Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

5 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Hiç kusursuz bir şekilde evden çıkıp, günün sonunda enkaz gibi içeri girdiniz mi? Makyajınızın ilk uyguladığınız zamanki gibi görünmesini sağlamaya çalışmak bazen bir sanat gibidir. İster çılgın bir konsere hazırlanın ister gece uzun bir yemeğiniz olsun bu faydalı tüyoları not almak isteyeceksiniz. Daha güzel bir makyaj için 10 ipucu sayesinde sizin de makyajınız daha kalıcı olabilir. Keyifli okumalar!

1. Cildinizi Hazırlayın

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Uzun süre makyajınızı yüzünüzde taşıyacaksanız, cildinizi hazırlamayı unutmamalısınız. Bu, cildinizi hem peeling hem de nemlendirici ile beslemeyi içerir. Cildinize henüz makyaj değdirmeden, tertemiz ve olabildiğince pürüzsüz olduğundan emin olmanız gerekir. Kalıcı bir makyaj için önce yüzünüzün buna hazır olması lazım. Peeling, cildinizin taze ve temiz olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, makyajınızın kalan ölü deri hücreleriyle dökülmesini de durdurur. Cildinizi nemlendirmek, makyajınıza yapışması için temiz bir temel sağlar. Ayrıca gün geçtikçe göze çarpan ince çizgileri ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.

2. Makyaj Bazı Kullanın

Bazı mağazalarda ismi ‘Primer’ olarak geçen makyaj bazının gerçekten bir şey yapıp yapmadığı çok tartışılan bir konuydu. İşe yarayıp yaramadıkları uzun süre konuşuldu fakat doğru olan makyaj bazını alırsanız, işe yarayacağından emin olabilirsiniz. Makyaj bazı size pürüzsüz bir yüzey sağlayacak en önemli etkendir. Uygulandığında yapışkan bir dokuya sahip olan makyaj bazları, fondöteninize tutunacak bir şey verdiği için uzun süre kalıcı makyaj için harikadır. Göz kapaklarınıza makyaj bazı kullanmak, göz farınızın daha uzun süre dayanacağı ve kırışmayacağı anlamına gelir. Farınızı uygulamadan önce sadece kapatıcı ve sabitleyici pudra kullanın.

3. Su Geçirmez Ürünler Alın

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Uzun süre makyajınızı korumak istiyorsanız, birçok şeyi düşünmelisiniz. Su geçirmez ürünler kullanmak için sadece havuz kenarında olmayı ya da sinemada üzücü bir filme gitmeyi beklememelisiniz. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz, özellikle bu ürünleri tercih etmelisiniz. Çünkü su geçirmez ürünlerin formülü sıvıyla savaşmak için tasarlanmıştır. Artık bu ürünleri daha sık bulabilirsiniz. Su geçirmez ürünler suya karşı dayanacak şekilde formüle edilmiştir, bu nedenle elbette tüm gün dayanacak güce sahiptirler. Su geçirmez maskara ve göz kalemi de kesinlikle yerinden oynamaz.

4. Doğru Temeli Seçin

Temelleri sağlam atmazsanız, makyajınız hızla kaybolabilir. Bu yüzden doğru fondöteni seçmek çok önemlidir. Herkes için mükemmel bir fondötenin formülü farklı olabilir. Bu yüzden çevrenizdekilerin ne kullandığına aldanmadan, kendi cildiniz için doğru fondöteni seçin. Bu adım gerçekten uzun süre kalıcı makyajın en önemli adımıdır. Ağır yağ bazlı bir fondöten yüzünüzden kayacaktır. Bunlar daha uzun süre dayanma eğiliminde olduğu için nemli yerine mat bir fondöten seçmeniz iyi olabilir. Uzun süre kalıcı fondöten formülleri aramak da iyi bir fikirdir. 24 saat dayanan fondötenler, tüm gün kullanmasanız bile harika bir seçenektir.

5. Pudradan Vazgeçmeyin

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Uzun süre kalıcı makyajın bir diğer önemli bileşeni de onu pudra ile sabitlemektir. Bu, sıvı ürünlerinizin hareket etmesini ve yüzünüzden kaymasını önleyecektir! Ayrıca, beğendiğiniz görünüm buysa, pudra size biraz daha fazla kapatma alanı sağlar. Uzun süre kalıcı makyaj, insanların “baking”i seçmesinin nedenlerinden biridir. Bu yöntem, makyajınızın gün boyunca hareket etmemesi veya oksitlenmemesi için gözlerinizin altına, alnınıza, burnunuza ve çenenize yarı saydam sabitleyici pudra uyguladığınız yerdir. Ayrıca makyajınızın kırışmasını durdurur ve ince çizgilerin oluşmasını engeller. Herhangi bir krem ürününü muadili bir pudra ile ayarlamak, makyajınızın gün boyu kalıcı olmasını sağlamanın en iyi yoludur.

6. Yüzünüze Dokunmayın

Bu gerçekten çok önemli, sakın yüzünüze dokunmayın. Bu, size sürekli söylenen şeylerden biri olabilir. Daha kalıcı bir makyaj için 10 ipucu arasında bu en dikkat etmeniz gerekenlerden biridir. dokunmamak, makyaj yapmasanız bile tavsiye edilen şeydir. Pis ellerinizle cildinize dokunmak cildiniz için kötü olacağı gibi, makyajınızın kalıcı olmamasının temel sebeplerinden de biridir. Çünkü yüzünüze her dokunduğunuzda elinizle o makyajı biraz daha silersiniz. Bu nedenle kolunuzun üzerine uzanmamak, gözlerinizi ovuşturmamak ve tümüyle yüzünüze hiç dokunmamak için çaba göstermeye çalışın. Yoksa dağınık bir görünüme sahip olabilirsiniz.

7. Daha Az Ürün Kullanın

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Bazen, daha çok makyaj yaparsanız bu makyajın daha uzun süre dayanacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu düşünce doğru değildir. Bazen daha az ürün kullanmak, makyajınızın daha uzun süre yüzünüzde kalmasını sağlayabilir. Ne kadar fazla katmanı yüzünüze sürerseniz, en yukarıda kalan makyaj parçalarının silinmesi o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Bu yüzden bir daha makyajınızı yaparken olabildiğince az ürün kullanmayı deneyin. Makyajınızı hafif katmanlar halinde uygulamak, gün boyunca daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Ayrıca, daha doğal görünen bir görünüm bırakacaktır.

8. Sabitleyici Sprey Alın

Sabitleyici sprey sadece makyajınızın kusursuz görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda o makyajı yerinde tutmaya yardımcı olacak. Sabitleyici spreyi uygulamayı bilmiyorsanız, endişelenmeyin. Spreyinizi birkaç fıs sıktıktan sonra yüzünüze gelen spreyin kurumasını bekleyin. Cildiniz nemliyken sakın yüzünüze dokunmayın, ıslaklığın tamamen geçmesini bekleyin. Bu ıslaklık makyajınızı bozmak için değil, sabitlemek için üretilmiştir. Daha mat veya daha nemli görünüm için farklı spreyler deneyebilirsiniz. Böylece hangi görünümün sizin için daha ideal olduğunu rahatça bulabilirsiniz.

9. Kaliteli Ürün Kullanın

Bazen fiyat performansından dolayı çok tercih etmeyeceğiniz bir fondöteni alabilirsiniz. Belki de sadece rengini sevdiğiniz için adını bile bilmediğiniz bir ruju aldınız. Fakat kaliteli ürünler kullanmak çok önemlidir. Özellikle de süngerleriniz ve fırçalarınız söz konusu olduğunda. Kaliteli süngerlerle birlikte fondötenleri ve göz farlarını uygulamak için kaliteli fırçalar kullanmak, makyajınızın kalıcı olmasını ve aynı zamanda harmanlanmış görünmesini sağlar. Daha kalıcı bir makyaj için 10 ipucu içinde fırçalarınıza önem vermek uzun süre kalıcı makyaj söz konusu olduğunda tahmin ettiğinizden çok işinize yarayacaktır.

10. Rujunuzu Katmanlara Bölün

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Dudak ürünlerinin tüm gün sizi idare etmesi gerçekten çok zor. Makyajınızın tüm gün kusursuz görünmesini sağlamak için rujunuzu sürekli tazelemeniz gerektiğini fark etmişsinizdir. Dudağınıza süreceğiniz ürünlerin ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz en kolay hile, dudak kaleminizi rujunuzun altına sürmektir. Bu, dudağınıza ikinci bir katman ekler. Eğer parlatıcı eklemek isterseniz kötü bir haberimiz var, bu parlatıcıyı sürekli yeniden uygulamanız gerekecek. Fakat eğer tüm gün makyajınızın kalmasını isterseniz dudağınıza tamamen yapışan mat rujları tercih etmelisiniz. Bu, kesinlikle parlatıcılardan daha kalıcı olacaktır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
4
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!