Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

4 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Acı yemekler ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada sevilen türde yemeklerdir. Her ülkenin kendine özel tatları, yemekleri ve baharatları var olsa da bazıları normalden de fazla acıdır. Acı yemekleri seviyorsanız, yemek yapmaktan zevk alıyorsanız ya da dünya yemeklerini merak ediyorsanız bu başlık tam da size göre. Evde kolayca yapabileceğiniz veya gidip yerinde yiyebileceğiniz acı yemekleri sizin için listeledik. İşte, dünya mutfağından midenizi yakacak en acılı yemekler listemiz… Keyifli okumalar!

1. Amatriciana Soslu Spagetti

Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

Amatriciana, bir çeşit acı makarna sosudur. Ana vatanı İtalya olan bu sos, Eski Roma döneminden beri bilinmektedir. Acı soslarla marine edilen et ve domatesin karışımıyla yapılan amatriciana sosu, spagetti ile birleşince inanılmaz bir tada sahip olmaktadır. Antik tarifi ve günümüzdeki tarifinin birbiriyle uyuşmadığı hala tartışılan bir konu olsa da acı severlerin en çok tercih ettiği yemeklerden olan Amatriciana soslu spagetti, Dünya mutfağından midenizi yakacak en acılı yemeklerden biri olarak kabul edilebilir.

2. Suicide Tavuk Kanatları

İntihar, adı verilen bu tavuk kanatları Amerika Birleşik Devletlerinin en çok tüketilen yemeklerindendir. İçerisinde Tabasco sosu, çili biberi ve pul biber barındıran bu tavuk kanatları, Amerika’da hemen hemen her fast food mağazasında bulunmaktadır. Fast food mağazalarında satılan bu tavuk kanatlarının çeşitli türleri vardır. Eğer Amerika’da bir fast food mağazasında tavuk kanadı yemek isterseniz ve suicide tavuk kanatlarını tercih ederseniz midenizin bozulmasına hazırlıklı olmalısınız.

3. Bibimbap

Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

Bir Kore yemeği olan bibimbap, Kore pilavının üzerine yapılır. Kelime anlamı karışık pilav anlamına gelmekte olan bu yiyecek, dünyaca ünlü acı bir yemek olarak bilinir. Kore pilavının üzerine sebzeler, yumurta, et parçaları, Kore’nin ünlü acı kimchi turşusu ve acı biber ezmesi eklenir. Servis edilişi soğuk olarak da, sıcak olarak da yapılabilir. Kore mutfağının en bilinen yemeklerinden olan bibimbap, ünlü acı kimchi turşusunun eklenmesiyle ağızlardan dumanlar çıkaracak bir tada sahip olmaktadır. Eğer Asya mutfağını seviyorsanız bu yemeği kesinlikle denemelisiniz.

4. Kolhapuri Chicken

Asya kıtasına ait geleneksel ve acı bir yemek olan Kolhapuri Chicken, içerisinde tavuk ve Hint baharatları bulunduran bir yemektir. Kolhapuri Chicken, aslında basit tarifli bir yemek gibi gözükse de eklenen tercihi malzemelerle büyülü bir tada sahip olabilecek bir yiyecektir. Bazı ülkelerde krema ile yapılırken ana vatanı olan Hindistan’da acı soslu tavuk ve acı Hint baharatlarıyla yapılmaktadır. Hindistan mutfağının en acı yemeklerinden biri olan Kolhapuri Chicken, Dünya mutfağından midenizi yakacak en acılı yemekler arasındadır.

5. Rista

Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

Asya mutfağının bir ürünü olan Rista, genellikle Singapur mutfağında bulunan bir yemektir. Endonezya, Malezya, Hindistan gibi yerlerde de tüketilen Rista, koyun yahnisi ve acı baharatlarla yapılmaktadır. Sulu bir köfte görüntüsüne sahip olan bu yemek, en aromatik baharatlar ve en acı salçalar ile yapılmaktadır. Görüntüsünden acı bir tada sahip olduğunu belli eden Rista, yapılması zor ama yemesi oldukça keyifli acı bir yemektir. Bu yüzden Rista, Dünya mutfağından midenizi yakacak en acılı yemeklerden birisidir.

6. Griot

Haiti mutfağının en önemli ve en acı yemeklerinden birisi olan Griot, genellikle partilerde ve önemli toplantılarda sıcak olarak servis edilir. İçerisinde et, Haiti otları, sebze ve baharatlar bulunduran bu yemek, ulusal bir Haiti yemeği olarak kabul edilmektedir. Pişirme sıvısından alınan su ile Sos Ti Malis olarak bilinen Haiti sosu yapılır ve yemeğin üzerine eklenir. Griot’un yanında pilav ve salata tüketilmektedir. Haiti mutfağının en ünlü yemeği olan Griot, dünyanın en acılı yemekleri arasında kabul edilmektedir.

7. Papa A La Huancaina

Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

Huancayo tarzı patatesler anlamına gelen bu yemek, huancaina adı verilen acı bir sosta haşlanmış patateslerden oluşan bir Peru yemeğidir. Adını Peru’nun bir şehri olan Huancayo’dan alsa da Lima kentine özgü bir yemektir. Soğuk servis edilen bir yemek olduğu için daha çok tatil bölgelerinde ve pikniklerde tüketilir. Papa A La Huancaina, baharatlarla daha da acı hale getirilebilir. Lima ve Huancayo şehirlerinin ikisi de yemeğin kendilerine özgü olduğunu iddia etmekte ama araştırmalar yemeğin kökeninin Lima kentinden geldiğini göstermektedir.

8. Tom Yum

Tom Yum kökeni Tayland olan bir çorbadır. Karides veya domuz etiyle pişirilen bu çorba hem acı hem de ekşi bir tada sahiptir. Nam Prik Pao kavrulmuş biberi, soğan, sarımsak ve acı Tayland baharatlarıyla yapılan bu yemek genellikle öğle yemeği olarak tüketilir. Bazı marketlerde hazır çorba olarak da satılan Tom Yum, mide bozma seviyesine gelebilecek oranda bir acı tada sahiptir. Acı sevenler için kesinlikle farklı bir deneyim olacak olan Tom Yum çorbası, yerken zorlanacağınız yemeklerden birisidir.

9. Wot

Ana vatanı Etiyopya olan bu yemek bazen tavuktan bazen de haşlanmış yumurtadan yapılmaktadır. Bazı ülkelerde Tsebhe adıyla bilinirken Etiyopya’da Wot adıyla bilinmektedir. İçerisinde et, sebzeler, niter içli köfte ve acı baharatlar bulunduran bu yemek, genellikle akşam yemeklerinde tüketilir. Yanında acı soslu ve baharatlı ekmekler ile yenilir. Besin oranı açısından yoğun, yağ oranı açısından düşüktür. Wot, mutlaka denemeniz gereken bir yemektir.

10. Vindaloo

Dünya Mutfağından Midenizi Yakacak En Acılı Yemekler

Hindistan ve Portekiz mutfağının ortak yemeği olan Vindaloo, Hint körisi ile yapılan acılı bir yemektir. Şarap ve sarımsakla marine edilen bir et yemeği olan bu yemek, Hindistan’dan sonra en çok Portekiz’de tüketilmektedir. Bazı ülkelerde Portekiz yemeği olarak bilinse de kökeni Hindistan’a dayanmaktadır. Hangi ülkeye ait olduğu günümüzde de tartışılan bir olay olsa da pek çok kişi tarafından en acı yemeklerden biri olarak kabul edilmektedir. Naan ekmeği, patates kızartması ya da haşlanmış patates ve basmati pirinci ile sunulan bu acı yemek, Dünya mutfağından midenizi yakacak en acılı yemeklerdendir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!