Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

5 dk okuma süresi


3
11 Paylaşım, 3 puan

Hayatımızın pek çok alanında riskler ile karşı karşıya kalırız. Bu riskleri minimize edebilmek için sigorta poliçelerine ihtiyaç duyarız. Tarihte bilinen ilk hukuki sigorta Hammurabi Kanunlarında yer almaktadır. Günümüzde sigortalıların ödediği primler ortak bir havuzda birikir. Sigorta şirketleri de havuzda biriken parayı yönetir ve belli şartlar altında ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Kanunun sigortalanamaz dediği haller dışında sigorta şirketleri tarafından pek çok sigorta sözleşmesi yapılabilir. Sizler için dünyada yıllardır faaliyet gösteren en köklü sigorta şirketleri listesini hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Generali Sigorta

Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

Generali sigorta, 1831 yılında İtalya’da kurulmuş ve sigortacılık alanında faaliyetlerine başlamıştır. Merkezi Trieste’de bulunmaktadır. Trieste’de ticaret faaliyetleri oldukça geniş ve bu yüzden de sigorta şirketlerine olan ihtiyaç gün yüzüne çıkmıştır. Generali sigorta 1863 yılında İstanbul’a açtığı acente ile Türkiye’nin ilk sigorta şirketi olmuştur. Dünyanın en büyük 10 sigorta şirketi arasında yer almaktadır. 700’ün üzerinde acentesi ve 61 milyonu aşkın müşterisi bulunmaktadır. Uygun fiyatlı sigorta seçenekleri ile müşterilerine cazip teklifler sunmaktadır. Dünyada sigortacılık alanında oldukça başarılı olan bu şirket, faaliyet gösteren en köklü sigorta şirketleri arasında yer almaktadır.

2. Zurich Sigorta

Zurich Sigorta, Marine Insurance Company’nin bir yan şirketi olarak “Versicherungs-Verein” (Sigorta Birliği) adı altında 1872 yılında kurulmuştur. Şirket ticari faaliyetlerine 1873 yılında başlamıştır. 1925 yılında Büyük Britanya’da tüm yeni Ford araçlarının resmi sigortacısı olmuştur. 2008 yılında ise Türkiye’de sigortacılık alanında piyasadaki yerini almıştır. Zurich Sigorta İsviçre’nin en büyük sigorta şirketidir. Alanında 150 yıldır faaliyet gösteren sigorta şirketi 1 milyonu aşkın müşterisiyle hizmet vermektedir. Oldukça geniş ürün sepeti bulunmaktadır. Müşteri odaklı çalışma hayatını benimsemektedir. Bankalar ve acenteler ile iş birliği içinde çalışmalarına devam etmektedir.

3. Munich Re

Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

Dünyanın en büyük reasürans şirketlerinden biri olan Munich Re sigortacılık alanında adından başarıyla söz ettirmektedir. Şirket 1880 yılında Almanya’da kurulmuştur. Adından da anlaşıldığı gibi merkezi Münih’tedir. Ayrıca şirketin kurucusu, Allianz sigorta şirketinin de kurucusudur. 2010 yılında ABD’li yatırımcı Warren Buffet, sigorta şirketinin en büyük hissedarı olmuştur. Günümüzde 160 ülkede sigortacılık alanında hizmet vermektedir. Ayrıca Türkiye’de Ergo İsviçre Sigorta’nın en büyük ortağıdır. Dünya çapında 40 bine yakın çalışanı ve satış temsilcisi ile kapsamlı bir sigorta ürün yelpazesi sunmaktadır. Sigortacılık alanında inovasyonu benimseyerek müşterilerinin risklerini azaltmak için ürün ve hizmetlerini arttırmaya devam etmektedir.

4. Allianz

İki ortak Carl von Thieme ve Wilhelm von Finck tarafından 1890 yılında Allianz Sigorta Almanya’da kurulmuştur. İlk şubesini 1893 yılında İngiltere’de açmıştır. 1900 yılında kurumsal poliçe dağıtmak için lisans alan ilk sigorta şirketi olmuştur. Titanik gemisi battığında Allianz yüklü miktarda ödemeler yapmak zorunda kalmıştır. 130 yıldan fazla faaliyet gösteren sigorta şirketi dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden biridir. 100 milyonu aşkın müşterisi bulunmaktadır. 70’in üzerinde ülkede sigortacılık alanında hizmet vermektedir. Dünyada halen faaliyet gösteren en köklü sigorta şirketlerinden biri olan şirket, Brad Finance’in düzenlediği Global 500 araştırmasında “Dünya’nın en değerli sigorta markası” olarak belirlenmiştir.

5. Axa Sigorta

Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

Axa Sigorta Fransa’da kurulmuş çok uluslu bir sigorta şirketidir. Merkezi Paris’te bulunmaktadır. Şirket sigorta faaliyetlerinin yanı sıra finansal yatırım ve diğer finansal ürün hizmeti de sağlamaktadır. 1817 tarihinde kurulan şirketin ilk ismi farklıyken, 1985 yılında Axa adını almıştır. Bu ismin seçilmesinin sebebi diğer dilleri kullanan müşterilerinde kolay telaffuz edebilmeleri içindi. Axa Sigorta, farklı ülkelerin yasa ve yönetmeliklerine uygun, bağımsız olarak yönetilen işletmelerden oluşan bir şirkettir. Türkiye’de faaliyetlerine 1916 yılında Nodstern temsilcilik bürosunu İstanbul’da kurması ile başladı. Bugün Axa Sigorta, 48 ülkede faaliyet göstermeye devam etmektedir. Capital Dergisi’nde yer alan bir araştırmaya göre en beğenilen sigorta şirketi olarak seçilmiştir.

6. Sompo Japan

Sompo Sigorta Şirketi 1887 yılında Japonya’da kurulmuştur. Önce Tokyo Yangın Sigorta şirketi olarak kurulmuş ve Japonya’nın ilk yangın sigorta şirketi olmuştur. Bir yıl içinde 5 şube açmıştır. Ancak 1890’daki yangından dolayı şirket büyük kayıplar vermiştir. 1944’te başka şirketler ile birleşmiştir. 2014 yılında ise Sompo Japan, Nipponkoa Sigorta Şirketi’ni satın alarak bünyesini genişletmiştir. Japonya’nın ikinci büyük sigorta şirketidir. Sompo isminin anlamı Japonca’da genel sigorta anlamına gelmektedir. 28 ülkede ofisleri ile faaliyet gösteren bu şirket, sigorta hizmeti ve risk yönetim uzmanlığı sağlamaktadır. Günümüzde sigorta faaliyetlerinin yanı sıra menkul kıymet ve varlık yönetimi gibi alanlarda da hizmet vermektedir.

7. Swiss Life

Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

160 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Swiss Life Sigorta Şirketi, 1857 yılında İsviçre’de hayat sigortası olarak kurulmuş ilk sigorta şirketidir. Şirketin ilk kuruluş amacı İsviçreli ailelerin belirsizliklere ve risklere karşı korunmasıydı. 1894 yılında mesleki sigorta sağlayan ilk sigorta şirketlerinden biri olmuştur. 1997 yılında halka açık sigorta şirketine dönüşmüş ve İsviçre borsasına girmiştir. 2002 yılında ismini Zwitser Leven yerine Swiss Life olarak değiştirmiştir. İsviçre’nin en büyük hayat sigortası şirketidir. Aynı zamanda Avrupa’da önde gelen sigorta şirketlerinden biridir. 73 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük sigorta ağına sahip şirketleri arasındadır. Türkiye pazarına ise New Life Yaşam Sigortası ile girmiştir.

8. Allstate

Merkezi Northfield Township bulunan Allstate, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuş bir Amerikan sigorta şirketidir. 1892 yılında kurulan Sears, Roebuck and Company kuruluşu tarafından 1931 yılında kurulmuştur. Allstate Sigorta Şirketi, dünyanın en büyük sigorta şirketlerinden birisidir. Dünyada faaliyet gösteren en köklü sigorta şirketlerinden biri olan Allstate 2019 yılında Fortune 500 listesinde toplam geliri en fazla olan Amerikan sigorta şirketi olarak 79. sırada yerini almıştır. 90 yıldır faaliyet gösteren bu şirket, 130 milyondan fazla sigorta poliçesi ile müşterilerini risklerden korumayı amaçlamaktadır. Geniş ürün yelpazesine sahip olup, şirketin temel stratejilerinden biri alanında çeşitlilik sağlamaktır.

9. Manulife

Günümüzde 30 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Manulife Financial Corporation, 1887 yılında “İmalatçıların Hayat Sigortası Şirketi” olarak kurulmuştur. İlk başkanı, Kanada’nın ilk Başbakanı olan John A. Macdonald olmuştur. Şirket, 1893 yılında uluslararası alanda yayılmaya başlamıştır. 1999 yılında halka açılmıştır. Merkezi Toronto’da bulunan şirket, Kanadalı çok uluslu ve Kanada’nın en büyük sigorta şirketidir. 2016 yılında dünyanın en büyük 28. fon yöneticisi olmuştur. Kuzey Amerika’da şeker hastalarına ilk sigorta yapan, sigara içmeyen müşterilerine düşük oranlar sunan ilk sigorta şirketidir. Sigortacılık alanında yapay zekaya yer vermek gibi yenilikleri ile alanında öncü bir sigorta şirketi olmuştur.

10. MetLife

Dünyada Faaliyet Gösteren En Köklü Sigorta Şirketleri

MetLife Sigorta Şirketi, New York’lu iş adamları tarafından 1863 yılında kurulmuştur. İlk başta iç savaş denizcilerini ve askerlerini savaş sırasında meydana gelen yaralanmalar, kazalar ve hastalıklar nedeniyle sakatlıklara karşı sigortalamıştır. Daha sonra hayat sigortası alanında faaliyetlerine devam etmiştir. MetLife, toplam gelire göre en büyük Amerika Birleşik Devletleri şirketlerinin 2018 Fortune 500 listesinde 43. sırada yer almıştır. 2012 yılında Türkiye pazarına girmiştir. 150 yıldır 40’tan fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Sigortacılık alanında başarıları ile Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Latin Amerika, Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da lider pazar konumlarına sahiptir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!