Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

5 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Dünya üzerinde Antarktika ve bazı adalar hariç her kıtada yaşayabilen yılanlar, geçmiş çağlardan beri dünyanın en eski konuklarından biridir. Çoğu kültürde kötülüğün ve sinsiliğin sembolü olan yılanların 456 cinsi ve 2900’den fazla türü bulunur. En küçüğü 10 cm uzunluğunda, en büyüğü ise 10 metreden daha uzun olabilir. Filmlerde veya dizilerde abartılmış boyutlarıyla lanse edilen yılanlar, büyük bir ilgi kaynağı olsa da şu ana kadar (beyaz perdedeki kadar büyük) keşfedilmiş devasa boyutta bir yılan yoktur. Yine de bazı türleri vardır ki dünyada eşi benzeri görülmemiş en dehşet verici ve en büyük yılanlar sınıfına çok rahat dahil olabilir. Her ne kadar korkutucu olsa da bir o kadar sıra dışı yılan türlerini sizler için sıraladık. İyi okumalar!

1. Titanoboa

Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

Titanoboa Cerrejonensis. Bu tarih öncesi devasa yaratık tam 13 metre boyunda ve 1140 kilogram ağırlığındaydı! Şimdiye kadar ki keşfedilmiş en büyük, en uzun ve en ağır yılan olma özelliğine sahip Titanoboa, günümüzden 58-60 milyon yıl önce yaşamaktaydı. Bu dehşet verici kütleye sahip antik yılan, Kolombiya La Guajira Cerrejon’daki büyük bir kömür madeninde keşfedildi. Günümüzde yaşayan piton ve anakonda türlerinin uzak bir akrabası sayılan Titanoboa zehirli değildi. Avlarını sıkarak uyguladıkları basınçla öldürüyordu. Hollywood filmlerine esin kaynağı olacak kadar büyük olan bu yılanın nesli uzun zaman önce tükendi. Fakat dünyada eşi benzeri görülmemiş en büyük yılanlar arasında kesinlikle yer alan bir türdür.

2. Ağlı Piton

Pyton Retucilatus. İster sevin ister nefret edin ancak yılanların etkileyici varlıklar olduğunu kabul etmek gerekir. Aynı Ağlı Piton gibi. 9 metreyi aşan boylarıyla en uzun yılanlardan biri olan bu piton türü, ne var ki ağırlık bakımından en ağır yılanlardan değildir. Ortalama 160 kilograma kadar çıkabilen ağırlıklarıyla Ağlı Pitonlar, Güney Doğu Asya bölgelerinde yaşarlar. Zehirli olmamakla beraber avlarını bedenleriyle sarar ve boğarlar. Genel olarak insanlara saldırmazlar ancak 2017 ve 2018 yıllarında kayıtlara geçen vakalar bulunur. Yöre halkı tarafından derisi bir besin kaynağı olarak görüldüğünden sıklıkla avlanan bir türdür. Bu yüzden soyu tehlikededir.

3. Yeşil Anakonda

Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

Eunectes Murinus. Dünyanın en büyük yılan türlerinden biri sayılan Yeşil Anakonda, Güney Amerika’nın bol yağış alan bölgelerinde yaşar. Boyları müdahale edilmediği sürece 6 metreye kadar ulaşabilir ve yaşamları boyunca büyümeye devam ederler. Şimdiye kadar kaydedilen en ağır Anakonda 227 kilogram ağırlığındadır. Bu unvanlarını uzunluklarından ziyade ağırlıklarından alırlar. Karada hantal hareket ederken suda hızlı ve kıvraktırlar. Menülerinde küçük memeli, sıçan, kuş, geyik ve hatta jaguar bile bulunur. İnsanlara saldırma eğilimleri yoktur. Zehirli değillerdir ve avlarını boğarak öldürüp bütün halinde yutarlar.

4. Afrika Kaya Pitonu

Pyton Sebae. Diğer piton türleri arasında en saldırgan türlerden biri olan Afrika Kaya Pitonu, görüp görebileceğiniz en korkunç yılanlardan biridir. Adından da anlaşılacağı gibi Afrika kıtasında yaşar ancak Amerika kıtasında da görülür. Boylarının 7 metreye kadar ulaştığı bu devasa piton dünyada eşi benzeri görülmemiş en büyük yılanlar arasında bulunur. 115 kilogramdan daha fazla ağırlığa ulaşan bu pitonların menülerinde kuş, yarasa, orta büyüklükte olan memeliler, daha irileri ise yer yer timsah, keçi gibi hayvanlar ile beslenir. Genel olarak avları büyük olduğundan avlandıktan sonra uzun bir süre avlanma ihtiyacı hissetmezler. Diğer pitonlar gibi zehirsizdirler. Avlarını sıkar ve kalbi durana kadar bırakmazlar. İnsanlara saldırdıkları yönünde bazı bilgiler mevcuttur ancak tam olarak kesin değildir.

5. Burma Pitonu

Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

Python Bivitattus. Her ne kadar göze hoş gelen desenli pullara sahip olsalar da Burma Pitonlar bir o kadar da korkutucudur. Bir alt tür olarak gösterilen bu piton türü 9 metreye erişebilen boylarıyla dev bir kas kütlesidir. Yetişkinleri yaklaşık olarak 100 kilo ağırlığa ulaşabilirler. Hindistan, Tayland, Vietnam gibi Doğu Asya ülkelerinde yaşayan Burma Pitonlar, genç yaşlarında çoğunlukla ağaçlarda yaşarlar. Ancak devasa boyutlara ulaştıklarında ağaçlara çıkamayacak kadar ağır olurlar. Mükemmel bir yüzücü olan bu canlılar suyun altında 30 dakika kalabilecek yetenektedir. Avları içerisinde büyük kuşlar ve küçük memeliler bulunur. Diğer piton türleri gibi avlarını boğarlar. Görüşleri zayıftır ancak duyuları çok keskindir.

6. Ametistin Pitonu

Simalia Amethistina. Dünyanın en büyük 6 yılanı arasında bulunan Ametistin Pitonu, zehirli olmayan bir yılan türüdür. Endonezya, Papua Yeni Gine ve Avustralya kıtaları anavatanı olarak kabul edilir. Sürüngen meraklıları için son derece popüler olan Ametistin Pitonu, kuyruğu dahil 8,5 metreye kadar büyüyebilir. Ancak ortalama boyları 5 ya da 6 metredir. Dünyada eşi benzeri görülmemiş en büyük yılanlar sınıfındaki bu pitonun bedeni, nispeten diğer iri pitonlarla kıyaslandığında daha incedir. Diyet listelerinde meyve yarasaları, büyük ve keseli sıçanlar, kertenkeleler ve orta boyutlarda kuşlar bulunur. İyi bir yüzücü olup gerektiğinde su yoluyla hareket ederler.

7. Kral Kobra

Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

Ophiophagus Hannah. Kral Kobralar, dünyanın en büyük ve en uzun zehirli yılanlarıdır. Uzunluğu ortalama 4 metredir. Ancak 5 metreye ulaşan yılanlarda vardır. En zeki yılan türü olarak bilinirler. Ağırlık olarak 10-15 kilogramdır. Güneydoğu Asya, Hindistan, Çin gibi ülkelerde sık sık görülür. Yedikleri arasında kendi türü de olmak üzere küçük hayvanlar bulunur. Isırdıkları taktirde acilen panzehir uygulanması gerekir çünkü son derece ölümcül bir zehre sahiptirler. Bir ısırığı 20 insanı öldürmeye yetecek kadar güçlüdür. Tehdit edildiklerinde boyunları üzerinde dururlar. Bu iri ve güçlü yılanlar 20 yıl kadar yaşayabilir.

8. Kara Mamba

Dendroaspis Polylepis. Dünyanın en uzun ikinci zehirli yılanı olan Kara Mamba, görmemeniz gereken bir yılandır. Pitonlarla kıyaslandıklarında yavru gibi görünebilirler ancak zehirli yılanlar arasındaki en uzun olan türlerden biridir. Son derece agresif ve tehlikelidirler. Ayrıca dünyanın en hızlı yılanları olarak bilinirler. Saatte 20 km gibi bir hızla hareket edebilirler. Boyları 4,5 metreye kadar ulaşabilir. Afrika kıtasında yaşarlar. Kara Mambalar isimlerini ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. En ölümcül zehre sahiptirler. Kurbanlarının 20 dakikada öldüğü gözlemlenmiştir. Tehdit edildiklerinde aşırı derecede agresifleşirler. Hem karada hem de ağaç tepelerinde avlanırlar. Dolayısıyla çok da iyi bir tırmanıcıdır ve küçük avlarla beslenirler.

9. Hint Pitonu

Python Molurus. Hint pitonları, Hint yarımadası ve Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde yaşayan zehirsiz bir piton türüdür. Genel olarak Burma Pitonu’ndan daha açık bir renge sahiptir. Boyları 3 metreye kadar uzayabilir. Ancak Pakistan’da bilimsel bir kurul tarafından kaydedilen en uzun boyut 4,6 metredir. Bu da bu pitonların doğal ortamlarında daha da irileşebileceğinin göstergesidir. Yaklaşık olarak 52 kilograma kadar yetişebilen ağırlıklarıyla bu pitonlar uysal bir davranış sergiler. Kışkırtıldığında bile bazı zamanlarda nadiren karşılık verirler. Beslenme listelerinde tıpkı diğer pitonlar gibi kuşlar, sıçanlar, yarasalar ve bazı küçük memeliler bulunur.

10. Boa Pitonu

Dünyada Eşi Benzeri Görülmemiş En Büyük Yılanlar

Boidae. Boa yılanları, pitonların çok yakın kuzenleridir. Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarında yaşayan zehirsiz bir yılan türüdür. Kimi zaman ise çorak arazilerde de görülürler. Dünyada eşi benzeri görülmemiş en büyük yılanlar arasında bulunan bu yılan türünün boyları kimi zaman 4 metreden fazla olabilir. Ağırlıkları ise 10-15 kilogram arasında değişir. Ancak daha da ağır olanlar da bulunmaktadır. Erkek olanlar dişilere göre daha ağır ve uzundur. Tıpkı diğer türleri gibi Boa yılanları da küçük memeli, kertenkele, fare, sıçan, kuş gibi avlarla beslenir. En bilinen piton türlerinden biri olan Boalar, kışkırtılmadıkları sürece çok tehlike teşkil etmezler.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!