Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

5 dk okuma süresi


7
11 Paylaşım, 7 puan

Dünya üzerinde herkes tarafından bilinen, gezilmesi gerekilen yerlerin haberleri oldukça karşımıza çıkıyor. Zor geçen uzun bir yılın ardından tatil yapmayı hepimiz çok seviyoruz. Kimi zaman yaz tatillerinde gidecek bir yer araştırıyoruz, kimi zaman yeni yılın gelişinin tadını bambaşka bir atmosferde tatmak istiyoruz. Bildiğimiz, gördüğümüz yerler dışında kim bilir ne cevherler saklı… Dünyada keşfedilmeyi bekleyen en güzel tatil rotaları nereleridir diye bir araştırma yaptık, bir liste hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Türkiye: Büyük Çatı Koyu

Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

Gökova Körfezi içinde büyüklü küçüklü muhteşem güzelliğe sahip koylar, birer doğal liman. Büyük Çatı Koyu Börübet Limanı’nın güneyinde kalan bu küçük koylardan biri. Büyük Çatı Koyu’na ulaşmanız mümkün fakat yalnızca tekneyle. Buraya kadar kolayca ulaşamamış olmak koylardaki doğal şeklin bozulmamasında önemli bir rol oynuyor. Koyun çevresinde konaklama yapabileceğiniz bir tesis bulunmuyor. Koyun çevresi çam ağaçlarıyla çevrili. Tekneden inip yürümek istediğinizde, çam ağaçlarının kokusu size eşlik ediyor. Bu bakir koyda doğayla iç içe olacaksınız.

2. Yeni Zelanda, Shire

Yüzüklerin Efendisi’ni izlerken çoğu insan “Keşke Elf olsaydım” gibi fantastik düşünceler geçmiştir aklınızdan. Belki Elf olmanız mümkün değil ancak Orta Dünya’nın en fantastik yeri olan Hobit Köyü’nde gezmeniz mümkün. Bunun için Matamata’ya gelmeniz gerekiyor. Bu kasaba 6 bin nüfuslu. Aslında burası çiftlik, halen daha çiftlik olarak kullanılmaya da devam ediyor ve her yıl ortalama 350 bin turiste kapılarını açıyor. Bu köyde, sosyal yaşamda uygun olarak toplanılabilecek bir köy meydanı, çift kemerli taş köprü, su değirmeni ve biraz ileride de günümüzde turistler için kullanılan bir Han bulunmakta.

3. Georgia – Atlanta

Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

Georgia eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehri olan Atlanta, dünyada keşfedilmeyi bekleyen en güzel tatil rotalarından biri. Burası, Atlanta metropol alanının kültürel ve ekonomik merkezidir. Ticaret, finans, araştırma, teknoloji, etiğim, sanat, eğlence ve medya gibi alanlarda önemli bir etki yaratan dünya kenti haline gelmiştir. Gezip görülecek yerleriyle turistleri büyüsü altına alan Atlanta’da bazı yapılar dünyada tek olma unvanına sahiptir. Ayrıca, festival bakımından da oldukça zengin bir şehir burası. Hangi mevsimde gidilirse gidilsin, muhtemelen bir festivale denk gelecek ve eğlenceli hatıralar biriktireceksiniz.

4. Skiathos – Yunanistan

2008 yapımı “Mamma Mia” filmini izlediyseniz, Skiathos Adası’na beyaz perdede vurulmuş olabilirsiniz. Sporad Adaları’na ait olan Skiathos, son derece yeşil doğasıyla puan topluyor ziyaretçilerden. Tarihi 14. yüzyıla dayanan Evangelistra Manastırı da Hristiyanlar için oldukça kutsal sayılıyor. Küçük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen sınırsız plaj ve koy imkanı sunuyor. Denizin berraklığı ise hayranlık uyandırıcı. Adanın güney tarafındaki plajların çoğu tesis haline gelmiş, burada kolaylıkla şezlong ve şemsiye hizmeti bulabilirsiniz. Lezzetli yemekler sunan lokal restoranları ve hareketli gece hayatını da ekleyince doğa-deniz-eğlence-yemek dörtlüsü tamamlanıyor.

5. Alnwick Kalesi, İngiltere

Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen en güzel tatil rotaları listemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Alnwick Kalesi. 11. yüzyılda kurulan kale şu anda bir hükümet sakini olarak hizmet veriyor. Yaşı neredeyse 1000 olan Alnwick Kalesi, İngiltere’nin kuzey kesimindeki Northumberland ilçesinde yer alıyor. Kalenin iç mekan tasarımında modern insanların izlerine rastlanıyor. İlginç eserler ve sanat nesneleri koleksiyonunu sunan bu kalenin yakınlarında, Roma mozaikleri ve kaya resimleri ile arkeologların ilginç bulguları var. Son birkaç yıldır, 10 sene önce olduğundan daha çok turist çekti. Bunun nedeni ise Harry Potter filmindeki Hogwards Kalesi’nin bir protitipi olarak hizmet etmesi.

6. Fars, İsfahan

İran’ın orta kısmında yer alan İsfahan, ülkenin üçüncü büyük şehri. Merkezdeki Naghsh-e Jahan Meydanı, dünyanın en büyük meydanlarından biri olmakla beraber, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Şehirde sayısız tarihi eser vardır. Muhteşem bulvarlar, köprüler, saraylar ve camilerl tam bir mimari harikası. Atashgah Zerdüşt Tapınağı, İbn-i Sina, Melikşah’ın mezarı ve Güvercin Kuleleri mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler. Pers İmparatorluğu’nun heybeti İsfahan’da bolca hissediliyor. Şairler hayalperest olabilir fakat yalan söylemezler, “İstafan cihanın yarısı eder.”

7. Park City, Utah

Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

Utah, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısında yer alıyor. Eyalet bayrağında, mavi zemin üzerine ince bir altın çerçeve ile çerçevelenen eyalet arması ve eyalet olduğu tarih var. Dağ yürüyüşlerine ilgi duyuyorsanız ve yaz sıcaklarından ziyade daha ılık havaları seviyorsanız, eylül ve ekim ayları Utah’ı ziyaret etmek için en doğru zamanlardır. Yazın epey kalabalık olmasına rağmen milli parklar sakindir. Muhteşem renk kombinasyonlarını bir arada yaşayacağınız Utah’ta doğa yürüyüşü ve kamp gibi açık alan etkinlikleriyle temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Park City ise, Wasatch Dağları’nın doğusunda yer alır. Özellikle kış aylarında yüksek kaliteli kayak otelleriyle öne çıkar.

8. Lihtenştayn

Almanya’nın güneybatısında yer alan ve Almanca konuşulan Lihtenştayn, bir mikrodevlet. Meşrutiyet ile yönetilen bir prensliktir ve Avrupa’nın da en küçük dördüncü ülkesidir. Lihtenştayn’ın denize kıyısı bulunmuyor. Tipik bir Alp ülkesidir ve kış turizmi ile ünlüdür. Buraya gelmek için en uygun dönem ocak veya şubat ayıdır. Tarihi ve turistik açıdan çok zengindir. Müzeleri, festivalleri, kültürel etkinlikleri ve mutfağıyla dikkat çeker. Lihtenştayn’ın en meşhur yemeği elmalı sosla servis edilmiş peynirli makarna -Kasknöpfle mit Apfelmus’dur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka tadına bakmalısınız. Makarnanın yanında bir kadeh şarap içmeniz tavsiye edilir çünkü ülkede çok ciddi seviyelerde ve çok yüksek kalitede şarap üretimi yapılıyor.

9. Toskana – İtalya

Toskana denilince aklınıza ilk ne geliyor? Servi ağaçlarıyla çevrili patika yollar mı yoksa zamana meydan okumuş şatolar mı? Toskana tam bir cennet. Birbirine en fazla 2-3 saat uzaklıkta olmalarına rağmen çok sayıda köy ve kasabaya sahip olduğu için gezinizi iyi planlamanız gerekiyor. Toskana’yı genel olarak nisan ve ekim ayları arasındaki dönem keyifli kılıyor. Orta İtalya mutfağı genellikle doyurucu ve basit yemeklerden oluşuyor. Toskana bölgesinde de bu mutfak kültürünü en güçlü şekilde göreceksiniz. Zeytinyağı, domates, makarna, şarküteri, peynir ve trüf mantarı en çok karşılaşacağınız lezzetlerin başında yer alıyor. Burası tüm duyularınıza hitap edececeği için sizin için destinasyon değil; his olarak hatırlanacak.

10. Wallis ve Futuna Adaları

Dünyada Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel Tatil Rotaları

Dünyada keşfedilmeyi bekleyen en güzel tatil rotaları listemizin sonuncusu Wallis ve Futuna Adaları. Fransa’nın denizaşırı sahip olduğu topraklardır ve Pasifik Okyanusu’nda yer alır. Wallis adası kuzeydoğuda, Futuna ise güneybatıda yer alır. Tropik bir havaya sahip olan bu adada hava mayıs ve ekim ayları arası serin; kasım ile nisan ayları arasında çok sıcak ve yağmurludur. Burada yaşayan nüfusun yaklaşık üçte ikisi Wallis Adası’nda; geri kalan kısmı Futuna Adası’nda ikamet etmektedir. Burada yaşayan küçük gruplar, adayı fetheden Fransızların soyundan gelmektedir. Bu adaya gelmek için Mata-Utu’da bulunan limandan bir tekneye binmeniz gerekiyor. Ulaşım için uçağı tercih edecekseniz Wallis’teki Hihifo Havaalanı’na gitmeniz gerekiyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!