Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

5 dk okuma süresi


70
13 Paylaşım, 70 puan

Küreselleşen ve gelişen gezegenimizde yaşayan birey sayısı giderek artıyor. Özellikle sanayi bölgelerinin nüfusu zamana paralel bir şekilde yükseliyor. İçinde bulunduğumuz coğrafya ise oldukça yoğun nüfuslu bölgeler arasında yer alıyor. En kalabalık şehirlerden biri olan İstanbul, dünyada adını dahi duymadığınız en az nüfuslu ülkeler içerisinde yaşayan insan sayısının toplamından bile daha fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden sıkıldığınız zaman, kaçıp uzaklaşmak isteyebileceğiniz ülkeleri sizin için derledik. Keyifli okumalar dileriz!

1. Dünyanın En Az Nüfuslu Ülkesi Sealand

Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

Uluslararası sularda bulunan Sealand, önceleri savunma amaçlı yapılan bir üsken şimdi ise üzerinde 27 kişinin yaşadığı bir ada ülkesi. Dünyada hiçbir devlet tarafından tanınmayan Sealand’in nüfusu az olmasına rağmen anayasası, bayrağı ve milli marşı bulunuyor. Ülkede resmi dil olan İngilizce konuşuluyor. Para birimi olarak kendi ürettikleri Sealand Doları kullanılıyor. Ortalama yıllık geliri yirmi beş bin dolar olan ülkede “denizden gelen özgürlük” adlı bir slogan benimseniyor. Dünyada adını dahi duymadığınız en az nüfuslu ülkeler arasında ilk sırada yer alan Sealand, anayasal monarşiyle yönetiliyor. Milli futbol takımı ve bir helikopter pistine sahip olan ülke, gelir kaynağının çoğunu dışarıya sattığı hediyelik eşyalardan sağlıyor.

2. Volkanik Kökenli Ada Ülkesi Pitcairn

Bir İngiliz subayı tarafından keşfedilen Pitcairn Adaları’nın etrafını sarp kayalıklar çevreliyor. Başkenti ve tek şehri Adamstown olan ülkede yaygın olarak İngilizce ve Pitcairn dilleri konuşuluyor. Para birimi olarak Yeni Zelanda Doları kullanan halk, toplamda sadece 67 kişiden oluşuyor. Pitcairn Adaları’nda yaşayan halk geçimini arıcılık, balıkçılık ve meyve-sebze toplayarak sağlarken bir yandan da büyük oranda posta pulu satışı yapıyor. Dünyada adını dahi duymadığınız en az nüfuslu ülkeler içerisinde yer alan Pitcairn, hediye eşya satımlarından da büyük bir gelir elde ediyor. Adanın çoğu yerde adı “ütopik” olarak anılsa da yaptığımız araştırma sonucu, adada birtakım distopik olayların yaşandığını görüyoruz. 2004 yılında Pitcairn’de kız çocuklarının istismar edildiğine dair verilere ulaşıldığını ve içlerinde adanın başkanın da bulunduğu on üç kişinin suçlandığını buluyoruz.

3. Sörfçülerin Ülkesi Cocos Adaları

Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

Diğer ismi Keeling Adaları olan ülkenin başkentini West Adası oluşturuyor. İngilizce ve Malayca’nın yaygın olarak konuşulduğu ülkede, resmi bir dil bulunmuyor. Avustralya’ya bağımlı olan Cocos’ta mevsimler yağışlı ve rüzgârlı geçiyor. Renkli ve farklı floryası nedeniyle ulusal parklar adanın büyük bir kısmını kaplıyor. Birçok kuş ve canlı türü bulunduran ulusal parklar epey turist çekmeyi başarıyor. Genelde bilimsel bir araştırma alanı olarak da kullanılan Cocos Adaları’na diğer bir ünü ise kaplumbağalar katıyor. Turkuaz rengi sularında sörfçü buluşmaları ve sörf denemeleri oluyor. Palmiye ağaçlarıyla kaplı bu ada ülkesinde yalnızca 596 kişi yaşıyor. Aynı zamanda adada yoğun olan Müslüman nüfus nedeniyle, merkezde bir İslam Konseyi bulunuyor.

4. Her An Gözlenen Ülke Vatikan

Etrafı yüksek duvarlarla örtülü her dakika kameralarla izlenen ülke, mutlak monarşiye dayalı bir yönetim biçimi uyguluyor. Papa hem devlet başkanlığı yapıyor hem de yasama, yürütme ve yargının denetimini üstleniyor. Dünyada adını dahi duymadığınız en az nüfuslu ülkeler listesindeki Vatikan’da, Papa’nın sözleri yasa hükmüne geçiyor. Roma’da bulunan ülke, Katolik mezhebinin merkezi ve temsilcisi konumunda olmasıyla “Kutsal Ülke” olarak kabul ediliyor. Kendisine ait sembolik bir ordusu bulunan Vatikan’da yaygın olarak İngilizce ve İtalyanca konuşuluyor. Toplamda 850 kişinin yaşadığı ülkede gelirin kaynağını kesilen vergiler, bankacılıktan elde edilenler ve reklamlardan kazanılanlar oluşturuyor.

5. Başkenti Olmayan Ülke Tokelau

Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

Yerel ada insanları oldukça konuksever olan Tokelau’da toplamda 1411 kişi yaşıyor. Yeni Zelanda Doları kullanan halk aynı zamanda Yeni Zelanda’ya bağlı bir statüde varlığını sürdürüyor. Yani Tokelau’da yaşayanlar, Yeni Zelanda vatandaşı olarak kabul ediliyor. Monarşiyle yönetilen ülkenin başkenti bulunmuyor. Adı “Kuzey Rüzgârı” anlamına gelen Tokelau’da her üç yılda bir seçim gerçekleştiriliyor ve bu seçim sisteminin yeterince demokratik bir hareket olduğu düşünülüyor. Mercan adalarından oluşan ülkenin büyük çoğunluğu İngilizce ve Tokelauca konuşuyor. Ülke nüfusunun geneli dört köye yayılmış bir yaşam sürüyor.

6. Çam Ağaçları Ülkesi Norfolk

Avustralya’nın doğusunda yer alan Norfolk, Avustralya topraklarına bağımlı bir ada ülkesi. Kendine özgü çam ağaçlarıyla ünlü ülke, bayrağında da bir çam ağacı figürünü kullanıyor. Başkenti Kingston olan ülkede, İngilizce ve Norfolkça konuşulurken para birimi olarak da Avustralya Doları tercih ediliyor. Volkanik oluşumla meydana gelen adanın çoğunda engebeli ovalar hüküm sürüyor. Ülke aynı zamanda “Norfolk Adası Akdi” denilen anayasaya bağlı kalmaya çalışıyor. Norfolk’ta toplamda 1756 kişi yaşıyor. Çok çeşitli dinler benimsenen ülkede en yaygın din konumunu Anglikanlık ve Roma Katolikliği üstleniyor. Norfolk adası, çam tohumu ve palmiye tohumu ile bilinirken tahıllar, sebze ve meyveler de ülkenin geçim kaynağını oluşturuyor.

7. Kırmızı Yengeçler Ülkesi Christmas Adası

Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

Bir kasabası, iki köyü olan Christmas Adası Avustralya’ya bağlı bulunuyor. Golf sahası ve kumarhaneye sahip ülkede, güzel kumsallar ve mercan oluşumlu plajlar öne çıkıyor. Adada değerli fosfat yatakları yer alıyor. Ülkenin büyük bölümünü tropik ormanlar kaplıyor. Ülkede çok değişik türlerde kuşlar, sürüngenler, yengeçler ve böcekler yaşıyor. Monarşiyle yönetilen ülkenin ekonomisinin büyük bir çoğunluğunu fosfat madenciliği kapsıyor. Her an bir etnik festivale rastlayacağınız ülkede, kırmızı yengeçlerin göç zamanları halk için oldukça büyük bir önem vaat ediyor ve bu büyük göç kutsal sayılıyor. Göç sırasında yengeçlerin rahat hareket edebilmesi amacıyla yollara kurulmuş özel alt geçitler bulunuyor. Christmas Adasında toplam 1928 yaşıyor.

8. Mağaralar Ülkesi Niue

Kendi kendini yöneten bağımsız ülke, ismini hindistan cevizinden alıyor. Okyanusya’nın ada devleti konumuna sahip Niue’nin başkentini Alofi oluşturuyor. Tarımsal faaliyetlere uygun bir coğrafyası olan ülkenin, küçük bir kısmını tropikal ormanlar kaplıyor. Ada belediye görevi gören ülke, on dört köye ayrılırken her köyün de kendine ait konseyi bulunuyor. 2000 kişinin yaşamını sürdürdüğü ülkede resmi dil olarak İngilizce konuşuluyor. Kıyı kesimleri çok dağlık ve engebelik olan Niue, birçok mağara ve kanyona ev sahipliği yapıyor. Dünyada sadece Niue’de bulunan “Katuali Deniz Yılanı”, adanın en özel canlısı konumunda iken yine adaya özgü olan bir kelebek familyası, turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bazı zamanlarda kambur balinaların su yüzüne çıktığı gözlemlenen ülkede birkaç ay balinalarla birlikte yüzmek yasal sayılıyor.

9. Krallığa Bağlı Ülke Falkland

Britanya denizaşırı topraklarından biri olan Falkland Adaları, Birleşik Krallık’a bağlı bulunuyor. Adaların başkenti Stanley’ken nüfusun büyük çoğunluğunu Britanya kökenli Falkland Adalılar oluşturuyor. Diğer bir adı Malvinas olan ülkede 3511 kişi yaşamını sürdürüyor. Fransızlar, Cebelitarıklılar ve İskandinavlar ülkede bulunan etnik grupların en yaygın olanlarını belirtiyor. En çok konuşulan ve resmi dil olarak kabul edilen dil İngilizce iken büyük bir kuş popülasyonunu da içinde bulunduran Falkland, geçimini balıkçılık ve turizmden sağlıyor. Yüksek kalitede yün ihracatı ise ülke halkının temel ekonomik faaliyetlerini kapsıyor. Ülke yönetimi kraliçe tarafından tayin edilen ve belli bir kısmı seçilen idare heyetince denetleniyor.

10. Bir Liman Ülkesi Saint Helena

Dünyada Adını Dahi Duymadığınız En Az Nüfuslu Ülkeler

Tarihte adını sıklıkla duyduğumuz Napolyon Bonaparte’ın sürgüne gönderildiği ada, ismini Bizanslı bir azize olan Helena’dan alıyor. Atlas Okyanusu’nun güneyindeki ülke, volkanik bir tabana sahipken ülke yönetimini ise Birleşik Krallık’a bağlı bir şekilde sürdürüyor. Yüzyıllar boyunca Britanyalı denizciler için önem taşıyan bir lokasyon oluşturan Saint Helena, yapılan seferlerde önemli bir liman olma özelliği taşıyor. Başkenti Jamestown olan ülkede 6077 kişi yaşıyor. Ülkenin çoğunluğunu Afrikalı, Avrupalı ve Çinliler oluşturuyor. Dünyada adını dahi duymadığınız en az nüfusa sahip ülkeler listesinin sonunda yer alan Saint Helena’da ortalama ömür yetmiş üç yıl sürüyor. Aynı zamanda ülke yıllardır İngiliz sömürgesi altında bulunuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
30
Beğen
Mutlu Mutlu
8
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
14
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!