Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

5 dk okuma süresi


18
12 Paylaşım, 18 puan

Dünyanın en popüler sporlarından biri olan futbol, 21. yüzyıl itibarıyla milyonlarca kişiyi etkisi altına almış bir spordur. Arkasında milyonlarca destekçisiyle başarı sergileyen takımlar, bunu takım oyununa ve başarılı taktiklere borçludur. Tabii ki bir takımdaki oyuncular bireysel olarak ne kadar başarılı olursa olsun akıllı bir beyin tarafından yönetilmediği sürece büyük başarılara imza atamaz. İşte burada da teknik direktörler devreye girer. Teknik direktörler bir geminin kaptanı misali takımı yönetirler. Onların doğru seçimleri ve taktikleri, takımla entegre edildiğinde de asıl sonuç ortaya çıkar. İşte efsane taktikleriyle futbola damga vuran en iyi teknik direktörler! Keyifli okumalar!

1. Pep Guardiola

Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

Kariyerinde büyük başarılara imza atan Pep Guardiola, bir zamanlar Barcelona’nın efsanevi oyuncularından biriydi. 2008 yılında Barcelona’nın başına geçirildikten sonra 6 turnuvada da şampiyon olan ilk teknik direktör unvanına sahiptir. Bu başarılarının ardında uyguladığı taktiklerinin büyük bir etkisi vardır. Guardiola’nın yönettiği takımlar topa sahip olmayı ve pres yapmayı seven takımlardır. 6 saniyede rakibi hataya zorlayarak topa sahip olmak en büyük taktiklerinden biridir. 3-4-3 dizilişinin uygular. Şu anda Manchester City’nin teknik direktörlüğünü yapmaktadır. Başarılarını da İngiltere liginde sürdürmeye devam ettirmektedir.

2. Sir Alex Ferguson

Ağzındaki sakızla herkesin bildiği eski bir İskoç futbolcu ve teknik direktördür. 1986 yılından 2013 yılına kadar Manchester United takımının teknik direktörlüğünü yapmıştır. Manchester United’ı en uzun süre çalıştıran teknik direktör olarak takım tarihine geçmiştir. Bu süre zarfında David Beckham, Christiano Ronaldo, Roy Keane, Wayne Rooney gibi dünyaca ünlü yıldızları futbol dünyasına kazandırmıştır. Kariyeri boyunca 13 kez Premier League kupasını kazanmış, 2 kere de Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmıştır. Yıllarca 4-4-2 dizilişini uygulamıştır. Bireysel oyun yerine takım oyununun önemini vurgulamıştır. Oyuncusunun her zaman arkasında duran fakat disiplinsizlikten de hiç hoşlanmayan Ferguson, Manchester United tarihinde yeri doldurulamaz teknik adam olarak anılmıştır.

3. Johan Cruyff

Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

Hem iyi bir futbolcu hem de efsane bir teknik direktör olan Johan Cruyff, Hollanda’nın gelmiş geçmiş en iyi futbol oyuncularından biri olarak anılır. Kaldırdığı kupalar içerisinde 1 Avrupa Süper Kupası, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonluğu, 2 Avrupa Kupa Galipler Kupası, 4 La Liga, 1 İspanya Kral Kupası ve 2 Hollanda Kupası bulunur. Kupa canavarı olarak bilinen Cruyff, Barcelona takımının “tiki-taka” oyun stilinin kurucusu olarak görülür. Messi ve Iniesta’nın bu oyun kültürüyle yetişmesinde çok büyük emeği vardır. Total futbol anlayışının en iyi yorumcularından biridir. “Eğer kazanamıyorsan kaybetmeyeceksin” sözünü söyleyerek futbolla felsefeyi güzelce harmanlamıştır. Bu yönüyle efsane taktikleriyle futbola damga vuran teknik direktörler arasında yer alır.

4. Arrigo Sacchi

Arrigo Sacchi, profesyonel bir futbol kariyeri olmadan da başarılı bir teknik direktör olunabileceğini futbol camiasına gösteren İtalyan teknik direktördür. Hatta bu konuda “Jokey olmak için önce at olmak gerekmez.” sözünü dile getirerek futbol tarihine geçmiştir. Özellikle şanını Milan’ın başına geçtikten sonra yayan Arrigo Sacchi, kupa üstüne kupa alarak başarısını da kanıtlamıştır. Total futbol anlayışını çağın şartlarına uydurmaya çalışmıştır. Milan’ın başında olduğu dönemde klasik 4-3-3 dizilişinden sıyrılmış ve uzun bir süre kullanacağı 4-4-2 taktiğini Milan’a hızlı bir şekilde adapte etmiştir. Bu adaptasyon sonucunda da Milan takımıyla sayısız kupa kazanmıştır. Uyguladığı bu taktik daha sonra ardından gelen önemli teknik direktörlere ilham kaynağı olmuştur.

5. Carlo Ancelotti

Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını 3 kez müzesine götüren teknik direktörlerden biridir Carlo Ancelotti. Teknik direktörlük kariyerine Reggiana takımını çalıştırmasıyla başladı ve sırasıyla Parma, Juventus, Milan, Chelsea, PSG, Real Madrid gibi büyük takımları yönetti. Hemen hemen her yönettiği takımla lig şampiyonluk kupasını kazanan Carlo Ancelotti, beraberindeki UEFA liglerindeki başarıları dolayısıyla en başarılı teknik direktörler arasına girdi. Paris-Saint Germain takımıyla 2013 yılında Fransa ligi kupasını kazanmasıyla yılın teknik direktörü ödülünü kazandı. Medya tarafından başarılarını yıldız oyunculara borçlu gibi söylemlerle karşı karşıya kaldı. Ancak yıldız oyuncuların egolarıyla, kaprisleriyle uğraşmak ve onları dize getirmek bile bir başarı olarak görüldüğünden bu yönüyle başarılı bir teknik direktör olduğunu gösterdi.

6. Jose Mourinho

Son yılların en gözde teknik direktörlerinden biri olarak gösterilen, biraz sert mizacı biraz da dobra kişiliğiyle sürekli eleştirilerin odağında olan Jose Mourinho, efsane taktikleriyle futbola damga vuran teknik direktörler arasında bulunmaktadır. Kariyerinde 20’den fazla kupası bulunmaktadır. Sırasıyla Porto (6), Chelsea (7), Inter (5), Real Madrid (3) ve son olarak ta Manchester United (3) büyük bir başarı tablosu ortaya koydu. Uluslararası platformlarda da defalarda dünyanın en iyi teknik direktörü unvanına layık görülen Jose Mourinho, bu başarılarını taktik dehasına borçludur. Genellikle 4-2-3-1 dizilişini kullanır ve kilit oyuncuları bu taktiğe entegre eder. Takım savunması durumundayken mümkün olduğunca çok adamla topun arkasında durma ve baskı kurma taktiğini uygular.

7. Valery Lobanovski

Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

80’li yıllarda uyguladığı yöntem ve taktikleriyle Dinamo Kiev takımını 21. yüzyıl futboluyla oynatan Valery Lobanovski, tarihte futbolla matematiği harmanlamış bir teknik direktördü. Ukraynalı bu teknik adam antrenman tekniğinden, futbolcuların saha dışındaki yaşamına kadar her ayrıntıya odaklandı ve her şeyi bilimsel sistemiyle kuşattı. Bu sistemde futbolcular sahanın her yerinde her görevi yerine getirmesi gerekiyordu. Forvet sadece top bekleyip gol atmaya çalışmamalıydı. Herkes kolektif olarak takıma katkı sağlamalıydı. Bireysellikten ziyade takım oyununu oyuncularına aşıladı ve bambaşka bir ekol getirdi futbol dünyasına. Zaten uzun yıllar Dinamo Kiev’in büyük başarılara imza atmasının arkasındaki nedendi Valery Lobanovski. Ona göre başarının kuralı, karşı takımın onun uyguladığı taktiklere aşina olmamasıydı.

8. Ernst Happel

Gittiği her takımda muhakkak kupa kazanan Avusturya doğumlu Ernst Happel, efsane taktikleriyle futbola damga vuran teknik direktörler arasındadır. Teknik direktörlük kariyerine 1962 senesinde Hollanda ekiplerinden ADO den Hang’da başlamıştır. 7 yıl burada çalıştıktan sonra takıma 1 Hollanda kupası kazandırmıştır. Peşi sıra gelen çalıştırdığı takımlar arasında Feyenoord, Sevilla, Club Brugge, Standart Liege ve Hamburg bulunmaktadır. Her gittiği takımın başarı ortalamasını büyük bir hızla yükseltmiş ve onlarca kupa kazanmıştır. Bu başarılarının ardında yatan sebep ise müthiş disiplini ve hırsıydı. Antrenmanlarda oyuncuların pestilini çıkarıyor ve kondisyonlarının en üst seviyelerde olmasını istiyordu. Oyuncularını sözlerle değil, futbol zekâsı ve yetenekleriyle kazanmayı biliyordu.

9. Rinus Michels

Total futbolun kurucusu olan ve futbol dünyasına yeni bir anlayış yükleyen Rinus Michels, başarılarından çok total futbolun kurucusu olmasından dolayı futbol tarihinde çok büyük bir teknik direktör olarak anılır. Teknik adamlık kariyerine Ajax’la başladı ve bu çökmüş takımı arşa çıkararak tüm dünyaya adından bahsettirdi. Toplu hücum, toplu savunma dediler onun taktiğine. Gidebileceği en uzak yerin orta saha olduğu bir defans oyuncusunu bile forvetlere kadar getiren bir sistemdi. En kıt oyuncuyu bile en yetenekliymiş gibi forvet saflarında kullanmayı öğretti oyuncularına. Başlarda birçok kez eleştirilere maruz kaldı. Ancak daha sonra çalışmaları meyvesini verdi ve Ajax’ı bir dünya markası yaptı. Başarının anahtarı disiplindi ona göre. “Topu kazanınca alanı genişlet, kaybedince alanı daralt ve rakibi sıkıştır.” Taktiğini dünya futboluna kazandırdı.

10. Antonio Conte

Efsane Taktikleriyle Futbola Damga Vuran Teknik Direktörler

Teknik direktörlük macerasına 2006 yılında Serie B takımlarından Arezzo’yla başlayan İtalyan Antonio Conte, ilk önemli başarısını Siene takımını Serie A ligine çıkararak elde etti. Kişilik olarak hem otoriter hem de motivatör olan Conte, oyuncularının mutlak disipline sahip olmasını ve formalarının her noktası sırılsıklam oluncaya kadar mücadele etmelerini ister. Juventus takımıyla harikalar yaratmış, Buffon ve Pirlo gibi efsane oyuncuların saygısını kazanmış çok başarılı bir teknik adamdır. Bir takımı inandırmanın yolu taktik deha ve karizmadır. Conte’de bunların ikisi de mevcuttu. Oyuncularına video odalarında geçmiş maçları seyrettirirken dersler verir, aynı zamanda da disiplini ve karizmasıyla da başarıya giden yolda büyük bir motivasyon desteği sunar.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!