Ders Çalışırken Verimli Olmanın 10 Yolu

2 dk okuma süresi


5
11 Paylaşım, 5 puan

Ders çalışmak çok zorken, çalışılan dersten verim almak hiç de kolay değildir. Oysa verimli ve etkili çalışma başarının en önemli faktörüdür. Her sınav dönemi yaklaşırken iyi ve planlı çalışacağımıza dair kendimize söz versek de çoğumuz bu sözü tutamaz. Bu sebeple başarılı olmak ve hedeflerimize ulaşmak için verimli olmamızı sağlayacak yöntemleri belirlemeli ve bu yöntemleri hayatımıza uygulamalıyız. dergiCE ekibi olarak ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu listesini sizler için hazırladık.

1. Bir Amacınız Olsun

ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu

Verimli bir çalışmanın olmazsa olmazıdır bu madde. Neden çalışmanız gerektiğinizi belirlemek sizi o pes etme noktasında ayağa kaldıracak en önemli etkendir. Hedeflerinizi yazın, çalışma alanınıza ve sürekli gözünüzün önünde bulunacak yerlere asın. Bir hedefinizin olması sizi her zaman harekete geçirir.

2. Vaktinizi Güzel Değerlendirin

ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu

Kendinizi tanımanız vaktinizi güzel bir şekilde değerlendirmek için çok önemlidir. Sonuçta herkes ilgi ve yetenek bakımından farklıdır. Bu sayede planınızı sadece ders çalışmak amaçlı yapmaz sosyal aktivitelerinize de yer vererek planlarınızın aksamasına engel olmuş olursunuz.

3. Dikkatinizi Dağıtan Şeylerden Kurtulun

ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu

Dikkatinizi dağıtan etkenlerin başında telefon ve bilgisayar gelmektedir. Ayrıca çalışma ortamınız dağınık ve düzensiz olması da dikkatinizi dağıtabilir. Çalışma ortamınızı düzenli ve temiz tutmaya özen gösterin ve ders çalışırken elektronik aletleri olabildiğince kullanmamaya çalışın.

4. Çalışma Ortamı

ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu

Kendinize ait bir alanınızın olması çok önemli. Çalışma masanızda takvim ve saat bulundurun. Çalışma alanınızın ışığının yeterli olduğundan da emin olun.

5. Derslere Önceden Hazırlık Yapın

Günün konusunu dersten önce çalışmak derste konuyu daha çabuk anlamanıza ve konuyu pekiştirmenize yardımcı olur. Ayrıca anlayamadığınız kısımları daha kolay çözüme ulaştırırsınız.

6. Dersleri Aynı Anda Çalışmayın

Masa ve oda düzeniniz kadar dikkatinizin de sadece bir noktada olması son derece önemli. Aynı anda bir çok farklı derse çalışmak dikkatiniz dağıtır ve veriminizi düşürür. Bu sebeple dersleri birbirinden ayırmak önemlidir.

7. Sürekli Tekrar Yapın

Dersten önce hazırlık yapmak kadar dersten sonra da konulara bakmak önemli. Bilgileri kalıcı hafızaya göndermek için aynı gün içinde tekrar etmek gerekir.

8. Çeşitli Kaynaklar Kullanın

Kaynaklarınızın farklı ve çok olması konuyu derinlemesine anlamanızı sağlar. Özellikler güncel ve güvenilir kaynaklar kullanmaya dikkat etmelisiniz.

9. Öğrendiklerinizi Not Edin

En etkili yöntemlerde biri yazarak çalışmaktır vakit kaybı gibi algılansa da bilgileri bu sayede kalıcı hale getirebilirsiniz. Hem duyusal ve hem de görsel olarak hafızayı desteklemiş olursunuz.

10. 40 Dakika Ders 10 Dakika Mola

ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu

Ders çalışırken verimli olmanın 10 yolu listemizin son maddesine geldik. Ara vermeden çalışmak yapılan en büyük hatalardan biridir. Siz ara vermeden çalışmaya devam etseniz de veriminizi bir süre sonra kaybetmiş olacaksınız ayrıca buna ek olarak zamanınız da boşa gidecektir. Bu sebeple 40 dakikada bir 10 dakikayı aşmayacak molalar verin. Verdiğiniz molalarda öğrenciler için üretilmiş telefon uygulamalarına da göz atabilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!