Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

4 dk okuma süresi


17
11 Paylaşım, 17 puan

Empati, başka bir kişinin duygularını anlama ve aynı duyguları paylaşma yeteneğidir. Hem kişisel hem de sosyal yaşamınızda iyi ilişkiler kurmak için oldukça önemlidir. Empati yeteneği olmayan insanlar soğuk ve bencil olarak görülürler ve genellikle diğer insanlardan uzak olurlar. Empati sahibi biri ise sıcak ve şefkatli olarak algılanır. Herhangi biri ile konuşmak ya da dertleşmek istediğinizde bilinç altınız mutlaka empati yapabilen birine yönelecektir. İnsanların empatiyi geliştirmelerine ve kolaylaştırmalarına yardımcı olacak bazı davranış ve faaliyetler elbette vardır. Empati yeteneğinizi geliştirmenize yarayacak bazı yöntemler listemiz ile daha fazla sosyalleşerek insanlarla ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Kendinize Meydan Okuyun

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

Kendinizle yarışmayı bir alışkanlık haline getirin. Başkalarıyla yarışarak rekabete girmek yerine kendinizle rekabet ederek sınırlarınızı zorlayın. Sizi konfor alanınızın dışına iten zorlu deneyimler yaşayın. Örneğin bir müzik aleti, hobi veya yabancı dil gibi yeni bir beceri kazanın. Yeni bir profesyonel yetkinlik geliştirin. Böyle şeyler yapmak sizi alçak gönüllü kılar ve alçak gönüllülük ise empatinin temel unsurlarından biridir. Kendinizi her zaman yeni deneyimlerle zorlamak, empati yeteneğinizi geliştirmenize ve daha iyi kullanmanıza yarayacak yöntemler arasında bulunmaktadır.

2. Konfor Alanınızdan Çıkın

Her zaman rahat olduğunuz konfor alanınızdan çıkmayı deneyin. Özellikle yeni yerlere seyahat etmek ve farkı kültürleri deneyimlemek ile başlayabilirsiniz. Bir enstrüman çalmayı deneyebilir, yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu hayatınıza yeni bir değişiklik katmakla birlikte sizi her zaman bulunduğunuz konfor alanından çıkarır. Daha fazla insanla tanışabilir, birçok farklı karakterler ile bir araya gelerek ufkunuzu genişletebilirsiniz. Hayatınızda ne kadar farklı insan varsa empati yeteneğiniz de bir o kadar gelişecektir. Farklı insanlar ile farklı deneyimler yaşamak sizlere yeni bakış açıları kazandıracaktır.

3. Kendinizi Başkalarının Yerine Koyun

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

Empati kurmanın en kolay yollarından biri kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymaktır. Bizimle konuşarak problemlerini anlatan bir insanı anlamak ve duygularını hissedebilmek için empati kurarız. Kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koymak, onun yaşadığı sorunu kendi sorunumuzmuş gibi düşünmek ve çözüm bulmamıza yarar. Bununla birlikte karşınızdaki kişi de kendini yalnız hissetmez, duygularını paylaşır. Bu şekilde sağlıklı bir iletişim ve empati kurulmuş olur. Kısacası kendinizi başkalarının yerine koymanız, farklı kişilerin duygularını anlamanıza, empati yeteneğinizi geliştirmenize yarar.

4. Merak Duygunuzu Geliştirin

Deneyimsiz olan çok genç bir meslektaşınızdan ne öğrenebilirsiniz? Ya da dar görüşlü bir arkadaşınızdan ne öğrenebilirsiniz? Meraklı insanlar birçok konuda çeşitli şeyleri sorgulayarak çevrelerindeki insanlar hakkında daha güçlü bir anlayış geliştirmelerine yol açar. Kendinize ya da etrafa çeşitli sorular sormanız, internetten merak ettiğiniz konular hakkında araştırma yapmanız farklı bakış açılarına sahip olmanızı sağlar. Böylece karşınızdaki kişi ile empati yapmanız gerektiğinde, karşınızdaki daha iyi bir şekilde anlamak ve empati kurmak çok daha kolay olacaktır.

5. Etrafınızdan Geri Bildirim Alın

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

Her ne kadar öz eleştiri yapsak da kendimize karşı her zaman objektif olamayız. Bu nedenle aileniz, arkadaşlarınız ya da meslektaşlarınız gibi sürekli iletişim halinde olduğunuz insanlardan ilişki becerileriniz hakkında geri bildirimler almak size bu konuda yardımcı olacaktır. Örneğin dinleme becerinizin iyi olup olmadığını kendi kendinize fark etmeniz mümkün değildir. Bu sebeple daha önce sizi bir dinleyici olarak gören bir arkadaşınızdan bu becerinizi yorumlaması sizin olası bir hatanızı fark etmenizi sağlayacaktır. İlişki becerilerinizi geliştirerek ilişkilerinizi güçlendirmek empati yeteneğinize artı bir puan kazandıracaktır.

6. Yüz İfadelerini Tanımayı Öğrenin

Empatinin büyük bir kısmı yüz ifadelerini, anlatılmak istenileni ve duygusal bağlamları tanımaktır. Sohbetlerdeki anlatılmak istenen duyguları tanımlamayı öğrenmek, empati yeteneğinizi büyük ölçüde geliştirebilir. Sık sık tiyatro ya da sinema oyuncularını izleyerek yüz ifadelerinin anlamlarını öğrenebilirsiniz. Özellikle göz bebeklerindeki değişiklikler, dudak ve kaş hareketleri, konuşma dilinin yanında duyguları ifade eden en önemli etkenlerdir. Mimiklerimiz bizleri insan yapmakta ve duygularımızı ifade etmektedir. Karşımızdaki kişinin duygularını tespit etmek için mimikleri tanımak çok önemli bir rol oynamaktadır.

7. Önyargılardan Kaçının

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

Önyargıları olan bir insan karşısındaki kişiyi ve duygularını yargılamadan dinleyemez. Empati kurmanın temel kuralı karşındakini tamamen ön yargısız dinlemek ve duygularını hissetmektir. Bu sebeple empati ön yargılı bir insanın empati kurması hemen hemen imkânsızdır. Karşınızdaki kişiyi sebepsiz yere yargılamaktansa, empati kurarak hem onu anlamaya çalışmalı hem de duygularına ortak olmalısınız. Önyargılarınızdan tamamen kurtulamasanız da en azından azaltmanız, empati yeteneğinizi geliştirmenize ve kolay bir şekilde kullanabilmenize yarayacak yöntemler arasında yer almaktadır.

8. Tartışma Sırasında Zıtlaşmayın

Karşı bir bakış açısı ile zıtlaşmak karşınızdaki kişinin kendini dışlanmış hissetmesine neden olur. Bu da karşı tarafa kişisel bir tehdit olarak görünür ve zihin daha da güçlenen orijinal bakış açısını savunmaya başlar. Kısacası iki taraf da kendi düşüncesini ve bakış açısını ölümüne savunmaya başlar. Tartışma esnasında gereksiz zıtlaşmadan kaçınmak daha farklı bakış açısın özümsemeye yardımcı olur. Böylece karşınızdaki kişinin bakış açısına ve düşüncesine saygı duyarak daha doğru bir iletişim kurabilir ve empati yapabilirsiniz. Özellikle siyasi tartışmalarda farklı bakış açıları göz ardı edilerek gereksiz bir şekilde zıtlaşmalar yaşanmaktadır.

9. İyi Bir Dinleyici Olun

Empati yapmanın en önemli kurallarından biri aktif bir dinleyici olmaktır. Her insan kendisini iyi bir şekilde dinleyen ve anlayan biri ile konuşmayı tercih eder. Dinleme esnasında karşınızdaki kişi ile göz teması kurmanız, ara ara kafanızı sallayarak anladığınızı onaylamanız ve kısa cevaplar ile sohbetin devamlılığını sürdürmeniz aktif dinleme özelliklerinden bazılarıdır. Hiç kimse karşısındaki kişi gözlerini kaçırırken ya da anlattıklarıyla ilgilenmezken ona önemli bir olayı anlatmak istemez. Kısacası, aktif bir dinleyici olarak karşınızdaki kişiyle güçlü bir iletişim kurmak, empati yapmanın ilk kurallarından biridir.

10. Farklı Bakış Açıları Kazanın

Empati Yeteneğinizi Geliştirmenize Yarayacak Yöntemler

Kendini eleştirmeyi bilen bir insan farklı bakış açıları kazanmaktadır. Empati becerilerinizi geliştirmek için kendinize sık sık “Bunu başka ne şekilde yorumlayabilirim?” sorusunu sorarak yorumlarınızda bir değişiklik yapabilirsiniz. En küçük ayrıntıları bile farklı şekilde yorumlayarak başlayabilirsiniz. Buradaki amaç tamamen farklı bir bakış açısına sahip olana kadar algınızı adım adım değiştirmektir. Bu bazı kişiler için çok kolay olsa da bazı kişiler değiştirilemez bir bakış açısına sahiptir. Özellikle yaşça ilerlemiş insanlar için bu kadar uzun zamandan sonra bakış açılarını değiştirmek oldukça zordur. Ancak değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!