Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

6 dk okuma süresi


5
16 Paylaşım, 5 puan

Kalem, keşfedildiğinden beri insanlık için en önemli alet olmuştur. Kalem ile kimi zaman anlaşmalar imzalanmış, kimi zaman da sonraki nesillere aktarılacak olan eserler üretilmiştir. Bu sanat eserlerinin bir kısmı da çizimlerdir. Çizimler, çoğu zaman yazıya gerek kalmadan insanlara birçok şey anlatmıştır. Günümüzde oldukça ilgi gören bu çizimlerin kime ait olduğu bazen göz ardı edilse de biz bu sanatçıları unutmadık. Hepimizin mutlaka farklı çizim tarzlarıyla dikkatini çeken, değerinin bilinmesi gereken çizerler bakalım neler yapmış. İşte farklı çizim tarzlarıyla mutlaka bilinmesi gereken çizerler…

1. Milo Manara

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Çizgi roman sanatçısı Milo Manara, 1945 yılında Kuzey İtalya’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Bu zorlu hayat koşulları, kendisini küçük yaşta çalışma hayatında bulmasına sebep olmuştur. Resme olan yeteneğinin farkında olan Manara, lise öğrenimini bir sanat lisesinde gerçekleştirmiştir. Ardından üniversite için mimarlık ve resim bölümlerine girişimleri ise ne yazık ki mezuniyetle sonuçlanmamıştır. İtalyan çizgi romanları arasında önemli yere sahip Genius adlı dergide çizmeye başlamasının ardından fark edilmesi pek de zor olmamıştır. Farklı konular işleyen birçok dergide iş deneyimi elde etmesinden sonra Playmen dergisinde çalışmaya başlamış ve yavaş yavaş dünyaca tanınır hale gellmiştir. Erotik konularıyla dikkat çeken ünlü sanatçı, ayrıca birçok ödüle layık görülmüştür. Manara’nın çizdiği kadın karakterler de güzellikleriyle ün salmış, okurlar tarafından oldukça beğeni toplamıştır.

2. Rumiko Takahashi

Manga sanatçısı Rumiko Takahashi, 1957 yılında Japonya’da doğdu. Kısa süre içerisinde eserleri oldukça ilgi gördü ve dünya çapında tanındı. Parlak bir kariyere sahip olan sanatçı, birçok ödüle layık görüldü. Grand Prix de la Ville d’Angoulême isimli çizgi roman ödülünü kazanan 2 kadından biridir. Urusei Yatsura, canlandırılan ilk eseridir. Aynı zamanda bu eser, İskoç bir rock grubuna isim olmuştur. Tabii ki bu esinlenme, sanatçının eserlerinin etkileyiciliğinin sadece bir örneğidir. Eserlerinin çoğu İngilizce ve Avrupa dillerine çevrilmiştir. Bu da etki alanını ve tanınırlığını artırmıştır. Takahashi aynı zamanda eserleri en çok satılan kadın çizgi roman sanatçısıdır.

3. Hugo Pratt

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Çizgi roman sanatının en iyilerinden kabul edilen Hugo Pratt, 1927 yılında İtalya’da doğmuştur. Sanat dünyasında bu ismi kullansa da gerçek ismi Ugo Eugenio Prat’tır. Kalemiyle hayat verdiği denizci Corto Maltese karakteri (görselde ortada), oldukça ilgi görmüştür. Ayrıca bu eser birçok dile çevrilmiş ve Pratt’ı dünya çapında ünlü hale getirmiştir. Bu başarılı çizer, II. Dünya Savaşı döneminde oldukça zor koşullarda yaşadı. Ailesiyle birlikte İtalya’nın Doğu Afrika sömürgelerinden birinde yaşamak zorunda kalmıştır. Ardından esir kampında tutulmuş ve sonrasında serbest bırakılmıştır. İtalya’ya geri dönen Pratt, bu kötü olayların ardından bir de Naziler tarafından casus olduğu düşünülerek suikaste kurban gitme tehlikesi altında kalmıştır. Neyse ki suikast planları gerçekleştirilmemiş. Bu zorlu hayat koşullarının ardından çizgi roman alanında üretmeye başşlamış. Eserleri özellikle Arjantin’de büyük ilgiyle karşılanmış ve aldığı davetin ardından Arjantin’e gitmiştir. 12 yıllık Arjantin hikâyesine bolca başarılı eser sığdırmıştır. Ardından temelli olarak İtalya’ya dönen sanatçı, kariyerinde parlamaya devam ederek birçok ödüle layık görülmüştür. 1995 yılında İsviçre’de hayatını kaybeden Pratt, geriye unutulmaz eserler bırakmıştır.

4. Dave McKean

Ünlü çizer Dave Mckean, 1963 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Çizerliğiyle bilinse de kendisi aynı zamanda fotoğrafçı, film yapımcısı ve müzisyendir. Stephen King başta olmak üzere birçok yazarın eserini canlandırmıştır. Bu başarılı sanatçı, sanatın neredeyse her alanında eser vermiştir. Çizgi romanları basılmış, filmlerde yönetmenlik yapmış, tiyatro metinleri yazmış, plak şirketi kurmuştur. Aynı zamanda McKean, Harry Potter serilerinde de konsept sanatçılığı yapmış. Tabii ki bu üretken sanatçı, sayısız ödül kazandı. Kariyerinde ünlü çizgi roman yazarı Neil Gaiman ile birçok işbirliği görülür. Ünlü çizerin kariyerindeki bu başarısının sebeplerinden biri de şüphesiz çizimlerinin özgünlüğü. Karakteristik bir kaleme sahip McKean, eserine imzasını atmasa da eserin kendisine ait olduğunu anlayabiliyoruz. Bu özellik, unutulmaz bir sanatçı olmanın önemli koşullarından biridir.

5. Charlie Adlard

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Çizgi romana ilgi duymayanların bile adını muhakkak duyduğu The Walking Dead çizgi roman kitabıyla bilinen Charlie Adlard, 1966 yılında İngiltere’de doğdu. Bu çizgi roman serisi daha sonra TV dizisine dönüştürüldü. Çoğunlukla siyah beyaz eserler üreten sanatçı, aynı zamanda Savage isimli eserdeki çalışmaları ile de ünlüdür. Günümüzün büyük yayın şirketlerine çokça iş yapmıştır. Doris Lessing tarafından yazılan Nobel ödüllü Playing the Game isimli romanı da grafiğe dökmüştür. Charlie Adlard, evli ve 2 çocuk sahibidir.

6. M. K. Perker

Ülkemizin gurur kaynaklarından biri olan Mustafa Kutlukhan Perker, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Dünya çapında ün yapan sanatçının eserlerine birçok Türk ve yabancı yayınlarda yer verildi. Gırgır, Leman, Öküz gibi yerli dergilerin yanı sıra The New York Times ve The New Yorker gibi yabancı yayınlarda da eserlerine rastladık. Newsweek isimli Amerikan haftalık haber dergisinde en etkili 100 Türk arasında gösterildi. Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olan “Gece Vardiyası” oldukça yakın bir tarihte açıldı. Perker bu sergideki eserlerini yalnızca havanın karanlık olduğu zaman diliminde üretmiştir. Ünlü çizer yurtdışında da oldukça aktiftir. New York merkezli Society of Illustrators isimli derneğin ilk ve tek Türk üyesidir. İş hayatına olan disiplin anlayışı ile öne çıkan sanatçı, kariyer hayatı boyunca birçok ödüle layık görüldü. Kendisi aynı zamanda KaraKarga yayınlarını kurdu ve yayıncılık sektöründe de iyi işler yaptı.

7. Colleen Doran

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Amerikalı karikatürist Colleen Doran, 1963 yılında doğdu. Henüz 5 yaşındayken Walt Disney şirketinin sponsorluğunda bir sanat yarışmasının kazananı oldu. Henüz çocuk yaşlarında başladığı sanat hayatına 12 yaşında bir çizgi roman dizisini üreterek devam etti. Bu azimli sanatçının profesyonel hayata atılması geç olmadı. 15 yaşındayken ilk profesyonel işini aldı. Kariyer hayatı boyunca dünya çapında birçok sergisi açıldı ve nice ödüle layık görüldü. En önemli eserlerinden biri, Neil Gaiman’ın kısa öyküsü Snow, Glass, Apples’ın çizgi romana uyarlanmış halidir. Bu eser birden fazla ödül almıştır.

8. Julie Doucet

Yer altı çizgi roman sanatçısı Julie Doucet, 1965 yılında Kanada’da doğdu. Eserlerinde cinsiyet, şiddet, kadın-erkek sorunları gibi konuları işlemiştir. Güzel Sanatlar eğitimi gören Doucet, çizgi romanla 20’li yaşlarında tanıştı. Ardından Dirty Plotte isimli çizgi romanını (görselde ortada) kendi yayınladı. Bu eser, Doucet’in En İyi Yeni Yetenek ödülünü kazanmasını sağladı. Çizgi roman dalında haber ve eleştiri dergisi olan The Comics Journal, tüm zamanların en iyi 100 çizgi romanı arasında Dirty Plotte adlı eseri 96. sıraya layık gördü. Bu başarılı çizgi roman kariyerinden 2006 yılında emekli olduğunu açıklayan ünlü çizer ekledi: “Sürekli çizgi roman çiziyordum ve başka aktivitelere zamanım kalmıyordu. Keşke işim insanlar tarafından karikatürist etiketinden daha fazla anlam ifade etseydi.”

9. Ergün Gündüz

Başarılı çizer ve grafik tasarımcı Ergün Gündüz, 1960 yılında Kayseri’de doğdu. Öğrenciliği sırasında Gırgır dergisi ile çizerlik kariyerine adım attı. Yurt dışında da eserleri yayınlanan Gündüz ayrıca birçok ünlü markanın reklam kampanyalarında da görev aldı. Reklam sektöründe çokça iş alan sanatçının çizgi romanları ise Studio Rodeo aracılığıyla yayınlanmaktadır. Gündüz’ün sanat dünyasındaki kariyeri dışında eğitim dünyasında da varlığı söz konusu. Kendisi İstanbul Bilgi Üniversite’sinde görsel iletişim alanında ders veriyor. En ünlü eserlerinden biri Taksi (görselde ortada) isimli eseridir ve bu eseri oldukça beğeni almıştır. Farklı çizim tarzlarıyla mutlaka bilinmesi gereken çizerler arasında yer alan Gündüz kendine bir “karikatürist” olarak değil “sanatçı” gibi daha geniş bir kavramı uygun görüyor.

10. Emma Ríos

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Alanında uluslar arası üne sahip Emma Ríos, 1976 yılında İspanya’da doğdu. Amerika’nın oldukça büyük çizgi roman yayıncılarıyla çalışan sanatçı aynı zamanda çizgi roman editörüdür. Ayrıca birkaç yıllık mimarlık deneyiminden sonra kendini tamamen çizgi roman kariyerine verdi. Kendisi şu an Londra merkezli olarak birçok dünyaca ünlü marka ile çalışmaktadır. Sanatçının en bilinen eserlerinden biri Pretty Deadly (görselde) adlı serisidir. Pretty Deadly, korku konulu Amerikan çizgi roman serisidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!