Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

4 dk okuma süresi


5
10 Paylaşım, 5 puan

Gittikçe gelişen ve dönüşen dünyamızda her gün yeni bir teknolojik aletle yüz yüze gelinmektedir. Teknoloji çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda pek çok unsurdan arınmamızı ve korunmamızı da sağlamaktadır. Robot arılar, son yıllarda üzerine fazlaca çalışılan ve sürekli araştırmalara konu olan bir alanı kapsamakta. Özellikle geleceğin kötü senaryolarından biri olan arıların neslinin tükenmesi fikrine karşı üretilen bir anti tez niteliği taşımaktadır. Sizler için ilginç filmlere konu olan efsanevi robot arılarla tanışma vakti içeriğini hazırladık. Herkese güzel okumalar dileriz.

1. Arılar

Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

Arılar, ekolojik dengeyi sağlayan en önemli canlı türlerinden biridir. Doğaya ve yaşama katkıları oldukça fazladır. Çiçekleri döllerken aynı zamanda çiçeklere polen taşıma işlemini de görürler. Tüm bitkiler bu polen taşıma işine ve döllenmeye ihtiyaç duyar. İnsanlar içinde beslenme açısından en önemli kaynaklardan biri tarımın bizlere sunduklarıdır. Bitkilerle yakın bir bağı bulunan arılar insanlar içinde hayati öneme sahiptir. Ayrıca arıların ürettikleri bal ise dünyada fazlaca talep görmekte ve çok sevilmektedir. Arılar, doğal yaşam koşullarına destek olmalarının yanı sıra ekonomideki atılımı da gerçekleştirmektedir.

2. Tehlike

Ekosisteme bu kadar yardım eden ve yaşam koşullarına destek olan arılar eğer olur da bir gün yok olursa, hayatın olağan düzeyinde ciddi sorunlar oluşabilir. Bu konu üzerine yapılan pek çok araştırma ve yayımlanan makale bulunmaktadır. Filmler ve kitaplarda dahi arıların önemine dikkat çeken ayrıntılar, laboratuvar çalışmalarına kadar taşınmıştır. İşte orijinal arılara bir ikame olarak son teknoloji ürünü robot arılar üretilmeye başlanmıştır. Tarımsal üretimde kullanmak amacıyla üretilen yeni yapay arılar, ilerleyen zamanlarda farklı hedefler için de kullanılabilme potansiyeline sahiptir.

3. Walmart

Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

Amerika’da yer alan ünlü teknoloji markası Walmart, drone alanında her zaman büyük başarılara imza atmıştır. Üretilen ürünlerin patentleri oldukça ilgi çekmektedir. Özellikle yeni nesil teknoloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Minimal boyutta ve içinde herhangi bir insan olmadan havada hareket eden nesneler yani bir bakıma dronelar, robot arılara ilham kaynağını oluşturmuştur. Arıların soyunun tükenmesi tehlikesine karşı atılmış bir adım olan robot arılar, Walmart’ın Arıları olarak da anılmaktadır. Gelecekteki korkulan senaryolardan biri böylelikle şimdilik rafa kaldırılmış gibi gözükmektedir.

4. İşlev

Minik robotlar şeklinde havada uçuşan ve oldukça hızlı hareket eden bu aletlerin görünüşü gerçektende canlı bir şekilde polen taşıyan arılara benzemektedir. Hareketleri ve işlevleri de arılarla aynı düzeyde ilerlemektedir. Otonom bir vaziyetle çeşitli bitkileri dölleyebilme potansiyeline sahiptirler. Kameralar, işlemler ve yazılımlar bu küçük robot arılara bilimsel bir şekilde döşenmiştir. Tasarımlarında, robotların bitkileri algılayabilmesi için sensörler yer almaktadır. En çok kullanılan alan ise, arıların polenleri bir çiçekten diğer çiçeğe taşıma işlevi oluşturmaktadır.

5. RoboBees

Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

Robot arılar ile ilgili çalışmalar başladığından beri pek çok farklı üniversite ve çalışma kurulları, bu konu üzerine yeni argümanlar üretmektedir. Harvard Üniversitesi de, arı projeleri hakkında farklı materyaller ortaya koyan bir eğitim kurumudur. Onların yarattıkları arılara “RoboBees” denmektedir. RoboBees’lerin en önemli özelliği, yapılan küçük arı robotlarının suyun üzerinde yüzebilmesidir. Geliştirdikleri özel bir gaz ile suda rahatça hareket edebilme niteliğine sahip olan RoboBees’ler, doğal afetler ile ilgili bir sorun olduğunda hemen uygulamaya sokulabilmektedir.

6. Hacim

Oldukça küçük boyutlara sahip olan robot arılar, en temelde defterlerin kenarlarına takmaya alışkın olduğumuz ataçlar kadar bile bir alana sahip değildir. Bir ataçın hemen hemen yarısı kadar gelen robot arıların yaklaşık olarak iki yüz grama sahip olduğu bilinmektedir. Bu minimal ürünlerin havada düzgünce uçabilmesi için yapay kaslar kullanılmaktadır. Uçtuğu bilinen en ufak robotlar olarak ilk sırada yer almaktadırlar. Robotların sistematik yapısı temelde üç bölüme ayrılmış bulunmaktadır. Bu üç bölümü sırasıyla: beyin, beden ve koloni şeklinde yaşama içgüdüsü, oluşturmaktadır.

7. Gelecek

Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

Geleceğin en ürkütücü senaryolarından birini oluşturan arıların yok olma ihtimali, arı robotların yapılmasını tetikleyen önemli etkenlerden birini oluşturmaktadır. Robot arılar genellikle bir sürü şeklinde hareket etmektedir. Başlıca kullanıldıkları alanlar; doğal afetler sonrasında yapılan arama-kurtarma çalışmaları, askeri gözetim, ekolojik dengeyi analiz etme, trafik izleme, kroki bakışlıyla haritalar oluşturma vb. faaliyetlerdir. Tarımda özellikle tozlamada ve polen taşıma da oynadıkları rol de, yine robot arıların en çok yararlanıldıkları alanlardandır.

8. Sistem

Canlı arıların doğada çalışma sistemleri dışarıdan ne kadar karmaşık gözükse de, içte oldukça düzenli ve planlı bir yapıya sahiptir. Her zaman kendilerini yönetecek bir lidere ihtiyaçları olmayan arılar, genellikle içgüdüsel davranışları neticesinde görevlerini gerçekleştirmektedir. Üretime ihtiyaç olduğu zaman işçi arılar çalışmaya başlamaktadır ve temizlik zamanları geldiğinde ise kovanlarında durmaktadır. Kraliçe arı, sembolik bir etkiye sahiptir ve öldüğünde hemen bir organizasyonla yeni kraliçe arı belirlenmektedir. Robot arıların da içgüdüsel olarak işleyen bu kusursuz sistemi gerçekleştirmeleri beklenmektedir.

9. Alternatif

Bilimsel filmlere konu olan oldukça ilgi çekici robot arılarla tanışma vakti içeriğimizin dokuzuncu maddesinde alternatif üretimden bahsedilmektedir. Teknolojinin giderek gelişmesiyle birlikte artık neredeyse canlı ve cansız her türlü ürünün bir alternatifi yapılmaktadır. Polen taşıyarak doğal yaşama ciddi katkıları bulunan arıların da olası bir distopya sonucu yok olmalarına karşılık robot arılar yaratılmıştır. Hacimleri ve boyutları epey küçük olan bu minik robotlar, gösterdikleri işlevlerle tüm insanlığın hayatını kurtaracak bir potansiyele sahip gibi durmaktadır.

10. Sinema

Filmlere Konu Olan Robot Arılarla Tanışma Vakti

Son zamanlarda oldukça rağbet gören dijital platformların birinde yayınlanan Black Mirror dizisi, bilim-kurgusal öğeler barındıran ve kimi zaman gerilimi yükseğe taşıyan bir yapımdır. Her bölümünde farklı bir konu işlenirken bu konuların can sıkıcı gelecekle ilgili olması da seyirciyi kendine kenetleyen önemli unsurlardandır. Dizinin üçüncü sezonunda yer alan bir bölümde robot arılardan epeyce bahsedilmektedir. Film ve dizilerde gösterilen bazı olayların gerçek hayatta vuku bulması ise, dizinin hayran kitlesini derinden sarsmayı başarmaktadır. Filmlere konu olan esrarengiz robot arılarla tanışma vakti derlememizin son maddesinde, konumuzun filmlerle ilgili bağıntısına yer verilmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!