Evrim Teorisiyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

2 dk okuma süresi


13
13 Paylaşım, 13 puan

Bilim dünyasının en çok konuşulan konularından birisi evrim teorisi. Charles Darwin’in  ünlü kitabı The Origin Of Species (Türlerin Kökeni) isimli kitabının 24 Kasım 1859’da yayımlanmasıyla başlayan bilimsel tartışmalar hala devam ediyor. Biyoloji, coğrafya, matematik, antropoloji gibi farklı disiplinlerden farklı görüşlere sahip birçok bilim insanı bu konu ile ilgili makaleler yayımlamakta. Peki nedir bu evrim teorisi? Charles Darwin bu teori ile ne anlatmak istemiştir? Evrim teorisiyle ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin bu soruların cevaplarını yazımızda inceleyelim.

1. Evrim Teorisinin Doğuşu

Evrim teorisiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Bilim tarihi boyunca farklı bilim insanları evrim konusu ile ilgili araştırmalar yapmıştır. Lamarck, Alfred Wallace bu isimlerden bazıları. Bu bilim insanlarından en bilineni ise adı hala evrim teorisi denildiğinde akla ilk gelen Charles Darwin. 12 Şubat 1809 yılında İngiltere’nin Shrewsbury şehrinde doğmuştur. Babası doktordur. Çok disiplinli ve dindar biridir. Darwin’in de bu yönde bir eğitim alması için onu Cambridge Üniversitesi teoloji bölümüne gönderir. Burada hocası, Profesör Henslow’un tavsiyesi üzerine bir keşif yolculuğuna çıkacak olan Beagle gemisi ile uzun süren bir seyahate çıkar. Bu yolculuk boyunca pek çok yeni canlı türü, fosil kalıntılar inceler. Yolculuk bittiğinde Darwin, tamamen canlı çeşitliliği ve biyoloji üzerine araştırmalar yapmaya başlar.

2. Evrim Teorisi ve İnanç

Evrim teorisiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Günümüzde de devam eden ve uzun bir süre daha devam edecek gibi görünen, evrim teorisinin tanrının varlığını reddettiği yönünde yaygın bir inanış var. Darwin’e atfedilen ateistlik ise kendisinin yazdığı şu cümlelerle geçerliliğini yitiriyor:

“Benim yaşadığım bu duygu tanrı tanımazlıktan çok bilinmezlik; yani agnostisizm ile ilişkilendirilebilir.”

3. Darwin’in Hayatı

Çocukluk yıllarında bile doğa ile yakın bir ilişkisi olmuştur Charles Darwin’in. Doğa gezileri sırasında çeşitli türde bitkiler toplar onları incelermiş. Ailesinin baskıcı tutumu ve eğitim konusunda istemediği bir alana yönlendirmeye çalışmaları da onun doğaya olan sevgi ve ilgisini arttırmış gibi görünüyor. Her bilim insanının hayatı ve çocukluk döneminde yaşadıkları onların ileride yaptıkları araştırmaları da etkilemiştir. Darwin’in de henüz küçük yaşlarda biyolojiye olan ilgisi, onun ileride bilim dünyasını etkileyen araştırmalara imza atmasına temel hazırlamıştır.

4. Evrim Teorisi Ne Anlatıyor?

Evrim teorisinde ileri sürülen iddia tüm canlıların ortak bir atadan türediği ve doğal seçilim yolu ile canlıların çeşitli mutasyonlar geçirdiği anlatılıyor. Bazı bilim insanları ise geçerli ve doğru noktalar bulunsa bile evrim teorisinin eksik taraflarının olduğunu söylüyor. Mutasyonun bu kadar çok çeşitlilik yaratmasının çok da mümkün olmadığını ileri süren bilim insanları var.

5. Evrim Teorisi Tarih Mi Oluyor?

Evrim teorisiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Yazıldığı andan günümüze kadar pek çok tartışmaya ve bilim dünyasında ayrışmalara sebep olan evrim teorisi, ispatlanamayan bazı noktaları olsa dahi hala hakkında araştırma yapılmaya ve fikir üretilmeye devam eden insanlık tarihinin en önemli teorilerinden biridir. Darwin evrim teorisi ile ortaya attığı bütün tezleri ispatlayamasa da bilim tarihine önemli bir damga vurmuş ve kendisinden sonra yapılan çalışmalara yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Günümüzde saygı duyulan bir bilim insanı olmasına rağmen yaşadığı dönemde yaptığı çalışmalar nedeni ile pek çok defa küçük görülmüştür. Bütün bunlara rağmen Charles Darwin, bildiği yolda ilerlemeye devam etmiş, ortaya attığı tezini anlatmaya, evrim teorisiyle ilgili bilinmesi gerekenler ile evrimin özü hakkında insanları bilgilendirmeye devam etmiştir. İsmi ölümünün üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen bilim dünyasında anılmaya devam etmiş ve tarihin gizli kahramanları arasında yerini almıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
13
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak