Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

4 dk okuma süresi


20
11 Paylaşım, 20 puan

Günümüzde popüler kültürün parçası olan Unicorn’lar büyülü yeteneklere sahip efsanevi yaratıklardır. Birçok farklı kültürde yer almışlardır. Kimileri için sadece bir efsane olmuş, kimileri için gerçekten yaşamışlardır. Bazı canlıların insanlar tarafından farklı yorumlanmasıyla Unicorn efsanesi doğmuştur. Antik Yunan, Asya, Afrika ve Avrupa kendi Unicorn’larını yaratmıştır. Bu yazımızda efsanevi at Unicorn’lar hakkında fantastik ve ilginç gerçekler yer almaktadır. Keyifli okumalar dileriz!

1. Unicorn Efsanesi

Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

Türkçesi tekboynuz olan Unicorn, mitolojik bir karakterdir. Kafasının ortasından çıkan tek boynuz bulunan bir at olarak tasvir edilir. Unicorn’lara dair bilgilere M.Ö. 5. yüzyılın sonlarında yaşayan Ctesias’ın yazılarında, Hristiyanların kutsal kitabı İncil’de bile rastlanmaktadır. Ctesias yazısında Hindistan’da Unicorn’ların bulunduklarından bahsetmektedir. Bazı kaynaklarda at yerine, bir antilop olarak geçmektedir. Unicorn’lar farklı kültürlerde hem iyi hem de kötü olarak tasvir edilmiştir. Her farklı kültürde farklı özelliklere ve farklı görünüşlere sahip olmuştur.

2. Unicorn Kelimesinin Etimolojisi

Etimolojik açıdan Unicorn, Latince “tek, bir” anlamındaki “uni” ve boynuz anlamındaki “cornus” kelimelerinden gelmiştir. Türkçede anlamında bir değişim olmadan “Tekboynuz” olarak yer almıştır. Birçok farklı kaynakta izlerine rastlanan Unicorn’lar, değişik özelliklere ve görünümlere sahip olmuşlardır. Efsanevi at Unicorn’lar hakkında bulunan her farklı fantastik olay bulunduğu coğrafyalar için içerisinde farklı gerçekler barındırmaktadır. Unicorn’ların kültürel yansımaları coğrafyanın özelliklerine göre şekillenmiştir.

3. Unicorn’ların Genel Portresi

Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

Efsanevi at Unicorn’lar hakkında fantastik gerçekler çok sayıdadır. Ama en bilinen şekliyle beyaz bir ata benzerdi. Ormanlarda ıssız ve insanlardan uzak yerlerde yaşamıştır. Oldukça güçlü, büyülü yetenekleri olan, saf ve masum bir canlıdır. Unicorn kanı içildiğinde insana ölümsüzlük verirmiş, ancak bu masum yaratığı öldürenin lanetleneceğine inanılırmış. Efsanelere göre, sadece bakire kızların yanına yaklaşırmış ve bu sayede yakalanırmış. Unicorn’un boynuzunun tüm hastalıkları iyileştirebildiği ve zehirli suları bile içilebilir hale getirdiği söylenirdi.

4. Farklı Kültürlerde Unicorn

Unicorn birçok kültürde kendine yer bulmuştur. En popüler hali Avrupa’ya ve Antik Yunan’a aittir. Asya’da “Qilin” adıyla benzeri vardır. Qilin, geyik gövdesine, aslan başına, yeşil pullara ve bir boynuza sahiptir. Barışçıl, büyülü ve güçlü bir yaratıktır. Afrika’da “Abada” adlı yaratığa benzemektedir. Eşek boyutunda ve yaban domuzu benzeri bir kuyruğa sahiptir. Unicorn’dan farklı olarak iki boynuzu vardır. Abada’nın boynuzu da şifalıdır ve zehirlere karşı etkilidir. Güney Amerika’nın Unicorn’u “Camahueto”dur. Boğaya benzeyen Camahueto’nun tek boynuzu vardır. Boynuzu hastalıklara karşı faydalıdır. Boynuzu toprağa gömülünce yeni Camahueto’lar olacağına inanılırdı.

5. Gerçek Unicorn Sibiryalı

Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre Unicorn’lar gerçek olabilir. Sibirya Unicorn’u bilimsel adıyla “Elasmotherium Sibiricum”un yaklaşık olarak 200 bin yıl önce yaşadığı sanılıyordu. Kazakistan’da yapılan kazılarda bulunan kafatası fosillerinin 39 bin yaşında oldukları tespit edildi. Tek boynuzlu olan bu canlının insanlarla yaşamış olabileceği ihtimali olduğu ortaya çıktı. Unicorn’lara benzeyen bu canlının yaklaşık 4 buçuk metre uzunluğunda, 4 ton ağırlığında ve 1 metre 80 santimetre yüksekliğinde olduğu tahmin ediliyor. Fiziksel özellikleri itibariyle gergedana benzemektedir.

6. Raphael’in Unicorn’lu Genç Kadın’ı

Rönesans döneminin en önemli ve ünlü isimlerinden olan Raffaello Sanzio da Urbino ya da bilinen adıyla Raphael tarafından 1506 yılında yapılmıştır. Roma’da bulunan “Galleria Borghese”de yer alan tablo uzun süre kimin tarafından sergilenmiştir. 1935 yılındaki restorasyon çalışmalarından sonra Raphael tarafından yapıldığı kabul edilmiştir. Tablodaki kadının İskenderiyeli Azize Catherine olduğu keşfedilmiştir. Azize Catherine, kucağında bulunan Unicorn’un orta çağ romantizminde iffeti sembolize ettiği düşünülmektedir.

7. Unicorn Boynuzu Alicorn

Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

Efsanevi at Unicorn’lar hakkında farklı gerçekler bulunsa da fantastik yaratığın boynuzu ve faydaları tüm kültürlerde aynı kalmıştır. Alicorn, adındaki bu boynuzun büyülü ve tıbbi olarak mucizevi özelliklere sahip olduğu düşünülüyordu. Unicorn boynuzu “alicorn”un birçok hastalığa iyi geldiği ve zehirleri tespit edebildiği düşüncesi ile doktorlar tarafından tedavi olarak satılıyordu. Aslında çeşitli hayvanlara ait olan sahte alicorn tozu 1700’lü yılların ortalarına kadar satılmıştır. Bu yüzden boynuzlar Orta Çağ’da çok değerli olmuştur.

8. Unicorn’a İlham Kaynağı Olan Hayvanlar

Unicorn’lar özellikle boynuzları ile farklı kültürlerde farklı şekillerde görülmüştür. Günümüzde Unicorn’a en yakın canlılardan gergedan burnunun üstündeki boynuzu ile tüccarlar tarafından Unicorn olarak pazarlanmıştır. Marco Polo’nun seyahatleri sırasında var olduğunu iddia ettiği tek boynuzlu atın gergedan olduğu düşünülmüştür. Tüccarlar bu hikayelerden para kazanmak için uzun yıllar boyunca gergedan boynuzlarını Unicorn boynuzu olarak satmışlardır. Yine deniz gergedanı uzun boynuzu ile Unicorn’a benzemektedir. Kuzeyli denizcilerin deniz gergedanlarını boynuzları için avlayıp Unicorn boynuzu olarak satmıştır.

9. Fransız Tek Boynuzlu At Halıları

Tek Boynuzlu At Halıları, orijinal adıyla “La Chasse à la licorne” New York’taki The Cloisters’te bulunan Orta Çağ’ın son dönemine ait yedi adet duvar halısıdır. Paris’te dokundukları söylenmektedir. Halıların dokumasında yün, metal iplik ve ipek kullanılmıştır. Halılarda Unicorn avlayan avcılar gösterilmiştir. Unicorn’lar saflık, güç, adalet, asalet ve barışın sembolü olmuştur. Hristiyanlıkta İsa’nın enkarnasyonu ve İsa’nın tutkusu olarak ifade edilmiştir. Unicorn saf ve iyi olan olarak İsa’yı, avcılar ise İsa’ya karşı olan günahkarları temsil etmiştir. Avcılardan kaçan Unicorn, bakireler saf kalpleri temsil ettiği için sadece onlara gitmiştir.

10. İskoçya Ulusal Hayvanı

Efsanevi At Unicorn’lar Hakkında Fantastik Gerçekler

Unicorn, İskoçya için ulusal değere sahiptir. İskoçya hanedanlık armasında ve Birleşik Krallık armasında İskoçya’yı sembolize eden tek boynuzlu at kullanmaktadır. 1707 yılından itibaren Birleşik Krallık ve İskoçya armasında kullanılmaya başlanmıştır. Unicorn’un, İngiliz kraliyetlerinin 100 yıldan fazladır kullandığı sembol olan aslanın doğal düşmanı olduğuna inanılmıştır. Birleşik Krallık’ın kullandığı armada solda tacı olan bir aslan figürü ve sağda bir Unicorn bulunmaktadır. İskoçya’nın kullandığı armada ise Birleşik Krallık’tan farklı olarak solda tacı olan bir Unicorn figürü ve sağda tacı olan bir aslan figürü temsil ettikleri ülkelerin bayraklarını taşımaktadırlar.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
9
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!