Elma’nın Mucidi Steve Jobs ve Teknolojiye Adadığı Hayatı

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Teknolojiye adadığı hayatı onu bilgisayar endüstrisinin önderlerinden biri yaptı. Apple, NeXT, Pixar ve günümüze yön veren çoğu teknoloji onun beyninden çıktı. Yazılımlara fısıldayan adam Steve Jobs! dergiCE ekibi olarak sizler için elmanın mucidi: Steve Jobs ve teknolojiye adadığı hayatı derledik.

1. Doğumu ve Eğitim Hayatı

Elma’nın Mucidi Steve Jobs ve Teknolojiye Adadığı Hayatı

24 Şubat 1955 tarihinde, Kaliforniya’da gözlerini dünyaya açan Steve Jobs’un tam adı Steven Paul Jobs’tur. Gerçek ailesi olan çiftin evlilik dışı çocuğu olduğu için Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. 1972 yılında Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Reed Coolege’e başvurmuş fakat bir dönem sonra oradan da ayrılmıştır.

2. İlk İş Tecrübesi

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

1974 yılının sonbaharında çocukluk arkadaşı Steve Wozniak’la birlikte Atari Inc.’de iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başlamıştır. Böylelikle Steve Jobs isminin teknolojiye adadığı hayatı bir Atari firmasında başlamıştır. İlk iş tecrübelerinin akabinde Jobs ve Wozniak, iş hayatına atılarak “Blue Box” üretimine başlamışlardır. Blue Box’ın yapılış amacı ise pahalı ve uzak mesafe görüşmelerini bedava yapmayı sağlamaktır.

3. Apple’ın Kuruluşu

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

Takvimler 1976’yı gösterdiğinde Jobs, arkadaşı Wozniak ile birlikte Apple Computer Co.’yu ailesinin garajında kurmuştur. Çıkardıkları ilk model Apple I’in kiti bizzat Wozniak’ın elinden çıkmıştır. Fiyatı ise 666.66 dolar olarak belirlenmiştir. Şirketleşme bu dönemle başlamış ve sermayesini 250.000 dolar ile Mike Markkula sağlamıştır.

4. Bilinmeyen Üçüncü Ortak

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

Günümüzde neredeyse adı bile hatırlanmayan Ronald Gerald Wayne, Apple’ın kurucusu olan üç ortaktan biri olmuş ve ortaklığı döneminde Apple hisselerinin %10’una sahip olmuştur. Apple’a olan kadar ki ortaklığında bulunduğu şirketlerin hepsi iflas ettiği için Apple’a da güvenememiş ve tekrar borç ödememek adına kendi hisselerini Jobs ve Wozniak’a 800 dolar karşılığında devretmiştir. Bu hisseler karşılığında sonradan kendisine 1500 dolar daha ödenmiştir.

5. Apple’ın Yükselişi

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

Jobs ve Wozniak’ın sahibi olduğu Apple şirketi, altın çağına Apple II ile başlamıştır. Ev piyasasında önemli yer elde eden Apple II, şirketinde bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. 1980 yılının mayıs ayında Apple III tanıtılmış fakat yüksek fiyat etiketi ve az sayıdaki yazılımı yüzünden rağbet görmemiştir. Aynı yılın son ayında Apple Computer halka açılmış ve yüksek değerlerle piyasaya girmiştir. Şirket büyürken genişlemesini sağlayacak ve kontrol edecek bir yönetici aranıyordu. 1983 yılında Jobs o yöneticiyi Pepsi-Cola’da buldu ve John Sculley’i “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?” sözleriyle etkilemiş ve CEO olarak Apple’ın bünyesine katmıştır.

6. Apple’dan Ayrılışı

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

Apple’da karizmatik tavrı ve ikna edici özelliğiyle hep ön planda olmuş olan Jobs, eleştirilerin de odak noktası olmuştur. Öyle ki düzensiz ve çok hırslı olduğu söylenmiştir. 1985 yılında Sculley ile yaptığı şirket içi bir tartışmadan sonra bütün görevlerinden el çektirilmiş ve dışarı atılmıştır. Steve Jobs çocuğu gibi baktığı şirketten ayrılmış fakat yine de küsmemişti, ortada teknolojiye adadığı bir hayatı vardı ve ne olursa olsun, bir gün geri dönecekti.

7. NeXT’in Kuruluşu ve Pixar

Jobs, Apple’dan kovulmasının ardından aynı yıl kendi şirketi olan NeXT’i kurmuştur. Bu şirket de Apple gibi donanım ve yazılım şirketi olarak kurulmuştur. 1988 yılında ilk ürünü olan “NeXT Computer”’ın galasını yapmıştır. Aynı zamanda Edwin Catmull ile birlikte animasyon stüdyosu olan Pixar’ı kurmuşlardır fakat şirket Lucasfilm’in bilgisayar grafikleri üstüne kurulmuştur. Daha sonra Jobs, şirketi 10 milyon dolar karşılığında tamamen satın almıştır. 2006’da 7.4 milyar dolara Disney’e satılıncaya kadar onlarca animasyon filmi üretmiş olacaktır.

8. NeXT’in Büyümesi

Temelde 4 donanım ve 3 yazılım ürünü çıkarmasına rağmen NeXT’in büyümesi ticari bir başarı değil, teknolojik bir başarı olarak değerlendirilmiştir. Örnek olarak özgün World Wide Web(www) sistemi, Tim Berners-Lee tarafında CERN’de bir NeXT bilgisayarında geliştirilmiştir. 1993 yılında donanım işinden çekilen NeXT yazılıma ağırlık vermek istemiş NeXTSTEP’i çkarmıştır.

9. Apple’ın Batışı ve Jobs’ın Dönüşü

NeXT’in büyümesi sırasında Apple’da şirket içi istikrar bozulmuştur. 1996 yılında Gil Amelio’nun, CEO’luğunu üstlendiği Apple şirketi, Mac OS yazılımı konusunda yaşanılan sayısız başarısızlıktan sonra Jobs’un, NeXT şirketini satın almış ve Jobs’u danışman olarak bünyesine katmıştır. 1997 yılında finansal kayıplar nedeniyle yönetim kurulu, Gil Amelio’yu işten çıkarmış ve yerine “geçici” CEO olarak Steve Jobs’u atamıştır.

10. Apple’ın Yeniden Yükselişi

Apple tarafından satın alınan NeXT şirketi ve teknolojileri Apple’da da kullanılmaya başlanmıştır. Buna en belirgin örnek ise sayısız başarısızlıkları olan NeXTSTEP yazılımının geliştirilerek Mac OS X’in üretilmesidir. Jobs o dönem en büyük çıkışlarından birini iMac’le yakalayan Apple’ın, ürün yelpazesini geliştirerek kişisel bilgisayarların yanına iPod taşınabilir müzik çaları da eklemiştir. iPod’la birlikte iTunes dijital müzik yazılımı da bütün işletim sistemlerine uygun halde piyasaya çıkarılmıştır. Bu süreç sırasında Jobs’un CEO görevinin başındaki geçici ibaresi de kaldırılmıştır. Ayrıca iTunes, günümüzde en çok kullanılan çevrim içi müzik platformlarının atası olarak kabul edilmektedir.

11. Pankreas Kanseri

Ekim 2003 tarihinde kendisine pankreas kanseri tanısı konan Jobs, erken teşhisin faydalarından kaçarak alternatif tıbba yönelmiştir. Dokuz ay boyunca Amerika’dan, Hindistan’a kadar pek çok bölgesel, mistik ve bilimden uzak tedavilerle dolu bir süreç geçirmiş fakat bu yöntemler beklendiği üzere faydalı olmamıştır. Ardından ise sekiz yıl hayatta kalabilmesine rağmen tedaviye geç başlandığı için 2011 yılının sonlarına doğru hayatını kaybetmiştir. Aynı yılın başlarında da istirahat amacıyla Apple’daki CEO görevinden istifa etmiştir.

12. En Değerli Şirket

Steve Jobs, CEO görevini sürdürürken Fortune Dergisi, Apple’ı 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin en değerli şirketi seçmiştir. Aynı şekilde 2008’den 2012 yılına kadar da dünyanın en çok rağbet gören şirketi olan Apple, günümüzde dahi bu unvanı hala korunmaktadır.

13. En Düşük Maaşlı CEO

Elma’nın Mucidi Steve Jobs ve Teknolojiye Adadığı Hayatı

Steve Jobs, 1996 yılında danışman olarak yeniden girdiği Apple’da 1997 yılından itibaren geçici CEO görevini üstlenmiştir. Zamanla geçici ibaresi kalkan ve CEO görevine başlayan Jobs bu görev boyunca sembolik bir ücret olarak 1 dolar maaş almıştır. Bu durumdan ötürü Jobs, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş ve “en düşük maaşlı CEO” unvanını almıştır.

14. Kızı Lisa ve Apple Lisa

Jobs’un 1978 yılında ressam sevgilisi Chrisann Brennan’dan evlilik dışı bir kızı doğmuştur. 9 yaşına kadar Lisa’nın kendi kızı olduğunu reddeden Jobs, 6 kez DNA testi istemiş ve en sonunda kabul etmiştir. Hayatı boyunca kızıyla inişli-çıkışlı ilişkileri olan Jobs, ilk kişisel bilgisayar projesi olan Apple Lisa ürününün isminin kızı Lisa’dan geldiğini 2006 yılına kadar reddetmiştir. 2006 yılında ise U2 grubunun solisti Bono ve kızıyla birlikte otururken Bono’nun sorusu üzerine bu durumu kabul etmiştir. Lisa bir röportajında babası Jobs’u “başarılı oldukça şeytanlaşıyor” diye nitelemiştir, aynı zamanda Lisa, babasıyla olan anılarını anlattığı “Small Fry” adlı kitabını da 4 Eylül 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlamıştır.

15. İki Teknoloji Devinin Rekabeti

teknolojiye adadığı hayatı steve jobs

Tarihi rekabet 1975 yılında Microsoft’un, 1976 yılında da Apple’ın kurulmasıyla başlamıştır. Bu iki teknoloji devinin arası hiçbir zaman iyi olmamıştır. 1985 yılında Apple’ın, Microsoft’a; Macintosh grafik ara biriminin bir kısmını kullanma izni vermesiyle birtakım yakınlaşmalar başlamışsa da aradan geçen 4 yıldan sonra Apple, Microsoft’a anlaşmayı ihlal ettiği gerekçesiyle dava açmıştır. Davanın açılmasından 4 yıl sonra davayı kaybetmesi ise iki şirket arasındaki ince çizgiyi koparmıştır. İki şirket birbirleriyle yarışırken kulvarların sayısı da artmıştır. Jobs bu konuyla alakalı bir itirafında “Evet, bilgisayar savaşını Microsoft’a kaybettik.” demiştir. Akıllı telefonların, tabletlerin getirdiği mobil savaşlarda ise Apple’ın yeni bir çağ açmış olduğu bilinen bir gerçek olarak önümüzde duruyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak