Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

5 dk okuma süresi


2
13 Paylaşım, 2 puan

Yemek kültürü oldukça çeşitli ve yelpazesi çok geniş bir milletiz. Her bir yemek lezzetiyle başımızı döndürüyor. Sokak lezzetlerinin yeri ise bambaşka; kalabalık bir caddede, vapura yetişirken, okula giderken, hatta arabayla seyahat ederken bile onlarca çeşit sokak lezzeti karşılıyor bizi. Tatları ve fiyatları ise onları daha da cezbedici kılıyor. Bu haftaki içerimizde efsaneleşmiş tatlarıyla görenleri kendine çeken sokak yiyecekleri listemizle sizleri buluşturuyoruz. Listemizde yabancı bir lezzet olduğunu düşünmüyoruz ama siz yine de dikkatli okuyun. Keyifli okumalar!

1. Midye Dolma

Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

Listemize yıllardan beri özellikle lise öğrencileri için bir vazgeçilmez olan midye ile başlayalım. Bol limon ile servis edilen hem ucuz hem lezzetli bir tat midye. Sevmeyeni hiç sevmez ama seveni asla vazgeçemez midyenin tadından. Çok uygun fiyatlara taneyle veya kiloyla alınabilen bu sokak lezzetli özellikle İstanbul ve İzmir’de çok meşhurdur. Minik tezgahların üzerinde hemen ayaküstü vapur manzarası eşliğinde veya Kordon’da rakı sofralarında ardı arkası kesilmez midye dolmanın. Yapımı oldukça kolay olan midyenin içine baharatlı pirinç pilavı koyularak hazırlanır, kocaman tencerelerde uzun süre pişirilir ama yapımı kolay bir lezzet olmasına rağmen pişirmesi ustalık ve sabır istiyor.

2. Balık Ekmek

Hazır deniz ürünlerinden başlamışken balık ekmeğe de değinmeden olmaz. Kaliteli bir mekanda yenildiği sürece tadına doyum olmayan balık ekmek, kalitesiz bir mekanda yenildiği zamanda sizi kendinden soğutabilir. İstediğiniz her çeşit balıkla yiyebilirsiniz bu lezzeti ama yeşillik ve limonla en iyi uyumu uskumru yakalıyor. Öğle arası alelacele veya akşam yemeği niyetine veya istediğiniz herhangi bir vakit bulabilirsiniz balık ekmeği genellikle vapurlara veya sahillere yakın yerlerde seyyar olarak satılıyor. O yüzden iyi ve hijyenik bir balık ekmek bulmaz zor olabiliyor. Yine özellikle İstanbul ve İzmir’de kulaktan kulağa ismi geçen bazı seyyar satıcılar vardır, siz en iyisi onlara kulak verin.

3. Kokoreç

Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

Sırada tadı sevmeyenlerin bile kokusuna hayranlık duyduğu bir lezzet var: kokoreç. İyi bir yerde yerseniz ne alâ, muhteşem bir lezzet ama kötü bir yerde yerseniz vay halinize! İyi bir kokoreççi bulmak istiyorsanız yine kulaktan kulağa yöntemini kullanmanız gerekebilir çünkü en iyi ve en kötü kokoreççiler hep seyyar olurlar. Bazı yerlerde sadece tuz kimyon bazı yerlerde ise domates ve biberle hazırlanan kokoreç her ne şekilde olursa olsun bir çeyrek ekmek yemekle bırakmıyor sizi. Seveni tam seviyor, öyle ki bir kutu ayranla iki yarım ekmek bile yiyeni görebilirsiniz. Şaşırmayın. Baktınız önü kalabalık, kokular da enfes hemen siz de sıranızı alın.

4. Şambali Tatlısı

Efsaneleşmiş tatlarıyla görenleri kendine çeken lezzetli sokak yiyecekleri listemizin sıradaki lezzetli şambali tatlısı. Bir aralar şam tatlısı olarak da anılırdı. Merak etmeyin ikisi de aynı lezzet. İrmik ile yapılan bu şerbetli tatlı revaniye çok benzese de daha sert bir dokusu vardır. Şu sıralar Suriyeli seyyar satıcıların tezgahlarında sık görülen bir sokak lezzeti şambali. Dilim olarak satılır genellikle ve fiyatı da oldukça uygundur. Canınız şekerli bir şeyler çektiğinde bir etraf göz gezdirin mutlaka şambali tatlısı satan bir seyyar satıcıya veya tatlıcı dükkanına rast gelirsiniz. Unutmamalısınız ki seyyar şambaliyi seyyar satıcılardan alırken daha bir dikkatli olmakta fayda var.

5. Tavuk Pilav

Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

Hayatımıza gireli daha birkaç yıl olmasına rağmen hızla büyüyen ve tam bir vazgeçilmeze dönüşen başka bir sokak lezzeti de tavuk pilav. Hem ucuz hem doyurucu hem de oldukça lezzetli. Birçok farklı işletmede birçok farklı varyasyonu bulunan tavuk pilav, ciğer veya kavurma ile de yapılıyor ama bu lezzet en sade haliyle de oldukça güzel. Nohutlu veya sadece pirinç pilavı ile didiklenmiş tavuk göğsünün bir araya gelmesi ile ortaya çıkan lezzet çoğunlukla salata, turşu veya ayran ile tüketiliyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin ise göz bebeği tavuk pilav. Okul çıkışı veya öğle arası 100 metre civarda en az adet bir tavuk pilav satan işletme veya seyyar satıcı bulunabiliniyor.

6. Çiğ Köfte

Tıpkı tavuk pilav gibi önceden sadece evlerimizde yaptığımız ama artık vazgeçilmez bir sokak lezzetine dönüşmüş olan bir diğer sokak lezzeti ise çiğ köfte. İçinde sağlık açısından her ne kadar gerçekten et barındırmasa da baharatların, yeşilliğin ve nar ekşisinin yoğun tadı çiğ köftenin tadının güzelliğini koruyor. Yine tavuk pilav gibi çeşitli varyasyonları bulunan çiğ köfte kesinlikle sade yenilmesi gereken bir lezzete dönüştü. İşletmelerin ilginç deneylerinin kurbanı olmak istemiyorsanız çiğ köfteyi sade yeşillik ve nar ekşisi sosuyla tüketmelisiniz. Her sokak lezzeti gibi oldukça uygun fiyatlı olan çiğ köfte artık ulaşılması çok kolay bir lezzet. Çiğ köfteyi belli başlı işletmelerin lezzetlerine güvenip oralardan tüketmelisiniz aksi taktirde mideniz için hiç hoş olmayan bir manzara ortaya çıkabilir.

7. Kumpir

Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

Patatesin her türlüsüne aşık bir milletiz. Kızartılmış, fırınlanmış, haşlanmış patatesten yapılan onlarca yemek türü var Türkiye’de, bunlardan biri de kumpir. Kocaman bir patatesin içine aklına gelen her şeyin konulduğunu düşünün; kaşar peyniri, domates soslu sosis, zeytin, mısır, rus salatası, hatta kısır ve daha neler neler. İyi bir şekilde yapıldığı zaman tadına doyum olmaz bir lezzet çıkıyor ortaya. Özellikle Istanbul’da Ortaköy’de harika kumpirciler bulabilirsiniz. Hayatınızda hiç kumpir yemediyseniz kesinlikle hemen denemeniz gerekiyor. Ucuz-orta bir fiyata sahip olan kumpir, sizi kesinlikle tıka basa doyuracak. Hele bir de güzel bir mekanda yediyseniz müdavimi bile olabilirsiniz.

8. Kumru

Görenleri kendine çeken lezzetli sokak yiyecekleri listesinin sıradaki lezzeti İzmir’in meşhur kumrusu. İster öğrenci ister yetişkin olun eğer İzmirliyseniz veya İzmir’de yaşıyorsanız kumru sizin için kesinlikle tam bir vazgeçilmeze dönüşüyor, özellikle kahvaltı sofralarında ve poğaçacıların tezgahlarında en sık görülen lezzetlerden biri kumrudur. Hafif ama doyurucu oluşuyla tam kapıp kaçmalık bir lezzet. En sade haliyle kendine özgü ekmeğinin arasına peynir, domates ve biberle tüketebileceğiz kumrunun iki veya üç çeşit et ve kaşar peyniri ile yapılan versiyonları da bulunmakta. Artık İzmir dışındaki şehirlerde de sık rastlanan kumruyu kesinlikle denemelisiniz. Ama dikkat edin her yediğiniz kumru gerçek kumru olmayabilir.

9. Halka Tatlısı

Tüm Türkiye’nin bildiği bir lezzet var sırada; halka tatlısı. Herkesin bildiği ve sevdiği bu sokak lezzeti ulaşılması en kolaylar arasında. Kalabalık caddelerde, mahalle aralarında, hatta arabayla giderken yol üzerinde bile bulabilirsiniz. Hem çok ucuz hem de ulaşılması kolay, daha ne olsun! Özellik kıvamlı hamurun kızgın yağda kızartılması ve daha sonra şerbetle dolu bir kazana atılmasıyla hazırlanan halka tatlısı, baklava gibi yoğun bir tada sahip değil bu sebeple tek seferde 2-3 hatta belki 4 tane bile yiyebilirsiniz. Yolda giderken gördüğünüzde canınız o an tatlı çekmiyorsa bile “acaba alsam mı ki?” dedirten bir lezzet. Hiç halka tatlısını denememiş birinin olduğunu düşünmek kulağa pek mümkün gelmiyor ama eğer hala denemediyseniz hemen gidin ve deneyin.

10. Simit

Efsaneleşmiş Tatlarıyla Görenleri Kendine Çeken Sokak Yiyecekleri

Sokak lezzetleri listemizin sonuna geldiğimizde bir sokak lezzetleri efsanesini atlamak olmazdı. Simit ayran ikilisi bazen de simit çay ikili yurdum insanının artık imzası olmuş bir lezzet, sokak lezzetlerinin atası. Özellikle öğrencilik yıllarında çok tüketilen hatta tüketmeye ilkokul 1’de başlanılan bir lezzet. Yıllar geçtikçe artık daha farklı lezzetlere yönelinse de, cepte para olmasına rağmen aniden simit ayranla bir öğle arası yapılır bazen. Farklı farklı birçok çeşidi olmasına rağmen en çok sevilen ve bilineni kazan simidi olarak bilinenidir. Ankara simidi ise daha sert bir yapıdadır, süt simit ise daha yumuşak bir tada sahiptir ama ne olsun olsun fırına gidince Türk halkının gözü direkt kahverengi fırından yeni çıkmış çıtır çıtır kazan simidine kayıyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!