Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

5 dk okuma süresi


13
16 Paylaşım, 13 puan

Ekranlarda sürekli gördüğümüz şarkıcılara hayran olan ve onları kıskanan herkesin Instagram’a bakması yeterli oluyor. Çatı katındaki barlarda, seçkin kulüplerde, sahne arkası partilerde ve sıradan insanların rezervasyon yaptıramadığı restoranlarda büyük karelerle kendi fotoğraflarını yayınlıyorlar. Birçoğu İstanbul’da yaşayan ekranlardan alışık olduğumuz şarkıcıların doğup büyüdükleri memleketleri listemizi sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Tarkan Tevetoğlu

Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

Listemizde ilk sırada şarkıları dillere destan olmuş ve dünyaca tanınmış Tarkan bulunuyor. Kıl Oldum Abi şarkısı ile çıkış yapan sanatçı, “Oynama Şıkıdım Şıkıdım” şarkısı ile Avrupa’daki müzik listelerinde yerini aldı. Doğum yeri Almanya’nın Frankfurt yakınlarında olan Alzey kasabasında 17 Ekim 1972’de dünyaya gelene sanatçı ilköğretim yıllarını da Almanya’da geçirmiştir. 5 yaşına geldiğinde Türkiye’ye gelmiştir. 13 yaşında Klasik Türk Müziği eğitimine başlayan ünlü sanatçı, Türkiye’ye geldiğinde Karamürsel’de de devam etmiştir. Kendisi Karamürsel Lisesi mezunudur. Lise sonrasında müzik eğitimi için İstanbul’a yerleşmiştir. Aslen Rizeli olan Tarkan’ı, dans hareketlerinden de anlayacağınız üzere tam bir Karadeniz’lidir.

2. Demet Akalın

Atarlı giderli şarkılarıyla ülkemizde fırtınalar estiren sanatçı Demet Akalın ile devam ediyoruz. Ekranlardan alışık olduğumuz şarkıcıların doğup büyüdükleri memleketleri listemizdeki Akalın 23 Nisan 1972 yılında Kocaeli’de doğmuştur. Gölcük, Kocaeli’de doğan ve Barbaros Hayrettin Lisesi’nde eğitimini tamamlayan sanatçı, annesinin teşvik etmesi ile mankenlik kursuna başladı. Yaşar Alptekin mankenlik kursuna giderek manken odaklı kariyerine başladı. Daha sonra Neşe Erberk’in ajansına manken olarak katıldı. 1990’lı yıllarda çeşitli televizyon dizilerinde, sinema filmlerinde ve kliplerde oyunculuk yaptı. Sevilen sanatçı Demet Akalın’ın şarkılarını Kocaeli’nin her yerinde duyabilirsiniz.

3. Soner Sarıkabadayı

Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

Sırada değişik tarzıyla ve farklı yorumladığı şarkılarla popüler olan sanatçı Soner Kabadayı yer alıyor. 8 Aralık 1978 tarihinde Hasan ve Güngör çiftinin ilk çocuğu olarak Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. Sarıkabadayı’nın 2 kardeşi bulunmaktadır. Kahramanmaraş’ta yaşayan sanatçı 4 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Mersin’e yerleşti. Üniversite yıllarını İstanbul’da Sarıkabadayı, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat bölümü okurken gitar dersleri aldı. Sonrasında müziğe olana tutkusuyla 2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde Klasik Gitar Bölümü’ne girdi. Soner Kabadayı tam bir Kahramanmaraş beyefendisidir.

4. Bengü Erden

Bengü Erden, 2 Nisan 1979 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Henüz ilkokul yıllarında müzikle tanışan sanatçı, İzmir Devlet Senfonisi’nde “Oliver Twist” müzikalinde başrol oynamıştır. Daha sonra İzmir Devlet Konservatuarı Genel Müdürü’nden şan dersleri almıştır. 998 yılında Müyap ve Show TV’nin Organize ettiği bir yarışmada 2. Olmuştur. Müfit Bayraşa bestesi ile katılmıştır yaraşmaya. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu sanatçı Kenan Doğulu’dan gelen albüm teklifi üzerine İstanbul’a yerleşmiştir. Ekranlardan alışık olduğumuz şarkıcıların doğup büyüdükleri memleketleri listemize Bengü Erden İzmir’den katılmaktadır. İzmir’in güzelleri meşhurdur ve Bengü güzelliğiyle tam bir İzmir’lidir.

5. Mustafa Sandal

Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

11 Ocak 1970 tarihinde İstanbul’da Mustafa Sandal dünyaya gelmiştir. Aslen Erzincan’lıdır. İstanbul’un Beşiktaş semtinde doğan sanatçının dedesi Erzincanlı Hüseyin İleri TRT eski Ritim-Saz sanatçılarındandır. Tarabya’da bulunan Özel Dost Koleji’nde ilköğretimini tamamlayan Sandal, Ortaokul ve liseyi İsviçre’de tamamlamıştır. İçindeki durdurulamaz müzik tutkusu ile üniversite eğitimini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönmüştür. 1989’da İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda; Selçuk Başar, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Onno Tunç gibi müzik adamları ile profesyonel müzik hayatına başlamıştır. İleri gelen birçok sanatçıya besteler yazan Sandal, ilk albümü için yeterli tecrübeye sahip olana kadar Dj’lik de yapmıştır.

6. Funda Arar

Funda Arar, 8 Nisan 1975’te dünyaya gelmiştir. Ankara doğumlu Arar’ın babası aslen Vanlı, annesi ise Ordu Fatsalı’dır. İlkokulu Ankara Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulu’nda okumuştur. Ortaokul ve lise eğitimini ise Muğla ve Adapazarı’nda tamamlamıştır. Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı bölümünü kazanmıştır. Müzik öğretmenliği ile iş hayatına başlamıştır ünlü sanatçı. 2002 yılında Alagül Şarkısı ile büyük çıkış yapmış olan güzel sesiyle kulakların pasını silen, her şarkısı favori olan Funda Arar Ankara’lıdır. Ankara’da sıkça konser veren Arar, hemşerilerine sahnede çok özel dakikalar yaşatıyor.

7. Edis Görgülü

28 Kasım 1990 tarihinde dünyaya gelmiştir. Londra’da doğan Edis 3 yaşından sonra ailesi ile Türkiye’ye gelerek memleketleri olan İzmir’e yerleşti. 4 yaşında piyano çalmaya başlamıştır. İzmir Özel Tevfik Fikret lisesinde okurken müzik derslerine başlayan sanatçı, Kent Orkestrasında solistlik yapmıştır. Üniversite döneminde İstanbul’a gelen sanatçı albüm için bağlantı sağlamaya çalışsa da başarılı olamamıştır. Bu dönemde oyunculuğa başlayan sanatçı dizilerde rol almıştır. Oyunculuk yaparken arkadaşları ile gittiği bir karaoke barda menajeri ile tanıştı ve müzik kariyeri başlamış oldu. Kısacası, Londra’da dünyaya gelen Edis, İzmir’de büyümüştür. Her hareketiyle Avrupalı olduğunu belli eden Edis, dünya starı olmaya aday bir ünlü diyebiliriz.

8. Gülşen Bayraktar

Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

Gülşen Bayraktar, 29 Mayıs 1976’da Fatih İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslan ve Nimet çiftinin üçüncü çocuklarıdır. Çocukluk dönemlerinde sık sık ailesiyle birlikte Ordu’ya gidip geldiler. Şehremini Lisesi’nde okudu. Lise yıllarında karate eğimi aldı. Gülşen, kara kuşak sahibi bir sanatçıdır. Üniversite eğitimini yarım bırakan sanatçı, Türk Halk Müziği eğitimi alarak Bendeniz ve Çelik gibi sanatçılara vokallik yapmıştır. 1995 yılında sahne aldığı barda menajer bulan sanatçı Raks müzik ile albüm için anlamıştır. 1996 yılında yaptığı Be Adam albümü ile adından sıkça söz ettirmiştir. Gülşen, sözleri kendisine ait olan şarkıları ve muazzam sahne performansıyla tanınmaktadır. Sahnede kıvrak danslarıyla kendisine hayran bırakan Gülşen’in enerjisinin sebeplerinden biri Karadeniz’li olmasıdır.

9. Murat Boz

7 Mart 1980 tarihinde Zonguldak Ereğli’de Murat Boz dünyaya gelmiştir. Burada ilkokul ve lise eğitimini tamamlayan sanatçı Karadeniz Ereğli’de tamamladıktan sonra 1999’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Türk Musiki Devlet Konservatuvar’ını bitirmiştir. Emel Müftüoğlu vokalisti olarak 200 yılında ilk müzik kariyerine başlamıştır sanatçı. Daha sonra Tarkan, Nilüfer, Nil Karaibrahimgil, Hande Yener, Nazan Öncel Ve Burcu Güneş dâhil olmak üzere birçok sanatçıya albümlerinde vokalistlik yapmıştır. Yakışıklılığı ve sempatik tavırları ile Murat Boz, herkesin gönlüne taht kurmuş bir şarkıcıdır. Murat Boz, doğduğu şehri çok seviyor ve sık sık gidiyor. Hatta bir reklam filmini memleketinde çekmiş ve o sıcak mahalle ortamını hayranlarına sunmuştur.

10. Hande Yener

Ekranlardan Alışık Olduğumuz Şarkıcıların Memleketleri

Makbule Hande Yener 12 Ocak 1973 yılında Kadıköy İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Konservatuara gitmesi ailesi tarafından istenmeyince Erenköy Kız Lisesine giden Yener, okulu bırakarak genç yaşta evlenmiştir. Müzik tutkusunda vazgeçmek istemeyen sanatçı tezgâhtarlık yaptığı mağazaya gelen Hülya Avşar aracılığı ile Sezen Aksu’ya ulaşmıştır. Bir dönem vokallik yapan sanatçı 2000 yılında ilk albümünü yaptı. Pop listelerinde ilk sıralarda yerini alan sanatçı, marjinal kostümleri ve sürekli değişen imajıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Ekranlardan alışık olduğumuz şarkıcıların doğup büyüdükleri memleketleri listemizde Hande Yener, İstanbullu sayılı ünlüler arasında yer alıyor. Zaman zaman İstanbul ruhunu hem kostümlerinde hem de sahnelerinde yansıtıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
18
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!