Düşünmeye Sevk Eden Adalet Konulu Filmler

3 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Beyazperde, toplumun içinden küçük ya da büyük öne çıkan ne varsa bizlere hatırlatıp, filmler sundukça anlamlıdır. Belki de her zamankinden daha fazla toplum odaklı filmlere ihtiyacımız bulunmakta. dergiCE olarak bir çok farklı konularda filmleri sunduğumuz gibi şimdi sizlere hukuk temalı ve adalet konulu filmler listeleyeceğiz. Düşünmeye sevk eden adalet konulu çok özel filmler listemiz hazırdır… İyi seyirler dileriz!

1. 12 Öfkeli Adam (1957)

12 Öfkeli Adam

Cinayet işlemekle suçlanan Latin Amerikalı bir genç hakkında karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin nasıl karar verdiğini ve bu karar sürecini işliyor. 12 jüri üyesinden 11’i suçlu, sadece bir jüri üyesi “suçsuz” hükmü vermiştir. Suçsuz diye jüri üyesi, diğerlerini ikna ederken, ‘suçlu’ kararı verenlerin arkasında, yabancı düşmanlığı, çoğunluğa uyma, kanuna aşırı güven, geçmişle hesaplaşma gibi farklı şahsi nedenlerin olduğunu görecektir.

2. Bir Cinayetin Anatomisi (1959)

Bir Cinayetin Anatomisi

Avukatlık yapan Paul Bieglar, suçun yaygın olmadığı küçük bir kasabada zamanını hobileriyle veya arkadaşlarıyla geçirmektedir. Bir gün önemli bir mevkide bulunan Frederick Manion’un eşinden aldığı telefon, onu ilginç bir olaya sürükler. Ortada ilginç bir durum olmasına rağmen Frederick Manion, bir cinayetin tek şüphelisi olarak mahkemelerce tutuklanmıştır. Manion cinayeti işlediğini kabul eder, ama haklı gerekçeleri olduğunu dile getirir. Öldürdüğü adam karısına tecavüz etmiş. Kendisi suçu bu yüzden işlemiştir. Çarkları bozuk bir adalet sisteminde kimin haklı olduğunu sizlere gösterecek zorlu bir dava bekliyor.

3. Herkes İçin Adalet (1979)

Herkes İçin Adalet

Filmin başrol oyuncusu Arthur Kirkland, suçluların serbest kaldığı, hakim ve avukatların anlaşmalar yaptığı, masumların ise korumasız bırakıldığı dönemin adalet sistemini sorgulamaya başlar. Dürüst ve idealist bir avukat olan Arthur, bir gün genç bir kıza tecavüz etmekle şüpheli ünlü bir yargıcı savunmak zorunda kalır. Sonrasında yeni gelişmeler doğacaktır.

4. Karar (1982)

Karar

Boston’da alkol bağımlısı bir avukat olan Frank Galvin, kariyeri açısından gidişatı iyi değildir. Çevresinde uyandırdığı bu kanıyı yok etmek ve profesyonel namını geri kazanmak için zorlu bir davayı kabul eder. Davayı kazandığı zaman kariyeri düze çıkacaktır. Davayı kişisel ve mesleki bir hırsa dönüştüren Galvin, kısa bir sürede davayla ilgili duygusal bir bağ kurar. Ve işler iyice karışmaya başlar.

5. Sanık (1988)

Sanık

Gerçek bir hikaye üzerinden alınmış Sanık filmi, etkileyici mahkeme sahnelerine sahip. Bir barda 3 kişinin tecavüzüne uğrayan baş roldeki Sarah, tecavüzcülerin aldıkları hafif cezadan rahatsız olur. Buna karşın mücadele etmeye başlar, ancak geçmişinin problem olacağını kestirememiştir. Bakalım bu gerilime ne kadar dayanabilecek.

6. Birkaç İyi Adam (1992)

Birkaç İyi Adam

Adalet konulu filmler arasından birkaç iyi adam, Tom Cruise, Jack Nicholson, Demi Moore, Kevin Bacon, Kiefer Sutherland gibi güçlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken bir film. Film henüz hiç mahkeme salonuna çıkmamış genç bir askerin avukatlığını yapan Teğmen Daniel Kaffee’nin sorumluluk aldığı bir cinayet duruşmasında başlıyor. Askerler işlenen suçu kendi iradeleriyle yapmadıklarını, aldıkları emir üzerine yaptıklarını söylüyorlardır. O güne kadar üstüne aldığı davaları anlaşma yaparak kazanan genç avukat, bu kez gerçek adaletin peşine düşer. Karşısında donanmanın başındaki komutan olan Albay Nathan Jessup’u bulacaktır.

7. Şirket (1993)

Şirket

Hardvard okulundan başarı ile mezun olan avukat Mitch McDeere, öğrenciliği sonrası çeşitli hukuk firmalarından iş teklifleri alır. Adını duyurmuş olan Tenesse Memphis’teki bir firmada çalışmaya başlar. Fakat yeni mezun olan bir avukat için oldukça ağır bir dava ile karşı karşıya kalacaktır. Tennessee Memphis şirketi, genç avukata diğerlerinden çok daha iyi şartlarla iş teklifi yapar. Kendisi ve eşi için her şey çok iyi giderken, her güzel şeyin bir bedeli olduğunu keşfetmek üzeredir.

8. Dava (1998)

Dava

Özgüveni yüksek bir avukat Jan Schlichtmann, karmaşık bir davayı üstlenmeye karar verir. Şehre içme suyu sağlayan bir kasaba kirletilmiş ve birçok çocuk lösemi hastası olarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Kimin haklı kimin haksız olduğu açık olmasına rağmen hukukun yorumlanabilirliği Jan Schlichtmann’ı derin bir açmaza sürüklemiştir.

9. Özgürlük Yürüyüşü (2014)

Özgürlük Yürüyüşü

1965 yılında Amerika’nın Selma kentinden Alabama eyalet başkentine 87 km’lik bir yolda, ABD tarihine geçecek 3 büyük protesto yürüyüşü gerçekleşti. Martin Luther King’in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirdi. O dönemin ABD Başkanı Johnson, Oy Hakkı Kanunu ile ilgili köşeye sıkıştı. Ve protestolar etkili oldu. Değişen Amerika’nın hikayesini anlatan bu filmin yönetmenliğini Ava DuVernay üstleniyor.

10. Leviathan (2014)

Leviathan

Rusya’nın küçük bir kıyı kasabasında yaşayan Kolya adlı dürüst bir tamirci ve ailesinin evini ellerinden almaya yemin etmiş, belediye başkanına karşı verilen mücadele ele alınmaktadır. Etrafındaki tüm kamu kurum ve kişileri çıkar ilişkileriyle bir saadet zinciri gibi birbirine bağlamış, hatta mafyalaşmaya başlamış, tekinsiz korumalarıyla dolaşan belediye başkanı, küçük bir çekirdek ailenin üzerinde yaşadığı o araziyi mutlaka almak ister. Ancak bu dürüst insanların ellerinde bir dosya vardır ki, belediye başkanının tüm kanlı günahlarını belgelemektedir. Çağdaş Rus sinemasının en önemli yönetmenlerinden Andrei Zvyagintsev’in yönettiği bu olağanüstü 4. filmi. Yozlaşma karşısındaki çaresiz ve trajikomik olan adalet arayışına bakışını anlatıyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç