Dünyanın En İlginç 10 Müzik Aleti

2 dk okuma süresi


7
8 Paylaşım, 7 puan

Müzik, bilindiği üzere tüm dünya üzerinde evrensel bir dildir. Dünya’da şuanda sayısız müzik aleti vardır ve her geçen gün yeni icatlarda türemektedir. dergiCE ekibi olarak sizlere dünyanın en ilginç 10 müzik aleti başlıklı bir yazı hazırladık! Listemiz üzerinden dünyanın en ilginç ve garip müzik aletlerine göz gezdirebilirsiniz. Hazırsanız, başlayalım!

1. Glass Harmonica

Glass Harmonica, güzel sesi dışında daha çok kişiyi delirtmesi ve bu sebeple yasaklanması ile bilinen bir müzik aletidir. Glass Harmonica, 18.yy’da Benjamin Franklin tarafından icat edilmiş. Bu enstürman, 37 kasenin demir bir dingillle tutturulması ile oluşmuştur. Fakat müzik aletini kullananlar ve dinleyenlerin kısa süre sonra delirmesi sonucunda müzik aleti çok geçmeden yasaklanmış.

2. Theremin

Theremin, bir anteni bulunan ve manyetik dalgalar aracılığıyla ses çıkaran bir müzik aletidir. Müzik aletini keşfeden kişi Termen adından bir çello öğrencisidir. Theremin’in çalışını izlerken adeta bir ilizyon gösterisi izler gibi hissedeceksiniz…

3. Eigenharp

Eigenharp, hem tuşlu, hem telli hem de üflemeli bir müzik aleti olarak karşımıza çıkıyor. John Lambert’ın icadı olan Eigenharp, tek başına bir orkestra görevi görüyor!

4. Beatbearing

Beatbearing, Peter Bennet tarafından icat edilen bir müzik aletidir. Misketler yardımı ile çalışan bu enstürman, görüntüsü ile de oldukça ilgi çekiyor.

5. Hydraulophone

Hydraulophone, hava yerine su aracılığı ile çalınan olağan dışı bir müzik aleti olarak karşımızda! Yalnız dikkat edin. Eğer hydraulophone çalmak isterseniz su faturanız epey fazla gelebilir!

6. Tenori-On

Tenori- On, Japon müzisyenler tarafından icat edilmiş bir müzik aletidir. Tenori- On, müzik ve görüntünün bir arada olduğu dokunmatik bir enstürmandır.

7. Hang

Hang, 2000 yılında İsviçre’de üretilen bir çalgıdır. Hang, çelikten üretilen bir müzik aleti olarak karşımıza çıkıyor. Kucağa yerleştirilip, el ve parmaklar aracılığıyla çalınıyor. Enstürmanın yüzeyinde bulunan küçük çukurlar aracılığı ile de titreşim yaratılıp farklı ses ve tonlar çıkarılabiliniyor.

8. Kalimba

Bir Afrika çalgısı olan Kalimba, huzur verici sesi ile bilinmektedir. Afrika’ya özgü olan bu enstürmanın yapısı bambu dillerden oluşmaktadır.

9. Array Mbira

Bill Wesley tarafından icat edilen Array Mbira, 5 oktavlık ses aralığına sahip bir müzik aletidir. Halk arasında Kalimba’nın büyüğü olarak da bilinmektedir.

10. Yaybahar

Görkem Şen tarafından icat edilen Yaybahar, 5 yıllık uzun bir çalışma süresi sonucunda üretilmiştir. Yaybahar’ı videodan değil de canlı canlı dinlemek gerekiyormuş. Çünkü enstrümanın çıkardığı bazı tınıları video ne yazık ki kayıt altına alamıyormuş.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!