Felaket Kapıda: İklim Krizi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4 dk okuma süresi


5
17 Paylaşım, 5 puan

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin sel, aşırı yağış, sıcak hava dalgaları ve orman yangınları riskini arttırdığı artık kanıtlanmış bir gerçek. Bu gerçekler, gelecek için de hiç iç açıcı görünmüyor. Artık durumun vahametini vurgulamak amacıyla değişiklik yerine kriz kelimesi kullanılıyor. Çünkü doğal felaketler artık hiç olmadığı kadar fazla gerçekleşiyor ve etkileri çok büyük. Küresel ısınma nedeniyle havada, denizde, karada ölçülen sıcaklıklar gün geçtikçe artıyor. Yapılan araştırmalar da önümüzdeki yıllar içinde gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda bundan en çok etkileneceklerin en yoksullar olduğunu kanıtlıyor. Biz de bu felaketi anlamak ve yapılması gerekenleri vurgulamak adına iklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler listesini sizler için derledik.

1. İklim Krizinin Nedenleri

iklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler

İklim krizinin nedenleri insan faaliyetleriyle ve doğal süreçlerle bağlantılı. Her ne kadar doğal süreçler iklimi değiştiren faktörler arasında yer alsa da insan faaliyetleri krizin bu denli büyümesinde ilk etken. Küresel ısınma da insanların eylemlerinden kaynaklı. Ormanların yok edilmesi, ölçüsüz kullanılan fosil yakıtlar ve buna bağlı olarak karbondioksit ve diğer sera gazlarının atmosferde yarattığı tahribat küresel ısınmaya sebep olmakta. Karbondioksit de en yaygın sera gazı ve küresel ısınmanın %64’ünden sorumlu. Araştırmalar, dünya sıcaklık ortalamasının 1 0C arttığını belirtiyor. Bu 1 derecelik artış bile felaket derecesinde doğal afetleri tetikliyor.

2. En Çok Etkilenenler Yoksullar

iklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler

İklim değişikliği milyonlarca insanı birçok açıdan etkilemekte. Küresel Adaptaston Komisyonu’nun, iklim krizi hakkında hazırladığı rapor iç karartıcı. Önümüzdeki on yıl içinde kayda değer bir önlem alınmazsa küresel ısınmanın yarattığı tahribattan, sorumluluğu en az olan yoksullar etkilenecek. Bu krizin meydana gelmesinde asıl faktör %1’lik zengin kesim ve onların saldığı karbon. Birleşmiş Milletler de böyle giderse 120 milyon insanın fakirleşeceğini, yüz binlerce insanın da sağlık problemi yaşayacağını söylüyor. Özellikle yoksul Afrika ülkeleri, su sıkıntısı çektiği için iklim kriziyle su kaynaklarına olan erişimleri daha da zorlaşacak. Kuraklık ve göç en çok onları etkileyecek.

3. Devletler Ne Yapmalı?

iklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler

Yapılan çalışmalar iklim krizinin etkilerini en aza indirmek için temiz enerjiye yatırım yapılması gerektiğini kanıtlıyor. Bu sayede doğaya salınan zararlı gaz miktarı kayda değer ölçüde azalacak. Ayrıca böyle bir sektörün geliştirilmesi dünyada milyonlarca kişiye de istihdam yaratacak. Devletlerin bir diğer görevi de değişen koşullara uygun yollar, köprüler, binalar yapmak. Altyapı çalışmalarına önem vermek. Azalan su kaynaklarını korumak, bu yolda yeni teknolojiler geliştirmek ve halkı bilinçlendirmek de liderlere düşüyor. Ayrıca sahillerdeki yapılaşmanın da önüne geçilmesi gerekmekte.

4. Bize Düşen Görev Ne?

iklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler

İklim krizinin önüne geçmek ve zararlarını en aza indirmek için toplumlara da büyük görev düşüyor. İhtiyacımız olan dünya çapında bir farkındalık ve doğaya biraz daha saygı. Yaşantımızda belli değişikliklere gidip bilinçli hale geldiğimiz zaman üstesinden gelemeyeceğimiz felaket yok. Birey olarak ilk önce karbon ayak izimizi küçültmeliyiz. Otomobilden çok toplu taşımayı tercih ederek, bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak karbon salınımını azaltabiliriz. Gereksiz su tüketiminin önüne geçmeli, atıklarımızı ayırmalı, et tüketiminde minimuma inmeliyiz. Et üretmek için gereken bitki örtüsü çok büyüktür. Hayvanlar da her yıl milyonlarca ton atık üretmektedir.

5. Yılın Kişisi Greta!

İklim krizi hakkında bilmeniz gerekenler listemizin son maddesinde, son zamanlarda tüm dünyanın gündeminde olan bir isimden bahsedeceğiz. Henüz 16 yaşında olan ve bugün milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen Greta Thunberg İsveçli bir iklim aktivisti. Derslerine ve okuluna ara vererek İklim İçin Okul Grevi’ni başlattı. İsveç parlamentosu önünde, elinde pankartıyla başlattığı eylem tüm dünyada ses getirdi. New York’taki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Eylem Zirvesi’nde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeyi iklim krizi konusunda gerekli adımları atmamakla suçladı ve Birleşmiş Milletler’e şikayet dilekçesi verdi. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli dergilerinden biri olan TIME tarafından yılın kişisi seçildi. Zamanla etkisini arttıran Greta dünyanın farklı yerlerinde iklim krizi hakkında yapılması gerekenler ile ilgili liderleri uyarmaya ve insanları değişime çağırmaya devam ediyor.

6. En Çok Zarar Veren Ülke

Sera gazı, iklim krizinin bu denli tehlikeli hale gelmesinde en önemli etken. Amerika Birleşik Devletleri de dünya nüfusunun sadece %4.4’üne ev sahipliği yapmaktadır. Fakat sera gazının en büyük yayıcılarından biridir. Eğer dünyadaki herkes ABD’dekilerin yaptığı oranda sera gazı salsaydı, herkese yetecek doğal kaynağa erişmek için tam dört tane dünya gerekecekti. İrlanda’nın sera gazı emisyonları da Avrupa Birliği’ndeki en yüksek oranlardır. Bu da çoğunlukla enerji, ulaştırma, konut alanındaki çalışmalardan kaynaklanmaktadır.

7. Buzullar Eriyor

Buzullar normal şartlar altında yazın da kışın da erimez. Küresel ısınmanın en bilinen ve açık olan etkilerinden biri Kuzey Kutbu’ndaki buzulların hızla erimesidir. 1910 yılında Amerika Birleşik Devletleri Montana Glacier Ulusal Parkı yaklaşık 150 buzulla doldurulmuştu. Fakat bu buzullar 20117 yılında yeniden sayıldığında 26’ya düşmüştü. Eriyen buzullar deniz seviyesinde artışlara neden olmaktadır. Bu da suya yakın yerlerde yaşayan insanlar için büyük tehlike arz etmekte. Yaşam alanlarının sular altında kalması büyük bir olasılık. Erime daha da artarsa dünyadaki birçok şehir sular altında kalacak.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!