Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

6 dk okuma süresi


0
11 Paylaşım

Özellikle 2000’li yıllardaki geçmiş dönemleri kasıp kavuran en popüler moda trendleri ile ilgili şaşırtıcı bilgiler öğrenmeye hazır mısınız? Her sene değişen ve kendini yenileyen moda akımları bazı dönemlerde geçmişe yolculuk yapıyor. Yıllar öncesinin trendi bile olsa günümüze uyarlayıp tekrar hayata geçen moda akımlarını görebiliyoruz. Bu akımlar ve trendler bazen hayatımızın her noktasını etkileyebiliyor. İşte burada yıllar öncesinden popüler olan ve hala günümüzde hâkim olduğumuz o moda trendleri hakkında içeriklere göz atacağız. Keyifli okumalar!

1. İspanyol Paça

Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

İlk olarak 1960 ve 1970’li yıllarda başlayan bu trend ülkemize de yaklaşık olarak 1980’li yıllarda ulaşmıştır. Abartılı uzun ve geniş bir paça yapısıyla kim giyerse giysin dikkatleri üzerine çeken yapısıyla göze çarpmaktadır. 2000’lerin başında bir süreliğine daha tekrar trend haline gelse bile yerini boru paça pantolonlara bırakmıştır. Günümüzde seveni kadar sevmeyeni de olan ve tartışmalara yol açan bir akımdır. Bunun en büyük sebebi ise fazla abartılı bir paça yapısı olmasından ve iddialı duruşundan kaynaklıdır. Geçmişte sinemaya yansıyan birçok film karakterinin üzerinde görebileceğimiz bu pantolonlara İspanyol paça denmesinin aslında özellikle bir nedeni yok. İspanya ve kültürüyle herhangi bir şekilde bağdaştıramayacağımız bu pantolonun ismi Türkçeye nedense bu şekilde geçmiştir. Fakat yabancı dillerdeki karşılıklarında İspanyol kültürüyle ilgili herhangi bir iz bulunmamaktadır.

2. Converse Ayakkabılar

Kuruluş yılları şaşırtıcı bir şekilde 1900’lü yıllara kadar uzanan Converse ayakkabılarının üretici firması 1921 yılında geçmiş dönemleri kasıp kavuran popüler bir basketbolcusu olan Chuck Taylor ile anlaşma yaparak ileride moda trendleri arasında yerini çok sağlam bir şekilde alacak olan Converse’i ortaya çıkarmıştır. Bu kişinin anısı üzerine de modelin adına kendi adı verilmiştir. Ayrıca bu kişinin imzası modelin sembolüne eklenmiştir. Özellikle 2000’li yılların başlarında patlama yaşayarak trendlerde en üst sıralara çıkmayı başarmıştır. Bilekli uzun ve normal bilekli olarak iki modele sahip olan bu ayakkabı daha çok gençler ve ruhunu genç gören orta yaşlı insanlar tarafından kullanılmaktaydı. Günümüzde hala belli kesimler tarafından tercih edilse de artık eski popülerliği kalmamıştır. Sonuç olarak ise yavaş yavaş popülerliğini kaybederek, raflardaki yerini bulmaya başlamıştır.

3. Choker Kolyeler

Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

1990’lı yılların vazgeçilmez trendi olan choker kolyeler tasma kolye olarak da biliniyor. Özellikle gençlerin tercihi olarak hayat bulan bu akım boynu tam saracak şekilde tasarlanmıştır. Çeşitli aksesuar ve giyim tarzına uyum sağlamasıyla birlikte çok daha fazla kullanıcıya sahip olmuştur. Günümüzde ise 2015’li yıllarda bir süre daha ortaya çıksa da popülerliğini 1990’lı yıllarda bırakmak zorunda kalmıştır. Bu kolyenin en büyük faydalarından biri ise kullanan kişiyi olduğundan daha zayıf göstermesidir. Ayrıca bu özelliği ile birlikte kadınların dikkatini oldukça çekmiştir. Öte yandan en çok eleştirilen nokta ise uzun süre takıldığında boynu rahatsız etmesi ve fazla sıkmasıdır. Yine de bir dönem trend olan o efsane moda akımlarının içine kendisini de eklemeyi başarmıştır.

4. Salopet

1990’lı yılların vazgeçilmezi salopetler uzun bir aradan sonra tekrar trend olma yolunda hızlı adımlar atıyor. Salopetler bahçıvan tulumu olarak da isimlendirilir. Genellikle kot kumaş şeklinde olsa da yeni moda akımlarıyla beraber farklı renk ve kumaşlarda da örneklerini görebiliyoruz. Genelde kadınlar tarafından kullanılıyor olsa da 1990’lı yılların kliplerine veya filmlerine baktığımızda o zamanlarda erkeklerinde bu trendi takip ettiğini görebiliriz. Günümüzde ise özellikle kadınların çok daha fazla tercih ettiğine şahit oluyoruz. Ayrıca moda için trend olsun veya olmasın hamile kadınların birçoğu tarafından özellikle tercih ediliyor. Bunun en büyük sebebi ise fazlasıyla rahat olması ve fazla kiloları saklıyor olması olarak gösterilebilir.

5. Yamalı Kıyafetler

Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

1980 ve 1990’lı yıllarda özellikle yurtdışında neredeyse herkesin bu akıma kapıldığını görebiliyoruz. Kot ceketler ile başlayan bu trend pantolonlara, sırt çantalarına, tişörtlere ve deri ceketlere de sıçramıştır. Günümüzde hala sık sık karşılaşabileceğimiz bu akım farklı kültürleri ve renkli kişilikleri ortaya çıkarma konusunda fazlasıyla başarılı olmuş durumda. Özellikle rock müzik kültürünün dünyaya hâkim olduğu 1990 ve 2000’li yılların başlarında trend olan deri ceketlerin üzerinde fazlasıyla yama trendini görebiliriz. Son zamanlarda ise daha çok gençler tarafından sırt çantalarına ekleyerek kullandıklarını görebiliyoruz. Bunlara rağmen bir süredir revaçta olmasa bile gelecekte tekrar hayatımıza girebilecek trendlerden en iddialı olanlarından bir tanesi gibi duruyor.

6. Tüylü Terlikler

Son 10 yıl içerisinde özellikle ünlüler ve yüksek sosyete mensupları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca birçok insanın geçmiş dönemlerde evde bile giymeyeceğini belirterek eleştirdiği bu trend de farklı tartışmalara yol açmıştır. Özellikle popüler oyuncu ve şarkıcıların dış giyim olarak kullandığı bu ürün bazı kesimler tarafından çok sevilse de bahsettiğimiz gibi birçok eleştireni de vardır. Tercih eden kitlenin genel olarak ünlüler ve moda tasarımcıları olmasıyla beraber fiyatları konusunda ise şaşırtıcı rakamlar görülebiliyor. Üretim masrafları neredeyse bir hiç olsa da marka farkları ve arz-talep durumları fiyatların bu şekilde olmasında çok etkin bir durumda. Soru işaretleri olan bir trend olsa da bir süre daha gündemde kalacaktır. Hatta gelecekteki moda trendleri arasında olmaya devam edecek gibi durmaktadır.

7. File Çoraplar

Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

Birçok trend gibi 1990 ve 2000’li yıllarda revaçta olan file çoraplar ilk başlarda file kıyafetler ve tişörtler olarak hayat bulmuştur. Fakat ilerleyen süreçlerde tasarımcılar bu file tasarımını çorap sektörüne taşıyınca moda trendi olarak büyük bir patlama yaşandı. Ürünün talebini oluşturan büyük bir çoğunluk kadınlar tarafından oluşmaktaydı. Özellikle genç kadınlar tarafından tercih edilen bu ürün gün geçtikçe birçok farklı kombin ve giyim tarzına uyarlanmıştır. Daha çok yırtık pantolon trendinin ortaya çıkmasıyla birlikte bir ikili oluşturmuşlardır. Daha sonra ayrılmaz kombin ikilisi olarak devam etmişlerdir. Günümüzde hala yaygın olarak kullanılmakta, hala gençler tarafından tercih edilmektedir.

8. Büyük Hasır Şapkalar

Yine daha çok kadınlar tarafından tercih edilen bir trend ile birlikteyiz. 1960 ve 1970’li yılların fotoğraflarından görebileceğimiz trendlerden bir diğeri ise büyük hasır şapkalardır. Genellikle tatil beldelerinde yaşayan ve daha çok sıcak mevsimli ülkelerde yaşayan insanların tercih sebebidir. Daha az kıyafet giyilebilen sıcak bölgelerde kadınlara aksesuar seçiminde ayrıca yardımcı olan bir ürün olmuştur. Farklı fular veya eşarpları bu şapkalara bağlayarak ayrıca kombin oluşturulabiliyor olması ise artı olarak değerlendirilmektedir. Bir süreliğine çok büyük olması sebebiyle gözden düşmüş olsa bile günümüzde hala kadınlar tarafından tercih edilebilen bir ürün olmuştur. Gelecekte tekrar trend olabilme potansiyeli olan ürünlerden bir tanesidir.

9. Düşük Bel Pantolonlar

İlk günleri 1990 yıllarına kadar uzanmaktadır. Geçmiş dönemleri kasıp kavuran gelişmekte olan hiphop kültüründen gelen popüler insanlar ve kaykaycılar şaşırtıcı bir biçimde moda trendleri üzerinde büyük bir etki sahibi olmuştur. İlk başlarda çok ünlü olmasalar bile hiphop kültürünün ve rap müziğin piyasaya iyice hakim olmasıyla birlikte bu şekilde bol ve düşük belli giyinen insan sayısındaki artış başladı. 2000’li yıllara gelindiğinde dünyada neredeyse herkes bu tarz kot pantolonları giymeye başladı. Böylece dönemin moda trendleri arasına girmeyi başardı. Bununla birlikte dünyadaki en ileri gelen akımlardan biri haline geldi. Özellikle vücut hatlarını düzgün göstermesinden dolayı kadınlar tarafından ayrıca tercih edildi. Her ne kadar birçok kişi tarafından beğenilse bile her insana yakışmadığına dair eleştiriler de dönem dönem ortaya çıkmıştır.

10. Hippi Tarzı

Geçmiş Dönemleri Kasıp Kavuran Popüler Moda Trendleri

Başlangıcı 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. ABD’de Vietnam savaşına tepkisini gösteren gençler ile bu akım başlamıştır. Özellikle zengin ve burjuva hayatını reddeden genç insanlar dünya barışı ve savaş karşıtlıklarıyla tanınırlar. Hippi giyim tarzı rahatlık ve barış sembolleri karışımından türemiştir. Kadın erkek kıyafetleri aşağı yukarı birbirlerine benzerdir. Bol pantolon, renkli gözlük ve renkli saçlarıyla ön plana çıkan bu insanlar toplumdan farklı olarak amaçlarına ulaşmayı ve dikkat çekmeyi düşünmektedirler. Fazlasıyla uyuşturucu kullanmaları ile ilgili eleştiriler çokça yaşansa da, bu yaşam tarzını benimsemese bile sadece kıyafet trendini takip eden ve uygulayan birçok insan vardır. 1960 ve 1970 yıllarındaki kadar popüler olmasa da asla ölmeyecek kültürlerden biri olarak moda dünyasında yerini almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!