Dünya Çapında En İhtişamlı Proje: İstanbul Havalimanı

2 dk okuma süresi


6
14 Paylaşım, 6 puan

Sivil havacılık alanında ülkemiz adına dünya çapında çok büyük projelerden biri olan İstanbul Havalimanı, geçtiğimiz günlerde kullanıma açıldı. İstanbul şehir merkezine 35 km mesafede ve 76,2 kilometrekarelik bir alana sahip olan bu proje ile 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olabilecek. İstanbul Havalimanı kapılarını açarak ülkemizin hatta dünyanın en büyüğü ve en iyisi olma yönünde sivil havacılık sektöründe önemli bir yer edindi. Ülkemiz adına çok büyük bir atılım projesidir. Yeni nesil sivil havacılık olarak adlandırabileceğimiz bu projenin detaylarını sizler için araştırdık. Merak edilen ve ülkemizin tanıtım yüzü olan İstanbul Havalimanı özelliklerini inceleyelim…

1. Teknik Özellikleri

İstanbul Havalimanı

Yapım aşaması sırasında, 200 milyon euro’yu aşan bir yatırım söz konusu olan bu yatırımda yapay zeka ve akıllı sistemlerin kullanılması teknik özelliklerin başında gelmektedir. Havalimanında hizmet robotları, güvenlik robotları ve temizlik robotları gibi 3 farklı robot ekibi oluşturulmuştur. 3 adet veri merkezi ile 20 milyon GB’lık data alanına sahip, 9 bin güvenlik kamerası ve 4 bin sensör bulunan İstanbul Havalimanı güvenlik açısından son derece üst düzeyde sistemler kullanılmıştır. Sanal kule uygulaması ile uçakların hareketlerini sanal gerçeklikle inceleyecek olan bir sistem kullanılarak ile Türkiye de bir ilk gerçekleştirilecek. 4500 km bakır  kablo ve yaklaşık 2200 km fiber kablo ile  kablolama işlemi yapılmıştır.

2. Kapasite Alanı

İstanbul Havalimanı

500 apron alanı ile yaklaşık olarak her pistte aynı anda 19 iniş ve kalkış ile 150 milyona yakın yolcu kapasitesine sahiptir.

3. İç  Mekan Tasarımı

Yolcuların bekleme alanları ve restoranbölümleri tasarımında ise son derece görselliğe önem verilmiş olup hızlı geçiş sistemleri, hızlı internet, dinamik bekleme süresi bildirimleri gibi bir çok yardımcı sistem kullanmışlardır.

4. Toplu Taşıma

Havalimanı içerisinde yolcularını taşıma işlemini IGABUS adı verilen sürücüsüz otobüslerle gerçekleştireceklerdir. İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma kullanarak ulaşacak yolcular için Havaist 20 ayrı hatta, 65 durakta, 150 otobüsle bagajlı lüks taşımacılık seferleri ile toplu taşıma ile gelen yolcularına kolaylık sağlayacaktır.

5. Otopark Alanı

40.000 araç kapasiteli otopark alanına sahip olan İstanbul Havalimanı, yolcularına uluslararası havalimanı standartlarının üstünde otopark, vale ve araç bakım hizmetleri sunmaktadır.

6. Konaklama Tesisi

İstanbul Havalimanı

Konaklama tesisi olarak 451 oda kapasitesiyle ile dünyanın en büyük havalimanı otellerinden biri olan Yotel İstanbul Havalimanı ismindeki oteliyle yolcularına konaklamada da büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!