Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

5 dk okuma süresi


11
13 Paylaşım, 11 puan

Hem tiyatro oyunlarıyla karşımıza çıkan hem de sinemada oynamış olduğu her rolün hakkını veren Demet Akbağ, 1986 yılında Zeki Ökten’in “Davacı” adlı filminde Dursun’un karısı rolüyle sinemaya giriş yapmıştır. Birçok ödüle sahip olan başarılı oyuncu Ezel Akay, Nuri Bilge Ceylan, Çağan Irmak ve Yılmaz Erdoğan gibi Türk Sinemasının önemli isimleriyle çalışmıştır. Beyaz perde de hem şehirli kadına hem de Anadolu kadınına öyle güzel hayat vermiştir ki, Demet Akbağ denince zihnimizde asla tek bir profil belirmiyor. Biz de sizler için Demet Akbağ’ın oynadığı başlıca filmlerden en unutulmaz replikler listesini derledik. Keyifli okumalar!

1. Vizontele’nin “Sıti Ana’sı”

Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

Demet Akbağ’ın unutulmaz replikler listesinde oynadığı filmlerden ilk olarak Vizontele filmi akla gelir. 2001’de Senaristliğini ve yönetmenliğini, Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı komedi filmi olan Vizontele’de, Belediye Başkanın eşi “Sıti Ana’ya” hayat vermiştir. Eğlenceli kadrosuyla, eşsiz bir oyunculuk sergilemiş isimlerden birisi de Demet Akbağ’dır. O yıl “Altın Portakal Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu Ödülünün” haklı sahibi olmuştur. Filmdeki en akılda kalıcı repliği Vizontele ile karşılaştığında dünyayı evine getireceğini söyleyen Nazmi Bey’e, oyunculuğu ile ve mimikleri ile vermiş olduğu “Sebep?” cevabıdır. Bu cevap zihinlerimize ilk sırada yer etmiştir.

2. Neredesin Firuze’nin “Hayalperesti”

Film, 2004 yılında vizyona girmiştir. Yönetmenliğini Ezel Akay’ın senaristliğini Levent Kazak’ın yapmış olduğu ve oldukça geniş bir kadroya sahip olan bu eğlenceli filmde, Demet Akbağ karşımıza “Firuze” rolüyle çıkıyor. Sanatçı oynadığı bu filmdeki rolüyle “26. SİYAD Türk Sineması Ödülleri En İyi Kadın Oyuncu” ve “9. Sadri Alışık Ödülleri Sinema Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne” layık görülmüştür. Şizofren hastası kadını canlandıran Akbağ’ın en unutulmaz repliği “Ya Evde Yoksan” şarkısının ardından kahkaha atarak “Olur mu öyle şey çocuklar, ben hep evdeyim.” demesi ile akıllara kazınmıştır.

3. Organize İşler’in “Fizik Hocası”

Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

Organize işler filmi Aralık 2005’te vizyona girmiştir ve dramatik komedi serisinin ilk filmidir. Filmin hem yazarı hem yönetmeni Yılmaz Erdoğan, bu sefer daha sakin bir rolle karşımıza çıkarıyor Demet Akbağ’ı. Fizik hocası Nuran Ocak… Kızı rolünde Özgü Namal ve eşi rolünde Altan Erkekli yer almaktadır. Nuran Ocak ve ailesi istemeden suça bulaşmıştır. Filmde kızıyla beraber organize olmuş bir çeteye karşı planlar kurup, kaptırdıkları parayı alabilmek için çabalayan, anne ve kızı görüyoruz. Anne ve kızın arabada geçen diyaloglarında “Kusura bakma tatlım bu benim ilk yasa dışı eylemim” repliği, rolünü özetler niteliktedir. Demet Akbağ’ın bu repliği, oynadığı filmlerden unutulmaz hale getiren komik replikler arasında sayılabilir.

4. O…Çocukları’nın “Mehtap Annesi”

2008’ de yayınlanmış olan filmin yönetmenliğini Murat Saraçoğlu, senaristliğini ise Sırrı Süreyya Önder yapmıştır. Toplumsal değer yargıları, eğitim, gelenek ve görenekler, çocuk psikolojisi, militarist baskı ortamının irdelendiği bir dram filmidir. Akbağ bu filmde “Mehtap” karakterinde rol almıştır. Demet Akbağ’ın oynadığı filmlerinde ki unutulmaz repliklerinden biride Özgü Namal’la olan sahnesindeki “Yetti be! Ne yapıyorsun sen bu çocuklara he? Onlar burada, kendilerini korumayı öğrenerek büyüyorlar anladın mı? Onların hayatları bu. Öyle ilerde kavga çıktı diye yan odaya alacak kimse olmayacak yanlarında, görecekler her şeyi ki başa çıkmanın yolunu öğrensinler” repliği ile bizleri de oldukça etkilemiştir.

5. Eyvah Eyvah’ın “Assolist Firuzan’ı”

Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

2010 yılına geldiğimizde, Çanakkale’nin Geyikli beldesinde başlayan hikâyenin, yönetmenliğini Hakan Algül’ün üstlendiği, senaryosunu Ata Demirer’in yazdığı komedi üçlemesinin her birinde Demet Akbağ rol almıştır. Oynamış olduğu bu komedi filminde, İstanbul’daki bir müzikhol de assolist olan Firuzan ile Klarnetçi Hüseyin’in yolları kesişir ve yanlış yerde yanlış zamanda olmanın şoku ile, bulundukları durumdan kurtulabilmek için hepimizin bildiği üzere kör taklidi yapmaya başlayan Firuzan karakterinin “Göremiyoruz biz burası emlakçımı?” diye mafyaya yönelttiği unutulmaz repliğiyle bizleri kahkahaya boğmuştur.

6. Kurtuluş Son Durağın “Vartanuş’u”

Filmin yönetmenliğini Yusuf Pirhasan’ın, senaristliğini Barış Pirhasan’ın, yaptığı 2012 yapımı filmde, “Vartanuş” rolüyle yer alıyor. Saadet Apartmanı’nda kendi hallerinde yaşayan 5 kadın, beraber daha da güçlü olduklarının farkına varırlar. Şiddettin psikolojik ya da fiziksel hiç fark etmeksizin, her türlüsüne karşı olunduğunu repliğinden anlayabiliyoruz, “Korkmuyoruz, utanmıyoruz, gizlenmiyoruz. Dayak yiyoruz, aşağılanıyoruz, aldatılıyoruz ama yalnız değiliz. Hodri meydan, herkes duyacak, herkes görecek, hayat bizden yana, şefkat bizden yana, çocuklar bizden yana” diyerek içimizde alkış isteği uyandırmıştır.

7. Hükümet Kadın’ın “Xate’si”

Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

Yönetmenliği ve senaristliği Sermiyan Midyat’a ait olan bu komedi filminde Demet Akbağ 2013’de karşımıza Midyat Belediye Reisi “Xate” olarak çıkıyor. Kocası öldükten sonra belediye başkanlığı koltuğuna oturur, ortalama bir ev kadını olarak işinde gayet başarılı ve güçlü bir karakterdir. Üstelik Xate, karşılaştığı sorunları kadınca tekniklerle çözebilecek kadar da zeki bir kadındır. Çocuklarının okuma yazması olmayan Xate’yi kandırması üzerine “Benim parmağım yoktur hiçbir şeyde, benim önüme neyi verdilerse ben onu parmaklamışım…” demesiyle hepimizi kahkahaya boğmuştur. Tabii sonrasında hem okuma yazma öğrenmiş hem de ilçeye getirdiği su ile hepimizin yüreğine su serpmiştir.

8. Kış Uykusu’nun “Necla’sı”

Bir Nuri Bilge Ceylan filmidir. 2014 yapımı bu film her bir karesinde sanat kokusunu sinema perdesinden bizlere ulaştırmayı başarmıştır. Demet Akbağ’ın, bu sefer Aydın Bey’in kardeşi rolünde oynadığı “Necla” karakteri ile karşımızdadır. Bu filmde de kendisini unutulmaz repliği ile gördüğümüz Necla, Kardeşi ile devamlı bir zıtlaşma halindedir. Gergin karakterimiz, “küçük iğneleyici anlamlı sözler, küçük alaycı dudak kıvrımları, nasıl da bıkmışım, nefret etmişim bütün bunlardan şimdi daha iyi anlıyorum. Necdet’ten af dileme isteğimin arkasında yatan asıl neden belki de hepinizden, bütün bunlardan kurtulmak istememden başka bir şey değil şimdi daha iyi anlıyorum.” dediği anda hepimiz aynı hisleri paylaşmıyor muyuz?

9. Nadide Hayat’ın “Nadide Çiçeği”

2015 yılında Çağan Irmağın yönettiği ve senaryosunu Ali Demirel’in yazdığı drama komedi türü bir filmdir. Hayat arkadaşını ansızın kaybeden Nadide büyük bir boşluğa düşer. Zaman içinde hobiler edinse de bunlar kendisine yetmemiştir. Radikal bir kararla, yıllar önce bıraktığı bölümü okuyup bitirmeyi kafasına koyar ve okuluna geri döner. Yepyeni bir başlangıç yapan Nadide yeniliğe yelken açmıştır. Demet Akbağ’ın unutulmaz repliği “Bu hayat benim. Yarısını başkaları için yaşadım. Geriye ne kadar ömrüm kaldı bilemiyorum. Belki kırk, belki bir gün. Bundan sonraki hayat benim ve ben nasıl istiyorsam öyle geçecek. Ben bu gemiden mutlu ineceğim.” diyerek hepimize hayat dersi veriyor.

10. 9 Kere Leyla’nın “Lilith’i”

Demet Akbağ’ın Oynadığı Filmlerden Unutulmaz Replikler

2020 yılına ait olan ve Dijital Platform’da Komedi türüyle yayınlanan, yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı, senaristliğini ise Adnan Yıldırım ve Özlem Lale’nin üstlendiği, izleyiciler tarafından eleştirilere maruz kalmış olsa da müzikal, fantastik, mitolojik unsurlar barındıran filmde, Akbağ’ı bu sefer Adem’in Leyla’sı olarak görüyoruz. Demet Akbağ’ın oynadığı diğer filmlerden de bilindiği üzere en unutulmaz replikler sıralamasında, “Âdem ya da Âdem’ler. Âşık olmak yetmez. Kendini ispatlayacak ya kadın lazım. Uğruna ölürüm diye kandırabileceği bir kadın; sonra çok sevdim öldürdüm. Beni sevmiyordu öldürdüm. Başkasını sevdi öldürdüm. Cinsiyet meselesi değil bu, zihniyet meselesi” diyerek mesajı izleyiciye iletmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
17
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
9
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!