Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

6 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına hızlı bir şekilde ulaşmak ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlara sunma görevini üstlenen kişidir. Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekmektedir. Bunun için de bir gazetecinin güvenilir kişi olması zorunluluk gereğidir. “Gazetecilik etik kuralları” içerisinde yazmaya özen göstermesi gerekmektedir. Yerelde başarılı bir gazeteci olmak zor gibi görünse de öyle yazarlarımız var ki, sadece Türkiye kapsamında değil, uluslararası alanda da faaliyetler göstermiş, en güvenilir kaynaklara öncülük etmiş ve dünyada başarılı gazeteciler listesinde yer almış akla gelebilecek ilk 10 kişiyi sizler için sıraladık.

1. Hıfzı Topuz

Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

Hıfzı Topuz, Türkiye kapsamında Uluslararası gazetecilik örgütleri arasında mesleksel işbirliği, basın ahlakı, gazetecilik eğitimi ve gazetecilerin korunması projelerini yönetmiş olup adını uluslararası kapsamda duyurmuştur. Dünyada da adıyla nam yapmış olan gazeteci ve yazar, en güvenilir yazılarını geniş kitlelere ulaştırarak, başarılı gazeteci listelerinde ilk 10 sırada yer alabilecek kapasiteye sahiptir. Vatan, Milliyet ve Cumhuriyet gazeteleriyle birlikte çeşitli dergilerde diziler ve inceleme yazıları yazan gazeteci, sadece bu sektöre bağlı kalmayıp, Afrika ülkelerinde, Hindistan’da, Filipinler’de gazetecilik eğitimi seminerleri düzenledi. Kara Afrika’da kırsal basın projesini oluşturdu. 1962 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin, o zamanki adıyla Basın Yüksek Okulu’nun kuruluşu için, Paris’te Unesco’nun merkezinde ilk projeleri hazırladı. 1974-75 yılları arasında TRT’de radyolardan sorumlu genel müdür yardımcılığı yaptı.

2. Uğur Mumcu

Yeni Ortam, Cumhuriyet gibi birçok gazetede yazarlık yapmış olan Uğur Mumcu, 1977’de “Sakıncalı Piyade” ve “Bir Pulsuz Dilekçe” kitapları yayımlayarak farklı alanlarda da işlevsellik göstermiştir. Yazmaya öğrencilik yıllarında başlamıştır. Cumhuriyet Gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü almıştır. Sadece kitap yazarlığı ile de sınırlı kalmayan gazeteci ve yazar, 1978’de de “Sakıncalı Piyade” adlı yapıtını Rutkay Aziz ile birlikte tiyatroya uyarladı. Oyunu Ankara Tiyatrosu’nda tam 700 kere sahneledi. 1978’de ise ünlülerin yaşam öykülerini, siyasal geçmişlerini bir güldürü zenginliğiyle anlattığı kitabı “Büyüklerimiz” yayımlandı. Karlı Sokak belgeselinde ise Uğur Mumcu konu alınmış, Duvar belgeselinde ise Uğur Mumcu’ya özel bir bölüm hazırlanmıştır.

3. Abdi İpekçi

Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspress Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesi’nin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspress Gazetesi gibi çeşitli gazetelerde spor muhabiri, sayfa sekreteri ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Ali Naci Karacan’ın çıkardığı Milliyet Gazetesi’nin yazı işleri müdürü (1954), bir süre sonra da genel yayın müdürü oldu. Afrika (1955) İhtilalin İç Yüzü (Ö. Sami Coşar’la, 1965) Dünyanın Dört Bucağından (1971) eserleri ise yayımlanmış eserleridir. Duvar belgeseli 2009 yılında yayınladığı bölümünde Abdi İpekçi’yi konu almıştır.

4. Altan Öymen

Türk gazeteci, siyasetçi ve eski Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanıdır. Genel Başkanlık görevini 1999-2000 yılları arasında sürdürmüştür. Siyasal kariyerini sonlandırdıktan sonra bir süre Radikal Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmıştır. 1950 yılından beri gazetecilik yapan Öymen, kariyerine 1950 yılında Gazetesi’nde parlamento muhabiri olarak başlamıştır. Akşam, Cumhuriyet, Günaydın Gazetelerinde yazılar yazdı ve Milliyet Gazetesi’nde yıllar boyunca muhabir, röportajcı, yönetici, yazar ve başyazar olarak çalıştı. Almanya’da Bonn Büyükelçiliği Basın Ataşesi görevi yaptı. 1966-67 Milliyet dizi yazarı, 1967-68 Ulus Genel Yayın Müdürü 1968-72 Akşam yazarı, WDR ve DPA muhabiri oldu. 1972 yılında Anka Haber Ajansı’nı kurmuştur. Yurt içindeki ve yurt dışındaki radyo ile televizyonlara haber yayınları ve belgeseller hazırladı.

5. Çetin Emeç

Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Gazeteciliğe 1952’de babası Selim Ragıp Emeç’in Son Posta Gazetesi’nde başladı. Hayat ve Ses dergilerinde yazı işleri müdürlüğü yaptıktan sonra 1972 yılında Hürriyet Grubu’na geçti. Hürgün Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yaptığı sırada, Hürriyet Gazetesi’nin de genel yayın müdürlüğü görevini üstlenen Emeç, 1984-1985 yıllarında da genel yayın yönetmeni olarak Milliyet’e geçti. 1986’da genel koordinatör olarak Hürriyet gazetesine döndü. Çetin Emeç’in ölümünün ardından, Sadun Tanju, “Çetin Emeç Bir Basın Şehidinin Anatomisi” adını verdiği bir kitap yazmış ve söz konusu kitap 1992 yılında yayımlanmıştır.

6. Ümit Kaftancığolu

Asıl adı Garip Tatar olan Ümit Kaftancıoğlu, yazar, derlemeci, radyo programcısıdır. 1974’te TRT’de yapımcı olarak çalışmaya başladı. Dönemeç adlı hikâyesiyle 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. Köy Odası programlarını hazırlayan ekibin sorumlusu oldu. Hakullah adlı röportajıyla 1972 Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı’nı aldı. TRT İstanbul Radyosu’nda “Av Bizim Avlak Bizim”, “Dilden Dile”, “Günden Güne”, “Yurdun Dört Bucağından”, “Köy Odası”, “Türk Halk Masalları” gibi programlarla halk kültürünü, halk âşıklarını, halkın sıkıntılarını mikrofona taşıdı. “Beyin Göçü” programında Türk vatandaşlarının yurt dışına gidip geri dönmek istememelerinin nedenlerini araştırdı. “Öğretmen ve Eğitimin Sorunları” programı ile de eğitime ışık tuttu. Özellikle Dilden Dile isimli yapım, yayımlandığı dönemde büyük ilgi görüyordu.2005 yılından beri anısına her yıl Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması düzenlenmektedir.

7. Fazıl Önder

Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

Fazıl Önder, gazeteci ve editördür. Kıbrıs’taki iki toplum arasındaki barış çabalarıyla öne çıkmıştır. 19 Mayıs 1948 tarihinde ilk Kıbrıs Türk işçi gazetesi olan Emekçi günlük gazetesinin yayımlanmasıyla, Fazıl Önder’in gazetecilik hayatı başlamıştır. 1949 yılından itibaren Tüm Kıbrıs İşçi Federasyonu (PEO) dahil olmak üzere çeşitli sendikalara üye olup çalışmalar yapmıştır. 1951 yılında Türk Edebiyat Kulübü’nde çalışmaya başlamış, ardından İnkılapçı adlı bir gazete kurmuş ve editörlük görevini de üstlenmiştir. İnkılâpçı, Kıbrıslı işçi sınıfıyla ilgili makaleler yayınlamıştır. Önder ayrıca Kıbrıs’ta Pedagoji Akademisi ve Tarım Okulu’nun kurulmasında yardımcı olmuştur. Ölümünden sonra bile hakkında makaleler yazılmaya ve söyleşiler yapılmaya devam edilmiştir.

8. Gülse Birsel

Gülse Şener Birsel, Türk gazeteci, yazar, oyuncu, sunucu, senarist ve yapımcıdır. Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi eğitimi alan Birsel, üniversitenin ikinci yılında Aktüel dergisine muhabir olarak göreve başlamıştır. 1994’de Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuş ve ABD”ye eğitimini tamamlamak için gitmiş, New York’ta Columbia Üniversitesi Sinema bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Atv’de kahvaltı bülteninin dış haberlerini yazmış, Ardından Esquire dergisinin yayın yönetmeni olmuştur. 2001 ve 2002 yıllarında Harper’s Bazaar, FHM, House Beautiful ve Gezi dergilerinin yayın danışmanlığını yürütmüştür ayrıca birçok filmografi ve kitap eserlerine de sahiptir. Türkiye’de Covid-19 sebebiyle dünyada evde çekilen ilk dizi olan Jet Sosyete dizisinin senaryosu kendisine aittir.

9. Uğur Dündar

Uğur Dündar, Türk gazeteci, oyuncu ve haber programcısıdır. 1970 yılında televizyon yapımcısı olarak çalışmaya başlamıştır ve aynı süreçte Resmi gazete yazarı olmuştur. Yine aynı yıl içinde Birleşik Krallık’ta BBC’nin “Televizyonda Yapım-Yönetim” kursuna katılmıştır. Türkiye’ye döndükten sonra TRT’de yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak farklı türlerdeki televizyon programlarında görev almıştır. TRT’de 19 yılı aşkın süreyle çalıştı. 1986 yılında Hürriyet yazarı olan Uğur Dündar, Türkiye’de araştırmacı televizyon gazeteciliğini başlatan kişi unvanına sahiptir. Bugüne kadar çok sayıda programa imza atan Uğur Dündar haber programı Arena’nın genel yönetmenliğini yaptı. Yıllardır ülkenin gündemini takip eden Arena programıyla çok sayıda ödülün sahibi oldu.

10. Mehmet Ali Birand

Dünyada En Güvenilir 10 Başarılı Gazeteci

Mehmet Ali Birand, Türk gazeteci, yazar, köşe yazarı, haber sunucusu, televizyon yapımcısıdır. Kariyerine 1964 yılının Temmuz ayında Abdi İpekçi’nin vasıtasıyla Milliyet gazetesinde başlamıştır. Abdi İpekçi’den sonra kısa bir dönem Milliyet’in genel yayın yönetmenliğini üstlenmiştir. 1985 yılında TRT 1’de 32. Gün adlı bir aylık haber programını yapmaya başladı. Programda uluslararası ilişkileri ele aldı ve yabancı devlet adamlarını ağırlamıştır. Milliyet, Sabah, Posta gibi birçok gazete ile çalışmasının ardından, CNN Türk’te Manşet adlı günlük siyasi bir talk show yapmıştır. Ocak 2009’da hem CNN Türk’ü, hem de Kanal D’nin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. Dobra ve en güvenilir sözleri ile adı her zaman top 10 listelerinde gündemde olmuş, dünyada da adından söz ettirmiş başarılı bir gazeteci unvanına sahiptir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!