Doğal Probiyotik Olan Kefirin Mucizevi Faydaları

3 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Kimilerinin severek tükettiği kimilerinin de içmekten hoşlanmadığı fermente edilmiş bir süt ürünü kefir. Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden olan bu besin doğal olarak probiyotik içermekte. Ayrana benzeyen ve mayhoş tadıyla öne çıkan içecek, kalsiyum, magnezyum, biotin ve yüksek miktarda vitamin kaynağı. Probiyotik özelliği sayesinde sindirim sistemini de büyük ölçüde düzenler ve doktorlar tarafından da tavsiye edilir. İlaç görevi görerek hastalıklardan korur. Metabolizmayı güçlendirir. Yararları saymakla bitmeyen bu mucizevi besine yakından bakmakta fayda var. Biz de dergiCE olarak doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydaları listesini sizler için derledik.

1. Sindirim Sitemini Düzenler

doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydaları

Kefir, fermente edilmiş bir süt ürünüdür. İçinde maya ve faydalı bakteriler bulunmaktadır. Ayrana benzemektedir. Birçok çalışma probiyotik içeren süt ürünlerinin insan sağlığına olan katkılarını kanıtlamıştır. Geçmişte bazı hastalıklardan kurtulmak amacıyla da başvurulmuştur. Besin değeri de yüksek olan kefirin bilinen en büyük yararı sindirim sistemini düzenlemesidir. Kefir, bu sistemdeki organların sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve sindirim sisteminde meydana gelen ülser, gastrit gibi hastalıklardan korunmayı sağlar. Hazımsızlığa iyi gelir. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin oluşumunu destekler.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydaları

Bağışıklık sistemi, vücudu hastalıklara karşı koruyan ve zararlı maddelere karşı kalkan görevi üstlenen bir düzeni ifade eder. Kefir bu düzenin baş koruyucularından biridir. Bağırsaklardaki yararlı bakterilerin üremesini teşvik eder. Bu sayede bakterilerin neden olduğu hastalıkların riski en aza iner. Özellikle çocukların büyüme dönemlerinde kefir tüketmeleri önerilir. Probiyotik, protein, vitamin ve mineral oranları yüksek olduğundan zararlı bakterilerin bağışıklık sisteminizi etkilemesinin önüne geçer. Yetişkin bireylerin günde en az bir bardak kefir içmesinde sakınca görülmemektedir.

3. Mideyi Korur

Doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydalarını anlattığımız listenin üçüncü sırasında mideye olan katkıları var. Probiyotik deposu olan kefir sindirim sistemini düzenlediği gibi mideyi de korur. Antibiyotik etkisiyle mide ülserinin oluşmasına sebep olan bakterileri yok eder. Glisemik indeksi düşüktür. Krampları hafifletir ve şişkinliği azaltır. Asitli içecekler en büyük zararı mideye vermektedir. Kefir, asitli içeceklerin neden olduğu tahribatı önler. Hassas bir midesi ve kronik olarak ağrısı olanların düzenli olarak kefir tüketmesi önerilir. Ayrıca protein oranı da yüksek olduğu için tokluk hissi yaratır. Fazla kilo alımının önüne geçer.

4. Cilde ve Saçlara İyi Gelir

Sağlıklı bir cilt ve saça sahip olmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey beslenme düzeninizi geliştirmektir. Canlı, genç görünen, sağlıklı ve parlak bir cildin sırrı, vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tüketmekten geçer. Kefir, içerdiği vitaminler ve güçlü bileşenler sayesinde cildi içten besler. Saç köklerini güçlendirir ve daha sağlıklı uzamasını sağlar. E vitamini ve antioksidan bakımından da zengindir. Böylelikle hücre yenilenmesi kolaylaşır. Kefir, toksinlerin vücuttan atılmasını da sağlar. Bu etkilerin hepsini görebilmeniz için kefiri düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir.

5. Uykusuzluğu Ortadan Kaldırır

doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydaları

Doğal probiyotik olan kefirin mucizevi faydaları listemizin beşinci maddesine geldik. Kefir sinir sistemine iyi geldiği için, uygun miktarda tüketildiği vakit stresin azalmasında rol oynar. Uykusuzluk üzerinde de etkilidir. Aslında uykusuzluk ve stres gibi sorunların kaynağında birçok neden yatar. Sağlıksız ve kötü beslenmek bile uykusuzluğun nedenleri arasında gösterilmektedir. Fakat ruh sağlığının iyi olması için beden sağlığına da çok dikkat etmek gerekir. Kefir de beden sağlığınızı koruyan besinlerin başında gelir. B vitamini içerdiği için sinirlerin yatışmasında da rol oynar.

6. Kemikleri Güçlendirir

Osteoporoz (kemik erimesi) günümüzde birçok insanın hayatını kötü şekilde etkilemektedir. Güçlü bir kemik yapısına sahip olmak ve kemik erimesinin önüne geçmek için süt ve süt ürünlerin doğru miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Gerekli kalsiyum besinlerden alınmadığı takdirde, bu ihtiyaç kemiklerden sağlanmaktadır. Böyle olunca da kemikler güçsüzleşmekte, yumuşamakta veya kırılmaktadır. Kefir, yüksek oranda kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerdiği için özellikle büyüme dönemindeki çocuklar ve kemik erimesine maruz kalan yaşlılar için büyük önem taşımaktadır.

7. Kanserle Savaşır

Kanser, dünyada birçok insanın hayatını kaybetmesinde etkin bir rol oynamaktadır. Tıptaki gelişmelerin yanında hastalar alternatif yolları da denemektedir. Literatürde farklı kanser türleri olsa bile çözüm yolları benzerlik taşımaktadır. Genetik faktörlerin dışında, doktorlar stresten ve kötü beslenmeden uzak bir hayat önermektedir. Bazı çalışmalar kefirin antikanserojen etkiler yarattığını kanıtlamıştır. Kanser oluşumuna sebep olan hücrelerin oluşumunun engellendiği görülmüştür. Kan şekerinin düzenlenmesi ve kalp rahatsızlıklarının azaltılmasında da kefir güçlü bir besindir. Fakat tüm hastalıklar için uzman gözetiminde bir tedavi gerekmektedir. Doğru beslenme, hastalıklarla savaşırken doktor gözetimiyle eş zamanlı yürütülmelidir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen üye girişi yapın!