Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

4 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Futbol, yalnızca kazanılan maçlar ve şampiyonluklar değil, kuşkusuz aynı zamanda görsel bir şölendir. Birçoğumuzun, bir şampiyonada, belki de bir maç esnasında renklerinden, formasından ötürü bir takıma sempati beslediği olmuştur. Bazılarımız tuttuğu takımlara bu şekilde sevgi beslemeye başlamış dahi olabilir. Futbol tarihi, bazen sade ve şık, bazen renkli ve otantik, bazen de futbol dışı dünyaya atıflarda bulunan efsane haline gelmiş formalarla doludur. Bizler de futbolseverlerin bayılacağı en güzel takım formaları arasından sizler için bir derleme yaptık. Keyifli okumalar!

1. Meksika’nın Aztek Takvimi

Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

1998 Dünya Kupası akıllarda sadece Ronaldo’nun final maçındaki etkisizliğiyle değil, renkli formalarıyla da yer etmişti. ABA Sport tarafından tasarlanan Meksika Milli Takımı forması, bu formaların en renklisiydi dememiz pek de yanlış olmaz. Kollarında ve yakasında kırmızı-beyaz şeritler taşıyan bu yeşil formanın asıl özelliği, gövdesini tamamen kaplayan Aztek Takvimi deseniydi. Son 16 turunda elenen Meksika Milli Takımı, daha önceleri Meksika dalgasında olduğu gibi akıllarda futbolundan çok bu formayla yer etti.

2. Roma’nın Kuruluş Öyküsü

Nike’ın tasarladığı, kolları ve yakası Roma kulübünün asıl renkleri olan sarı-kırmızı şeritleri içeren 2019-2020 formasının asıl özelliği bu değil. Roma kulübünün alışık olduğumuz renklerinin aksine koyu mavi olan formanın desen ayrıntılarına dikkatli bakmalısınız. Bu desenlerde ASR logosunu ve kurt motiflerini görebilirsiniz. Bu kurt motifleri, Roma şehrinin kurucuları Romulus ve Remus kardeşlere göndermedir. Romulus ve Remus yetim bebeklerdir ve bir dişi kurt tarafından emzirilmişler, daha sonra da Roma şehrini kurmak için kurdun onları emzirdiği yeri seçmişlerdir.

3. Corinthians Demokrasisi

Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

Brezilyalı Socrates, ülkesinin yetiştirdiği önemli orta saha oyuncularından biri olmasının yanında, Brezilya’daki cunta rejimine karşı futbol sahalarından yükselen bir özgürlük hareketine öncülük etmesiyle de ön plana çıkmıştı. 80’li yılların başında, cunta rejimi altındaki Brezilya’da sahaya “Demokrasi” pankartıyla çıkan Corinthians futbolcularının kaptanı Socrates’ti. O dönemde, Corinthians takımı için tasarlanan bu özel formada da sırt numarasının üzerinde “Democracia Corinthiana” ibaresi yer almaktaydı.

4. Batı Almanya’nın Son Turnuvası

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye ayrılan Almanya 1990 yılında tekrar birleşmişti. Yani futbol seyircileri aynı yıl düzenlenen 1990 Dünya Kupası organizasyonunda Batı Almanya’yı son kez izlediler. Batı Almanya turnuvaya, klasik beyaz formasının üzerine eklenmiş oldukça şık şeritler taşıyan bu formayla katılmıştı. Gerçekten de 90’lı yıllara değil de adeta bugüne ait bir tasarım gibi gözüken bu formayı futbol severlerin bayılacağı en güzel takım formaları arasına koymamak haksızlık olurdu.

5. Arsenal’in Son Şampiyonluğu

Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

Arsenal 2003-2004 sezonunda, taraftarlarının hala aklından çıkaramadığı efsanevi namağlup şampiyonluğunu yakalamıştı. Henry’li, Bergkamp’lı, Pires’li kadrosuyla bütün gözlerin üzerine çevrildiği Arsenal, 2005’te şampiyon Chelsea’nin uzağında kalmış, Şampiyonlar Ligi’nden de erken elenerek hayal kırıklığı yaratmıştı. Ama o sezona dönüp bugünden baktığımızda, Nike’ın tasarladığı sade ve şık kırmızı-beyaz formayı hiç değilse güzel bir teselli olarak görebilmek mümkün. Avrupa’da faaliyet gösteren bir GSM firması olan O2’nin forma reklamının da estetik katkısı inkar edilmez.

6. Brezilya Bayrağının Zor Renkleri

Brezilya için forma tasarlamanın zor olacağını anlamak için tasarım üzerine bir uzmanlığa sahip olmaya pek de gerek yok, ülkenin bayrağına bakmanız yeterli: Mavi, sarı ve yeşil. Renk paletinin birbirine oldukça yakın yerlerinden alınmış üç renk. Brezilya Milli Takımı, 1950 Dünya Kupası’na mavi beyaz bir formayla çıkmıştı. Ama ulusal basın, Brezilya’nın renklerini temsil etmediğini söyleyerek dönemin federasyonunu topa tutmuştu. Bu yüzden 1954 Dünya Kupası için ülke çapında bir forma tasarımı yarışması düzenlendi ve bu yarışmayı 19 yaşında bir genç kazandı. O günden beri bu tasarımın farklı varyantlarını kullanan Brezilya Milli Takımı, günümüzde artık bu renk problemini aşmış görünüyor.

7. Zidane’ın Son Milli Maçı

Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

Komşusu Almanya’da düzenlenen 2006 Dünya Kupası’nda Fransa Milli Takımı finale kadar yükselmişti. Finalin 90 dakikalık normal süresi 1-1 sona ermişti. Şundan eminiz ki birçok futbol takipçisinin bu formayı gördüğünde aklına, 2006 Dünya Kupası final maçının 110. dakikasında Zidane’ın Materazzi’ye kafa attığı sahne geliyordur. Adidas tarafından tasarlanan bu beyaz formayı, zarif çizimiyle kırmızı bir çerçeve sarıyordu. Formanın ortasındaysa Fransa bayrağının renklerini temsilen maviden kırmızıya geçiş yapılan bir alan ayrılmış durumdaydı. Zidane’ın milli takım jübilesini yaptığı bu forma, futbol tarihinde iz bırakan o anın güzel detaylarından biriydi.

8. Floransa’nın Mor Menekşesi

Floransa şehrinin ünlü kulübü Fiorentina, mor renginden dolayı genelde “Viola” yani mor menekşe ismiyle anılagelmiştir. Bu şaşırtıcı olmasa gerek. Ama aslında kulübün logosunda bulunan bitki zambaktır. 1995-1996 sezonunda, morun iki farklı tonunu formayı ikiye bölmek için kullanan Reebok tasarımcıları, formanın ortasına da aynı tonlarda bir zambak deseni yerleştirmişlerdi. Bu zambak, Fiorentina kulübünün artık gözlerimizin alıştığı renklerine ayrı bir zarafet katmıştı. Futbol tarihinde iz bırakan futbol takımı formaları arasında olan bu formayı, futbol severlerin bayılacağı en güzel takım formaları listemizde görmemek şaşırtıcı olurdu.

9. Hırvatistan’ın Damalı Forması

1998 Dünya Kupası’nın yarı finalisti Hırvatistan, turnuvada yaptığı çıkış kadar formasıyla da beğeni toplamıştı. Yugoslavya’nın dağılmasından sonraki ilk turnuvadan itibaren Hırvatistan Milli Takımı’nın bir klasiği haline gelmiş olan kırmızı beyaz damalı formasının ince bir dokunuşla ele alındığı bu versiyonunda, damanın desenleri formanın tamamını kaplamıyordu ve dama desenleri hafif bir ovalleşmeyle sona eriyordu. O dönemde Real Madrid’in yıldızlarından olan Davor Suker’i böyle estetik bir formayla izlemek gerçekten keyifli olsa gerek.

10. Almanya Kadın Milli Futbol Takımı

Futbol Severlerin Bayılacağı En Güzel Takım Formaları

Almanya, milli takım formaları arasında sade ve modern tasarımlarıyla hep öne çıkan bir ülke olmayı başarabilmiştir. Nitekim, bir yıl önce, 2018 yılındaki Dünya Kupası forma tasarımı da futbol severlerin beğenisini toplamıştı. 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nda futbol olarak pek bir başarı gösteremeseler de forma tasarımlarındaki bu başarıyı sürdürmeye devam ettiler. Adidas’ın ürettiği beyaz formanın üzerinde soluk siyah çizgiler var. Ama formanın asıl öne çıkan özelliğinin göğüs kısmındaki ülke bayrağı renkleriyle aynı olan estetik tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde forma numaralarının font tasarımları da dikkat çekiyor.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!