Çok Şaşıracaksınız: Ünlülerin Eski Meslekleri

5 dk okuma süresi


8
16 Paylaşım, 8 puan

Hiç kimse birdenbire ünlü olmamıştır. Hayatlarındaki belli serüvenlerden sonra bu yola çıkan sevilen ünlüler, eskiden bambaşka işlerle de ilgilenmişlerdir. Meşhur olmadan önceki hayatlarına çok şaşıracaksınız ve ünlülerin eski meslekleri sizi hayrete düşürecek. Ünlü olduktan sonra yaptıkları işlerle fazlasıyla para kazanan ünlüler bu konuma hemen gelmemiştir. Hayatın içinde birbirinden farklı işlerle uğraşarak geçimlerini sağlamaya çalışmışlardır. Kimisi garsonluk, kimisi de mimarlık yapmıştır. İşte bambaşka işlerle uğraştıktan sonra ünlü olup herkesi şaşırtan isimler ve onların eski meslekleri!

1. Cüneyt Arkın

Çok Şaşıracaksınız Ünlülerin Eski Meslekleri

Asıl adı Fahrettin Cüreklibatır’dır. Oyuncu, senarist, yapımcı ve yönetmendir. Cüneyt Arkın’ın eğitimini aldığı mesleği ise doktorluktur. Eskişehir’in Karaçay köyünde doğmuştur. Babası Kurtuluş Savaşına katılan Hacı Yakup Cüreklibatır’dır. Çocukluk yılları koyun gütmekle, ahır temizlemekle ve bahçe işlerinde koşuşturarak geçmiştir. Ama hayali hep doktor olmaktır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandığında eğitim masraflarını devlet bursu ile karşılamıştır. Yaz tatillerinde ise memlekete gitmek yerine İstanbul’da kalarak hastanelerde pratik yapmıştır. Gurebada ve Haseki’de staj yapmıştır. Maddi durumu pekiyi olmadığı için de bir hocasının yardımı sayesinde ağır ve yatalak hastaların bakımı işini yapmıştır.

2. Ercan Kesal

Nevşehir’de 1959 yılı doğmuş olan Ercan Kesal, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Birçok köy ve kasabada doktorluk yaparak yıllarını geçirmiştir. İstanbul Ticaret Üniversitesinde uygulamalı psikoloji masterı ve antropoloji doktorası yapmıştır. Tıp Fakültesi öğrencisi olduğu yıllarda şiirler ve öyküler yazmıştır. Paris’te dil eğitimi alan oyuncu Ercan Kesal daha sonra beyaz perde ile tanışmıştır. Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak isimli filmi ilk deneyimi olmuştur. Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da filmlerinde de yer almıştır. Bir Zamanlar Anadolu’da filminin senaryosunu Ceylan ile birlikte yazmışlardır ve 2012 yılında en iyi senaryo birincisi seçilmiştir.

3. Halit Ergenç

Çok Şaşıracaksınız Ünlülerin Eski Meslekleri

Halit Ergenç 30 Nisan 1970 İstanbul doğumludur. Babası Sait Ergenç, hem müzisyendir hem de tanınan bir Yeşilçam oyuncusudur. Başarılı oyuncu lise döneminde şarkı söylemiştir. Üç yıl boyunca Ajda Pekkan ve Leman Sam’ın vokalistliğini yapmıştır. Aynı dönemlerde dans öğretmenliği de yapmıştır. Ajda Pekkan’ın konserinde dansçı olarak yer almıştır. İTÜ Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri bölümünde eğitim almaya başladıktan sonra istediği mesleğin bu olmadığına karar vermiştir. Mimar Sinan Üniversitesi Opera bölümünü kazanmıştır fakat daha sonra açılan Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümüne geçmiştir. Öğrencilik yıllarında bilgisayar operatörlüğü ayrıca pazarlamacılık gibi işler de yapmıştır.

4. Mabel Matiz

Mabel Matiz 1985 doğumludur. Asıl adı Fatih Karaca’dır fakat Mabel Matiz olarak adını duymuştur. Çocukluk yıllarını ve ilk gençlik yıllarını Erdemli’de müzik sevdası ile birlikte geçirmiştir. 2003 yılında üniversite için İstanbul’a yerleşmiştir. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunudur. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İnsan Hakları Hukuku yüksek lisan bölümüne başlamış ama yarın bırakmıştır. Lise ve üniversite zamanlarında kısa süreli de olsa gitar ve şan dersleri almıştır. Üniversite yıllarında ise ilk müzik çalışmalarını gerçekleştirmeye başlamıştır. Daha sonra kendi içine dönerek şarkılar yazmaya başlamıştır. O zamanlarda ilk kişisel ev kayıtlarını almaya başlamıştır. Çalışmalarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır.

5. Canan Ergüder

Çok Şaşıracaksınız Ünlülerin Eski Meslekleri

Canan Ergüder’in ünlülerin eski meslekleri kategorisinde yer almasının nedenini öğrenince çok şaşıracaksınız. Çocukluğunda 10 sene bale eğitimi almıştır. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı bölümünü kazanmıştır fakat bir sene okuduktan sonra okulu bırakarak ABD’ye gitmiştir. Amerika’da 4 sene Sosyoloji ve Tiyatro okumuştur sonra oyunculuk üzerine yüksek lisans yapmıştır. Bir yandan da garsonluk yapmıştır. Okul arkadaşı Chris Burke ile evlenmiştir ve Amerika’da çalışma izni aldıktan sonra da para kazanamadığı tiyatrolarda oynamıştır. Tiyatronun yanında garsonluğa devam etmiştir. Bıçak Sırtı projesi ile de ilk kez seyirci karşısına geçmiştir.

6. Candan Erçetin

10 Şubat 1963 tarihinde Kırklareli’nde doğmuştur. Galatasaray Lisesinden sonra da İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünde okumuştur. 1986 yılında yani üniversite son sınıftayken sınıfta Norveç – Oslo’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda, Onlar grubunda Türkiye’yi temsil etmiştir. Konservatuvar eğitimini de 1991 yılında tamamlamıştır. Müzik hayatına 1989 yılında gece kulübünde şarkı söyleyerek başlamıştır. Galatasaray Üniversitesinde müzik öğretmenliği yapmıştır. Aslında bir arkeolog olan Candan Erçetin çok şaşıracaksınız dediğimiz eski meslekleri farklı olan ünlülerin arasındadır.

7. Armağan Çağlayan

Çok Şaşıracaksınız Ünlülerin Eski Meslekleri

Armağan Çağlayan uzun yıllardır ekranlarda olan isimlerdendir. Yapımcı, hukukçu ve yazarlık kariyeri bulunmaktadır. 1966 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans ve İşletme Fakültesi Anabilim Dalında doktora yapmıştır. Aslında hukuk fakültesi mezunu bir avukat olan Armağan Çağlayan halkın içerisine Popstar jürisi olarak girmiştir. Popstar 2018 yarışmasında Deniz Seki, Bülent Ersoy ve Can Bonomo ile birlikte jüri üyeliği yapmıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde İletişimde Yaratıcılık dersinde öğretim görevlisi olmuştur. Beykent Üniversitesinde de bazı bölümlerde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Radikal gazetesinde köşe yazıları yazmıştır ayrıca röportajlar da yapmıştır.

8. Oktay Kaynarca

Çok şaşıracaksınız diye düşündüğümüz eski meslekleri çok daha farklı alanlarda olan ünlülerin hikâyelerinden birisi de Oktay Kaynarca’nın hikâyesidir. 1965 yılında Malatya’da doğan Oktay Kaynarca’nın eğitim hayatı anne ve babasının yurt dışında çalışmak zorunda olmasından dolayı biraz zorlu geçmiştir. Anneannesinin yanında büyümüştür. Ortaokulda bir sene kalmıştır ve liseyi altı senede tamamlamıştır. Okulu bitirdikten sonra araba fabrikasında elektrik işçisi olarak çalışmaya başlamıştır. Çalışırken konservatuvar sınavlarına girmiştir. İstanbul Üniversitesi Konservatuarı Oyunculuk Bölümünü 1991 yılında bitirmiştir.

9. Nursel Köse

Malatya’da 29 Mart 1961 tarihinde dünyaya gelen Nursel Köse aslında mimarlık mezunudur. Köln Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunudur. Mezun olduktan sonra da Almanya’da mimarlık yapmıştır. Öğrenciyken ilgilendiği tiyatronun ardından komedyen, yazar, şair, aktris ve radyo tiyatrosu yazarı olarak çalışmıştır. Daha sonrasında Almanya’da bir kabare grubu kurmuştur. Almanya ve Almanca konuşulan ülkelerde turneler yaparak bir sürü oyun oynamıştır. Alman ve Türk dizilerinde rol almıştır. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de başarıyla anılan bir oyuncudur. En büyük tutkusu ise komedidir. Hark Bohm’un yönetmenliğindeki 1988 yılı Alman filmi Yasemin ile sinemadaki ilk rolünü almıştır.

10. Nejat İşler

Çok Şaşıracaksınız Ünlülerin Eski Meslekleri

İstanbul’da 28 Şubat 1972 yılında Dünyaya gelen Nejat İşler birçok farklı alanda çalışmıştır. İlkokuldan sonra Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde eğitim almıştır. Yeni okulunda popüler olmak istemiştir ayrıca derslerinden kaçmak için okulun tiyatro koluna girmiştir. Liseden sonra üniversiteye girememiştir ve para kazanmak için çay partileri düzenlemiştir. Tabii bu iş onu borca soktuğu için bırakmıştır. Borçlarını kapatabilmek için t-shirt alıp satmıştır. Kış aylarında da t-shirt yerine dergi ve plakları satmıştır. Daha sonra da Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümünü kazanmıştır. Askerlik için okuduğu bölümü ve üniversiteyi okumaktan vazgeçmiştir. Tiyatrolar gününde Taksimde dolaşırken bir tiyatro sahnesini seyretmiştir. Bunun ardından konservatuvar sınavına girmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
14
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
9
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!