Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

4 dk okuma süresi


2
10 Paylaşım, 2 puan

Gerek kamera önünde gerek kamera arkasında büyük başarılar elde etmiş ikonik bir isim. Bir Avuç Dolar, Birkaç Dolar İçin ve İyi, Kötü ve Çirkin üçlemesiyle büyük çıkış yakalamış; o günden bugüne de ivmesini hiç kaybetmeden birçok ödüllü yapıma imza atmış aktör, yönetmen, yapımcı ve besteci. Tabi ki Clint Eastwood’dan bahsediyoruz. Her ne kadar daha çok oyuncu kimliğine aşina olsak da; yönetmen koltuğuna da geçmiş ve çoğu kez çektiği filmlerin hakkını vermiş. 90’ıncı yaş gününü kutladığımız 2020 yılında, sizler için Clint Eastwood yönetmenliğindeki en iyi filmler listesi oluşturduk. Hadi başlayalım!

1. Affedilmeyen (1992)

Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

David Webb Peoples’ın senaryosunu yazdığı, Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı enfes bir film. William Munny (Clint Eastwood) eski bir katildir. Eşinin ölümüyle beraber geçmişe sünger çekerek hayatını çocuklarına adamıştır. Schofield Kid’in ziyaretiyle işler değişecek, Will yeni bir maceraya atılacaktır. En iyi film ödülü de dahil 4 Oscar kazanmış, IMDB puanı 8.2 olan Affedilmeyen; oyuncu kadrosunda ayrıca Morgan Freeman’ı da barındırıyor. Western sevmeyenlerin bile ön yargılarını bir kenara bırakıp mutlaka izlemesi gereken bir klasik.

2. Milyonluk Bebek (2004)

Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı filmin baş rollerini Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman paylaşmaktadır. Frankie Dunn (Clint Eastwood) yalnızca erkeklere eğitim veren bir boks antrenörüdür. Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), Frankie’nin öğrencisi olmak istemektedir ancak boksa başlayacak yaşı geçmiştir, üstelik de bir kadındır. Maggie azimle çalışmayı sürdürür, nihayetinde Frankie’yi ikna eder. Bu olay Maggie’nin kariyerinde dönüm noktası olacaktır, ta ki ringde bir talihsizlik yaşayana kadar.

3. Gran Torino (2008)

Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

 Walt Kowalski (Clint Eastwood) bir Kore gazisidir. Yeniliklere kapalı, aksi bir ihtiyar olan Kowalski yalnız bir hayat sürmektedir. Komşularına karşı ön yargılı ve ırkçı bir tutum içerisindedir. Ancak çok değerli Gran Torino’sunu çalmaya çalışan Thao Lor isimli genç bir adamla zaman içerisinde güzel bir arkadaşlık filizlenir ve Kowalski’nin tabuları yıkılır. Bu sırada mahallenin başı çetelerle derttedir. Kowalski, arkadaşını ve komşularını onlardan korumak ister. Filmin senaryosu çok özgün değil, yine de keyifle izlenebilecek bir yapım.

4. Iwo Jima’dan Mektuplar (2006)

İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen Iwo Jima çıkartmasını konu alan film, Japon askerlerinin bakış açısıyla çekilmiştir. Aynı yıl, yine Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Atalarımızın Bayrakları da çıkartmayı Amerika cephesinden ele almaktadır. Ancak Iwo Jima’dan Mektuplar’la benzer başarıyı yakalayamamıştır. Film, çıkartma sırasında yazılmış mektuplardan yola çıkarak muharebeden ve Japon askerlerinin hayatlarından kesitler sunmaktadır. Tamamen Japonca çekilmiş Iwo Jima’dan mektuplar savaşın iç yüzünün başka bir dilde anlatımıdır.

5. Kanunsuz Josey Wales (1976)

Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

Eastwood’un hem yönetmenliğini yaptığı hem de baş rolünü üstlendiği bir yapım daha… Film, Asa Earl Carter’ın “The Rebel Outlaw: Josey Wales” isimli kitabından uyarlanmıştır. Ailesi öldürülen Josey Wales’in (Clint Eastwood) intikam alması konu edilmiş. Western türü, biraz mizahla birlikte sunulmuş. Çatışma sahneleri vasat, oyunculuklar oldukça iyi. Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler listesine westerni mümkün olduğunca dahil etmemeye çalışsak da bu tür içerisinde ön plana çıkan filmlere kayıtsız kalamadık. Affedilmez’i beğendiyseniz Kanunsuz Josey Wales’e de bir göz atmanızda fayda var.

6. Gizemli Nehir (2003)

Film; “Shutter Island”, “Gone Baby Gone” gibi eserlerin de yaratıcısı Dennis Lehane’nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır. Jimmy Markum (Sean Penn), Dave Boyle (Tim Robbins), Sean Devine (Kevin Bacon) üç çocukluk arkadaşıdır. Dave’in, polis kılığındaki kişiler tarafından kaçırılıp tacize uğramasının ardından üç arkadaşın yolları ayrılır. Yıllar sonra, Jimmy’nin kızının gizemli ölümü üçlüyü yeniden bir araya getirir. Ancak bu defa arkadaş değil, farklı saflardalardır. Sadece oyunculuklar için bile izlenmeye değer. Clint Eastwood’un hiçbir sahneyi ikinci kez çekmediği düşünülürse oyuncu kadrosuna şapka çıkarmak gerek.

7. Sahtekar (2008)

Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

Orijinal ismi olan “Changeling”, bebeklik döneminde bir çocuğun (periler tarafından) bir başkasıyla değiştirilmesi anlamına geliyor. Konusu itibariyle filme çok uygun bir isim. Ne yazık ki Türkçeye, çok şiddetli bir beyin fırtınasının (!) ardından sahtekar olarak çevrilmiş. Senaryo, yaşanmış bir hikayeden uyarlanmıştır. Bir yandan bir annenin (Angelina Jolie) kaybolan oğlunu bulmak için çabalaması, daha sonrasında başka bir çocuğun medya önünde anneye oğlu olarak teslim edilmesi anlatılırken bir yandan da sistem eleştirisi yapılmıştır. Hatta eleştirinin dozu biraz kaçırılarak esas konudan uzaklaşılmışsa da bütün itibariyle izlenmeyi hak ediyor.

8. Yasak İlişki (1995)

Bir başka uyarlama, baş rollerde iki efsane isim; Clint Eastwood ve Meryl Streep… Adından da anlaşılacağı üzere gerçek bir romantik dram. Yasak bir aşk, tutkunun en cezbedici hali değil midir? Aşk-ı Memnu’yu, Anna Karenina’yı, Madam Bovary’yi bizlere bu denli sevdiren de aynı düşüncenin ürünü olmaları. Bu filmde de evli ve çocuklu bir kadınla (Meryl Streep) bir National Geographic fotoğrafçısının (Clint Eastwood) yasak aşkı olağanüstü bir ustalıkla işlenmiş. Öyle ki izlerken filmin büyüsüne kapılıp gidiyorsunuz.

9. Kusursuz Dünya (1993)

Butch Haynes (Kevin Costner) ve Terry Pugh (Keith Szarabajka) Texas’daki bir hapishaneden kaçarlar. Bu sırada girdikleri bir evden 8 yaşındaki Philip Perry’yi (T.J. Lowther) rehin alırlar. Ancak Butch, Terry’yi çocuğa karşı davranışları yüzünden öldürmek zorunda kalır. İkili zaman içerisinde birbirini tanıyacak ve aralarında bir baba-oğul ilişkisi oluşacaktır. Red Garnett (Clint Eastwood), kaçak mahkumun peşindedir. Muazzam bir kurguya sahip olan bu film final sahnesiyle son darbeyi de vuruyor. İzlerken size birçok duyguyu aynı anda yaşatıyor.

10. Sully (2016)

Clint Eastwood Yönetmenliğindeki En İyi Filmler

Hasarlanan bir uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi başararak yolcuları ve uçuş ekibini kurtaran Chesley “Sully” Sullenberger’in (Tom Hanks) kahramanlığını izliyorsunuz. Olay sonrasında açılan soruşturmayla itibarı zedeleniyor, suçlu olarak yaftalanıyor. Chesley Sullenberg’ın yaşanmış hikayesinden yola çıkılmıştır. Sully, hiçbir iyiliğin cezasız kalmadığının bir örneği. Konu itibariyle film tek bir çizgide ilerliyor. Ancak Tom Hanks’in oyunculuğu başka bir renk katmış, Sully’nin yaşadıklarının ruh hali üzerindeki etkisini başarılı bir şekilde portrelemiş.


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç