Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

4 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

İnsanlık ve tarih, içerisinde pek çok karmaşık ve ilginç olayı barındırır. Hatta bazen bu olaylar öylesine komik bir hal alır ki, şaşırmamak elde değil. Normalde sorun olan bir durumun komik hale gelmesiyle, deyim yerindeyse ağlanacak halimize güleriz. Biz de, sayısız örnek verebileceğimiz bu olaylardan on tanesini derledik. İşte sizlere yok artık dedirtecek dünyada yaşanmış ve gerçekleştiğine inanamayacağınız en ilginç trajikomik olaylar listesi. Keyifli okumalar!

1. Ohio’da Gerçekleşen Araba Kazası

Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

Büyükşehirlerde ve trafik yoğunluğu olan yerlerde araba kazalarının olma olasılığı çok yüksektir. Ancak 1885 yılında gerçekleşen bir kaza var ki, dünyada yaşanmış olaylar arasında en ilginç trajikomik durum olarak listemizde üst sıralarda yer almayı hak eder cinste. Yüz ölçümü olarak yaklaşık 116.000 kilometrekareden oluşan ve oldukça küçük bir kent olan Ohio’da, o dönemde sadece iki araba vardı. Bu iki araba, böylesine küçük bir alanda birbirlerine denk gelmiş ve kaza yapmışlar. Hepi topu iki adet olan bu otomobillerin, tesadüfen birbirleriyle kaza yapması oldukça ilginç. Pes doğrusu!

2.  Ağaçta Yetişen Spagettiler

Hepimiz 1 Nisan şakalarını biliyoruz. Bu şakaları bazen önceden sezinleyip savuştururken, bazen şakazede konumuna düşebiliyoruz. Öyle ki bazen yayın kuruluşları bile bu furyaya katılabiliyor. Örneğin; 1957 yılında İngiltere’de BBC (Britanya Yayın Kuruluşu), nükteli bir spagetti haberi yapmıştı. Haberde bir ailenin ağaçta yetişen spagettileri topladığı görülürken, haber sunucusu bu anları ciddi bir şekilde anlatmıştı. O yıllarda İngiltere’de spagetti henüz çok fazla tanınmıyordu. Bu nedenle birçok izleyici, spagettilerin ağaçta yetiştiğine inanmıştı. Azınlık olan bir kısım ise habere tepki verince; BBC, 1 Nisan şakası yaptığını dile getirmişti.

3. Kelepçeyle Oyun Olmaz

Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

Tarih öylesine komik olaylarla dolu ki insan kendini “yok artık” demekten alıkoyamıyor. İşte size en ilginç trajikomik olaylar listesine girmeyi hak eden dünyada yaşanmış bir başka hadise. Arizonalı bir beyefendi can sıkıntısından mıdır bilinmez, kelepçelerle oynarken kendisini yanlışlıkla kelepçelemiş. Sonrasında kelepçelerden kurtulmak için anahtarları bir süre aramış ancak bulamamış. Devamında ise kelepçeleri çıkarabilmek için polisten yardım istemiş. Onu kelepçeden kurtarmak için polisler gelmiş ve adama yardım etmişler. Ancak ödenmemiş bir devlet borcu olduğunu belirleyen polisler, adamı tekrar kelepçeleyerek tutuklamışlar.

4. Gülerek Ölmek

Deyimler gerçek anlamlarının dışında bir yan anlama sahip kalıplaşan sözcük gruplarıdır. Çoğunlukla komik bir durumu betimlerken kullandığımız “Gülmekten ölmek” deyimi ise anlatacağımız bu olayda yan anlamını bırakıp gerçek bir hal alıyor. 1975 yılında Alex Mitchell, televizyonda en sevdiği komedi şovu olan “The Goodies” izlerken aralıksız bir şekilde gülmekten hayatını kaybetmiştir. Bu trajikomik olaydan sonra Mitchell’in eşi, program yapımcılarına bir yazı yazmış ve eşinin son anlarının mutlu geçmesine yardım ettikleri için onlara teşekkür etmiştir. Bu trajikomik ölüm o dönemde çok ses getirmiştir.

5. Akılalmaz Bir Şaka

Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

İnsanlar birbirlerini türlü şekillerde korkutmaya bayılırlar. Ancak Jake Fen isimli Macar bir adam eşini korkutmak için akılalmaz bir yolu seçmiş. Eşi evde yokken kendisine bir halat ile intihar süsü vermiş. Sonrasında eve gelen Fen’in eşi, pek tabii eşini öyle görünce bayılmış. Kapının aralığından içeri giren meraklı komşu, ikisinin de öldüğünü düşünüp evi soymaya girişmiş. Hırsız komşu, evden aldıklarıyla dışarı çıkacakken, Jake kadına sert bir şekilde vurmuş. Komşu ise cesedin canlandığını sanıp korkusundan ölmüş. Jake Fen ise bu  olay için görülen mahkemeden beraat etmiştir. Anlaşılan o ki, şaka yapmadan önce bir daha durup düşünmek gerekiyor.

6. Güvenli Jiletler

Jilet, tıraşın en önemli parçasıdır. 1990’lı yıllarda popülerleşmeye başlayan Gillette şirketi, 1902 yılında “en güvenli jilet” olarak tanıttıkları jiletleri piyasaya sürmüş ve kendilerine pek çok alıcı bulmuştur. Ancak müşteriler, “bu jiletlerin bir işe yaramadığı ve sakalları kesmediği” söylentisi ile jiletleri çöpe atmaya başlamışlar. Gillette şirketi yetkilileri, aldıkları bu geri bildirim neticesinde bir araştırma yapmışlar. Bu araştırma sonucunda anlaşılmış ki ürünü satın alan müşteriler, tıraş öncesi jiletin kağıdını çıkarmayı akıl edememişler. İşte en ilginç ve trajikomik olaylar dizininin dünyada yaşanmış bir başka örneği!

7. Süzgeç ve Fotokopi Makinasının Gücü

Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

Günümüzde suçluları sorgularken gerek psikolojik gerekse teknolojik pek çok araç kullanılmaktadır. Ancak Pennsylvania Radnor’da geçen bu olayda çok farklı bir yöntem kullanılmış. Şüpheli görülen kişiyi sorguya çeken polisler, kişinin kafasına metal bir süzgeç yerleştirmişler. Daha sonrasında bu süzgeci, metal teller yardımıyla fotokopi makinasına bağlamışlar. Daha sonra şüpheliye “bu mekanizmanın söylenen yalanları bulup, kâğıda yazdığını” söylemişler. Öyle ki daha öncekilerin aksine dâhiyane bir fikirle gelen polis memurları kullandıkları yöntemden epey verim almışlar ve şüpheli işlemiş olduğu tüm suçları itiraf etmiş.

8. Kız Arkadaş Sorunsalı

Sıradaki olayımız Washington’da gerçekleşmiş ve bir suçlunun hapishaneden kaçması ile başlamıştır. Suçlu kişi cezaevinden kaçtıktan sonra gizli gizli kız arkadaşıyla yemeğe gitmiş. Kız arkadaşı ile yemek sırasındayken, polisleri görmüş ve onlardan gizlenmek için tuvalette saklanmak durumunda kalmış. Yemek masasına uzun süre dönmeyen adamı merak eden sevgilisi, durumu polise bildirmiş. İsmi duyan polisler, adamın aranan bir şüpheli olduğunu anlamışlar ve tutuklayıp tekrar hapishaneye götürmüşler. Görüldüğü üzere çiftler arasında ki iletişimsizlikten doğan bir problem, bazen bu şekilde trajikomik olaylara neden açabiliyor.

9. Alkollü Filler

Hindistan’da bulunan Morongi köyünde, pirinç birası üretimi oldukça önemli bir geçim kaynağıdır. Aynı zamanda Hindistan sınırları içerisinde yaşayan on bin filin hemen hemen hepsi bu bölgede hayatını sürdürmektedir. Morongi’de hem fillerin olması hem de pirinç birası üretilmesi bir miktar karmaşa yaratmış, bu iki faktör bir araya gelince işler karışmıştır. Üretilen pirinç birasına dadanan on iki fil sarhoş olduktan sonra, köye girip önüne çıkan ve onları durdurmaya çalışan üç kişiyi ezerek öldürmüştür ve iki kişiyi yaralamıştır. Sarhoş fillerin gerçekleştirdiği bu olay ancak filmlerde olur denilecek şekilde!

10. LPG’li Ferrari

Dünyada Yaşanmış En İlginç Trajikomik Olaylar

Son sırada Belçika’da yaşayan Uğur C. adındaki Türk iş insanın trajikomik olayı var. Uğur bey oldukça yüksek bir meblağ ile aldığı Ferrari’sine “çok benzin tüketiyor” diyerek, LPG taktırmak istemiş. Bu noktada ona yardımcı olamayan Türk otomobil tamircileri, konu hakkında Brüksel temsilcisine yardım talebinde bulunmuş. Ancak daha önce böyle bir istekle karşılaşmamış olan Brüksel yetkilileri, duyduklarının onlar için epey tuhaf olduğunu ve yaşanan bu durumun şirket prensiplerine aykırı olduğunu söylemişler. Bu noktadan sonra işler baya karışmış olacak ki, şirket yetkilileri, Uğur C.’nin ödediği parayı iade ederek, elinden otomobili geri almış.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
11
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
9
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!