Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

3 dk okuma süresi


54
30 Paylaşım, 54 puan

Empati temel anlamda kendini karşındaki insanın yerine koyabilme yeteneğidir. Empatik insanlar ise bu özelliği oldukça sık kullanan kişilerdir. Empati kurabilen insanları, diğer insanlardan ayıran belirgin özellikler vardır. Aslında hepimiz bir miktar empati kurarız ancak tam anlamıyla empatik insanlar biraz daha farklıdırlar. Biz de bu içeriğimizde empati kurabilen insanlarda görülen eşsiz özellikler hakkında topladığımız bilgileri, sizler için derledik.

1. İnsanların duygularını hissederler

Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

Empati kurabilen insanlarda görülen en belirgin özellik bireylerin, yüz ifadelerinden ya da davranışlarından yola çıkarak duygularını anlayabilme becerisidir. Bu tip insanlar adeta bir duygu radarına sahipmişçesine insanların hislerini kolaylıkla yakalar. İnsanları yaşadıkları durumlara göre yargılamaktan ziyade duygularına göre değerlendirirler. Bu anlamda sıradan insanlara göre daha anlayışlı, öfke yönetebilirlikleri yüksek, uzlaşmacı ve sağduyulu bir kişilik yapıları vardır.

2. Duygusal zekâları gelişmiştir

Empati kurabilen insanlar EQ adı verilen duygusal zekâ konusunda oldukça gelişmişlerdir.  Bu özellikleri sayesinde bu bireyler, sağlıklı sosyal ilişkiler geliştirir, kişisel hedeflerine daha kolay ulaşır ve kariyerlerinde başarılı olurlar. Elbette bu durum empati kurabilen kişilerin olayları mantık çerçevesinde değerlendirmedikleri anlamına gelmez. Empatik insanlar olaylara ve kişilere hem duygusal hem de mantıksal açıdan yaklaşırlar. Bu tarz insanlar, eşitlik, adalet, insan hakları gibi değerlere oldukça önem verirler.

3. Farklılıklara saygı duyarlar

Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

Empatik insanları, diğer insanlardan ayıran bir diğer özellik ise tüm canlılardaki farklılıklara saygı duyabilmeleridir. Onların lügatinde farklılıklar her zaman zenginlik anlamına gelir ve hiç kimseyi sadece farklı olduğu için olumsuz değerlendirmezler. Hatta bu insanlar, özellikleri açısından çeşitlilik gösteren çok sayıda eşe dosta sahiplerdir. Ayrıca kozmopolit bir çevreye sahip olmak çoğu zaman onları mutlu eder. Kültürel birikimlerinin zenginleşmesine katkı sağlayan geniş sosyal bağlantıları sayesinde bu bireylerin entelektüel yönleri gelişmiştir.

4. Bardağın dolu tarafını görürler

Olayları bütünsel olarak ele alabilen empatik bireyler, her zaman için gülümseyecek bir sebep bulabilirler. Bardağın dolu tarafını görmeye eğilimli olan bu insanlar için, en kötü günde bile yüz güldürecek bir olay olmuştur, olmadıysa da olacaktır… İnsanlara ve hayata karşı daima umut doludurlar. Duygusal zekaları gelişmiş olduğundan kolay kolay pes etmezler, bunun yerine zorluklarla mücadele etmeyi tercih ederler. Genellikle hedeflerini ve hayallerini gerçekleştirirler.

5. İnsanların düşüncelerine önem verirler

Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

Empati yeteneği gelişmiş olan kişiler, insanların neler düşündüğü konusunda sıklıkla endişe duyarlar. “Acaba bu davranışım, onu incitti mi?” veya “Böyle davrandım ama el alem ne der?” gibi fikirler zihinlerinin içinde sürekli dolanır durur. Bu durum ise onların zaman zaman motivasyonlarında düşmelere sebep olabilir. Ancak çevreye karşı bu üst düzey duyarlılıkları sayesinde toplum tarafından daima sevilen, sayılan ve yüksek değer gören bir insan haline gelirler.

6. Yalandan hoşlanmazlar

Belki de empati kurabilen insanlarda en sık rastlanan özellik pinokyoluktan nefret etmeleridir. Kendileri yalan söylemekten haz etmedikleri gibi kendilerine de yalan söylenmesinden hiç hoşlanmazlar. Çünkü iyi niyetlerin suistimal edilmesinin aldatılmış hissettirebileceğini çok iyi bilirler. Yalan, onlar için bir nevi kırmızı çizgidir. Hatta bu tarz insanlar birçok sosyal ilişkisini yalan sebebiyle bitirmişlerdir ya da yalan söylediğini hissettikleri kişilerle aralarına mesafe koymuşlardır.

7. Sakin ortamları tercih ederler

Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

Empatik insanların adeta birer duygu radarına sahip olduklarını söylemiştik. Bu mekanizmaları, girdikleri her ortamda aktif çalıştığından kalabalıklar, empati yönü gelişmiş insanları oldukça yorar. İnsanların duygularına olan aşırı duyarlılıkları, onları yıpratabildiğinden genellikle kalabalıklardan ziyade az kişinin bulunduğu ortamlarda zaman geçirmeyi tercih ederler. Sakinlikten hoşlanırlar. Bu tarz insanlar kendileriyle baş başa kaldıklarında çoğu zaman sıkılmazlar aksine kendilerini dinlemek, vicdan muhasebesi yapmak için zaman zaman yalnız kalmayı seçebilirler.

8. Hayvanları severler

Empati kurabilme yönü gelişmiş olan insanlar, hayvanlara yönelik de empati kurarlar. Sokak hayvanı ya da evcil hayvan olsun, onlar için hiç fark etmez. Her canlıyla özel ve kıymetli bağlar kurabilirler. Tüm varlıkların hisleri olabileceğini düşündüklerinden her canlıya aynı özenle yaklaşırlar. Herhangi bir iş yapmaya karar verdiklerinde, yapacakları etkinliklerin hayvanlar için zararlı olmadığına kendilerini ikna etmeden kesinlikle harekete geçmezler. Bundan dolayıdır ki hayvanseverlerin hatırı sayılır bir çoğunluğu empati yönü gelişmiş, merhametli ve sağduyulu insanlardan oluşur.

9. Harika birer dinleyicidirler

Empatik insanlar, birer seyyar Güzin Abla’dır diyebiliriz. İnsanları yargılamadan, sorgulamadan objektif olarak dinlerler. Çoğu zaman sözcüklere değil duygulara odaklanıp, insanları anlamak için efor sarf ederler. Bundan mütevellit, samimi ya da gayrisamimi ilişkiler kurdukları pek çok insan onlarla sorunlarını rahatlıkla paylaşır. Empati yapma becerileri olan bireylerin yüksek sır tutma potansiyeli de olduğundan dolayı ağlayacak omuz arayanlar için çoğu zaman ilk akla gelen bir adres haline gelirler.

10. Genelde yorgun ve bitkin görünürler

Empati Kurabilen İnsanlarda Görülen Eşsiz Özellikler

Tabi ki her varlığa karşı anlayışlı ve sağduyulu yaklaşmanın da bir bedeli vardır. Böylesine bir duyarlılık, empati yeteneğine sahip olan insanlara da bazen fazla gelebilmektedir. Zaman zaman duyarlılığın dozunu kaçırıp, karşı tarafın dertlerini kendilerine dert edinebildiklerinden yorgun ve üzgün görünebilirler. Ancak empati kurabilen insanlarda görülen bu eşsiz özellikler, ara sıra onları üzebiliyor olsa da bu yönlerine söz geçiremezler. Empatik bireylerin bu güzel özellikleri günden güne çoğalır…

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
55
Beğen
Mutlu Mutlu
42
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
35
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!