Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

6 dk okuma süresi


2
12 Paylaşım, 2 puan

Ülkemizin her bölgesi dört mevsimde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Yemekleri, hırçın denizi, fıkraları ve türküleri ile meşhur Karadeniz, ülkemizin en dikkat çekici bölgelerindendir. Karadeniz’de doğa harikası yerleri görmek isteyen ziyaretçilerin akınına uğrayan birçok nokta mevcuttur. Göl kenarında yürüyüş yaparken huzura, dik yamaçlardan tepeye tırmanırken adrenaline, yemyeşil yaylasında oksijene doyabilirsiniz. Biz de eşsiz doğasıyla görenleri adeta büyüleyen Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

1. Sümela Manastırı

Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Trabzon Maçka’da bulunan Sümela Manastırı denizden tam 1.150 metre yüksekte konumlanmıştır. Altındere Vadisi içinde yer almaktadır. “Meryem Ana Manastırı” adı ile de bilinir. Milattan sonra 365-395 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde inşa edilmiş ve tarih boyunca Hristiyanlar tarafından kutsanarak çok önemli bir yere sahip olmuştur. Yıllar içinde birçok değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiştir. Manastır içinde her biri sanat eseri olan freskler bulunmaktadır. Dik kayalıklara yapışmış gibi bir görüntüsü vardır. UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan manastır, Karadeniz gezisi sırasında uğramadan geçilmeyecek yerler arasındadır. Karayolu ile ulaşım sağladıktan sonra, orman içinde kısa bir yürüyüş yaparak manastıra ulaşabilirsiniz. Manastıra vardığınızda dik kayalıklardan göreceğiniz manzara ile doğasına, içindeki freskler ile sanata hayran kalabilirsiniz.

2. Abant Gölü

Karadeniz bölgesinde yer alan Abant Gölü, insanları eşsiz doğasıyla büyüleyen en popüler gezilecek yerler arasındadır. Bolu ilindedir. Dört mevsim ziyaret edebileceğiniz ve huzur bulabileceğiniz bir atmosfere sahiptir. Yeraltındaki tektonik çöküntüler sonucu oluşmuş doğal bir göldür. Göl ve çevresi birçok türden canlıya da ev sahipliği yapmaktadır. Bu türlerden 51’i endemiktir. Bu sebeple göl ve çevresi 1988 yılında “Tabiat Parkı” ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Mevsimine göre yeşilin, sarının ve kahverenginin her tonunu burada görebilirsiniz. Piknik ve yürüyüş yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Göl içinde kamp kurabilir, mangal keyfi yapabilir veya olta ile balık tutabilirsiniz. Amatör bir fotoğrafçı bile olsanız Abant Gölü size harika kareler yakalamanız için bir fırsat sunmaktadır. Burada bir günün size yetmeyeceğini düşünüyorsanız yakın çevrede konaklamak için birçok otel ve pansiyon seçeneği bulabilirsiniz.

3. Hamsilos Koyu

Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en kuzey ucu olan İnceburun’da bulunan koy Sinop sınırları içinde yer alır. Halk arasında “Hamsaroz” olarak da bilinen doğa harikası koy, 1. derece doğal sit alanıdır. İskandinavya fiyortlarına benzerliği sebebi ile fiyort olarak anılsa da Türkiye’de buzullar deniz seviyesine kadar inmediğinden bu mümkün değildir. Sinop’un cazibe merkezi olan Hamsilos Koyu, ziyaretçilerin es geçmediği bir alan haline gelmiştir. Tertemiz havası ile oksijene doyacağınız bu alanı 150 kuş türü barınmak, konaklamak ya da göç amaçlı olarak tercih etmektedir. Bitki örtüsü çok zengindir ve 6 endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Karadeniz’e yolunuz düştüğünde Hamsilos’ta yapabileceğiniz birçok aktivite vardır. Mesire alanlarında piknik yapabilir, deniz bisikleti kiralayabilir veya kamp kurabilirsiniz. Doğa harikası alanı yakından incelemek isterseniz tekne turuna çıkabilirsiniz.

4. Anzer Yaylası

Rize şehir merkezine 54 km uzaklıkta bulunan Anzer Yaylası, Aşağı Anzer (Çiçekliköy) ve Yukarı Anzer (Ballıköy) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Temiz havasıyla ciğerlere, yemyeşil doğasıyla gözlere bayram ettirmektedir. Rize’de mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır. Yaylada çok sayıda endemik türde çiçek bulunmaktadır. Dünyaca ünlü Anzer balı bu çiçeklerden elde edilmektedir. Anzer balının üretimi sınırlıdır ve çok faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık güçlendirici ve kan temizleyici olarak kullanılır. Anzer Yaylası’na yaz mevsiminde giderseniz her yıl ağustos ayının birinci haftasında düzenlenen Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri’ne katılabilirsiniz. Maceracı bir ruha sahipseniz yamaç paraşütü yapabilir, zirve tırmanışlarına katılabilirsiniz. Kamp kurmak ve trekking yapmak için de uygun bir alandır.

5. Ulugöl

Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Ulugöl, Karadeniz bölgesinde yer alan ve gidenleri eşsiz doğasıyla büyüleyen gezilecek yerler arasındadır. Ordu’nun en büyük gölüdür. 2009 yılında tabiat parkı ilan edilmiştir. Çok çeşitli hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle sonbahar mevsiminde sararmış yapraklar tam bir görsel şölen yaşatır. Ziyaret edenler tarafından ölmeden mutlaka gidilmesi gereken bir yer olarak tanımlanan Ulugöl, el değmemiş ve doğal güzelliğini koruyan alanlardandır. Gidiş yolu virajlı olsa da varıldığında ilk andan hayran kalınan bir yerdir. Şehrin stresinden uzaklaşmak ve kafa dinlemek için tercih edilebilecek bir alandır. Ulugöl’de piknik, doğa yürüyüşü ve bisiklet turu yapabilirsiniz. Birbirinden harika fotoğraf kareleri yakalamak için oldukça uygun bir alandır. Yaban hayatını gözlemleme şansı bulabilirsiniz. Günübirlik gelmek size yetmez ise alana yakın konaklama yerlerinde kalabilir veya çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

6. Çal Mağarası

Yaklaşık oluşum süresinin 8 milyon yıl olduğu düşünülen Çal Mağarası, Trabzon’un Düzköy ilçesindedir. Şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Doğu Karadeniz’in en popüler ziyaret noktalarından biridir. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olma özelliğini taşımaktadır. 8 kilometre uzunluğunda olduğu bilinmektedir ancak hala keşfedilmeyi bekleyen birçok yeri vardır. Mağaranın yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki alanı ziyaretçilere açıktır. 2003 yılında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmıştır. Mağara içinde rahat bir hava akımı bulunduğu için astım ve sinüzit rahatsızlıklarına iyi geldiği düşünülmektedir. Tarihi bir kalenin altında yer almaktadır. İçinde akan deresi, sarkıt ve dikitleri ile büyüleyici bir görüntüsü bulunmaktadır. Yıl boyunca ziyarete açık olan Çal Mağarası’na giderken yanınıza mutlaka fotoğraf makinenizi almalısınız.

7. Valla Kanyonu

Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Valla Kanyonu dünyanın en derin ikinci kanyonudur. Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesinde, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer almaktadır. “Vahşi cennet” olarak nitelendirilen kanyonun Türkiye’de başka bir örneği bulunmamaktadır. 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden gezi için kanyona gelen dört öğrencinin kaybolup, on dört gün sonra Kastamonu’nun başka bir ilçesi Cide’den çıkmaları ile ülkede bilinirliği artmıştır. Kanyon içinde 40’tan fazla şelale vardır. Akbaba ve şahin gibi yırtıcı kuş türlerine rastlamak mümkündür. 3 kilometrelik yürüyüş alanına sahip kanyon, çeşitli endemik bitkiler de barındırmaktadır. Kanyon alanında kamp yapma imkanı bulunmamaktadır, günübirlik ziyaret için uygundur. Dik bir kayanın tam tepesinde bulunan seyir kanyonundan hem ürkütücü hem de hayranlık uyandıran manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

8. Ladik Gölü

Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan doğal bir göldür. Tektonik hareketlerle meydana gelen çukura suların dolmasıyla oluşmuştur. İlçedeki balıkçılık sektörüne ve turizme katkısı yüksek bir alandır. Çok sayıda kuş ve balık türüne ev sahipliği yapan gölde özellikle Turna ve Tatlı Su Levreği lezzetiyle meşhurdur. Bunun yanı sıra üzerinde bulunan yüzen adalarla ilgi çekici bir yerdir. Çiçekçilik ve seracılıkta çok değerli bir materyal olan torf madeni burada bulunur. Yaz mevsiminde su seviyesi düşse de sonbahardan sonra yağan yağmurlar ve kışın Akdağ’a düşen kar ile tekrar eski halini almaktadır. Su kayağı, yelkenli yarış ve sörf gibi spor aktiviteleri için uygun bir alandır. Burada şehrin gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir gün geçirebilir, göl manzarasına karşı balığınızı yiyebilirsiniz. Yemyeşil doğal alanda piknik yapabilir veya seyir kulesine çıkıp güzel manzaranın keyfine varabilirsiniz.

9. Fırtına Deresi

Rize Çamlıhemşin’de bulunan Fırtına Deresi 57 kilometre uzunluğa sahiptir. Eski adı “Peruma” olan dere çay bahçeleri içinden akmaktadır. Üzerinde 5 adet taş köprü bulunur. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilere eşsiz bir doğal güzellik sunmaktadır. İçinde bulunduğu Fırtına Vadisi koruma önceliği bulunan 200 ekolojik bölgeden biridir. Cenevizlilerden kalma Zil Kale ve Kale-i Bala burada görülebilir. Vadi içinde yer alan restoranlarda Karadeniz bölgesine özgü yerel lezzetleri dere manzarasına karşı tadabilirsiniz. Kış mevsiminde gitmeyi tercih ederseniz, bu aylarda düzenlenen yüzme şenliğine katılabilirsiniz. Rafting yapmak için çok elverişli parkurlara sahiptir. Derede birçok türden balık bulunduğundan olta balıkçılığı için de uygundur. Adrenalin seviyorsanız ekstrem bir spor olan zipline sporunu burada deneyimleyeme fırsatı bulabilirsiniz.

10. Boraboy Gölü

Doğasıyla Büyüleyen Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Amasya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Boraboy Gölü, doğal bir heyelan set gölüdür. Boraboy Gölü ve çevresi Amasya’nın en önemli endemik bitki alanı olma özelliğini taşımaktadır. Göl içinde alabalık, yayın, sazan, kızılkanat gibi balık çeşitleri yaşamaktadır. Göl kenarına kadar araçla gidebileceğiniz asfalt yol bulunmaktadır. Piknik, doğa yürüyüşü, göl-deniz bisikleti, fotoğraf çekimi, bitki ve yaban hayatı gözlemi gibi aktivitelerin yapılabileceği bir rekreasyon alanıdır. Alan içinde ailece konaklayabileceğiniz 20 adet kır evi bulunmaktadır. Doğa ile baş başa kalmak isterseniz kamp yapmak için de uygun bir yerdir. Gölün etrafını yürüyerek dolaşmak için ormanlık alandaki patika yoldan yürüyebilirsiniz. Yürüyüşün sonunda gölü yüksekten izlerken burasının gizli kalmış bir cennet olduğunu düşüneceksiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!