1954 yılında menisküs sebebiyle futbolu bırakmıştır ve Siyah-Beyazlı formayı giydiği 185 maçta 44 gol kaydetmiştir. Beşiktaş’la 1 Milli Küme, 1 Türkiye Futbol Şampiyonası, 1 İstanbul Profesyonel Ligi, 2 İstanbul Futbol Ligi, 1 Başbakanlık Kupası şampiyonlukları görmüştür. Beşiktaş’ın iki onursal başkanından biri olan Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde 88 yaşındayken tedavi için kaldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olayın ardından 2014-2015 sezonuna “Süleyman Seba Sezonu” adı verilmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
64
Beğen
Mutlu Mutlu
27
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
4
Üzgün
Olamaz Olamaz
5
Olamaz
Kızgın Kızgın
9
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
10
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!