Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

6 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Şiirin yazılı tarihi Sümerlerin Gılgamış Destanı’na kadar uzansa da yazıdan önceki sözlü dönemde de şiirin var olduğu bilinmektedir. Yazının olmadığı bu dönemlerde sözlü olarak ses ritmiyle yapılmış, yazının bulunmasıyla bu ritimler, ahenkler kağıda, kile, duvara çeşitli semboller ve yazılarla geçirilmiştir. Tarih boyunca bazen aşk bazen yaşam gibi birçok farklı konuda dünyaca ünlü şairlerden umut dolu şiirler ortaya çıkmıştır. Bu şiirler insanın ruhuna ve düşüncelerine yön vererek kendi içinde bir gezintiye çıkarmaktadır. Bu içeriğimizde şairlerin dimağından süzülerek kağıda dökülen en güzel şiirleri derledik. Keyifli okumalar!

1. Edgar Allan Poe – Annabel Lee

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

Poe doğduktan bir yıl sonra babası evi terk etti. Bir yıl sonra da annesi veremden öldü. Tüccar bir aile tarafında yetiştirildi. Ancak onu gerçek bir anne gibi seven Frances Allen vefat edince baba John Allan ile arasındaki sorunlar büyüdü. Böylece Edgar Allan Poe da hiç dönmemek üzere evi terk etti. Yaşamı boyunca yazılarına ve şiirlerine yoğunluk veren Poe 1849’da hayata gözlerini yumdu. Geriye de 1947’de vefat eden çok sevdiği eşi Virginia’ya yazdığı düşünülen, dünyaca ünlü şairlerden sayılan Poe’dan “Hiçbiri ayıramaz beni senden” diyen umut dolu şiirler kaldı.

2. Nazım Hikmet – Yaşamaya Dair

1901 yılında Selanik’te dünyaya gelen şairin hayatı hapislerle ve sürgünlerle geçmiştir. İstanbul’un işgal atında olduğu dönemlerde direniş şiirleri yazmaya başlayan şair zorlu yaşamı boyunca hep bir umut ve mücadele içinde olmuştur. Yazdıkları sebebiyle tepki çeken Nazım Hikmet, Moskova’ya giderek yaşamını orda devam ettirmiştir. 1963’te hayata veda eden şair Moskova’ya defnedilmiştir. Dünyaca ünlü şairlerden olan Nazım Hikmet’ten geriye umut ve mücadele dolu şiirleri kalmıştır.

3. Emily Dickinson – Umut Tüyleri Olan Bir Şeydir

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

1830’da dünyaya gelen Emily Dickinson hayatını şiir yazmaya adasa da sadece 6 tanesinin yayınlanmasına izin vermiştir. Sosyal hayatı olmayan şair kendini eve kapatarak yazmaya vermiştir. 1800 şiirinden geri kalanı ise şairin vefatından sonra yayınlanmıştır. Çoğunluğu aşk üzerine yazılmış olan şiirlerinin yanında dinsel formda şiirler de kaleme almıştır. ABD’de en çok sevilen şairler arasına giren Dickinson bugün hala ününü korumaktadır.

4. Maya Angelou – Hala Yükseliyorum

Angelou, 3 yaşındayken annesi ve babası tarafından terk edilerek babaannesi tarafından büyütülür. Hayatı baştan zor başlasa da 17 yaşında ilk kitabını yazan bu kadın hayata hep olumlu bakarak yaşama tutunmayı başarmıştır. Şiirlerinin yanında otobiyografi kitapları ile de birçok insana ilham olmayı başarmış güçlü bir kadındır. 3 Grammy ödülü, ABD ulusal sanat madalyası, Lincoln madalyası, ve ABD’nin sivillere verilen en yüksek ödülü olan özgürlük madalyası ile onurlandırılan Maya Angelou 84 yıllık yaşamına birçok başarı sığdırmıştır.

5. Ralph Waldo Emerson – Dünya Ruhu

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

1803 yılında Boston’da doğan ABD’li şair ve deneme yazarı olan Emerson hayatının bir döneminde babası gibi papazlık yapmıştır. “Sığ insanlar şansa inanır, güçlü insanlar ise sebep ve sonuç ilişkisine.” diyen şair başarıyı kendi çabamızla elde edeceğimizi ifade ederek okurlarına en büyük umudu aşılamıştır. İyiliği hayatında amaç edinen şairin bu iyimser yanı şiirlerine de yansımıştır. Nietzsche’nin “Kendimi Emerson’a o denli yakın buluyorum ki onu övmekten çekiniyorum, çünkü onu översem kendimi övmüş gibi olmaktan korkuyorum” deyimiyle Emerson’ın ne kadar önemli biri olduğu anlaşılmaktadır.

6. Mary Elizabeth Frye – Mezarımda Durup da Ağlama

1905’de Dayton’da dünyaya gelen Amerikalı şair üç yaşında babasını kaybetmiştir. Şairliğinin yanında çiçekçilik de yapmıştır. Ün kazandığı “Mezarımda Durup da Ağlama” şiiri aslında kahverengi bir kağıt alışveriş çantası üzerine yazılmıştır ve 1990’ların sonuna kadar kime ait olduğu bilinmiyordu. Daha sonra Frye’ın şiirin kendisine ait olduğunu açıklaması ile araştırılmalar sonrası şiirin Frye’a ait olduğu doğrulanmıştır.

7. William Wordsworth – Bir Bulutmuşçasına Dolaştım Tek Başıma

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

1770’te dünyaya gelen İngiliz şair, yaşamının bir döneminde Fransa’ya giderek Fransız devrimcilerinin düşüncelerini benimsemiştir. Hayatı boyunca hayallerin en önemli güç olduğuna inanarak ve doğayı ilham kaynağı kabul ederek eserlerini kaleme almıştır. 1843’te İngiltere’de saray şairliğine getirilen Wordsworth aynı zamanda otobiyografi niteliğinde yazılar da kaleme almıştır.

8. John Donne – Hiç Kimse Bir Ada Değildir

1572’de İngiltere’de dünyaya gelen şair metafizik bakış açısıyla şiire dil ve içerik bakımında büyük yenilikler getirmiştir. Aşk şiirlerinin yanında dinsel şiirler de yazan Donne, İngilizlerin en büyük şairlerinden biri olarak görülmüştür. Şiirlerinde hissedilen canlılık onu diğer şairlerden ayırmıştır. “Her insan kıtanın bir parçasıdır” diyerek insanları bir bütün olarak gören şair olumlu yaklaşımı ile önemsizleştirilen insanlara umut aşılamıştır.

9. Rudyard Kipling – Eğer

Rudyard Kipling, 1865’te Hindistan’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu mutsuzluk içinde geçiren şair 6 yaşında İngiltere’de bir ailenin yanına verilmiştir. Bir dönem Hindistan’a dönerek 7 yıl gazetecilik yaptıktan sonra İngiltere’ye geri dönmüştür. Şiir ve öykü kitapları yazan şair, 1907’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış ve 1936’da İngiltere’de hayata veda etmiştir. İnsanların başına gelebilecek birçok kötü durumu değerlendirerek her şeye rağmen güçlü ve sabırlı olmayı şiirine işlemiştir. Hep bir çıkış yolu olduğunu anlatmaya çalışan şair, dünyaca Ünlü Şairlerden olmayı umut dolu şiirler yazarak başarmıştır.

10. William Ernest Henley – Yenilmez

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

İngiliz yazar, şair, eleştirmen ve editör olan Henley, 1849’da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunda geçirdiği verem hastalığı sonrasında bir bacağını kaybetmesiyle yatmak zorunda kaldığı hastanede şiirler yazmaya başlamıştır. Hastanede yazdığı bu şiirlerle ün kazanan şair, hastane yaşamını anlatan serbest ölçülü şiirler yazmıştır. İyileştikten sonra gazetecilik ve yayıncılık yaparak hayatını devam ettirmiştir. Yaşadığı tüm zorluklara rağmen hep bir çıkış kapısı bulan bu mücadeleci şair 1903’te hayata veda etmiştir.

11. Lord Byron – Yolu Olmayan Ormanlarda Mutluluk Vardır

Asıl adı George Gordon Byron olan şair, 1788’de İngiltere’de bir ayağı sakat olarak dünyaya gelmiştir. 3 yaşındayken babasını kaybeden şair annesi ile birlikte yaşamını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti’ne karşı çıkan Yunan ayaklanmalarında Yunanlıların yanında yer almıştır ve Çanakkale Boğazı’nı yüzerek geçmiştir. Geniş kitleleri etkisi altına almasından dolayı ilk “süperstar” olarak görülmüştür. 1824’te Yunan Bağımsızlık Savaşı sırasında bakımsızlıktan vefat etmiştir.

12. Necip Fazıl Kısakürek – Bizim Şarkımız

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

Necip Fazıl, 1904’te Maraşlı bir ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı boyunca değerli şair ve yazarlarla tanışma fırsatı bulan Necip Fazıl 12 yaşında yayıncılık hayatına başlamıştır. Başarılarından dolayı eğitim hayatının bir dönemini Paris’te geçiren şair bohem bir yaşam içine girip derslerini aksatınca bursu kesilerek yurda geri gönderilmiştir. Yurda döndükten sonra tasavvuf ile tanışan şair bu yönelişini şiirlerine de yansıtmış ve 1983’te hayata veda etmiştir.

13. Rabindranath Tagore – Yıldızlar

Rabindranath Tagore, 1861’de Hindistan’da dünyaya gelmiştir. En güzel şiirlerini karısını ve iki çocuğunu kaybettiği acılı dönemlerinde yazmıştır. Hint kültürünü Batı’ya, Batı edebiyatını da Hindistan’a tanıtan önemli sanatçılardan biridir. 1913’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan şair aynı zamanda 70 yaşında başladığı resimle ressamlık yeteneğini de gözler önüne sermiştir. Hayatı boyunca üretken olmayı amaç edinen şair 1941’de hayata veda etmiştir.

14. Victor Hugo – Aklından Sonsuz Yazgı Çıkmayan Adam

Victor Hugo, 1802’de Fransa’da dünyaya gelmiştir. Fransız edebiyatının ünlü isimlerinden biri olan Hugo romantizm akımının lideri olarak düz yazı ve şiirler yazmıştır. Yazdığı en iyi romanlardan olan Notre Dame’nin Kamburu ile yazar olarak da tanınmış ve Sefiller adlı romanı ile de dünyaca ün kazanmıştır. Charles Dickens, Fyodor Dostoyevski, Oscar Wilde, Albert Camus, Tolstoy gibi kendinden sonra gelen birçok büyük edebiyatçıyı etkilemiştir. Şair ve yazar olarak dünyadaki yerini hala koruyan Hugo 1885’te hayata veda etmiştir.

15. Turgut Uyar – Göğe Bakma Durağı

Dünyaca Ünlü Şairlerden Umut Dolu Şiirler

İkinci yeni akımının şairlerinden olan Turgut Uyar 1927’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası görevi gereği çoğunlukla şehir dışında olduğu için babasının yokluğu Uyar’da derin bir hüzün oluşturmuştur. Bir süre Ankara’da da personel subayı olarak görev yapan şair, buradaki görevinden ayrılarak Türkiye Selüloz ve Kâğıt Sanayi’nin Ankara’daki şubesinde çalışmaya başlamıştır. Henüz ilk okuldayken şiir yazmaya başlayan Turgut Uyar, ikinci evliliğini Cemal Süreyya’nın eski eşi olan yazar Tomris Uyar’la yapmıştır. Tomris Uyar’a olan aşkını şiirlere de işleyen şair 1985’te hayata veda etmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!