Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

5 dk okuma süresi


9
13 Paylaşım, 9 puan

Dolunay; Ay’ın Dünya’ya doğru olan yüzünün tam bir daire olduğu ve tamamen parlak bir görüntüye büründüğü evresi olarak tanımlanır. Pek çoğumuz Ay’ın farklı evrelerinde gözlemlenen duygu değişimleri, davranışların farklılaşması veya hastalıkların gösterdiği değişimlerin doğrudan dolunay ile alakalı olduğunu düşünürüz. Bu düşüncelerden yola çıkılarak çeşitli araştırmalar yapılmış, dolunayın insanlar üzerine olan etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış ve farklı bulgularla desteklenmiştir. Dolunay ve bizler üzerindeki etkilerini merak ediyorsanız, bu içerik tam size göre. Keyifli okumalar!

1. Uyku Süresine Etkisi

Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

Ay döngüsünün en parlak evresi olan bu kısımda, zaman zaman uykularınızın daha kısa veya tam tersi daha uzun sürdüğünü hiç fark ettiniz mi? İsveç Uppsala Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma ile 852 kişinin dolunay dönemlerindeki uyku süreleri incelendi. Yapılan bu çalışma sonucunda görüldü ki; Ay ışığı, uyku saatlerimizde yüksek oranda salgılanan “melatonin” hormonunu etkileyerek, uyku süremizde kısaltmalar ve uzatmalar yapabiliyor. Uyku süresine etkisi ise gün içi yorgunluğa, üzüntüye veya heyecana göre değişim gösteriyor. İşte dolunayın bilimsel olarak araştırmalarla desteklenerek kanıtlanmış insanlar ve uyku düzeni üzerine etkilerinden sadece birisi.

2. Ruh Sağlığına Etkisi

Eğer burçları çok yakından takip eden birisiyseniz, ay ve evrelerinin ruh halimize etki ettiğine sıkı sıkıya inanıyor olabilirsiniz. Dolunay ile gelen yoğun ışık hüzmesinin gökyüzünde oluşturduğu o parlak gecelerde, gökyüzünü daha hafif ve daha canlı hissederiz. Bilim insanları tarafından yürütülen pek çok araştırmanın neticesinde, Ay’ın çekim gücünün en yüksek olduğu bu noktada insanların ruh sağlığı ve ani duygu değişimlerinde dolunayın etkisi olabileceği öne sürülürken, dolunayın ruh sağlımız üzerinde etkisi olduğu pek çok araştırmada ortaya konmuştur. Manyetik etkinin söz konusu olduğu bu dönemlerde huzursuzluk, rahatsızlık veya bir duyguya aşırı tepki vermeniz oldukça yüksek ihtimal.

3. Kalp Performansına Etkisi

Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

Dolunayın bilimsel olarak insanlar ve kalp üzerine etkileri kanıtlanmış ve araştırmalara konu başlığı olmuştur. Indian Journal of Basic and Applied Medical Research dergisi tarafından yapılan bir araştırmada dolunay evresinde kalbimizin gün içerisinde en iyi performansı sergilediği görülmüştür. Örneğin spor salonunda egzersiz yaparken, dolunay döngüsünde daha çok verim aldığımız anlaşılmıştır. Öte yandan yapılan araştırmalarda dolunayın kan basıncımız üzerinde etkisi olduğunu ve bu dönemlerde kalp atış hızlarımızın ve kan basıncımızın daha çabuk düştüğü ortaya konmuştur. Yani atletik bir performans için dolunay dönemi oldukça iyi bir seçenek. Çünkü çok daha yüksek bir başarı oranı bulunuyor.

4. Beyin Performansına Etkisi

Beynimizin çok büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Bu nedenle Ay’ın evreleri arasında oluşturduğu gelgitlere benzer olarak; dolunaydın da beynimizde birtakım problemlere neden olduğu düşünülmektedir. Hollandalı bilim insanları tıpkı gelgit dönemleri gibi, dolunayın da insanlar üzerinde düzensiz bir davranış dizinine sebep olabileceği üzerine bir araştırma yapmışlar. Sonucunda; baş ağrısı ve migren oranlarının bu dönemlerde arttığı görülmüştür. İngiliz bilim insanları tarafından yürütülen bir diğer çalışmayla ise Ay’ın, dolunay evresindeki parlaklığından dolayı insanların epileptik nöbetlerinin, normal orana göre daha az gerçekleştiği ortaya konmuştur.

5. Şiddet Ve Saldırganlık Oranına Etkisi

Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

Bu noktada pek çok efsane ve mitlere de konu olan “Kurt Adamlık” hikayesine değinmek gerekir. Dolunay ile kurda dönüşen insanların saldırgan ve şiddete meyilli bir canlıya dönüştüğü pek çok insan tarafından bilinir. Bu hikâyeden yola çıkılarak yapılan 1984 tarihli bir araştırma ile dolunaylı gecelerde görülen suç oranlarının diğer günlere nazaran daha yüksek olduğu ortaya kondu. Nedeni ise Ay’ın yer çekimi kuvveti olarak gösterildi. 2009 yılında yürütülmüş olan bir araştırma ile dolunay süresince, psikiyatri tesislerine daha fazla insanın kabul edildiği ortaya çıktı. Bu hastaların pek çoğunun şikâyeti, şiddet ve davranış bozukluğu olarak kayıtlara geçti. İşte dolunayın oldukça ilginç bir diğer etkisi.

6. Regl Döngüsüne Etkisi

Bazı kadınlar regl dönemlerini “ay döngüsü” olarak adlandırırlar. Bunun nedeni Ay’ın, Dünya yörüngesinde dönüşünü bir ayda tamamlamasından gelir. Çünkü regl periyodları da ayda bir defa olmak üzere gerçekleşir. 1970, 1980 ve 1990’larda yürütülen çalışmalarla, kadınların regl periyodları incelenmiştir. Bu periyodların Ay döngüsünün en parlak dönemine giden dolunay evresi ile Ay ışığının karanlıklaşmaya başladığı yeni ay evresine giden zaman dilimi arasında olduğu görülmüştür. Ay’ın tam bir daire olduğu bu dönemde, regl olma oranı daha yüksektir. Yani dolunayın insanlar üzerine etkileri arasında bulunan regl döngüsü bilimsel olarak kanıtlanmış ve literatüre yeni bir bilgi olarak işlenmiştir.

7. Doğurganlıkta Etkisi

Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

Dolunayın tıpkı regl döngüsü üzerine olan etkisi gibi doğurganlık oranına da etkisi olduğu görülmüştür. Nepal’de 2005 tarihinde yapılan bir çalışma ile yumurtlama evresi ile dolunay döneminin bir etkisi olup olmadığı araştırılmak istendi. Bu nedenle dolunayda ve diğer ay evrelerinde hamile kalan kadınlar araştırmaya davet edildi. Çalışma sonucunda görüldü ki; dolunaydan önce hamile kalan kadınların kız bebek doğurma oranın daha fazla ve dolunayda hamile kalan kadınların erkek çocuk doğurma oranının daha yüksek olduğu kaydedildi. Öte yandan bu oranlarda kadınların çalışma, adet ve hormon miktarlarıyla olan ilişkisinin de önemli bir nokta olduğunun altı çizildi.

8. Yaralanma Oranlarına Etkisi

Dolunayın insanlar üzerine etkileri olduğunu ve bu etkilerin bilimsel olarak kanıtlanmış olduklarını söylemiştik. İşte bir diğer kanıtlanan etki ise dolunay dönemlerindeki yaralanma oranları üzerine. 2011 yılında World Journal of Surgery’de yayınlanan bir araştırma ile sağlık personelleri deneye katılımcı olarak çağrıldılar. Buna göre sağlık personellerinin yüzde kırkından fazlası, dolunay dönemlerinde yaralanma ve hastaneye başvuruların daha fazla olduğunu, hatta her türlü olay neticesinde acil durum çağrılarına gelen arama oranlarının dolunay dönemlerinde yüzde üç arttığını sonrasında; yani Ay’ın diğer evresine geçişte bu oranın yüzde altı olarak düştüğünü söylediler.

9. Kanun ve Düzene Etkisi

Dolunayın insanlar üzerine etkilerini inceleyen başlıca üç isimden bahsetmek mümkündür. Bunlar Arnold Lieber, Michal Zimecki ve C.P. Thakur’dur. Özellikle Thakur ve Lieber’in çalışmalarından etkilenen İngiliz Andy Parr (Polis Müfettişi), 2006 yılı içerisinde işlenmiş suçları dolunay dönemine göre kümelemiştir. Buna göre, adam öldürme oranlarının dolunay safhasında diğer günlere oranla daha yüksek olduğunu gözlemlemiştir. Öte yandan güney İngiltere sokaklarında, 2007 yılının yazından bu yana dolunayda görevlendirilmiş daha fazla devriye aracı görmek mümkündür. Bunun nedeni de pek tabi ki dolunay evresi ve şiddet arasındaki etki oranına inancı gözler önüne sermektedir.

10. Duygular Üzerine Etkisi

Dolunayın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış İnsanlar Üzerine Etkileri

Duygu değişimlerine etki eden sebepler antik çağlardan günümüze kadar merak konusu olmuştur. Bu değişimlere sebep olarak farklı farklı nedenler sunulmuştur. Ay ve duygusal değişimlerde bu nedenlerden birisidir. Bu konuya nörobilim açısından değinen Mark Filippi; deneylerinde, Ay’ın farklı evrelerinde ve özellikle dolunay döneminde, beynimizin nörotransmiter üretiminin daha etkin olduğunu gözlemlenmiştir. Her olaya karşı büründüğümüz davranış ve ruh hali ise dolunay evresinde daha etkin olan bu sistem neticesinde, normale göre daha fazla değişkenlik gösterir. Filippi’ye göre, bu dönemde daha enerjik, daha yaratıcı ve daha odaklı bir benliğe bürünüyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!