Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

3 dk okuma süresi


1
14 Paylaşım, 1 puan

Makyaj, biz kadınların hassas noktasıdır. Makyaj yapmak göründüğü gibi kolay bir işlem de değildir. Farklı aşamalar, farklı ürünler gerektirir. Tüm bu ürünlerin uygulama şekilleri de birbirinden farklıdır. Hal bu iken makyaj yapmanın kolay olduğunu söylemek tabi ki mümkün değildir. Hepimiz makyajımızın gün içinde sönüp gitmesinden şikayetçiyizdir. Aklımızda her zaman daha kalıcı makyaj nasıl yapılır sorusu vardır. Makyajımızı daha kalıcı hale getirmek için farklı yöntemler uygulamamız gerekir. Şimdi hep birlikte daha kalıcı makyaj için 10 ipucu listemizi inceleyelim!

1. Makyajdan Önce Cildinizi Temizleyin

Daha Kalıcı Makyaj İçin 10 İpucu

Daha kalıcı makyaj için 10 ipucu listemizin en önemli maddesi, cilt temizliği. Makyajınızın daha kalıcı olmasını istiyorsanız işe ilk olarak cildinizi temizleyerek başlamalısınız. Cildi temizlemenin makyajın kalıcılığına ne etkisi var diye düşünenleriniz elbette ki vardır. Ciltteki gözeneklerin kapalı olması yüzünüzün donuk ve mat görünmesine sebep olabilir. Bu durum makyajın cildinize oturmamasını ve kirli bir görüntü oluşmasını tetikler. Bu nedenle öncelikle yüzünüzü bir yüz yıkama jeliyle veya bir peeling yardımıyla yıkayıp gözenekleri arındırmalısınız.

2. Cildinizi Nemlendirin

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Yüzüm yeterince yağlı, nemlendiriciye gerek yok diye düşünmeyin. Cildiniz yağlı bile olsa mutlaka her gün cildinizi nemlendirin. Nemlendirdikten sonra 5-10 dakika cildinizin nemi emmesini bekleyin.

3. Makyaj Bazı Kullanın

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Bir diğer aşamamız makyaj bazı. Cilde nemlendirici uygulamak kalıcı bir makyaj için yeterli olmayabilir. Nemlendirici her ne kadar cildi parlak gösterse de, fondöteninizin tüm gün kalıcı olmasını sağlamaz. Bu aşamada makyaj bazı oldukça etkili bir makyaj öncesi üründür. Nemlendirici ve baz aynı görevi görmez. Nemlendirici sürdüm baza gerek yok diye düşünmeyin. Sürekli baz kullanmanıza gerek yok ama yoğun makyaj yapacağınız zaman ya da özel günlerde mutlaka baz kullanın.

4. Fondöteninizi Doğru Seçin

Fondöten, makyaj çantamızın olmazsa olmazları arasında. En önemli aşama tabi ki de fondöten seçimi. Cildinize uygun olmayan bir fondöten kullandığınızda her ne kadar uğraşırsanız uğraşın yaptığınız makyajın hiçbir hükmü olmaz. Doğru fondöten seçimi makyajın kalıcılığında önemli bir etkendir. Tek ihtiyacınız tüm gün bozulmayan, aynı zamanda terlemeye, bulaşmaya, temasa dayanıklı bir fondöten. Ten renginize de uygun olması tabi ki önemli. Bu nedenle fondöten seçerken hassas davranmalısınız.

5. Sabitleyici Pudra Kullanın

Daha Kalıcı Bir Makyaj İçin 10 İpucu

Pudralar fondötenin kremsi dokusunu kurutur. Parlaklığı alıp makyajı dondurarak sabitleyici görevi görürler. Özellikle de yağlı ciltlerin olmazsa olmazı. Tüm makyajınızı bitirdikten sonra tampon hareketler veya yumuşak uçlu bir fırça ile yüzünüze pudra uygulayarak makyajınızı sabitleyebilirsiniz.

6. Pudra Kullanımında Aşırıya Kaçmayın

Sabitleyici olarak pudra kullanabilirsiniz dedik ama elbette ki bunun miktarı önemli. Pudranın yoğun bir tabaka şeklinde uygulanması unlu kurabiye görünümü şeklinde tabir ettiğimiz çirkin bir görüntü doğurabilir. Bu nedenle pudrayı kararınca uygulamak gerekir.

7. Allık Kullanımına Dikkat Edin

Allık soluk yüzünüze renk verir. Aynı zamanda allık yüzünüzü canlandıran, elmacık kemiklerinizi belirginleştiren bir üründür. Tabi ki bu doğru kullanımda mümkün. Allık sürerken yapmanız gereken tek şey gülümsemek. Gülümseyin ve elmacık kemiklerinizin yüksekte kalan kısımlarına allığı dağıtın. Tüm bunların yanı sıra maalesef allık gün içinde en çabuk dağılıp kaybolan ürün. Eğer allığınızın kalıcı olmasını istiyorsanız fondöteni uygulamadan önce likit allığı uygulamak. Makyaj bittikten sonra da toz allık uygulamak. Bu şekilde çift allık uyguladığınızda kalıcılığı yakalayacaksınız.

8. Kalıcı Mat Ruj

Mutlaka gün içinde bir şeyler yiyip içmektesiniz. Bu durum mevcut iken rujun kalıcılığın beklemek saçma olur. Bunun için yapmanız gereken kalıcılığı yüksek bir ruj kullanmak. Bir diğer yöntem ise dudağınızın üstüne bir kağıt mendil veya ona benzer bir şey koymak. Sonra üzerinden nötr bir pudra ile geçerek rujunuzun hem kalıcı hem mat hem de daha doğal olmasını sağlayabilirsiniz.

9. Eyelineri de Sabitlemeyi Unutmayın

Sıra geldi göz makyajının kalıcılığını arttırma yöntemine. Basit ama bir o kadar da etkili yöntemlerden birisi. Yapmamız gereken eyelineri kullandıktan sonra üzerine aynı veya yakın tonda bir göz farı uygulamak. Böylece eyelinerinizin tüm gün dayandığını göreceksiniz.

10. Sabitleyici Sprey!

Daha Kalıcı Makyaj İçin 10 İpucu

Sabitleyici sprey kullanmak makyajınızın kalıcılığını arttıracak ürünlerin başında yer alıyor. Makyajı uyguladığınız ve makyajınıza temas edecek bölge arasına set kurarak temasın makyajınızı etkilemesini engelliyor. Ayrıca makyajdaki cakey görünümünü de yok ediyor. Sabitleyici sprey tam bir makyaj kurtarıcısı. Bu nedenle makyajdan sonra spreyle sabitlemeyi kesinlikle göz ardı etmeyin.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!