Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

4 dk okuma süresi


22
36 Paylaşım, 22 puan

Kitap okumayı seven herkesin kütüphanesinde yer edinen bir yazardır Oğuz Atay. Mükemmel bir yazar olduğu yalnızca kendi yazdığı kitapların çok okunmasından değil, hakkında yazılan bir çok kitap olmasından da anlaşılmaktadır. Hem mizah hem hüzün ögelerini eserlerinde ustalıkla işleyen yazar hakkında merak edilenleri bulacağınız edebiyatın tutunamayan adamı Oğuz Atay hakkında bilinmeyenler listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Yazarın Kişiliği

Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

Oğuz Atay’ın yaşamından bilinmeyen kesitler sunacağımız listemize kişiliği ile başlayalım. Her zaman içine kapanık sesiz biri olmuştur Atay. Her olay karşısında ketumluğunu korumuştur. Sessizliği ve zekası duygularını eserlerinde keskin bir şekilde yansıtmasını sağlamıştır. Sanat için yanıp tutuşan romantik bir ruha sahiptir. İnsanlara karşı naif bir duruşu vardır. Çok yönlülüğü hem sanat hem mühendislikte kendini gösterebilmesini sağlamıştır. Kısa yaşamı üretken yapısını yeterince sergileyememesine, yaratıcı edebi algısına daha az vakıf olmamıza sebep olmuştur.

2. Kardeş Kıskançlığı

Şaşırtıcı gelebilir fakat Oğuz Atay’ın küçük yaşlarda kız kardeşi Okşan’a karşı olan kıskançlığı çok büyüktür. Hatta kardeşine Bohça ismini takmıştır. Küçük Oğuz Atay uzun süre kardeşinin evden gideceği günün hayalleriyle yaşar. Bir gün isyan etmiş, “Bohça”nın evden götürülmesini istemiştir. Ailesinden bu durum karşısında yalnızca gülümseme alan Atay, konuyu okul sıralarına kadar taşımıştır. Aynı zamanda öğretmeni olan annesi Muazzez Atay sınıfta “Kardeşini sevmeyen var mı?” diye sorduğunda tek parmak kaldıran oğlu Oğuz Atay’dır.

3. Babasıyla İlişkisi

Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

Oğuz Atay’ın babası Cemil Atay 11 yıl boyunca CHP milletvekilliği yapmış bir ağır ceza yargıcıdır. Sert mizaca sahip bir babadır. Cemil Bey’e göre sanat karın doyurmaz. Oldukça içine kapanık biri olan Oğuz Atay babasının sanata olan bakışını sineye çeker. Hayatını babasının çizgisine uygun olarak şekillendirir. Babasının gerçek meslek diyebileceği bir meslek edinmek için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nde eğitimine başlar. Oğuz Atay’ın babasına karşı olan çekingenliği kitaplarında da gözlemlenmektedir.

4. Başarılı Eğitim Hayatı

Oğuz Atay Ankara Koleji’nden başarıyla mezun olup, babasının da etkisiyle İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne kaydolmuştur. Tüm hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olan Atay’ın üniversite sıralarındaki yeri hep arka sıralar olmuştur. Renkli bir öğrencilik hayatı olmadı fakat bu durum başarısını kötü yönde etkilememiştir. Askerden dönünce bir süre çalıştığı Kadıköy Vapur İskelesinde tamir ve kontrol elemanlığından ayrılmış, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Bölümü öğretim üyesi olmuştur. Ardından doçentliğini almıştır.

5. İlham Perisi

Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

Oğuz Atay, Fikriye Fatma Gürbüz’le 6 yıl sürecek bir evlilik yaptı. Bu evlilikten Özge adında bir kızı oldu. Fakat onun ilham perisi bir arkadaşının eski eşi olan Sevin Seydi’ydi. Tutunamayanlar kitabını Sevin Seydi’inin desteğiyle yazdı. Hatta Sevin Hanım kitabın kapak tasarımını da üstlendi. Ardından evlendiler. Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar ve Günlük’te Sevin Hanım’a ithaf edilen cümleler bulunmaktadır. Ressam olan Sevin Hanım da Oğuz Atay’la birlikteyken yaptığı resimlerin altına açılımı “seni sevdiğim zamanlarda yaptığım resimlerden” anlamına gelen notlar düşerdi.

6. Tutunamayanlar’dan Çıkarılan Bölüm

Edebiyatın tutunamayan adamı Oğuz Atay hakkında bilinmeyenler listesinden biri de Tutunamayanlar kitabından çıkarılan bölümlerdir. Oğuz Atay edebiyat sevgisi sayesinde bir çok önemli isimle arkadaşlık kurmuştur. Bu isimlerden biri de Vüs’at Orhan Bener’dir. Atay’ın Tutunamayanlar kitabını okuyan Bener, Atay’a bir bölümü çıkarmasını tavsiye etmiştir. Oğuz Atay Çıkarılan bölümden Günlük’te buhran bölümü olarak bahseder. Fakat bölümün el yazmasında mı kaldığı, başka bir eserinin içine mi konulduğu bilinmemektedir.

7. Kaybolan Filmi

Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

Oğuz Atay sanatla dolup taşan biridir. Çok yönlü bir kişiliğe sahip yazarımız bir de kısa film yönetmenliği üstlenmiştir. Çektiği kısa film kendi hikayelerinden biri olan Beyaz Mantolu Adam hikayesidir. Beyaz Mantolu Adam kısa filmi bir talihsizlik sonucu kaybolmuştur. Filme ait tek şey Çetin Yalçın’ın fotoğraf arşivinde bulunan film çekimlerine ait bir fotoğraftır. Fotoğraf kısa filmin final sahnesinin çekiminin yapıldığı plajda çekilmiştir. Ayrıca Yılmaz Güney’in Arkadaş filminde Oğuz Atay’ın yazdığı diyaloglar da bulunmaktadır.

8. Kaybolan Günlüğü

Oğuz Atay hakkında bilinmeyenlerden biri ölümünden sonra Günlük adıyla yayınlanan defterinin kayboluşudur. Bir apartmanın birinci katında oturan Atay’ın günlüğünün çalındığı söylentileri dolaşır. Uzun zaman sonra bir Marmara Üniversitesi öğrencisi tarafından Cevat Çapan’a teslim edilir. Defterin Cevap Çapan’ın eline geçene kadar defalarca el değiştirdiği düşünülmektedir. Defter milliyet gazetesinde kesitler halinde yayımlanır. 1984’te Enis Batur ve Ömer Madra tarafından yayımlanan bu kesitler unutulmuş bir yazarı yeniden gün yüzüne çıkarmaya vesile olur.

9. Yazarın Ölümü

Oğuz Atay hakkında bilinmeyenlerden biri de ölümüdür. 42 yaşındayken baş ağrıları başlar. Pek önemsememiz fakat aldığı ağrı kesiciler de işe yaramaz. Bir süre sonra çift görmeye başlar. Bunun sonucunda doktora gittiğinde beyninde iki adet tümör olduğu tespit edilir. Tedavi için Londra’ya gider ve tümörlerden biri alınır. 13 Aralık 1977’de arkadaşı Altay Gündüz’ün evindelerdir. Oğuz Atay banyodan uzun süre çıkmaz. Evdekiler endişelenip nasıl olduğunu sorduklarında, “Sevinmeyin, henüz ölmedim.” yanıtını alırlar. Bir süre sonra dayanamayıp kapıyı kıran Altay Gürbüz, Oğuz Atay’ın yerde ölü bir şekilde yattığını görür.

10. Yaşarken Tanınmayan Yazar

Edebiyatın Tutunamayan Adamı Oğuz Atay Hakkında Bilinmeyenler

Günümüzde önemli yazarların bazıları kendi dönemlerinde anlaşılamamış, seslerini duyuramamış ve okursuz kalmışlardır. Oğuz Atay da nice yazarımızla birlikte bu makus kaderi paylaşmaktadır. Yaşadığı dönemde hiçbir kitabı ikinci baskıyı yapmamıştır. Katıldığı TRT yarışmasında ödül alamamıştır. Kenter Tiyatrosu’na sunduğu Oyunlarda Yaşayanlar kabul edilmemiştir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Orhan Pamuk yazarımızın değerini anlamış, Tutunamayanlar kitabını defalarca okumuş ve çok derinden etkilenmiştir. Oğuz Atay’ın eserlerinin önemi ancak günümüzde anlaşılmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!