Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

5 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Doğallığıyla öne çıkan ve tam bir şifa deposu olan kefir, sütün fermente edilmesiyle ortaya çıkan son derece sağlıklı ve faydaları saymakla bitmeyecek türden bir içecektir. Beslenme ve sağlık uzmanlarının tavsiyelerine göre, düzenli ve programlı bir şekilde kefir tüketerek iki veya dört hafta içerisinde bedensel ve zihinsel sağlığınızda gerçekleşen pozitif yöndeki değişimleri rahatlıkla gözlemleyebilir ve inceleyebilirsiniz. Kalp sağlığı, sindirim sistemi ve cilt sağlığı gibi içeriğimizde listelediğimiz diğer pek çok alanda mucizevi faydaları olan doğal probiyotik deposu kefirin saymakla bitmeyecek etkilerini sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Kalp Sağlına Etkisi

Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

Yaşam tarzımız, günlük iş veya okul stresimiz, günün yorgunluğu gibi pek çok şey kalp sağlığımız üzerinde fazlasıyla etkilidir. Ancak kalbimizi başlıca etkileyen temel sorun ise yaşantımızda dengesiz ve kötü beslenme tarzına sahip olmaktır. İşte bu noktada doğal probiyotik olan ve oldukça sağlıklı bir seçenek olan kefirin kalp sağlığına karşı mucizevi faydaları vardır. Örneğin; damarlarda birikebilen ve zamanla damarlarda tıkanıklık yaratabilen sağlıksız yağların oranını hızla düşürmektedir. Kan basıncını ve hipertansiyona karşı da oldukça faydalı olan kefir, içeriğindeki probiyotik mikroorganizmalar sayesinde kişinin yaşam tarzına bağlı olan kalp sorunlarına yakalanma riskini azaltır.

2. Sindirim Sistemine Etkisi

Probiyotikler arasında bulunan kefir, içeriğindeki maya ve bakteriler sayesinde fermente edilir. Bunun neticesinde, tıpkı diğer süt ürünleri gibi içeriğinde B1, B12 ve K2 vitaminlerini, folik asit, amino asit, magnezyum ve enzim içerir. Zengin içeriği ise insan bünyesinde başta sindirim sistemini sonrasında bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili çözümlerden birisidir. Öte yandan besin değeri oldukça fazla olduğundan, kefir tüketimiyle bedeninizin bağışıklık sistemini güçlendirerek; kış aylarında ve mevsimsel hastalıklara yakalanma riskinizi azaltacak bir seçenektir. Hazımsızlık sorununuz var ise kendinize koca bir bardak kefir hazırlayıp, tüketmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

3. Cilt Sağlığına Etkisi

Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

Her insanın dönem dönem cildiyle ilgili problemleri olabiliyor. İşte tam da bu zamanlarda düzenli bir şekilde tüketilen kefirin oldukça fazla yararını görebilirsiniz. Yara izleri, yanıklar, egzama gibi cildinizde oluşan anormalliklere karşı alabileceğiniz önlem olarak kefir; vücuttaki ölü bakterileri, metabolitleri ve cilt hücrelerini iyileştirmek konusunda etkilidir. Süt ve süt ürünlerinin alt kolu olarak fermente içecek olan kefir, içeriğinde hyaluronik asit bulundurur. Bu asit çeşidi kozmetik alanında kullanır. Özellikle cilde nem ve denge sağlayan hyaluronik asit, ciltteki yara ve yanıkların iyileştirilmesinde kullanılan başlıca maddedir. Kefir ise oldukça yoğun bir şekilde bu aside sahiptir.

4. Kemik Sağlığına Etkisi

Kemiklerimiz vücudumuzun tüm ağırlığını taşıyan protein, kalsiyum, magnezyum ve çinkodan oluşan organlarımızdır. Kefir, süt ve yoğurt; sağlıklı kemikler için gerekli olan harikulade kalsiyum ve K2 vitamin kaynağıdır. Vücudumuzdaki kalsiyum seviyesi ne kadar zayıfsa, doğru orantılı olarak kemiklerimizde o denli zayıf olur. Kalsiyum, kemiklerin güçlenmesi için oldukça önemlidir. Öte yandan K2 vitamini ise kemiklerin sağlığını ve yapı taşlarını koruma altına almak adına gereklidir. Gün içinde tükettiğiniz yüz gram kefir, günlük olarak almanız gereken kalsiyum değerinin yüzde yirmisini karşılamaktadır. Kemik sağlığınız için kefiri hayatınıza dahil etmeniz oldukça önemli.

5. Böbrek Sağlığına Etkisi

Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

Mucizevi faydaları saymakla bitmeyen kefirin, doğal bir probiyotik olarak; böbrek ve karaciğerlere olan yararı da göz ardı edilemeyecek kadar kıymetli ve özeldir. Özellikle ilaç kullanmak durumunda kalan kişilerde, ürik asit ve kreatin miktarı zararlı olabilecek düzeylerde artış gösterebilmektedir. Kefirin içeriğinde bulundurduğu probiyotik popülasyon; ürik asit ve kreatin dengesini sağlar. Doğal olarak böbreklere binen yük azalır ve böbrekler işlevlerini daha rahat yerine getirir. Ayrıca kefir, safra kesesinde oluşan taşların dökülmesinde de oldukça faydalı bir içecektir. İdrar yolu enfeksiyonlarında, ürik asiti azalttığı için daha hızlı iyileşme sağlayan bu mucizevi içeceğe başvurabilirsiniz.

6. Kilo Kaybına Etkisi

Günlük hayatınızın bir parçası olarak kefir tüketmeye başlamakla beraber, metabolizmanızdaki olumlu değişimleri kolayca gözlemleyebilirsiniz. İçeriğinde bulunan mineraller, vitaminler ve probiyotikler, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını ve kilo vermeyi fazlasıyla kolaylaştırır. Öte yandan vücuttaki zararlı kimyasalların ve toksik maddelerin atılmasına da yardımcı olur. Anti-enflamasyon, hiperkolesterolemi ve probiyotiklerin bir arada bulunduğu bu içecek, kolay ve hızlı bir şekilde kilo kaybınızı destekler niteliktedir. Kefir tüketiminden sonra aşırı yemek yemek veya aşırı yeme dürtünüz azalır. Çünkü kefir sizlere tokluk hissi sağlar. Sağlıklı diyet planınızda kefiri eksik etmeyin.

7. Kansere Karşı Etkisi

Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

Bilimsel olarak yürütülen bir çalışmada; farelere bir çeşit kanser hücresi enjekte edildikten sonra, deneklere kefir tüketimi sağlanarak sonuçlar raporlanmıştır. Sonuçlar kefirin farelerde kansere karşı son derece etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca çalışmada varılan bir diğer sonuç ise kefirin bağışıklığı arttırdığı yönünde olmuştur. Bir başka çalışmada ise kefir tüketiminin özellikle meme kanserinde etkili olduğu ispatlanmıştır. Tüm bu bilimsel dayanaklara bağlı olarak kefirin kansere karşı oldukça güçlü bir savunma mekanizması yarattığı kanıtlanmış bir gerçektir. Kefir, kanser hücrelerinin büyümesini ve hücresel yapısını bozarak, hastalıkla savaşan insanlara en büyük desteklerden birisini sağlar.

8. Vücut İltihaplarına Karşı Etkisi

Faydasını saymakla bitiremediğimiz kefirin bir diğer yararı ise birçok zararlı mikroorganizmaya karşı anti bakteriyel duvarlar örerek, bizleri vücudumuzda oluşabilecek iltihaplanmalara karşı korumasıdır. Yapılan bir çalışma, kefirin farklı türlerdeki bakteri ve maya türlerine karşı antibiyotik etkiler üretebilme potansiyelini açığa çıkarmıştır. Antimikrobiyal etkileri, doktorunuzun sizlere rahatsızlandığınızda verdiği antibiyotiklerle yarışır cinstedir. Zararlı bakterileri öldürür, hatta bedenimizde zararlı bakterilerin büyümesine karşı içerdiği bileşiklerle zırh görevi görerek fayda sağlar. Bakteri hücrelerine saldıran ve onları öldürebilen bakteriyosin, kefirin içinde oldukça makul miktarda bulunmaktadır.

9. Bağırsak Sağlığına Etkisi

Bağırsaklarımız sindirim sistemimizde oldukça önemli pozisyondadır. Bağırsakların korunması için gerekli olan probiyotikler ile organ sağlığımıza destek verir. Belirli işlenmiş gıdalar ve yaşam tarzımızda sahip olduğumuz alışkanlıklar neticesinde ortaya çıkan; hazımsızlık, şişkinlik, asit reflüsü, hayat kalitemizi düşürebilir. Bu nedenle sağlıklı bakterilerin bağırsaklarımıza verilmesi oldukça önemli bir husustur. Probiyotikler tamda bu görevi üstlenir. Kefir, süt, yoğurt ve türevleri probiyotik açısından oldukça zengindir. Bu tarz rahatsızlıklar yaşadığınız dönemlerde bol bol ve düzenli olarak kefir kullanmak, bu rahatsızlıkların önüne geçer ve bağırsak sisteminizi korumaya yardımcı olur.

10. Kolesterole Karşı Etkisi

Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

Kolesterol insan vücudunda bulunan bir çeşit yağ türüne verilen isimdir. Ancak olması gerekenden fazla bir değerde bulunduğunda yüksek kolesterol dediğimiz teşhis ortaya çıkar. Yüksek kolesterolde damarlarda sertleşmeler ve damar kanallarında yağ birikimleri sıklıkla gözlemlenir. Doğal bir probiyotik olan kefirin ise yüksek kolesterole karşı verilen savaşta mucizevi faydaları bulunmaktadır. Yüksek kolesterolün önüne geçilemediğinde veya kontrol altında tutulamadığında ortaya çıkabilecek değerler kalp krizi riskini arttırma ihtimali taşımaktadır. Düzenli olarak, özellikle “fitosterol” ve “stanol” bileşiklerini içeren türde kefir tüketimi; yüksek kolesterolü düşürerek, olası bir kalp krizi riskinin önüne geçer.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!