Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

4 dk okuma süresi


6
16 Paylaşım, 6 puan

Antik mağaraların duvarlarında başlayan görseller ve imgelerle hikaye anlatma süreci, binlerce yıllık bir tarihi de arkasından getirerek modern dönemin basılı ve dijital yayınlarında yaşamaya devam ediyor. Çizerler veya illüstratörler yıllardır bizlere albüm kapaklarında, dergilerde, çizgi ve grafik romanlarda metinlerin ruhunu yazıların içlerinden çıkararak sunuyorlar. Çizerlerin kalemlerinden çıkan çizimleri görmediğimiz bir gün yaşamak neredeyse mümkün değil. Sıradaki içeriğimizde farklı ve özgün çizim tarzlarıyla mutlaka bilinmesi gereken çizerler ve eserlerinden bahsettik. Okurken iyi zaman geçirmenizi dileriz.

1. Hayao Miyazaki

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Hayao Miyazaki’yi uluslararası başarılar kazanan animasyon filmleri Spirited Away ve My Neighbor Totoro ile tanıyor olabilirsiniz. Japon film yapımcısı ve manga sanatçısı Miyazaki, kıtaları aşan şöhretiyle birlikte gelmiş geçmiş en iyi çizerlerden biri. Yumuşak ve masalsı çizimlerini romantik ve aksiyon kategorilerinin altında incelikle işleyerek ve büyüleyici bir hikaye anlatım dili yaratarak onun eserlerini tecrübe eden herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Hayao Miyazaki, çizimlerinde çoğunlukla Japon geleneksel inançlarından doğrudan simgeler, geleneksel inançlardan esinlenme figürler ve çocuk ana karakterler kullanmayı tercih ediyor.

2. Tove Jannson

Uzun ve kapsamlı kariyerini romanlar, çizgi romanlar, grafik romanlar ve tablolar ile dolduran çok yönlü illüstratör Tove Jannson, dünyanın en çok satan çocuk kitaplarından bazılarının sahibi. Finlandiyalı çizer, çocuklar için ürettiği her eserinde herkesin peşinden gitmesi gereken bir hayali olması gerektiği düşüncesini sıklıkla vurgulayan karakterler kullanıyor. Karakterlerinin ilk hallerini litografi yani taş baskı yöntemiyle yapmayı tercih ediyor. Jannson aynı zamanda Alice in Wonderland ve The Hobbit gibi uluslararası başarılara ulaşmış eserleri İskandinav dillerinde basılan grafik romanlara da uyarlamış. Jannson bu projede hem çizerlik hem de çevirmenlik yapmış.

3. Ralph Steadman

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Ralph Steadman her şeyden önce ilham kaynaklarıyla bile özgünlüğünü öne çıkaran bir illüstratör. İngiliz çizer tasarladığı en iyi çizimlerin ve karakterlerin fikirlerinin şiddetli fırtınaların yaşandığı ve yıldırımların düştüğü günlerde aklına geldiğini söylüyor. En büyük işlerinden birini Las Vegas’ta Korku ve Cinayet kitabının grafik roman uyarlamasıyla gerçekleştiren çizer, rahatsız edici ve şok edici karakter tasarımlarıyla biliniyor. ABD’de tasarımlarının özgünlüğüyle öne çıkan bir bira üreticisi firmanın da çizimlerini yapan Steadman, yapımcılar sınırlarda gezmek isteyen hikayeler üretmek istediklerinde telefon listelerinin en başında beliriyor.

4. Pauline Baynes

Pauline Baynes pek çok çocuğun okuduğu ilk kitaplardan olan Narnia Günlükleri serisinin görselleşmesinde olağanüstü payı olan bir illüstratör. Başarılarla dolup taşan kariyeri boyunca 200 farklı kitabın illüstrasyonunu yapan Baynes aynı zamanda bir reklam tasarımcısı. İngiliz çizer öylesine çok yönlü ki, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusu için deniz ve kara haritaları bile tasarlamış. Üstelik haritaları tasarlarken kazandığı yetenekleri, Narnia Günlükleri’ni uyarlarken ihtiyacı olan görüşü vermiş ona. Çünkü yazar C.S. Lewis Narnia Günlükleri’nde bütün hikayeyi bir haritanın üzerinden anlatmayı tercih ediyormuş.

5. Richard Corben

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Dramatik, aksiyon dolu, çarpıcı hikayeleri ve göz alıcı bilim-kurgu eklentileriyle sürükleyici hikayeler anlatan Richard Corben, sinemaya da uyarlanmış ünlü karakter HellBoy’un yaratıcısı. Amerikalı illüstratör kariyeri boyunca DC, Vertigo, Marvel ve Dark Horse gibi ismini büyük kitlelere duyurmuş çizgi roman şirketlerinde eserler vermiş. Ana akım çizerlere kıyasla sert bir çizim dili olan Corben, üslubu dolayısıyla bazı gazetelerde sert eleştirilere maruz kalmış. Ancak onun özgünlüğüne hayran olan büyük bir kitle de elde etmeyi başarmış. Korku ve çıplaklığı birleştirerek eserlerinde sıklıkla kullanan çizer, otantik ve bağımsız illüstrasyonlar denildiğinde ilk akla gelen sanatçılardan biri.

6. Aurelia Durand

Farklı çizim üslupları ve tarzlarıyla eserleri mutlaka bilinmesi gereken çizerler arasında sıra modern feminist illüstratör Aurelia Durand’de. Çizimlerinde sıklıkla gözü pek ve güçlü kadın karakterler kullanan Durand, belki de eserlerine en çok denk geldiğiniz modern sanatçılardan biri. Durand’in karakterleri Adobe, Apple Music, Instagram, Warner Music ve Giphy gibi simgesel uluslararası şirketlerin projelerinde sıklıkla kullanıyor. Reklam kampanyalarından dergi kapaklarına, sergilerden seçim kampanyalarına kadar uzanan kariyeriyle Durand, gördüğünüz an gözünüz bir yerlerden ısırıyormuş gibi hissetmenize sebep olan ikonlaşmış karakterler tasarlıyor.

7. Norman Rockwell

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Ünlü illüstratör Norman Rockwell, kariyerini Amerikan kültürünü yansıtmaya adadığı çizimlerine adamış bir sanatçı. Günlük hayatın gözden kaçan detaylarını çizimlerinde sıklıkla öne çıkarmayı tercih eden sanatçı, çizimleriyle ünlü müzisyen David Bowie’nin albüm kapaklarına kadar ulaştı. Rockwell pek çok Amerikan kültür dergisine göre bir ikon, onun çizimleri gündelik hayata hiç bakılmayan bir perspektiften bakarak insanları aydınlatıyor. Massachusetts eyaletinin Stockbridge şehrinde sanatçının tüm eserlerinin sergilendiği bir müze bulunuyor. Rockwell, Amerikan illüstrasyonunun babası olarak kabul ediliyor.

8. Butcher Billy

Brezilyalı illüstratör Butcher Billy, uluslararası pop kültürünü bir akımdan başka bir akıma sürükleyen öncü bir çizer. İlham kaynağının pop kültüründe yer etmiş ikonlarda gördüğü kaotik davranış biçimleri olduğu belirten sanatçı, çok yönlülüğüyle göze çarpıyor. Edebiyat uyarlamalarından video oyunlarına, politik eleştiriler yapan karikatürlerden film ve müzik endüstrilerine kadar varan sayısız alanda üretim yapan Billy, sembolizmden büyük bir tutkuyla yararlanıyor. Netflix, ESPN ve the New York Times gibi prestijli müşterileri olan sanatçının Londra, Dubai ve San Francisco’da eserlerini sergilediği sanat galerileri var.

9. Bijou Karman

Farklı çizim tarzlarıyla ürünleri ve eserleri mutlaka bilinmesi gereken çizerler arasında Bijou Karman, ününe yanlışlıkla sahip olmuş bir illüstratör. Aslında kariyerini bir stilist ve moda tasarımcısı olmak üzere yönlendirmek isteyen Karman, vintage temalı çizimlerini yayınladığı bir dönemde illüstrasyonlarıyla büyük bir ilgi görmüş. Moda akımlarının öne çıkan özelliklerini karakterlerine yansıtan çizer, sıklıkla feminist bir temanın altında eserler üretiyor. Çiçekler, saykedelik efektler, tropik bitkiler ve şık olan her şeyden yararlandığı çizimleriyle reklam dünyasında aktif bir rol oynayan Karman, renkli tasarımlarıyla göz dolduruyor.

10. Marly Gallardo

Farklı Çizim Tarzlarıyla Mutlaka Bilinmesi Gereken Çizerler

Ekvadorlu illüstratör Marly Gallardo yaratıcı ve çarpıcı eserleriyle özellikle göç-göçmenlik konularında eserler veren bir sanatçı. Özgürlük tutkusunun her eserinde mavi ve pembe renkler arasında seyreden renk paletinin içine gizleyen Gallardo, akılda kalıcı görseller yaratmayı ustalıkla başarıyor. Adobe, Apple, Forbes, Microsoft ve Netflix gibi prestijli müşterileri olan sanatçı, “aitlik” kavramını her seferinde büyüsünün etkisinde kalacağınız bir üslupla işliyor. 2022 itibariyle Forbes dergisinin 30 yaşın altındaki en değerli 30 sanatçısı listesinde yer alan Marly Gallardo, bize hiç yaşamadığımız duyguların nostaljisini yaşatacak kadar yetenekli.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!