Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

5 dk okuma süresi


3
14 Paylaşım, 3 puan

İlişkinizde epey bir yol kat ettiniz ve artık evlilik gibi ciddi bir adım atma vaktinin geldiğini düşünüyorsunuz. Birbirinize deliler gibi aşıksınız, bundan hiç kuşkumuz yok. Yine de evlilik öncesi aklınızda birtakım soruların olması oldukça normal. Hayatınızın geri kalanını geçirmeyi planladığınız kişiyi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Dahası evliliğe dair sorunlarla nasıl baş edeceksiniz? Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız çiftlerin evlilik öncesi birbirine mutlaka sorması gereken sorular sizler için hazırlandı. Keyifli okumalar!

1. Evlilik Senin İçin Ne İfade Ediyor?

Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

Evliliğe nasıl bir anlam yüklediğiniz evliliğinizi sürdürebilmeniz açısından oldukça önemli. Birbirinizden çok farklı bakış açılarına sahip olabilirsiniz. Biriniz için evlilik bir formaliteden ibaretken, diğeriniz için olmazsa olmaz bir aşama olabilir. Biriniz için evlilik özgürlüğe atılan ilk adımken diğeriniz için baskı ve kısıtlanmalarla dolu bir yaşamın başlangıcı anlamına gelebilir. Henüz her şeyin başında bunları konuşuyor olmanız evliliğe dair farklı beklentilere girmenizi, dolayısıyla gelecekteki olası çatışmaları engelleyecektir. Ayrıca birbirinizle evlilik hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmanız bu konudaki kaygılarınızı da hafifletebilir.

2. Bir Eş Olarak Benden Beklentilerin Neler?

Çiftlerin evlilik öncesi birbirine mutlaka sorması gereken sorular arasından bir diğeri de eşlerin birbirinden beklentileridir. Çoğu zaman ilişkilerimize kendi beklentilerimizi getirirken karşı tarafın hayallerini umursamaz ya da ikinci plana atarız. Oysaki çiftlerin birbirlerinden beklentileri konusunda uzlaşması daha az hayal kırıklığı ve daha çok mutluluk demek. Bu yüzden sevgilinize sizden bir eş olarak ne tür beklentilerinin olduğunu sorun. Hangileri sizin için makul? Hangi beklentileri karşılayamazsınız? Partnerinize karşı dürüst olun. Gerçekten yerine getiremeyeceğiniz beklentiler hakkında söz vermeyin. Bu hem sizi zor duruma sokar hem de partnerinizin size olan güvenini zedeler. Tabii ki sizin de bir eş olarak karşı taraftan beklentileriniz olacak. Bunlardan bahsetmek için de tam sırası!

3. Ev Bütçesini Nasıl Yöneteceğiz?

Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

Evliliklerde önemli bir stres kaynağı olduğundan para üzerine mutlaka konuşmalısınız. Çift olarak hangi koşullarda, nasıl bir hayat istiyorsunuz? Finansal hedefleriniz neler? Evlilik süresince her ikiniz de çalışacak mısınız? Bu gibi konuları önceden konuşmak sizi bu stresten büyük ölçüde kurtaracaktır. Ayrıca kazanılan paranın paylaşımı da konuşmanız gereken önemli konulardan. Ortak bir bütçe mi oluşturacaksınız? Yoksa giderleri mi paylaşacaksınız? Nasıl bir yol izlerseniz izleyin bireysel hayatınızdaki harcama alışkanlıklarınıza kıyasla farklılıklar olacaktır. Birbirinizden bağımsız harcayabileceğiniz bir bütçe ayırmanız işinizi kolaylaştırabilir.

4. Ev İşlerini Nasıl Paylaşacağız?

Artık birlikte aynı evi paylaşacaksınız. Bu ev hem size bir yuva olacak hem de hayatınızın büyük bir kısmı bu yuvada geçecek. Belki ailenizle yaşarken buzdolabı hep dolu, yemek daima ocakta ve her yer pırıl pırıldı. Faturalar düzenli ödeniyor, damlatan musluk tamir ediliyordu. Söylememiz gerekir ki yeni yuvanızda bütün bunlar sihirli bir değnekle halledilmiş biçimde karşınıza gelmeyecek. Birlikte evin sorumluklarını paylaşmalı ve birbirinizi desteklemelisiniz. İşleri tek taraftan beklememeniz ve sizin de evin düzeninde ve işlerin yürütülmesinde rol almanız önemli. Evlilik öncesi hangi alanlarda iyi olduğunuzu konuşabilir, şimdiden görev dağılımını yapabilirsiniz.

5. Cinsellikten Beklentilerin Neler?

Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

Çiftlerin evlilik öncesi çoğunlukla konuşmaya çekindiği bir konu olan cinsellik kuşkusuz evliliğin önemli bir parçası. Dolayısıyla üzerine mutlaka konuşulmalı. Cinsel ilişkiye dair birtakım kaygılarınız olabilir. Bunları karşılıklı paylaşmanız her ikinizin de kaygılarını hafifletecek bir yoldur. Bunların yanı sıra partnerinizin cinsel anlamda beklentilerini öğrenmeniz ve orta yolu bulmanız her iki tarafın da beklentilerinin karşılandığı ve tatmin olduğu bir ilişkinin oluşmasını sağlayacaktır. Ayrıca birlikte aile planlamasına dair yöntemler ve ilk ilişki hakkında konuşup bilgi almanız gelecekte yaşanması muhtemel problemleri önleyebilir.

6. Çocuk Sahibi Olmak İstiyor Musun?

Daha evleneceğinizi duyurduğunuz andan itibaren çevrenizden bolca duyacağınız bu soruyu öncelikle birbirinize sormalısınız. Belki boy boy çocuklarınız olsun istiyorsunuz ancak partneriniz bu fikre pek de sıcak bakmıyor. Bunu bilmenizde yarar var. Her ikiniz de ebeveyn olmak istiyorsanız ne güzel! O zaman çocukları nasıl büyüteceğinizi konuşun. Çocuk sahibi olmak, gerektirdiği sorumluluklar bakımından her iki taraf için de önemli bir karar. Bu yüzden evlilik öncesi karşılıklı konuşup planlarınızı yapmalısınız. Kaç çocuk istiyorsunuz? Ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünüyorsunuz? Çocuk sahibi olmaya dair biyolojik bir engeliniz var mı, varsa nasıl bir yol izleyeceksiniz?

7. Ailelerimiz ile İlişkilerimiz Nasıl Olacak?

Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

Bildiğiniz üzere evlilik, yalnızca birbirini çok seven iki kişinin hayatlarını birleştirmesinden ibaret değil. Hayatınıza yeni bir anne-baba, ablalar, abiler… giriyor. Kendinizi alışık olmadığınız ilişki sistemleri içinde bulabilirsiniz. İçinde yaşadığımız kültür müstakbel eşinizin ailesiyle fazla yakın olmanızı gerektirebilir. Ancak siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Eşinizin ailesiyle birlikte mi yaşayacaksınız? Müstakbel ailenizin sizden beklentileri size uyuyor mu? Tüm bu konuları çift olarak birlikte konuşmalısınız. Sevgilinizin ailesini en iyi tanıyan yine sevgiliniz olduğundan onunla ailesi hakkında konuşmaktan çekinmeyin.

8. Geleceğe Dair Planların Neler?

Evlilik birlikte çıkacağınız uzun bir yol. Bu yola dair her ikinizin de aklında farklı rotaları olabilir. Bazı yollar bazen kesişir, bazen de bazıları birbirinden çok uzaktır. Diyelim ki partnerinizin eğitimi için farklı bir şehre taşınmak gibi bir planı var. Sizin de orada yaşamak gibi bir planınız varsa yollarınız kesişti demektir. Peki ya aklınızda hiç böyle bir plan yoksa? Bu ve benzeri durumlarda nasıl bir yol izleyeceğinizi daha öncesinden konuşmalısınız. Çoğu zaman eşler “nasılsa benim kararıma uyulur” ya da “ben nereye sen oraya” diyerek gelecek planlarından bahsetmeye gerek duymayabilir. Sizin gelecek planlarınıza dair bir konu açmanız bunları konuşmak için güzel bir fırsat olacaktır.

9. Birbirimize Alan Açabilecek Miyiz?

Evlenmeden önce sorulacak sorular arasında çok da yer almayan ancak bizce önemli bir soruya geldi sıra. Kalpleriniz bir olsa da iki ayrı birey olabilecek misiniz? Eşinizle hayatınızın geri kalanını birlikte geçirecek olmanız her şeyi birlikte yapacağınız anlamına gelmez. Zaman zaman yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Sadece arkadaşlarınızla geçirmek istediğiniz bir gününüz olabilir. Birbirinizden ayrı gerçekleştirdiğiniz ilgi alanlarınızın olmasında da sorun yok. Evlilik öncesi bunların üzerine konuşmalı ve birbirinize özgürlük alanı tanımak konusunda hemfikir olmalısınız. Farklılıklarınızın evliliğinizi renklendireceğini unutmayın!

10. Hayatın Zorluklarıyla Nasıl Baş Edeceğiz?

Evlilik Öncesi Çiftlerin Birbirine Mutlaka Sorması Gereken Sorular

Çiftlerin evlilik öncesi birbirine mutlaka sorması gereken başlıca sorular arasından sonuncusu zorlu hayat şartlarıyla nasıl baş edileceği ile ilgilidir. Evliliğiniz boyunca gerek maddi gerekse manevi çeşitli zorluklarla karşılaşmanız kaçınılmaz. Hatta bu sorunlar sizi evliliğinizi sonlandırma noktasına kadar bile getirebilir. Ancak tüm bunlar gözünüzü korkutmasın. Tek gereken bu zor durumlar için birbirinize nasıl destek olacağınızı bilmeniz. Zorlu yaşam olayları karşısından birbirinizden farklı tepkiler verebilirsiniz. Stres anında farklı ihtiyaçlarınız olabilir. Bunları birbirinize açıkça ifade etmelisiniz. Örneğin sinirlendiğinizde yalnız kalmak size iyi geliyorsa bunu belirtmeli, karşı tarafın da ihtiyaçlarına karşılık vermelisiniz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!