Etkili İngilizce Öğrenme Teknikleri

2 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Eğer süper bir İngilizce bilgisine sahip olmak istiyorsanız yapılacak en önemli unsurlardan biri şüphesiz İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye seyahat etmek olacaktır. Dünyada İngilizceyi anadil olarak konuşan altı ülke bulunmaktadır; bunlar ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, İrlanda ve Yeni Zelanda’dır. Ülkemize yakınlık olarak bakıldığında Birleşik Krallık ve İrlanda ön plana çıkmaktadır. Maddi açıdan bakacak olursak bu iki ülke İngilizceyi iyi konuşmak ve öğrenmek için idealdir. Kısaca yurtdışı etkili İngilizce öğrenme teknikleri olarak sizlere en etkin şekilde uygulama fırsatı sunar.

Peki gidemeyenler neler yapabilir? Artık uluslararası bir dil haline gelen İngilizceye bir çok kültürel ürünler arasından kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Müzikten sinemaya, dizilerden kitaplara, televizyonlardan kitapevlerine ve internet aracılığıyla İngilizce öğrenmek çok daha kolay. Artık kaynaklara daha çabuk erişebiliyoruz.

Dizi ve film izleyerek İngilizce öğrenin!

ingilizce filmler

İngilizceyi etkili öğrenebilme yollarından biri de televizyon programlarındaki yabancı kanalları seyretmektir. Bu programlardan biri olan “Friends” çok büyük popülerliğe sahiptir ve İngilizceyi etkili öğrenmede izleyenlerine büyük katkı sağlamaktadır. Diğer popüler dizilere gelince bunlara; The Simpsons, How I Met Your Mother, CSI, House, Bing Bang Theory, Gossip Girl, Family Guy, Modern Family, Game of Thrones, Lost, Seinfeld, Breaking Bad örnek olarak verilebilir. Tabi ki sadece dizilerle sınırlandıramayız. Yoğun hayran kitlesine sahip olan filmler arasından popülerliğiyle dikkat çeken ‘Harry Potter’ en başta gelirken, onu Titanic, Toy Story, Starwars, Twilight ve Pirates of Caribbean gibi örnekler takip etmektedir. Dizi ve filmleri İngilizce altyazılı izleyin!

Müzik, hiç İngilizce bilmeyenleri bile kendine cezbetmekle kalmayıp, sözleriyle dinleyenlerine yeni kelimeler ve deyimler öğretmektedir. En popüler sanatçılar arasından Bob Marley, Michael Jackson, Elvis Presley, Beatles ve günümüzden Madonna, Rihanna, Beyonce, Lady Gaga, Justin Bieber gibi popüler sanatçılar bulunmaktadır.

İngilizce YouTube kanalları takip edin!

English Videos

Ama ben bunlarla sadece sınırlı kalmak istemiyorum diyorsanız, etkili İngilizce öğrenme teknikleri ile ilgili YouTube’da videolar izleyebilirsiniz. Youtube, bir çok amatör ve İngilizce öğretmeninin hazırlamış olduğu gramer ve İngilizce konuşabilme konusunda izleyicilerine nüanslar sunmaktadır. ‘Speak English With Misterduncan, Real English, BBC Learning English, VOA Learning English gibi popüler youtube kanallarını takip edebilirsiniz.

Yabancı Arkadaş Edinin!

English Talks

Ve son olarak ‘podcast’ dinleme, İngilizce bilen bir yabancı arkadaş ile mektup arkadaşı edinme, anadili İngilizce olan arkadaşlar edinme, internet üzerinden İngilizce sohbet etme, ülkemizi ziyarete gelen turistler ile konuşma ve bunun gibi bir çok aktiviteler ile İngilizceyi daha iyi bir şekilde öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu söylediklerim üzerinden yola çıkarak öğrenme işlemini istikrarlı bir şekilde devam ettirirseniz İngilizce öğrenmenin ne kadar kolay ve zevkli olduğunu göreceksiniz. İyi çalışmalar 🙂


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
20
Beğen
Mutlu Mutlu
12
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç