D Vitamini Eksikliğini Gösteren 10 Belirti

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Güneş girmeyen evlerde sıkça rastlanılan bir eksiklikten bahsedeceğiz bugün; D vitamini eksikliği. Vücudumuz ve bağışıklık sistemimiz için oldukça önemli olan D vitamini, birçok insanın yokluğunu çektiği bir vitamin türü. Fakat belirtilerini bilmediğimiz için çoğumuz bunun farkına dahi varamıyoruz. dergiCE olarak, vücudumuzda D vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti listemizin size yol göstereceğine inanıyoruz.

1. Duygu Durumu Değişimi

d vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti

Depresyon diyerek çok genellemek istemedik, bu yüzden ani duygu durumu değişiklikleri demek daha açıklayıcı olacaktır. D vitamini eksikliğinin en yaygın belirtisi bir anda değişen duygular. Eğer çok mutluyken bir anda ruh haliniz değişiyor ve mutsuz hissediyorsanız muhtemelen D vitamini eksikliğiniz var ya da manik depresif de olabilirsiniz, bizce bir doktora görünmekte fayda var.

2. Baş ve Boyunda Terleme

d vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti

Garip gelebilir fakat D vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti arasında terlemek de var. Eğer baş ve boyun terlemeniz her zamankinden daha fazla olmaya başlamışsa ve sizi rahatsız edecek duruma gelmişse, bir doktora görünmenizde fayda var.

3. Azalmayan Yorgunluk

d vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti

Kendinizde işlerinizi halledecek gücü bulamıyor ve sürekli dinlenmek istiyorsanız muhtemelen D vitamini eksikliği yaşıyorsunuz. Çünkü D vitamini eksikliği kaslarda ve vücut iskeletinde zayıflık yaratıyor. Üşengeçlik de yapıyor olabilirsiniz, burası ayrı bir konu tabi…

4. Kramplarda Artış

d vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti

Günlük hayatta oturma, kalkma, yürüme gibi sıradan aktiviteleri yaparken kramplar yaşıyorsanız D vitamini eksikliğiniz olabilir. Biraz önce bahsettiğimiz gibi zayıflayan vücut iskeleti, sık sık kramp yaşamanıza neden olabiliyor.

5. Sık Sık İshal Olmak

Eğer ayda birden fazla kez ishal olma durumu yaşıyorsanız D vitamini eksikliğini yaşamanız olası. D vitamini eksikliğinin en erken belirtisi ishaldir. Çünkü vücuttaki sindirim sistemini destekleyen en önemli vitamin, D vitaminidir.

6. Geçmeyen Nezle ve Grip

Bağışık sisteminizin güçlü olmasını sağlayan en önemli vitamin olan D vitamini, eksikliği durumunda sık sık ve uzun süreli hastalıklar yaşamanıza sebep oluyor. Özellikle kış aylarında, güneşin yokluğu ile daha da artan bu durumun önüne geçmek için D vitamini takviyesi şart.

7. Tansiyonun Bir Anda Yükselmesi

Eğer tansiyonunuz, hiç olmadık anlarda birden yükseliyorsa D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Çünkü D vitamini, tansiyonun düzenli bir şekilde seyretmesi için büyük bir öneme sahip. Kısaca tansiyonunuzun bir anda yükselmesi, D vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti arasında.

8. Vücut Yaralanmalarının Geç İyileşmesi

Hücrelerin yenilenmesine ve kanın daha çabuk pıhtılaşmasına yardımcı olan D vitamini, eksikliğinde; vücut yaralanmalarının geç iyileşmesine neden olabiliyor.

9. Saç Dökülmelerinin Artması

Günde 150 tele kadar dökülme normal olarak kabul edilebiliyor. Elbette saç dökülmesinin birçok ayrı nedeni söz konusu fakat saç dökülmelerinin nedenlerinden biri de D vitamini eksikliği. Saç köklerini besleyen D vitamini, saçların daha kalın ve sağlam bir yapıda olmasını sağlıyor.

10. Unutkanlığın Artış Göstermesi

d vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti

D vitamini eksikliğini gösteren 10 belirti arasında unutkanlık faktörü de yer alıyor. Tabii sadece D vitamini değil birçok vitaminin eksikliği, hastalığın en büyük habercisi durumunda. Eğer vücut, yeteri düzeyde D vitamini depolayamazsa, ilerleyen günlerde unutkanlık ve dikkat eksikliğini ortaya çıkarabiliyor.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç